Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Καλησπέρα σε δύο βδομάδες φεύγω κι εγώ για Βαρσοβία και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη τι συμφέρει περισσότερο. Έχω χρεωστικη Πειραιώς, είναι προτιμότερο να πληρώνω μόνο με κάρτα και αν ισχύει το 2% ή θα μου κρατάνε μίνιμουμ 1€ σε κάθε συναλλαγή, να κάνω μια κ καλή ανάληψη όταν φτάσω όλο το ποσό ή να τα αλλάξω σε συνάλλαγμα ? Ας πούμε για ένα ποσό 300-400€ τι από τα παραπάνω συμφέρει?
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
Καλημέρα σας και πάλι!έκανα κράτηση για 7 βραδυά στην Βαρσοβία και έχω βάλει πληρωμή στο κατάλυμα όταν φτάσω!Είναι περίπου 410 ευρω!αξίζει να πληρώσω με πιστωτική κάρτα της Εθνικής? (Mastercard-prepaid) η να κάνω συνάλλαγμα και να πληρώσω με ζλοτι?τι είναι καλύτερο?να έχετε μια όμορφη μέρα!
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει μιας και πετάω σε λίγες μέρες??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει μιας και πετάω σε λίγες μέρες??
Μπορείς να βοηθήσεις εσύ τον εαυτό σου κάνοντας αναζήτηση στο forum (έχει απαντθεί πάνω από 50 φορές ως τώρα) ή στο site της τράπεζας. Οι πιστωτικές της Εθνικής γενικά συμφέρουν σε σχέση με όλες τις άλλες κάρτες όλων των τραπεζών και φυσικά πάρα πολύ σε σχέση με τα ανταλλακτήρια (αλλά για prepaid συγκεκριμένα δεν ξέρω).
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλημέρα σας και πάλι!έκανα κράτηση για 7 βραδυά στην Βαρσοβία και έχω βάλει πληρωμή στο κατάλυμα όταν φτάσω!Είναι περίπου 410 ευρω!αξίζει να πληρώσω με πιστωτική κάρτα της Εθνικής? (Mastercard-prepaid) η να κάνω συνάλλαγμα και να πληρώσω με ζλοτι?τι είναι καλύτερο?να έχετε μια όμορφη μέρα!
Έχω την εντύπωση ότι για να μεταφέρεις χρήματα στη prepaid πληρώνεις κάποια προμήθεια και λογικά μετά την πληρωμή σε ζλοτυ στο ξενοδοχείο θα πληρώσεις και προμήθεια μετατροπης συναλλάγματος όπως στις χρεωστικές. Το καλύτερο είναι να επικοινωνήσεις με την τράπεζα σου για να σου δώσουν πληροφορίες. Το ιδανικότερο αν δεν βρεις άκρη βρες ένα καλό ανταλλακτηριο στη Βαρσοβία (εγώ είχα βρει πολύ καλές ισοτιμίες στην υπόγεια διάβαση μεταξύ σιδηροδρόμου σταθμού και hotel novotel) και πλήρωσε σε ζλοτυ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
 

Thanos6988

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα στην όμορφη ομάδα,
Σκοπεύω να ταξιδέψω την Τετάρτη και για 3 ημέρες μέχρι και το Σάββατο για Βαρσοβία. Θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά εάν χρειάζεται να αλλάξω συνάλλαγμα από Ελλάδα ή αν με συμφέρει καλύτερα να βγάλω απευθείας λεφτά από το κάποιο ATM εκεί. Επίσης, μπορώ να μην βγάλω καθόλου λεφτά και να κάνω τις αγορές μου απευθείας μέσω κάρτας? Τέλος, οτιδήποτε άλλο θεωρείτε ότι θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο για τις ημέρες που θα είμαι εκεί πολύ ευχαρίστως να το ακούσω.
Ευχαριστώ
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα στην όμορφη ομάδα,
Σκοπεύω να ταξιδέψω την Τετάρτη και για 3 ημέρες μέχρι και το Σάββατο για Βαρσοβία. Θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά εάν χρειάζεται να αλλάξω συνάλλαγμα από Ελλάδα ή αν με συμφέρει καλύτερα να βγάλω απευθείας λεφτά από το κάποιο ATM εκεί. Επίσης, μπορώ να μην βγάλω καθόλου λεφτά και να κάνω τις αγορές μου απευθείας μέσω κάρτας? Τέλος, οτιδήποτε άλλο θεωρείτε ότι θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο για τις ημέρες που θα είμαι εκεί πολύ ευχαρίστως να το ακούσω.
Ευχαριστώ
Άλλαξε λίγα λεφτά στο αεροδρόμιο για τα πρώτα έξοδα της τάξεως τον 10-15 ευρώ και τα υπόλοιπα στο κέντρο όπου θα βρεις ανταλλακτήρια που έχουν συνάλλαγμα πολύ κοντά με την επίσημη.Για πληρωμές με κάρτες καλό είναι να συμβουλευτείτε την τράπεζα σου γιατί οι προμήθειες διαφέρουν ανα τράπεζα.Παντως αν έχεις eurobank όπως εγώ δεν συμφέρει με τίποτα γιατί κρατάει 2 ευρώ προμήθεια σε κάθε συναλλαγή.Προτιμησε συνάλλαγμα σε μετρητά για να έχεις και τον έλεγχο των εξόδων σου.
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Στη Βαρσoβία είχα βρει στην Jerozolomskie προς Nowy Swiat ένα ανταλλακτήριο με καλό συνάλλαγμα σε σχέση με τα υπόλοιπα.
 

Tripper

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Αγαπητοί ταξιδιώτες σας εφιστώ την προσοχή όσον αφορά το ανταλακτήριο του αεροδρομίου Modlin στην Βαρσοβία. ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΕΥΡΩ ΜΕ ZLOTY ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΜΕ ΕΥΡΩ ΤΟ ΛΕΟΦΟΡΕΙΟ. Οι κοπελίτσες στο κισέ χρεώνουν 1 zloty προμήθεια για κάθε ευρώ δηλαδή σας παίρνουν 25 ευρώ για κάθε εκατόν ικοσι ευρώ που θα αλλάξετε!! Το ποιόν σωστό είναι να κάνετε zloty από την Ελλάδα για τα πρώτα σας έξοδα. Οι μεγαλύτερες κλοπές γίνονται πάντα στους ασφαλέστερους χώρους όπου ολοι μας νιώθουμε λιγότερο καχύποπτοι. Όσο για το αεροδρόμιο Modlin θα το χαρακτήριζα τρισάθλιο αφού πρέπει να περπατήσεις κάνα χιλιόμετρο εκτεθειμένος σε δυσμενείς καιρικές συνθήκες και αρκετά άσχημο κράσπεδο.
 

Attachments

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αγαπητοί ταξιδιώτες σας εφιστώ την προσοχή όσον αφορά το ανταλακτήριο του αεροδρομίου Modlin στην Βαρσοβία. ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΕΥΡΩ ΜΕ ZLOTY ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΜΕ ΕΥΡΩ ΤΟ ΛΕΟΦΟΡΕΙΟ. Οι κοπελίτσες στο κισέ χρεώνουν 1 zloty προμήθεια για κάθε ευρώ δηλαδή σας παίρνουν 25 ευρώ για κάθε εκατόν ικοσι ευρώ που θα αλλάξετε!! Το ποιόν σωστό είναι να κάνετε zloty από την Ελλάδα για τα πρώτα σας έξοδα. Οι μεγαλύτερες κλοπές γίνονται πάντα στους ασφαλέστερους χώρους όπου ολοι μας νιώθουμε λιγότερο καχύποπτοι. Όσο για το αεροδρόμιο Modlin θα το χαρακτήριζα τρισάθλιο αφού πρέπει να περπατήσεις κάνα χιλιόμετρο εκτεθειμένος σε δυσμενείς καιρικές συνθήκες και αρκετά άσχημο κράσπεδο.
Είναι γενικά γνωστό ότι τις χειρότερες ισοτιμίες τις βρίσκεις στα αεροδρόμια. Δεν είναι θέμα "κλοπής", είναι θέμα εξυπηρέτησης. Αν δεν έχεις προνοήσει ή δε βγάζεις πιο μετά στην πόλη που θα είσαι, τότε πληρώνεις αναγκαστικά παραπάνω στο αεροδρόμιο.
 

Tripper

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Θεωρώ πως είναι άλλο το θέμα χειρότερης ισοτιμίας και άλλο η αισχροκερδιά. 25% προμήθεια δεν μου έχει τύχει σε κανένα άλλο αεροδρόμιο. Και φυσικά δεν θα μπορούσα να το δω ως "εξυπηρέτηση" αγαπητέ ταξιδιώτη. Ίσως αν το λάβω ως εξυπηρέτηση δική τους, σίγουρα τους εξηπηρέτησα με το παραπάνω
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θεωρώ πως είναι άλλο το θέμα χειρότερης ισοτιμίας και άλλο η αισχροκερδιά. 25% προμήθεια δεν μου έχει τύχει σε κανένα άλλο αεροδρόμιο. Και φυσικά δεν θα μπορούσα να το δω ως "εξυπηρέτηση" αγαπητέ ταξιδιώτη. Ίσως αν το λάβω ως εξυπηρέτηση δική τους, σίγουρα τους εξηπηρέτησα με το παραπάνω
Δεν το έθεσα ίσως σωστά το"εξυπηρέτηση". Εννοώ ότι εκμεταλλεύονται την ανάγκη που έχει κάποιος εκείνη τη στιγμή (να εξυπηρετηθεί-διευκολυνθεί) γι' αυτό και η προμήθεια είναι αυξημένη. Μου έχει ξανατύχει να δω τέτοια υπέρογκα ποσά, δε θυμάμαι πού όμως. Δυστυχώς συμβαίνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom