Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

Vasil1s

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα. Πετάω για Βαρσοβία και έχω μπερδευτεί λίγο με τις χρεώσεις και τις προμήθειες κλπ.
Έχω Τράπεζα Πειραιώς.

Πιο συγκεκριμένα στην Πειραιώς αναφέρεται για αγορές (με την VISA χρεωστική κάρτα)
"2% επί του ποσού της συναλλαγής μέγιστη χρέωση: € 6,00".

Αυτή η χρέωση πως υπολογίζεται;
1. Στο τοπικό νόμισμα και μετά γίνεται μετατροπή σε ευρώ (με βάση την ισοτιμία της τράπεζας) και χρεώνομαι αυτό το ποσό
2. Γίνεται μετατροπή του κόστους πρώτα σε ευρώ (με βάση την ισοτιμία της τράπεζας) και μετά χρεώνομαι το 2% αυτού του ποσού

Ευχαριστώ,
Βασίλης
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα και από μένα. Πετάω για Βαρσοβία και έχω μπερδευτεί λίγο με τις χρεώσεις και τις προμήθειες κλπ.
Έχω Τράπεζα Πειραιώς.

Πιο συγκεκριμένα στην Πειραιώς αναφέρεται για αγορές (με την VISA χρεωστική κάρτα)
"2% επί του ποσού της συναλλαγής μέγιστη χρέωση: € 6,00".

Αυτή η χρέωση πως υπολογίζεται;
1. Στο τοπικό νόμισμα και μετά γίνεται μετατροπή σε ευρώ (με βάση την ισοτιμία της τράπεζας) και χρεώνομαι αυτό το ποσό
2. Γίνεται μετατροπή του κόστους πρώτα σε ευρώ (με βάση την ισοτιμία της τράπεζας) και μετά χρεώνομαι το 2% αυτού του ποσού

Ευχαριστώ,
Βασίλης
Καλησπέρα! Δεν χρειάζονται οι πολλές ερωτήσεις! Και εγώ Πειραιώς έχω! Πήγαμε τον Γενναρη και πάει έτσι:

Σε κάθε πληρωμή με την κάρτα έχεις 2% επιβάρυνση! Με λίγα λόγια στα 50έχεις 1! Αν κάνεις ανάληψη από ATM θα χρεωθείς αν θυμάμαι καλά (αν και δεν το κάναμε) 6!

Θα πληρώνεις πάντα σε τοπικό νόμισμα και θα είσαι κερδισμένος! Αυτά! Καλά να περάσετε!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
τεραστιες κρατησεις......ξέρει κανείς σας τι συμβαίνει με κάρτα αναλήψεων χρεωστική MasterCard της Τράπεζας Attica τι συμβαινει???
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
τεραστιες κρατησεις......ξέρει κανείς σας τι συμβαίνει με κάρτα αναλήψεων χρεωστική MasterCard της Τράπεζας Attica τι συμβαινει???
Δεν γνωρίζω για την τράπεζα Attica! Αλλα τεράστιες κρατήσεις η Πειραιώς και η Εθνική δεν έχει! Η Eurobank ναι! Εμεις μια χαρά την βγάλαμε με την κάρτα! Και δεν κάναμε ούτε μια φορά ανάληψη!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπέρα και από μένα. Πετάω για Βαρσοβία και έχω μπερδευτεί λίγο με τις χρεώσεις και τις προμήθειες κλπ.
Έχω Τράπεζα Πειραιώς.

Πιο συγκεκριμένα στην Πειραιώς αναφέρεται για αγορές (με την VISA χρεωστική κάρτα)
"2% επί του ποσού της συναλλαγής μέγιστη χρέωση: € 6,00".

Αυτή η χρέωση πως υπολογίζεται;
1. Στο τοπικό νόμισμα και μετά γίνεται μετατροπή σε ευρώ (με βάση την ισοτιμία της τράπεζας) και χρεώνομαι αυτό το ποσό
2. Γίνεται μετατροπή του κόστους πρώτα σε ευρώ (με βάση την ισοτιμία της τράπεζας) και μετά χρεώνομαι το 2% αυτού του ποσού

Ευχαριστώ,
Βασίλης
Αν έχεις πιστωτική κάρτα της Πειραιώς, χρησιμοποίησέ την για όλες σου τις πληρωμές. Τη δέχονται για πληρωμή ακόμη και για την έκδοση εισιτηρίων για το λεωφορείο ή για αγορά αξίας π.χ. 5 ευρώ στο σουπερμάρκετ. Δεν χρεώνεσαι καμμία προμήθεια. Για μικροέξοδα που μπορεί να χρειαστείς ζλότυ, χάλασε ένα μικρό ποσό, π.χ. 20 ή 50 ευρώ σ'ένα ανταλλακτήριο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν έχεις πιστωτική κάρτα της Πειραιώς, χρησιμοποίησέ την για όλες σου τις πληρωμές. Τη δέχονται για πληρωμή ακόμη και για την έκδοση εισιτηρίων για το λεωφορείο ή για αγορά αξίας π.χ. 5 ευρώ στο σουπερμάρκετ. Δεν χρεώνεσαι καμμία προμήθεια. Για μικροέξοδα που μπορεί να χρειαστείς ζλότυ, χάλασε ένα μικρό ποσό, π.χ. 20 ή 50 ευρώ σ'ένα ανταλλακτήριο.
Φυσικά και χρεώνουν προμήθεια για αγορές στο SuperMarket! Εγώ τώρα το κοιτάω μιας και το ανέφερες και ότι αγορές και αν έκανα στα CARREFOUR EXPRESS έχω χρεωθεί και προμήθεια! Αν εννοείς αυτό! Αν όχι συγγνώμη κατάλαβα λάθος!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φυσικά και χρεώνουν προμήθεια για αγορές στο SuperMarket! Εγώ τώρα το κοιτάω μιας και το ανέφερες και ότι αγορές και αν έκανα στα CARREFOUR EXPRESS έχω χρεωθεί και προμήθεια! Αν εννοείς αυτό! Αν όχι συγγνώμη κατάλαβα λάθος!
Μιλάς για χρεωστική (debit) ή για πιστωτική (credit) κάρτα; Εγώ μιλάω για πιστωτική. Ό,τι αγορές έκανα το Δεκέμβρη στο Βελιγράδι, μετατράπηκαν σε ευρώ και χρεώθηκαν στην κάρτα. Καμμία επιπλέον χρέωση προμήθειας.
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μιλάς για χρεωστική (debit) ή για πιστωτική (credit) κάρτα; Εγώ μιλάω για πιστωτική. Ό,τι αγορές έκανα το Δεκέμβρη στο Βελιγράδι, μετατράπηκαν σε ευρώ και χρεώθηκαν στην κάρτα. Καμμία επιπλέον χρέωση προμήθειας.
Μιλαω για χρεωστικη. Συγγνωμη δεν ειδα οτι μιλας για πιστωτικη.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.598
Θα μου επιτρέψεις να σε διορθώσω ότι οι πιστωτικές κάρτες της Πειραιώς έχουν από τα μέσα του 2016 χρέωση μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής, το οποίο από 20/3/2018 ανεβαίνει σε 2,5%.
Στο statement η χρέωση δεν φαίνεται ξεχωριστά. Το ίδιο ισχύει για τις χρεωστικές κάρτες της ίδιας τράπεζας, ενώ για τις προπληρωμένες από 20/3/2018 αρχίζουν οι παρασπονδίες (ελάχιστη χρέωση 1€ για κάθε συναλλαγή κλπ.)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θα μου επιτρέψεις να σε διορθώσω ότι οι πιστωτικές κάρτες της Πειραιώς έχουν από τα μέσα του 2016 χρέωση μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής, το οποίο από 20/3/2018 ανεβαίνει σε 2,5%.
Η προμήθεια αυτή είναι η προμήθεια που χρεώνει η Τράπεζα (όλες οι Τράπεζες χρεώνουν μια τέτοια αντίστοιχη προμήθεια) σε σχέση με τη μέση τιμή μετατροπής συναλλάγματος και είναι το περιθώριο κέρδους τους σε αγορά - πώληση (+2%, -2%). Άλλη Τράπεζα, που χρεώνει 1%, μου το εμφανίζει ξεχωριστά, η Πειραιώς το έχει ενσωματωμένο. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, οι χρεώσεις (το συνολικό κόστος χρήσης) των χρεωστικών είναι σημαντικά υψηλότερο εκείνου των πιστωτικών καρτών.
 

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
οταν στο pos βγάζει επιλογή για zl η euro αρκετοι προτείνεται να πληρώσουμε σε zl .
αν επιλέξουμε ευρώ δεν θα χρεωθούμε την προμήθεα συναλλάγματος αλλα θα βγει ακριβότερο γτ η ισοτιμια που θα βγάλει η πολωνική τραπεζα θα βγει ακριβότερη απο οτι η μετατροπη στην ελληνική + προμηθεια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom