Συναπαντήματα με έλληνες εκτός των τειχών

Εσείς τι κάνετε όταν πέφτετε πάνω σε έλληνες στο εξωτερικό;

  • Μιλάτε αγγλικά

    Votes: 2 5,1%
  • Ψάχνετε ευκαιρία να τους μιλήσετε

    Votes: 3 7,7%
  • Αδιαφορείτε

    Votes: 27 69,2%
  • Άλλο

    Votes: 7 17,9%

  • Total voters
    39

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.762
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εγώ συγκινούμαι πάρα πολύ όταν βλέπω έλληνες στο εξωτερικό. Τρέχω από πίσω τους, φωνάζω "πατριώωωωωτηηηηηη", πέφτω στην αγκαλιά τους κλαίγοντας, ρωτάω τα νέα από την πατρίδα, φιλιόμαστε σταυρωτά, καταλαβαίνετε....:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγώ συγκινούμαι πάρα πολύ όταν βλέπω έλληνες στο εξωτερικό. Τρέχω από πίσω τους, φωνάζω "πατριώωωωωτηηηηηη", πέφτω στην αγκαλιά τους κλαίγοντας, ρωτάω τα νέα από την πατρίδα, φιλιόμαστε σταυρωτά, καταλαβαίνετε....:D
Κάτι σαν αυτό ένα πράγμα, ε; :rolleyes:

 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δεν εχω καποια ιδιαιτερη συμπεριφορα,αν μου μιλησουν απανταω,αν μπορω να βοηθησω το κανω,ουτε αποφευγω ουτε τρελλαινομαι.Με μια εξαιρεση.2004.μεσημερακι,περπαταω με την φιλη μου στο Μπουλβαρ Σαιν Μισελ στο Παρισι και προσπαθω να την ψησω ν αραξουμε καπου,παιζει Ελλαδα Πορτογαλια.Δεν ιδρωνει το αφτι της,καπου ρωταω,βαλαμε γκολ..πανηγυριζω σεμνα και ολοκληρωνουμε τη βολτα..Τοτε διασχιζει τρεχοντας και ανεμιζοντας ελληνικη σημαια,ενας νεαρος.Δεν κρατιεμαι,τον σταματαω και τον ρωταω,τι εγινε ρε πατριωτη?ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ ,μου λεει,αντε και στον τελικο!Και να αγκαλιες και φωνες..ειπαμε,η εξαιρεση..
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ούτε θα κυνηγήσω για να χαιρετήσω κάποιον Έλληνα ούτε θα κρυφτώ και θα ανεβάσω πυρετό αν δω κανέναν μπροστά μου σε ταξίδι...Αν ακούσω ή ακούσουν αυτοί ελληνικά πολύ-πολύ να χαμογελάσουμε ο ένας στον άλλο. Δεν είναι δύσκολο. Δοκιμάστε το...
 

Gin Tonic

Member
Μηνύματα
24
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Ψήνεται
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να πω και εγώ


Φυσικά και μιλάμε αγγλικά. Για να μην δίνουμε στόχο. Άρχισε σαν αστείο στο Άμστερνταμ πριν πολλά χρόνια, όταν μέρα μεσημέρι στη red light district, από ένα τσούρμο θείτσες άκουσα:

Μήτσουμ ιέλα
να δεις τις πτάνες.


Εντάξει, δεν είναι όλοι έτσι. :confused:


Έχω τη φοβία ότι θα γνωρίσω έλληνα στο εξωτερικό που θα μου μιλάει για την οικονομική κρίση (απα πα πα) γκρινιάζοντας, θα με γεμίσει μιζέρια, θα μου πει ότι η τιμή του χοιρινού κρέατος έχει κατακρημνιστεί (θα είναι κρεατέμπορας) και στο τέλος θα μου πει ότι σαν την Ελλάδα δεν έχει.

Για να φανταστείτε την περίπτωση μου:

Όταν φτάσαμε υπό καταρρακτώδη βροχή στη Βενετία, όπου επικρατούσε ένα χάος λόγω απεργίας, επιβιβαστήκαμε στο πρώτο vaporetto για να μας πάει κοντά στο ξενοδοχείο. Στη διαδρομή, που ακόμη τη θυμάμαι έντονα, έριχνε τουλούμια και εμείς ενθουσιασμένοι σχολιάζαμε δυνατά τις υπέροχες εικόνες που βλέπαμε. Έλα που όμως είχαμε κάνει την ίδια ακριβώς διαδρομή από το αεροδρόμιο με έναν έλληνα που καθόταν δίπλα μας και φαντάζομαι συμμεριζότανε σιωπηρά τη χαρά μας, ο οποίος μας ρωτάει κάποια στιγμή. Ρε παιδιά το καραβάκι αυτό περνάει από Grand Canal; Γυρνάω, τον κοιτάω και του απαντώ
I think so... :shock:
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
και του απαντώ
I think so... :shock:
:lol: :lol:
Δεν μιλάω αν συναντήσω Έλληνα, αλλά εγώ δεν μιλάω γενικώς, είμαι κάπως αντικοινωνική :p
Μόνο με Έλληνα ρεσεψιονίστ σε ξενοδοχείο στο Μιλάνο είχα ενθουσιαστεί για κάποιο περίεργο λόγο.
Πάντως έχει πλάκα όταν μιλάνε ελληνικά νομίζοντας ότι κανείς δεν τους καταλαβαίνει, καμιά φορά λένε διάφορα περίεργα ωραία :D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γενικα δεν μου αρεσει να μιλαω με ασχετους περι ανεμων και υδατων αλλα τρελαινομαι για παρεα και στοχευμενη κουβεντα. Δεν υπαρχει περιπτωση να πιασω κουβεντα με Ελληνα για να του πω: "Γεια σας τι κανετε;" " Πως περνατε; " "Καλη συνεχεια" και τετοιες μαλακιες.

Αν θα μιλησω θα πρεπει ή κατι να παρω απο το συνομιλητη ή κατι να δωσω. Π.χ. Αν χρειαστω βοηθεια θα ρωτησω, αν φαινεται τυπος χαβαλετζης θα σιγονταρω στην πλακα, αν μοιραζομαστε το ιδιο προβλημα θα ψαξω μαζι του για λυση.
Με λιγα λογια ασχολουμαι με οσους με συμφερει. Πανω κατω οπως με τις γκομενες. Ειναι δυνατον να πας να πιασεις κουβεντα με μια που δεν τη γουσταρεις;

Αυτα συμβαινουν με ολους τους λαους βεβαια.

Δεν ειναι επισης και λιγες οι φορες που ακουσα Ελληνες (και οχι μονο) στο Παρισι να ψαχνονται και προσφερθηκα να τους βοηθησω. Αλλα μεχρι εκει, ιδιαιτερα αν προκειται για τουριστες. Μου ειναι λιγο δυσκολο να μιλαω στους 10+ που ακουω καθημερινα στο δρομο. Κι ετσι περιοριζομαι κυριως σε φιλους, γνωστους, γνωστους γνωστων κλπ. (και με την προυποθεση να μου γεμιζουν το ματι).

Οταν ειμαι εξω απ' τα νερα μου και ειδικα σε μερη που σπανιζει το ελληνικο στοιχειο νομιζω ειμαι πιο θετικος στην επικοινωνια.
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Ολοι αυτοι που δεν θελουν να μιλησουν η να συναναστραφουν με ελληνες στο εξωτερικο ειναι σαν να μην θελουν τον ιδιο τους τον εαυτο ,
αφου παραλληλα την ιδια στιγμη και αυτοι ειναι "ελληνες" στα ματια καπιου αλλου που δεν θα θελει με την σειρα του κουβεντα μαζι τους .
Εχει μεγαλη πλακα,μου θυμιζει την κατασταση στην χωρα που για ολα φταινε οι ελληνες ,,αλλα οχι εμεις καποιοι αλλοι, φανταστικοι, απο αλλου.
Οταν βρεθεις στο εξωτερικο δεν ειναι αναγκη να αλαξεις προσωπικοτητα και να γινεις αλλος ανθρωπος λες και σε χτυπησε το μαγικο ραβδι
χωρα αλαξες οχι πλανητη.
Οπως θα αντιμετωπιζα καποιον ελληνα που θα με ρωταγε κατι η θα μου μιλαγε εδω
με τον ιδιο τροπο θα φερθω και στο εξωτερικο,,ειτε ειναι ελληνας η ξενος.

Πριν λιγες μερες στο αεροδρομιο του τοροντο ενας ελληνας που μενει εκει και ετυχε να αλαξαμε δυο κουβεντες περιμενοντας τις αποσκευες ,
μας βοηθησε αρκετα οταν αργοτερα μας βρηκε στην εξοδο προσπαθοντας να λυσουμε ενα προβλημα με το αμαξι που θα μας μετεφερε στο ξενοδοχειο στις 1.30 τα ξημερωματα παιρνοντας τηλεφωνο απο το κινητο του και σπαταλοντας τον χρονο του,
Δεν ειναι κακο να μιλαμε με τους αλους ανθρωπους οταν ειμαστε εκτος ειτε εινα ελληνες ειτε οχι αρκει να ειμαστε ο εαυτος μας,
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.736
Likes
15.052
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
έχεις απόλυτο δίκιο φίλε ΚΡΟΚ. δυστυχώς όμως είναι τόσα πολλά τα κόμπλεξ μας που ο κάθε ένας από εμάς τα κουβαλάμε μαζί μας σε όποια χώρα και αν βρεθούμε.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μη το δραματοποιείτε βρε, δεν αποφεύγεις τον Έλληνα αλλά τον συντοπίτη. Το ίδιο ακριβώς θα έκανα όποιας εθνικότητας κι αν ήμουν. Δεν τη βρίσκω να μπαίνω πχ σε καφετέρια ή εστιατόριο και να κουτουλάω Έλληνες για πολύ απλό λόγο. Όταν είσαι μεταξύ ξένων γλωσσών, μια χαρά τις απομονώνεις και συζητάς στη μητρική σου. Αν μέσα στη χάβρα ακουστούν από διπλανό τραπέζι Ελληνικά, θέλοντας και μη θα στήσεις αυτί ή, ακόμα κι αν δεν το κάνεις, επειδή θα έχεις τον γρύλο σου (απ' το γνωστό ανέκδοτο "Χέσε μας εσύ κι ο γρύλος σου") θα αισθάνεσαι ότι εκείνοι σε ακούν μόνο και μόνο επειδή είμαστε μειονότητα. Και τι έγινε, θα μου πεις. Έ για κάποιους έγινε. Καθόλου δε μ απασχολεί το θέμα αν πάω για καφέ στο Bayswater ή βγω με ξένους που, έτσι κι αλλιώς, Αγγλικά θα μιλάω.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.736
Likes
15.052
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
δεν δραματοποιεί κανείς τίποτα. απλώς ο καθένας μας κουβαλάει μαζί του και τα βιώματά του και στο εξωτερικό,δεν τα αφήνει στο σπίτι του. όπως πολύ σωστά ανέφεραν φίλοι και φίλες παραπάνω συμπεριφέρονται αναλόγως του χαρακτήρα τους. το κακό είναι ότι όταν συναντάμε Έλληνες στα καφέ ή στα μουσεία προσπαθούμε να τους αποφύγουμε αλλά όταν μας συμβεί μία στραβή τότε τους αναζητούμε. εγώ επειδή δέχθηκα βοήθεια πολλές φορές από Έλληνες γιαυτό δεν αποφεύγω κανέναν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.127
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom