Ουγγαρία Συναλλαγές στη Βουδαπέστη

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Διαβάζοντας εδώ και εγώ κατέληξα ότι συμφέρει η Revolut να της βάλω χρήματα,και να κάνει ανάληψη σε ΑΤΜ στη Βουδαπέστη σε φιορινια. Η σούπερ γκαντεμιά που ανακάλυψα εχθές είναι ότι έχει λήξει. Έκανα αίτημα για καινούργια η οποία θα έρθει σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα τους, στις 13 Μαρτίου όταν η αναχώρηση είναι στις 12!!!! Χαχαχαχα ας ελπίσουμε να έρθει νωρίτερα.
Οπότε λες καλύτερα ανταλλακτήριο εκεί και όχι Ελλάδα. Φαντάζομαι όχι αεροδρόμιο και όχι στα τουριστικά μέρη.
Έχω αν θέλεις διαθέσιμη κάρτα ρεβολουτ ααχρησιμοποίητο από εβεντ που είχε κάνει η εταιρεία. Αν είσαι Αθήνα να.στη δώσω
 

Kyriaki_kr

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Καλημέρα. Σ ενα μηνα παμε κ εμεις Βουδαπεστη. Η ενημερωση που ειχα απο alpha bank ειναι οτι για ανάληψη χρεωνει προμηθεια 0,75€ (ειχα διαβασει εδω πολυ παραπανω) και για αγορες με χρεωστικη μεχρι συν 2,5 %. Λογικα θα κανουμε αναληψη για φιορινια. Να προτιμησουμε ΑΤΜ καποιας συγκεκριμενης τραπεζας? Επισης,εκτός απο την ερωτηση αν θελουμε τα χρηματα σε ευρω η φιορινια δεν υπαρχει κτιι αλλο να προσέξουμε στην αναληψη? Ευχαριστω
 

apos

Member
Μηνύματα
197
Likes
526
Θα σου πρότεινα την λύση της revolut. Γύρισα πριν μία εβδομάδα από Βουδαπέστη και μου έλυσε τα χέρια. Μπορείς να πληρώσεις παντού με την κάρτα και επίσης σε κάποια μαγαζιά δέχονται μόνο κάρτα. Κάνε ένα συνάλλαγμα 50 ευρώ σε φιορίνια και τα υπόλοιπα με την ρεβολουτ.
Η ρεβολουρ κρατάει προμήθεια 1% μόνο τα Σαββατοκύριακα.
Επίσης αν ξεπεράσεις τα 1000 ευρώ συνάλλαγμα σε 1 μήνα χρεώνει 0.5% για κάθε συναλλαγή.
 

Kyriaki_kr

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Θα σου πρότεινα την λύση της revolut. Γύρισα πριν μία εβδομάδα από Βουδαπέστη και μου έλυσε τα χέρια. Μπορείς να πληρώσεις παντού με την κάρτα και επίσης σε κάποια μαγαζιά δέχονται μόνο κάρτα. Κάνε ένα συνάλλαγμα 50 ευρώ σε φιορίνια και τα υπόλοιπα με την ρεβολουτ.
Η ρεβολουρ κρατάει προμήθεια 1% μόνο τα Σαββατοκύριακα.
Επίσης αν ξεπεράσεις τα 1000 ευρώ συνάλλαγμα σε 1 μήνα χρεώνει 0.5% για κάθε συναλλαγή.
Δεν εχω τετοια καρτα, κ περα απο καποια σχόλια που διαβασα εδω, δεν την ηξερα καν. Δεν θελει διαδικασια για να βγει? 9/5 φευγουμε. Ισχυει οτι δεχονται στα μαγαζια κ πληρωμη με ευρω? Πως ηταν απο θεμα τουρισμου? Απ οσο ξερω δεν εχουν καθολου μετρα για covid, σωστα;
 

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
οσοι δεν προλαβαινουν να τους ερθει η ρεβολουτ , μποο ρουν να κανεις εικονικη καρτα μεσω του αpp και να την περάσουν στo gpay
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Καλημέρα. Σ ενα μηνα παμε κ εμεις Βουδαπεστη. Η ενημερωση που ειχα απο alpha bank ειναι οτι για ανάληψη χρεωνει προμηθεια 0,75€ (ειχα διαβασει εδω πολυ παραπανω) και για αγορες με χρεωστικη μεχρι συν 2,5 %. Λογικα θα κανουμε αναληψη για φιορινια. Να προτιμησουμε ΑΤΜ καποιας συγκεκριμενης τραπεζας? Επισης,εκτός απο την ερωτηση αν θελουμε τα χρηματα σε ευρω η φιορινια δεν υπαρχει κτιι αλλο να προσέξουμε στην αναληψη? Ευχαριστω
Αν έχετε πιστωτική κάρτα, μπορείτε να πληρώνετε παντού με αυτή. Πρόσφατα στη Βουδαπέστη δε χρειάστηκα καθόλου μετρητά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Λογικα θα κανουμε αναληψη για φιορινια. Να προτιμησουμε ΑΤΜ καποιας συγκεκριμενης τραπεζας?
Μπορείτε να έχετε μαζί σας ευρώ και να τα ανταλλάξετε κάπου στο κέντρο επιτόπου (και όχι στο αεροδρόμιο) για καλύτερη ισοτιμία, γιατί να κάνετε ανάληψη αν δεν υπάρχει ανάγκη;
Επίσης μπορείτε να πληρώσετε παντού με κάρτα, είναι κάποιες που δε κρατάνε προμήθεια.
Λίγα μετρητά όμως όπως και να χει θα χτειαστούν.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
656
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Προσοχή μόνο, πολλές Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν προμήθεια για πληρωμή σε ξένο νόμισμα.
 

Kyriaki_kr

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Η alpha bank με χρεωστικη χρεωνει εως συν 2,5%. Επισης, με προμηθεια 0,75€ αναληψης απο ΑΤΜ γιατι να προτιμησω ανταλλακτήριο? Οπως και να εχει σας ευχαριστώ για τις απαντησεις. Διαβασα για την revolut κ εφτιαξα την εικονικη και λογικα θα προλαβει να μου ερθει κ η καρτα μεχρι 9/5 που φευγουμε.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Προσοχή μόνο, πολλές Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν προμήθεια για πληρωμή σε ξένο νόμισμα.
Στο Βουκουρέστι η hsbc χρεωστική κάτι λιγότερο από 4%.Κάπου στο 3,7% αν θυμάμαι καλά. Εκτός από εμάς ήταν κι άλλοι Έλληνες με χρεωστική άλλης τράπεζας κ πάλι μεγάλο ποσοστό χρέωσης.Το συζητούσαμε αρκετοί.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σχεδον παντου στην Βουδαπεστη δεχονται πληρωμη με κάρτα. Στο μόνο μέρος που χρειαστηκαμε μετρητα ηταν στο νησι της Μαργαριτας για ενοικιαση ποδηλατου.
Σε καποια καταστηματα δεχονται κ πληρωμη με ευρω κ σου δινουν ρεστα σε φιορινια αλλα η ισοτιμια τους ειναι ληστρικη😉
 

bialex

Member
Μηνύματα
26
Likes
34
Άρτι αφιχθείς και εγώ από Βουδαπέστη να επιβεβαιώσω ότι δε μου χρειάστηκαν πουθενά μετρητά.

Παντού οι συναλλαγές έγιναν με κάρτα φυσικά της revolut για να μην έχουμε καθόλου προμήθειες.
Η πιστωτική της εθνικής για παράδειγμα χρεώνει1 € προμήθεια ανά συναλλαγή.!!!!

Τα λίγα μετρητά που είχα κάνει σε ανταλλακτήριο δε μου χρειάστηκαν καθόλου
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.468
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom