Συναπαντήματα με έλληνες εκτός των τειχών

Εσείς τι κάνετε όταν πέφτετε πάνω σε έλληνες στο εξωτερικό;

  • Μιλάτε αγγλικά

    Votes: 2 5,1%
  • Ψάχνετε ευκαιρία να τους μιλήσετε

    Votes: 3 7,7%
  • Αδιαφορείτε

    Votes: 27 69,2%
  • Άλλο

    Votes: 7 17,9%

  • Total voters
    39

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αναλόγως του μέρους, της διάθεσής μου και του πλήθους των ελλήνων ταξιδιωτών πχ γκρουπ σε ευρωπαϊκή πόλη σαφώς και θα το απέφευγα επιμελώς, σε μεμονωμένους στη καλύτερη να χαμογελούσα και να έκανα κάποιο σχόλιο αν με έπαιρνε. Αν τώρα τους πετύχαινα μεμονωμένους κάπου στο πουθενά στην Αφρική θα φρόντιζα να κουβεντιάσουμε για να ανταλλάξουμε εμπειρίες
Πάντως γενικά είτε έχω συντροφιά είτε ταξιδεύω μόνος δεν έχω τη τάση να αναζητώ εναγωνίως παρέα ημεδαπών ή αλλοδαπών επισκεπτών. Μάλλον προτιμώ ντόπιους που έχουν κάτι να μου πούν για τη χώρα τους
Αυτό περιπου θα εγραφα και εγω . Σε ευχαριστω που με εβγαλες απο το κόπο !
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Οταν συναντω Ελληνες (τουριστες ή μη) στην Ιταλια που ζω τα τελευταια 5 χρονια νιωθω ενα φτερουγισμα, χαιρομαι παντα πολυ κ συνηθως πιανουμε κουβεντα! Οταν συναντω Ελληνες στα ταξιδια μου μαλλον αδιαφορο ειναι, κυριως αν προκειται για κοντινα ταξιδια. Στα μακρυνα εχει καποιο ενδιαφερον. Ασχετο, αλλα φετος τον Αυγουστο βρεθηκα σ'ενα κυκλαδιτικο νησι κ εψαχνα Ελληνα (ναι, δεν ηταν απλο) γιατι βαρεθηκα να ακουω ολο..ιταλικα!
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγώ τους χαιρετάω όλους (Άγγλους, Γάλλους, Πορτογάλους, Έλληνες,...). Έτσι κι αλλιώς, στα μέρη που πάμε, είμαστ' οι μόνοι δυτικοί και ξεχωρίζουμε σαν τη μύγα μεσ' στο γάλα! :bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Συνήθως ούτε κρύο ούτε ζέστη μου κάνει. Μόνο που μου χαλάει προσωρινά την ψευδαίσθηση της φυγής από την ελληνική πραγματικότητα.
Αλλά πρόσφατα στην Αγγλία μια μοναχική φοιτήτρια έδειξε τεράστιο ενθουσιασμό που άκουσε ανθρώπους να μιλούν ελληνικά γιατί είχε μια βδομάδα εκεί και είχε φρικάρει στην προοπτική ότι θα έμενε άλλες 4 επικοινωνώντας σε ξένη γλώσσα (φαινόταν να τα 'χε παίξει κάπως). Ε, ήταν αδύνατο να μην ανταποκριθούμε.
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Όταν έμενα έξω, και στις δυο χώρες, υπήρχαν παρέες αποκλειστικά Ελλήνων κατοίκων τις οποίες απέφευγα συνήθως απλά επειδή ήθελα να γνωρίσω διαφορετικά πράγματα, κι όχι να ψάχνω τα σουβλατζίδικα, να μαζεύομαι σε σπίτια, να ακούω Βίσση και να λέμε ότι σαν την Χαλκιδική δεν έχει. Γιατί αυτά έκαναν εκεί...
Σε ταξίδι μού είναι αδιάφορο αν θα συναντήσω Έλληνες. Δεν θα κρυφτώ κι όλας, ούτε θα αλλάξω γλώσσα για να μη με καταλάβουν. Αλλά σε κάτι συζητήσεις τύπου "καλά, δεν έχουν φραπέ εδώ; ζεστό καφέ θα πιούμε; " "τι παραλία είναι αυτή, πού είναι τα μπιτσόμπαρα;" δεν μπορώ να συμμετέχω.
Όπως και σε αντιδράσεις όταν βλέπουν κάποιο σεξομουσείο ή σεξοέκθεμα που χαζογελάνε σαν παρθένες. o_O
Αλλά αν αντιληφθώ κάποιον που δυσκολεύεται ή δεν μπορεί να συνεννοηθεί λόγω γλώσσας, συνήθως φανερώνομαι.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Όταν έμενα έξω, και στις δυο χώρες, υπήρχαν παρέες αποκλειστικά Ελλήνων κατοίκων τις οποίες απέφευγα συνήθως απλά επειδή ήθελα να γνωρίσω διαφορετικά πράγματα, κι όχι να ψάχνω τα σουβλατζίδικα, να μαζεύομαι σε σπίτια, να ακούω Βίσση και να λέμε ότι σαν την Χαλκιδική δεν έχει. Γιατί αυτά έκαναν εκεί...
Περιεργο. Οι Ελληνες του εξωτερικου που γνωριζω εγω δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που περιγραφεις. Δεν ειναι φοιτητες (ισως αυτο παιζει ρολο) αλλα εργαζομενοι κ συνειδητοποιω ποσο μακρυα ειναι απο την νοοτροπια που περιεγραψες..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.430
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα αρκεί να πρόκειται για νορμάλ ανθρώπους...δηλαδή δεν μπορώ τους θορυβώδεις, αυτούς που παίρνουν πολύ θάρρος και τους μίζερους αα και τους "σαν την Ελλάδα δεν έχει πουθενά" ... με τους "σαν τη Χαλκιδική...." δεν έχω πρόβλημα, ανήκω (ανήκα) στην ίδια συνομοταξία :)

Για την προφορά που αναφέρθηκε πριν θυμήθηκα ένα γεγονός....Κάθομαι σε ένα καφέ, απόγευμα άνοιξη πίνω τις μπύρες και ρεμβάζω σε μια μικρή πόλη στη Γαλλία ....σε κάποια φάση ακούω μια παρέα παραδίπλα να μιλά αγγλικά a la greque ...γυρίζω γιατί τους είχα πλάτη και τι να δώ ....ένα παλιό κολλητό φίλο μεταξύ τους που είχαμε κάπως χαθεί....ε εε να τον απέφευγα ;; εκεί γίναμε εμείς θορυβώδεις αλλά ήταν τόσο αναπάντεχη η χαρά... πόσο μικρός είναι ο κόσμος όμως....
 
Last edited:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ούτε κρύβομαι ούτε τρέχω να μιλήσω.Στην Ευρώπη συναντάς Έλληνες παντού,είναι αδύνατο να πιάνεις κουβέντα με όλους ανευ λόγου.Αν κάποιος χρειαστεί τη βοήθεια μου όπως συνέβει πρόσφατα στη Σλοβενία φυσικά θα βοηθήσω όπως θα κάνω και με οποιοδήποτε άλλο τουρίστα.Επίσης έχω βοηθηθεί κι εγώ πχ στο Αϊβαλί δε μπορούσα να βρω συνάλλαγμα πουθενά,Ρώτησα μια Μυτηλινιά και με πήρε απ'το χέρι κυριολεκτικά.
Εδώ και λίγες μέρες ως κάτοικος Ρουμανίας πια έχω λάβει τη βοήθεια τόσο Ελλήνων όσο και Ρουμάνων.Κυρίως όμως έχω σκλαβωθεί απο τη βοήθεια των Ρουμάνων που μεγάλωσαν στην Ελλάδα σε συγκινητικό σημείο!!!Άλλο κεφάλαιο αυτό.
Με λίγα λόγια ο Έλληνας τουρίστας είναι όπως όλοι οι άλλοι,η γλώσσα δεν αποτελεί κίνητρο για να τον πλησιασω χωρίς λόγο όμως σε δύσκολες στιγμές η μητρική γλώσσα μπορεί να σε κάνει να νιώσεις ασφάλεια,συγκίνηση ή νοσταλγία ανάλογα τις περιστάσεις.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Ούτε κρύβομαι ούτε τρέχω να μιλήσω.Στην Ευρώπη συναντάς Έλληνες παντού,είναι αδύνατο να πιάνεις κουβέντα με όλους ανευ λόγου.Αν κάποιος χρειαστεί τη βοήθεια μου όπως συνέβει πρόσφατα στη Σλοβενία φυσικά θα βοηθήσω όπως θα κάνω και με οποιοδήποτε άλλο τουρίστα.Επίσης έχω βοηθηθεί κι εγώ πχ στο Αϊβαλί δε μπορούσα να βρω συνάλλαγμα πουθενά,Ρώτησα μια Μυτηλινιά και με πήρε απ'το χέρι κυριολεκτικά.
Εδώ και λίγες μέρες ως κάτοικος Ρουμανίας πια έχω λάβει τη βοήθεια τόσο Ελλήνων όσο και Ρουμάνων.Κυρίως όμως έχω σκλαβωθεί απο τη βοήθεια των Ρουμάνων που μεγάλωσαν στην Ελλάδα σε συγκινητικό σημείο!!!Άλλο κεφάλαιο αυτό.
Με λίγα λόγια ο Έλληνας τουρίστας είναι όπως όλοι οι άλλοι,η γλώσσα δεν αποτελεί κίνητρο για να τον πλησιασω χωρίς λόγο όμως σε δύσκολες στιγμές η μητρική γλώσσα μπορεί να σε κάνει να νιώσεις ασφάλεια,συγκίνηση ή νοσταλγία ανάλογα τις περιστάσεις.
Ολα καλα?
Kαλη προσαρμογη και οπως ειπαμε... θελουμε Blog!! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom