Συμπρωτεύουσες

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Ένα άρθρο "ΤΟΡ-10 Συμπρωτεύουσες" παρακαλώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
΄Εχεις δει σε άλλη χώρα,εκτος από την γνωστή,την λέξη συμπρωτεύουσα;Εγώ δεν το έχω δει πουθενά...
Βολιβια, Ολλανδία, Τανζανία, Χιλή, Μπενίν, Γεωργία και κάπου αλλού θα έχει και μου ξεφεύγει.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Βολιβια, Ολλανδία, Τανζανία, Χιλή, Μπενίν, Γεωργία και κάπου αλλού θα έχει και μου ξεφεύγει.
Μπορείς να τα γράψεις αναλυτικά ποιές είναι και κάτι επίσημο(έστω ημι-επίσημο...) που τις αποκαλούν συμπρωτεύουσες.....
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σε κάποιες χώρες η βουλή και η κυβέρνηση δεν βρίσκονται στην πρωτεύουσα. Στην Ολλανδία είναι στη Χάγη πχ. Δεν γνωρίζω αν όντως χρησιμοποιούν τον όρο συμπρωτεύουσα. Με αυτή τη λογική δεν καταλαβαίνω πως δικαιολογείται ο χαρακτηρισμός συμπρωτεύουσα για τη Θεσσαλονίκη. Ίσως ένα war Αθήνα Θεσσαλονίκη μπορεί να λύσει τις απορίες!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε κάποιες χώρες η βουλή και η κυβέρνηση δεν βρίσκονται στην πρωτεύουσα. Στην Ολλανδία είναι στη Χάγη πχ. Δεν γνωρίζω αν όντως χρησιμοποιούν τον όρο συμπρωτεύουσα. Με αυτή τη λογική δεν καταλαβαίνω πως δικαιολογείται ο χαρακτηρισμός συμπρωτεύουσα για τη Θεσσαλονίκη. Ίσως ένα war Αθήνα Θεσσαλονίκη μπορεί να λύσει τις απορίες!
Ε πώς αφού έχει κοτζάμ Υπουργείο ΜΑκεδονίας-Θράκης! Το οποίο είναι σα να έχει η Ισπανία Υπουργείο Μούρθιας και η Αργεντινή Υπουργείο Σάλτας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom