Συναυλιες και ταξιδια

psilos3

Member
Μηνύματα
6.266
Likes
47.416
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Θα με κάνουν να σιχαθω την μουσική που μου αρέσει.
Εφόσον δεν υπάρξει μαζική κατακραυγή, τέτοια και χειρότερα θα έχουμε.
Όπως είναι λογικό -ειδικά στην Ελλάδα- ο κόσμος διψάει για μεγάλα συναυλιακά ονόματα που ίσως δεν έχει την ευκαιρία να ξαναδεί στη ζωή του.
Τι κι αν οι διοργανώσεις είναι για τα σκυλιά, τι κι αν δεν υπάρχει η στοιχειώδης οργάνωση ή υποτιμάται η νοημοσύνη του κόσμου, το αποτέλεσμα είναι πως τα στάδια γεμίζουν.
Το είδα σε όσες συναυλίες βρέθηκα στην Αττική, είμαι σίγουρος για το τι πρόκειται να δω και φέτος.
Ποιος ξέρει όμως πότε θα τύχει να ξαναδούμε τέτοιες μπάντες στην Ελλάδα;
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
910
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Έχει παραγίνει το κακό με τις συναυλίες. Μπήκα να δω πόσο έχουν τα εισιτήρια για το φεστιβάλ που ποσταρε η @EviTan και εκτός κι αν βλέπω κάτι λάθος δεν υπάρχει δυνατότητα αγοράς εισιτηρίου μιας ημέρας. Μόνο Pass για όλες τι ημέρες στα 190ε που εδώ που έχουμε φτάσει το λες σούπερ τιμή αλλά γιατί να μην μπορώ να πάω μια μέρα μόνο αν θέλω;

Οτι καλύτερο για το γούστο μου σε φεστιβάλ που κυκλοφορεί φέτος είναι το tons of rock στο Οσλο.

View attachment 454852

Με ενδιαφέρουν οι πρώτες δύο μέρες. Δεν υπάρχει δυνατότητα αγοράς πακέτο για δύο μέρες ή μεμονωμένα εισιτήρια (η πρώτη μέρα εννοείται είναι sold out ήδη, για tool έχουν 140ε) ή pass για τις 4 μέρες στην προνομιακή τιμή των 400ε.

Θα με κάνουν να σιχαθω την μουσική που μου αρέσει.
Αυτό το φαινόμενο το διαπίστωσα στο wonderfruit φέτος, που για μια μπάντα που ήθελα να δω έπρεπε να τα σκάσω για όλες τις μέρες. Ανήκουστα πράγματα! Αποχή λοιπόν!
 

EviTan

Member
Μηνύματα
444
Likes
3.275
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
@Señor_Nada το "καλές τιμές" πήγαινε προφανώς σε σύγκριση με συναυλία 1 ονόματος και αρκετή δόση αστεϊσμού...
Η κατάσταση είναι τραγική, όπως κι αν το δεις... άλλα η αποχή είναι πολύ δύσκολο να γίνει καθολικά!
δεν γίνεται για άλλα κι άλλα θέματα...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.596
Likes
8.835
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εφόσον δεν υπάρξει μαζική κατακραυγή, τέτοια και χειρότερα θα έχουμε.
Όπως είναι λογικό -ειδικά στην Ελλάδα- ο κόσμος διψάει για μεγάλα συναυλιακά ονόματα που ίσως δεν έχει την ευκαιρία να ξαναδεί στη ζωή του.
Τι κι αν οι διοργανώσεις είναι για τα σκυλιά, τι κι αν δεν υπάρχει η στοιχειώδης οργάνωση ή υποτιμάται η νοημοσύνη του κόσμου, το αποτέλεσμα είναι πως τα στάδια γεμίζουν.
Το είδα σε όσες συναυλίες βρέθηκα στην Αττική, είμαι σίγουρος για το τι πρόκειται να δω και φέτος.
Ποιος ξέρει όμως πότε θα τύχει να ξαναδούμε τέτοιες μπάντες στην Ελλάδα;
Η κοροϊδία στην Ελλάδα είναι ότι βαφτίζουν τις συναυλίες φεστιβάλ. Για να μην εξαγριώσουν τον κόσμο για τις τιμές; Δεν ξέρω. Όχι ότι είναι η μόνη χώρα που το κάνει. Τραγελαφικές συνθήκες έχω πετύχει και στο εξωτερικό, ειδικά με τις τουαλέτες. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι έξω τουλάχιστον ο ήχος είναι (σχεδόν) πάντα κρύσταλλο. Θυμάμαι κάτι επικές συναυλίες-βουητά που έχω δει στην Ελλάδα.

Επίσης δεν ξέρω αν έχετε ρίξει καμιά ματιά τα τελευταία χρόνια στο merchandise των συγκροτημάτων; Εκεί κι αν πέφτει γέλιο. Λες και θ'αγοράσουμε αρμάνι! Τιμές σε νερά-μπύρες-φαγητά εντός του χώρου εννοείται για γέλια.
 

Krekouzas

Member
Μηνύματα
221
Likes
4.923
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ταξίδι-Όνειρο
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Τι τιμές είναι αυτές για Manchester??? Πως και πως το περίμενα αλλα.. νο

View attachment 454827
Δυστυχώς είναι πραγματικά πολύ ακριβά, μα έχει και μια λογική. Τουλάχιστον εδώ τα τελευταία χρόνια όλα εχουν ανέβει τουλάχιστον 10 με 15% πιο πάνω. Και μιλάμε για μεροκάμματα, τιμές στην εστίαση(φαγητά,ποτά κτλ.).Και εμένα υπερβολικά ακριβά μου φαίνονται μα διάβασα ότι μόνο οι τιμή που σου δίνει μια εταιρεία security για την συναυλία έχει αυξηθεί κατά 40% τα τελευαία 10 χρόνια. Και ένα άλλο θέμα είναι οτι έχει αυξηθεί και η ζήτηση των εισιτηρίων, έχει γίνει και πολύ της μόδας να πας σε μια συναυλία. Υπάρχει τεράστια μαύρη αγορά και το βλέπουν οι εταιρίες οπότε γιατί να μην τα ζητάνε μόνες τους αυτά τα λεφτα?
Για Pearl Jam αυτή τη στιγμή το πιο φτηνό εισιτήριο είναι στη Μαδρίτη στο Mad Cool Festival που είναι πολύ καλό φεστιβάλ, είχα πάει πέρισυ.

εγώ έχω κανονίσει αυτά για φέτος και περιμένω και κάποια ακόμη. Έχω όμως και τύχη γιατί σε μερικές στο Μόναχο θα είμαι σε Guest List λόγο του χορηγού μπίρας. ('οσες δεν έχουν πόλη δίπλα είναι όλες στο Μόναχο)
ΥΓ το εισιτήριο για Rammstein στην Κοπεγχάγη είναι για πούλημα :)
conc.jpg
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
910
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Δυστυχώς είναι πραγματικά πολύ ακριβά, μα έχει και μια λογική. Τουλάχιστον εδώ τα τελευταία χρόνια όλα εχουν ανέβει τουλάχιστον 10 με 15% πιο πάνω. Και μιλάμε για μεροκάμματα, τιμές στην εστίαση(φαγητά,ποτά κτλ.).Και εμένα υπερβολικά ακριβά μου φαίνονται μα διάβασα ότι μόνο οι τιμή που σου δίνει μια εταιρεία security για την συναυλία έχει αυξηθεί κατά 40% τα τελευαία 10 χρόνια. Και ένα άλλο θέμα είναι οτι έχει αυξηθεί και η ζήτηση των εισιτηρίων, έχει γίνει και πολύ της μόδας να πας σε μια συναυλία. Υπάρχει τεράστια μαύρη αγορά και το βλέπουν οι εταιρίες οπότε γιατί να μην τα ζητάνε μόνες τους αυτά τα λεφτα?
Για Pearl Jam αυτή τη στιγμή το πιο φτηνό εισιτήριο είναι στη Μαδρίτη στο Mad Cool Festival που είναι πολύ καλό φεστιβάλ, είχα πάει πέρισυ.

εγώ έχω κανονίσει αυτά για φέτος και περιμένω και κάποια ακόμη. Έχω όμως και τύχη γιατί σε μερικές στο Μόναχο θα είμαι σε Guest List λόγο του χορηγού μπίρας. ('οσες δεν έχουν πόλη δίπλα είναι όλες στο Μόναχο)
ΥΓ το εισιτήριο για Rammstein στην Κοπεγχάγη είναι για πούλημα :)
View attachment 455053
Σε ζήλεψα λίγο.
Ναι, τα καταλαβαίνω όλα αυτά, αλλά αφού έχουν κάνει βήματα για να χτυπήσουν την μαύρη αγορά όπως ονομαστικά εισιτήρια που μπορείς να πουλήσεις μέσα απ' τις πλατφόρμες τους.. θεωρώ πως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι.
Τέλος πάντων, πολύ διαθέσιμο χρόνο δεν είχα το καλοκαίρι, γι' αυτό κοιτούσα το Μάντσεστερ. Τελικά έκλεισα Σίδνεϊ τον Νοέμβρη με 140€😁 (τόσο κράτησε η αποχή)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.596
Likes
8.835
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θα γράψω 2 λόγια για το Graspop, κυρίως για μελλοντική υπενθύμιση και σε μένα. Πήγα μόνο την μία μέρα. Αν έμενα στο κάμπινγκ είμαι σίγουρος ότι θα μετάνιωνα την ώρα και τη στιγμή. Άθλιος καιρός, το μέρος λασπώνει με το παραμικρό και η μουσική από τα πάρτι που κρατάνε μέχρι τις 5 ακούγεται πολύ δυνατά τουλάχιστον στο κάμπινγκ που είναι ακριβώς δίπλα. Πολύ καλύτερη επιλογή να μένεις στην πολή Dessel και από εκεί είναι πανέυκολο να πας στον χώρο του φεστιβάλ είτε με ποδήλατο, είτε με uber που βρίσκεις εύκολα είτε ακόμα και με τα πόδια. Αν ξαναπάω η πρώτη μου επιλογή θα είναι διαμονή στη Dessel.

Είναι το πρώτο τόσο μεγάλο φεστιβάλ που πηγαίνω και απογοητεύτηκα λίγο απ'το μέγεθος του χώρου. Δεν ήταν πολύ μεγάλο. Ούτε οι σκηνές πολύ εντυπωσιακές. Είχε το καλό ότι ήταν εύκολο να μετακινείσαι από σκηνή σε σκηνή βέβαια. Έχει δύο κεντρικές σκηνές, τη μία δίπλα στην άλλη που μπροστά διαχωρίζονται με κάγκελα. Αν θες να πιάσεις καλή θέση στη μία σκηνή είναι δύσκολο να πας μετά στην άλλη.

Το φαγητό ήταν απαίσιο (ότι έφαγα τουλάχιστον) και εξωφρενικά ακριβό, ενδεικτικά: μπέργκερ 20ε, μια μερίδα πατάτες 10ε και πάει κλαίγοντας. Θα υπολόγιζα χαλαρά ένα 50ε την μέρα σε φαγητά/ποτά. Απαγορεύεται να περάσεις φαγώσιμο μέσα. Κάτι stroopwafels είχα μαζί μου και μου τις πέταξαν στον έλεγχο. Αυτό που θα έκανα γνωρίζοντας πλέον την κατάσταση είναι να πάρω κάτι φαγώσιμο μαζί μου και να το αφήσω στο locker πριν τον έλεγχο. Το locker υπόψιν είναι απελπιστικά μικρό, με το ζόρι χώρεσε ένα μεσαίου μεγέθους backpack.

Οι τουαλέτες το πρωί ήταν καθαρές και είχαν συνέχεια χαρτί. Υπήρχαν υπάλληλοι που τις καθάριζαν συνέχεια. Το βράδυ είχαν αρχίσει να γίνονται ψιλοάθλιες. Αυτά την πρώτη μέρα, δεν γνωρίζω αν όσο περνάνε οι μέρες αρχίζει η ελεύθερη πτώση. Υπάρχουν μπόλικες βρύσες με πόσιμο νερό.

Το μέρος έπιασε λάσπη πολύ γρήγορα παρόλο που δεν είχε πολύ έντονη βροχή. Χωρίς αδιάβροχες μπότες ή γαλότσες δεν πιστεύω ότι παλεύεται αν βρέξει. Έβλεπες απλα παπούτσια πεταμένα που είχαν παραδώσει πνεύμα.

Δύο λόγια και για τους καλλιτέχνες που είδα.

Ενώ μπήκαμε από τις 12, δεν θυμάμαι τι είδα μέχρι τις 3 παρά. Είμαι σίγουρος ότι ήταν όλα πολύ αξιόλογα για να μην θυμάμαι τίποτα.

Alien Weaponry: Το πρώτο συγκρότημα από το οποίο έχω αναμνήσεις. Θεωρείται ένα από τα ανερχόμενα συγκροτήματα που θα συνεχίσουν την μέταλ παράδοση. Είναι νεοζηλανδοί και τα περισσότερα κομμάτια τους είναι στη γλώσσα των maori. Μπαίνουν στη σκηνή κάνοντας τα καραγκιοζιλίκια haka (με όλο τον σεβασμό εννοείται στα ξένα πολιτισμικά στοιχεία). Για 3 άτομα έχουν πολύ γεμάτο ήχο. Θέλω να τους ξαναδώ. Μάζεψαν αρκετό κόσμο.

Doro: Την παλεύει ακόμα φωνητικά, ο κόσμος ήταν πολύ χλιαρός και υπήρχε μια υποτονική κατάσταση γενικότερα. Δεν θα πήγαινα να την ξαναδώ.

Kerry King: Ο γίδαρος κιθαρίστας των Slayer στο σόλο πρότζεκτ του. Αυτό το εξαγριώμενο μέταλ εξηντάρηδων μόνο γέλιο μου προκαλεί. Ενθουσιάστηκα για μερικά δευτερόλεπτα όταν άκουσα να παίζει την εισαγωγική ριφάρα του black metal και μέχρι εκεί.

Babymetal: Ένα ελλεεινό και τρισάθλιο κατασκεύασμα χαρτογιακάδων. Ένα σύγκροτημα που παίζει μέταλ και τρεις Γιαπώνεζες τραγουδίστριες με σχολικές στολές που τραγουδάνε άνιμε και κάνουν τικ τοκ χορογραφίες. Η απόδειξη ότι περνάμε πολιτιστική κρίση. Το είδαμε από απόσταση από μια εξέδρα που υπάρχει και πάλι δεν την παλέψαμε και περιφερόμασταν.

IMG_20240620_191244.jpg


Megadeth: Έχοντας δει μέχρι τότε μυστακιοφόρους χιπστεράδες, ντοπαρισμένα γίδια και λοιπούς κλόουν, η εμφάνιση των Megadeth ήταν τεράστιο αισθητικό και καλλιτεχνικό άλμα. Τρομερή εμφάνιση με ένα best of setlist. Στο sweating bullets που είναι ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια ανατρίχιασα ολόκληρος. Δεν τους είχα δει και κατενθουσιάστηκα τόσο που ψάχνομαι να τους ξαναδώ άμεσα. Η εμφάνιση της βραδιάς για μένα. Για τον Mustaine τι να πεις. Πέρασε καρκίνο του λάρυγγα και επέστρεψε όπως έπρεπε. Να είσαι γερός και δυνατός ρε άρχοντα!

IMG_20240620_204548.jpg


Alice Cooper: Μπορεί να έχει γίνει σαν μουσταλευριά αλλά οι εκφράσεις του προσώπου και η θεατρικότητα είναι εκεί. Ούτε αυτόν τον είχα ξαναδεί. Δεν περίμενα να είναι τόσο καλός στα 76 του πλέον. Η φωνή του μια χαρά επίσης. Το setlist ήταν best of και χαίρομαι πολύ που άκουσα live τον ύμνο bed of nails. Το σόου του Alice Cooper είναι και η απόδειξη ότι στο χαρντ ροκ - μέταλ υπάρχει ασυλία ότι κι αν κάνουν ή αν πουν οι καλλιτέχνες. Σε οποιοδήποτε άλλο είδος μουσικής ο καλλιτέχνης θα είχε φάει cancel για αυτό το σόου. Αν το έχετε δει καταλαβαίνετε τι εννοώ.

IMG_20240620_215145.jpg


Tool: Ήταν η 4η φορά που τους βλέπω. Όσο και να μου αρέσουν και να είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα την διάρκεια του live τους την βρίσκω κοροϊδία. Παίξανε λίγότερο από τον Cooper και τελείωσαν νωρίτερα από ότι έλεγε το πρόγραμμα. Με τα ντραμς σείεται η γη και ο ήχος αγγίζει την τελειότητα αλλά δεν αρκεί για μένα.

IMG_20240621_004427.jpg


Μετά το τέλος των συναυλιών έχει πάρτι σε 2 διαφορετικούς χώρους μέχρι τις 4 5. Ένα με πιο κάφρικο μέταλ κι ένα με πιο ροκ επιλογές. Προτιμήσαμε το ροκ όπως και ο περισσότερος κόσμος αφού γινόταν το αδιαχώρητο. Στο κάφρικο μέταλ ήταν εφτά νομά σε ένα δωμά. Φοβερές ροκ επιλογές από τον dj και υπέροχο σβήσιμο της βραδιάς με total eclipse of the heart που ξεβράκωσε την ευαίσθητη πλευρά των μεταλάδων.

Καλή φάση γενικά.

Και μια φώτο χωρίς σχόλια.

IMG_20240620_122318.jpg
 

EviTan

Member
Μηνύματα
444
Likes
3.275
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Tool: Ήταν η 4η φορά που τους βλέπω.
Διαβάζοντας προσεχτικά την ανάλυση σου για το φεστιβάλ, αρχικά ευχαριστούμε... έπειτα τα σχόλια για Alice Cooper , Doro κλπ νομίζω ήταν ότι περιμέναμε ( δεν σχολιάζω καν μπάντες τύπου Babymetal...)
Ο Kerry ο γλυκούλης, τι άλλο νομίζουμε ότι ξέρει να κάνει;; (ρωτάω τον εαυτό μου κυρίως)
Για Megadeth δεν τους είχα ποτέ σε εκτίμηση, και μετά το Big Four στην Μαλακασα το 2010 επιβεβαίωσα την απόψη μου...
Το σχόλιο που παραθέτω για Tool , θα είναι η αφορμή για να σου πω ότι απλά δεν σε συμπαθώ...( η ζήλια κυριαρχεί των άλλων συναισθημάτων)...

ευχαριστούμε για την αναλυτική ανταπόκριση!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom