Συνέντευξη μέλους - LULLU

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Συνέχεια στις συνεντεύξεις μελών με την @LULLU :)

Για πάμε:


1. Πώς ξεκίνησε η σχέση σου με τα ταξίδια;

Το πρώτο ταξίδι μετά τις σπουδές στη Ιταλία ήταν στη Σομαλία με τους Γιατρούς του Κόσμου. Εκεί είδα τη ζωή αλλιώς... με πόσο λίγα μπορείς να ζήσεις, με πόσο θάρρος χρειάζεται να περιμένεις τον ήλιο να λάμψει την επόμενη μέρα, πόσο συμφιλιώνεσαι με το θάνατο, ποια η αξία της ζωής... πόσο δοκιμάζεσαι και πόσο αντέχεις, ποια τα όριά σου και κυρίως τι αξίες δίνεις στη ζωή.

2. Ποιο είναι το ταξίδι που σου έχει μείνει περισσότερο στη μνήμη και γιατί;

Πολλά ταξίδια μου έχουν μείνει αξέχαστα και δε θέλω να αδικήσω κανένα γιατί όλα έχουν δώσει το δικό τους στίγμα, πήρα εμπειρίες, γνώσεις και εικόνες, αλλά το Μπουτάν ήταν συγκλονιστικό... μια ζωή σε άλλη τροχιά σε άλλο κόσμο... νόμιζα πως ζούσα σε μια χρονοκάψουλα.

3. Ποιος είναι ο αγαπημένος σου προορισμός; πέσμας λίγα λόγια γιατί.

Αγαπημένος προορισμός η Ναμίμπια... τόσο η γεωγραφική ιδιομορφία, οι αμμοθύνες, τα ατελείωτα πάρκα, τα ζώα που έβλεπα για πρώτη φορά και ο κόσμος που μας υπομένει καρτερικά. Αλλά χωρίς να υστερεί το Περού, το Μπουτάν, η Μαδαγασκάρη, η Μοζαμβίκη, η Λιβύη, τα Γκαλαπάγκος, το κάθε ένα για τους δικούς του ξεχωριστούς λόγους που είτε έχει να κάνει με τη γεωγραφία, τον πολιτισμό και την ιστορία.

4. Η ομορφότερη πόλη που έχεις δει;

Αντίγκουα Γουατεμάλα. Απίστευτη πόλη χωμένη μέσα στα ηφαίστεια.

5. Σε ποιο μέρος συμπάθησες περισσότερο τους ανθρώπους και σε ποιο τους αντιπάθησες;

Αντιπάθησα τους Ιορδανους όσες φορές και αν επισκέφτηκα αυτή τη χώρα δεν άλλαξα γνώμη όπως και για τους Γιουγκοσλάβους. Αυτή η αντιπάθεια έχει να κάνει με το ότι τα έζησα ως εθελόντρια ΜΚΟ και τις επαφές μου κυρίως με τις αρχές και λιγότερο με τον απλό κόσμο.

6. Ποιο είναι τα αγαπημένο σου μουσείο/εστιατόριο/μνημείο;

Μάτσου Πίτσου και με διαφορά γιατί έχει αυτή την ενέργεια, τη δύναμη, είναι ένας τόπος συγκλονιστικός. Η Πέτρα στη Ιορδανία, το μουσείο Αλμπερτίνα στη Βιέννη , το εστιατορίου Αpostoli πάλι στη Βιέννη και άλλα που δε τα θυμάμαι, δε δίνω πολύ σημασία στα εστιατόρια, τρώω παντού και τα πάντα.

7. Ποιο είναι το χειρότερο ταξίδι που έχεις κάνει; τι συνέβη;

Στο Ιράκ σε αποστολή που κινδύνεψε η ζωή μου. Δεν το χαρακτηρίζω ως χειρότερο αλλά ως το πιο επικίνδυνο.

8. Σε ποιο μέρος δε θα ταξίδευες ποτέ και γιατί;

Χωρίς αμφιβολία η Μάλτα, αν και οι προδιαγραφές ήταν καλές, δηλαδή καλή παρέα, καλή διάθεση καλός καιρός, αλλά κάτι δε μου έκατσε καλά... δε συμπάθησα ούτε τους κατοίκους ούτε το νησί, ένας συνδυασμός που με απωθεί.

9. Ποιο είναι το ταξίδι-όνειρο που δεν έχεις κάνει ακόμα;

Έχω πολλά απωθημένα, πολλά όνειρα που παραμένουν ανεκπλήρωτα. Μογγολία, Ισλανδία, Μπουρκίνα Φάσο, Νίγηρας.

10. Από τις Ταξιδωτικές Ιστορίες που έχεις γράψει στο φόρουμ ποια είναι η αγαπημένη σου;

Η Αιθιοπία (link) γιατί από αυτό το ταξίδι πήρα εγώ κάτι πολύ δυνατό, η ιστορία για την Ουγκάντα (link) που επίσης μου έδωσε δυνατά συναισθήματα, το Μπουτάν (link)... αλλά γενικά όλες οι ιστορίες έχουν αποτυπώσει κομμάτια του ψυχισμού μου

11. Ποια ή ποιες είναι οι Ταξιδιωτικές Ιστορίες από άλλα μέλη που έχεις απολαύσει περισσότερο ή που θυμάσαι περισσότερο από το φόρουμ;


Ένα μπράβο σε όλους που γράφουν και μας κάνουν να ταξιδεύουμε και να αντλούμε πληροφορίες για μέρη που θέλουμε να πάμε. Αξέχαστες του Γιώργου - @Yorgos και του Παναγιώτη - @hydronetta, της @isabelle , @GTS, @babaduma και πολλών άλλων @Rosa , @dim kyr πολύ γέλιο, του @soudianos , της @ΕΡΣΗ στη Αίγυπτο, της @KIKI , και σίγουρα αυτή τη στιγμή ξεχνώ άλλους.

Αυτό που θέλω να πω ότι μέσα από το σάιτ ταξιδεύω, πληροφορούμαι για πράγματα και κάνω φίλους πράγμα πολύ σημαντικό... όποτε ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συντελεστές και σε εσένα Δευκαλίωνα.

12. Μια αντιπροσωπευτική φωτογραφία από κάποιο ταξίδι σου;

Νεπάλ:

53061943_10216755016800735_2150239977621946368_n.jpg


Ευχαριστούμε πολύ τη @LULLU για τη συνέντευξη! Μπορείτε να δείτε το προφίλ της και τις Ταξιδιωτικές Ιστορίες που έχει γράψει εδώ.

Όλες οι συνεντεύξεις μελών εδώ.

Travelstories for ever. :cool:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Την περίμενα αυτή την συνεντευξη από τον καιρό που άρχισαν οι συνεντεύξεις, πάντα θεωρούσα ότι τα ταξίδια σου είναι πολύ ιδιαίτερα και μου αρέσει ο τρόπος που γράφεις.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Την περίμενα αυτή την συνεντευξη από τον καιρό που άρχισαν οι συνεντεύξεις, πάντα θεωρούσα ότι τα ταξίδια σου είναι πολύ ιδιαίτερα και μου αρέσει ο τρόπος που γράφεις.
Ιωαννα σε ευχαριστω παρα πολυ..
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Πριν από χρόνια όταν είχα διαβάσει 1-2 ιστορίες σου είπα "οκ υπάρχουν και άλλοι τρελοί, δεν είναι μόνος του ο @Yorgos σε αυτό τον κόσμο" και πραγματικά οι ιστορίες σου με έχουν εντυπωσιάσει.

Συγχαρητήρια!

Απορώ πως μου είχε ξεφύγει το ΙΡΑΚ (θα διαβάσω την ιστορία σου το συντομότερο δυνατό).
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Πριν από χρόνια όταν είχα διαβάσει 1-2 ιστορίες σου είπα "οκ υπάρχουν και άλλοι τρελοί, δεν είναι μόνος του ο @Yorgos σε αυτό τον κόσμο" και πραγματικά οι ιστορίες σου με έχουν εντυπωσιάσει.

Συγχαρητήρια!

Απορώ πως μου είχε ξεφύγει το ΙΡΑΚ (θα διαβάσω την ιστορία σου το συντομότερο δυνατό).
σε ευχαριστω.. πραγματι ειναι μια τρελλα τα ταξιδια και οσο αντεχω θα την κρατω αθεραπευτη!!!!!!!!!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Έχεις γράψει ιστορία για την Σομαλία? @LULLU
οχι δεν εχω γραψει τοχω σκεφτει πολλες φορες ισως καποια στιγμη να αποφασισω να μιλησω και για αυτη τη αποστολη, δισταζω γιατι πρεπει να θαψω αρκετους..........
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Από τα λίγα μέρη που δεν υπάρχει ούτε μία ιστορία. Προσωπικά μόνο από φίλους ναυτικούς που έχουν έρθει μούρη με μούρη με πειρατές έχω ακούσει ιστορίες. Τίποτα άλλο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
οχι δεν εχω γραψει τοχω σκεφτει πολλες φορες ισως καποια στιγμη να αποφασισω να μιλησω και για αυτη τη αποστολη, δισταζω γιατι πρεπει να θαψω αρκετους..........
Ε Κάνε το διακριτικά κι εσύ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom