Συναυλιες και ταξιδια

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εσύ καλά τα λες αλλά η εποχή άλλαξε κ τα παιδιά δεν ενηλικιώνονται/ψήνονται σύμφωνα με τα δικά μας μέτρα.
Άσε που με την τεχνολογία στο πιάτο βγαίνουν ατσαλάκωτα και με ρέστα στην τσέπη :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε ξέρω τι εικόνα έχετε για τα νέα παιδιά αλλά σίγουρα δεν είναι όλα μαλθακά. Έχω εγώ κοπέλες φοιτήτριες στη δουλειά που παίρνουν την πέτρα και τη στίβουν και δε ξέρουν τι πάει να πει χαρτζιλίκι, και φυσικά είναι και τυπικές στη σχολή τους. Κι η κόρη μου είναι αρκετά ώριμη για την ηλικία της και στη δουλειά που την τσέκαρα πέρσι είχε άριστη αντίληψη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε ξέρω τι εικόνα έχετε για τα νέα παιδιά αλλά σίγουρα δεν είναι όλα μαλθακά. Έχω εγώ κοπέλες φοιτήτριες στη δουλειά που παίρνουν την πέτρα και τη στίβουν και δε ξέρουν τι πάει να πει χαρτζιλίκι, και φυσικά είναι και τυπικές στη σχολή τους. Κι η κόρη μου είναι αρκετά ώριμη για την ηλικία της και στη δουλειά που την τσέκαρα πέρσι είχε άριστη αντίληψη.
Μωρέ για τα νέα παιδιά καλή εντύπωση έχουμε (και δε ζουν και σε εποχές τόσο εύκολες όσοι αποφοιτησαμε στα 90ς και 2000ς) , για τους νέος γονείς δεν έχουμε.

Έχοντας μηδαμινή εμπειρία γονιού αλλά όντας επαφή με μπόλικους εικοσαχρονους ναι, μια μέση λύση του στιλ (σου πληρώνω τόσα, βάλε κι εσύ αλλά λίγα βρες κι ένα couchsurfing) μια χαρά μου φαίνεται. Ούτε στο πιάτο ούτε νουλα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Το να βρεις μια φθηνη πτηση και να πας ατσαλακωτος δεν ειναι θεμα μαλθακοτητας αλλα εξοικειωσης με τη νεα εποχη και τα νεα δεδομενα και το οτι εχουν ενα κινητο στο χερι να κανει τα παντα ευκολα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το να βρεις μια φθηνη πτηση και να πας ατσαλακωτος δεν ειναι θεμα μαλθακοτητας αλλα εξοικειωσης με τη νεα εποχη και τα νεα δεδομενα και το οτι εχουν ενα κινητο στο χερι να κανει τα παντα ευκολα.
Όλοι μας ταξιδιωτικά από κάπου ξεκινήσαμε. Κι εγώ δε ξύπνησα μια μέρα και είπα θα πάω με ένα σακίδιο στην κολομβια. Όλα έγιναν βήμα βήμα. Δε μπορείς να έχεις απαίτηση από ένα παιδι που μόλις ενηλικιώθηκε να χειρίζεται την τεχνολογία άψογα, να βρίσκει αεροπορικά, να κλείνει φτηνές πτήσεις. Αν ήταν τόσο εύκολα κι εσυ δε θα περνούσες εργατοώρες εδώ μέσα να βρεις οικονομικά ντιλς και αεροπορικά. Ουτε θέματα όπως «από το Ciampino στη Ρώμη» θα είχανε εδώ μέσα εκατό σελίδες αν ήταν όλα τόσο απλά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Όλοι μας ταξιδιωτικά από κάπου ξεκινήσαμε. Κι εγώ δε ξύπνησα μια μέρα και είπα θα πάω με ένα σακίδιο στην κολομβια. Όλα έγιναν βήμα βήμα. Δε μπορείς να έχεις απαίτηση από ένα παιδι που μόλις ενηλικιώθηκε να χειρίζεται την τεχνολογία άψογα, να βρίσκει αεροπορικά, να κλείνει φτηνές πτήσεις. Αν ήταν τόσο εύκολα κι εσυ δε θα περνούσες εργατοώρες εδώ μέσα να βρεις οικονομικά ντιλς και αεροπορικά. Ουτε θέματα όπως «από το Ciampino στη Ρώμη» θα είχανε εδώ μέσα εκατό σελίδες αν ήταν όλα τόσο απλά.
Δεν βλεπω καποια διαφορετικη διαδικασια στο να κλεισει τρενο ο 18χρονος απο το να κλεισει αεροπορικο, αφου πλεον κανεις δεν παει στον σταθμο αλλα εχει το εισιτηριο στο κινητο.
Εκτος αν ξεκινησουν ταξιδι χωρις κινητο οπως οι φοιτητες παλια με το ιντερειλ που ηταν οντως ψησιμο γερο. Αλλα παιδια που εχουν ταξιδεψει αρκετα νομιζω οτι βρισκουν τη βελτιστη λυση ευκολα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δε ξέρω τι εικόνα έχετε για τα νέα παιδιά αλλά σίγουρα δεν είναι όλα μαλθακά.
Εγώ δεν υπαινίχθηκα πως είναι μαλθακά. Καμία σχέση. Ευρηματικά είναι όμως πολύ!


Κι εγώ δε ξύπνησα μια μέρα και είπα θα πάω με ένα σακίδιο στην κολομβια
Αυτό ήταν δική σου επιθυμία. Η μικρή δεν ξέρεις ακόμη πως θα εξελιχθεί.
τα παιδιά πλέον δεν έχουν τα ίδια ταμπού, ούτε έχουν καταπιεστεί με τον ίδιο τρόπο που οι παλιότερες γενιές μας επέβαλαν τι μπορεί να κάνει μια γυναίκα και τι όχι.
Τους είναι παντελώς φυσικό, άρα και αδιάφορο
Ποιός ο λόγος να επαναστατήσεις για κάτι που δεν ξενίζει πια κανέναν.

Ωραίο θέμα άνοιξες πάντως, ίσως για άλλο νήμα αλλά θα είχε πολλά να μας πει και η ίδια η νεολαία.

Ωραια η ιδέα σου να της κάνεις δώρο ταξιδάκι, τώρα αν θα την εξυπηρετήσεις να της βγει βολικό ή θα την βάλεις να ταλαιπωρηθεί λιγάκι ψάχνοντας τους τρόπους....δικό σου θέμα προφανώς αλλά μάλλον θα σε πρήξει λίγο όταν θα έρθει η ώρα να ψαχτεί για το πως θα βγάλει το φίδι από την τρύπα. 'Εχει την ευκολία ότι η μαμά ξέρει αφού....
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.280
Ασχετο λιγο με το θεμα, αλλα θυμηθηκα τα ταξιδια που εκανα ως νεαρη ενηλικας, τοτε ακομα δεν ηταν διαδεδομενα τα smartphone, εγω παντως δεν ειχα κ αληθεια πλεον μου φαινεται αδιανοητο το πώς τοτε ταξιδευα χωρις βοηθηματα περαν του χαρτινου οδηγου. Ισως κιολας επειδη δεν υπηρχαν τοσο τα ηλεκτρονικα εισητηρια, το gps για να περπατησεις απο το Α στο Β μαλλον ηταν ανηκουστο τοτε. Τωρα πια στα 32 σχεδον, θεωρω οτι δεν θα καταφερνα με τιποτα να ταξιδεψω χωρις σμαρτ κ ιντερνετ. Δεν εχω ιδεα πώς το κανα τοτε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Ασχετο λιγο με το θεμα, αλλα θυμηθηκα τα ταξιδια που εκανα ως νεαρη ενηλικας, τοτε ακομα δεν ηταν διαδεδομενα τα smartphone, εγω παντως δεν ειχα κ αληθεια πλεον μου φαινεται αδιανοητο το πώς τοτε ταξιδευα χωρις βοηθηματα περαν του χαρτινου οδηγου. Ισως κιολας επειδη δεν υπηρχαν τοσο τα ηλεκτρονικα εισητηρια, το gps για να περπατησεις απο το Α στο Β μαλλον ηταν ανηκουστο τοτε. Τωρα πια στα 32 σχεδον, θεωρω οτι δεν θα καταφερνα με τιποτα να ταξιδεψω χωρις σμαρτ κ ιντερνετ. Δεν εχω ιδεα πώς το κανα τοτε.
Τυπωνα απο το σπιτι τα παντα σε χαρτες η φωτογραφιες. Εψαχνα απο το wifi του ξενοδοχειου. Μια απο τις πρωτες φορες δεν ειχα ιδεα οτι το ξενοδοχειο ηταν 5λ απο τον σταθμο, πηρα ταξι, με κοιτουσε σαν χαζος και σε 500μ με αφησε στο ξενοδοχειο. Γενικα αρκετο ταξι, πολλη βοηθεια απο τη ρεσεψιον του ξενοδοχειου, καποια εξοδα παραπανω.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Τα εισιτήρια για Metallica βγήκαν. Τελικά μόνο εισιτήρια και για τις 2 μέρες μπορείς να αγοράσεις από σήμερα. Τα εισιτήρια μόνο για μια μέρα θα κυκλοφορήσουν στις 20 Γενάρη. Το αφήνω για τότε και παρακαλάω σε θαύμα. Το διήμερο για αρένα έχει 223ε, ενώ υπάρχουν και με 126ε για κερκίδες, αλλά δεν φαίνεται που ακριβώς είναι η θέση και τι ορατότητα έχεις.... Γελάω που μια κατηγορία εισιτηρίων ονομάζεται I disappear ticket! Υποψιάζομαι ότι το μονοήμερο αρένα μαζί με το καπέλο της ticketmaster θα χτυπάει 120άρι.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ δεν υπαινίχθηκα πως είναι μαλθακά. Καμία σχέση. Ευρηματικά είναι όμως πολύ!




Αυτό ήταν δική σου επιθυμία. Η μικρή δεν ξέρεις ακόμη πως θα εξελιχθεί.
τα παιδιά πλέον δεν έχουν τα ίδια ταμπού, ούτε έχουν καταπιεστεί με τον ίδιο τρόπο που οι παλιότερες γενιές μας επέβαλαν τι μπορεί να κάνει μια γυναίκα και τι όχι.
Τους είναι παντελώς φυσικό, άρα και αδιάφορο
Ποιός ο λόγος να επαναστατήσεις για κάτι που δεν ξενίζει πια κανέναν.

Ωραίο θέμα άνοιξες πάντως, ίσως για άλλο νήμα αλλά θα είχε πολλά να μας πει και η ίδια η νεολαία.

Ωραια η ιδέα σου να της κάνεις δώρο ταξιδάκι, τώρα αν θα την εξυπηρετήσεις να της βγει βολικό ή θα την βάλεις να ταλαιπωρηθεί λιγάκι ψάχνοντας τους τρόπους....δικό σου θέμα προφανώς αλλά μάλλον θα σε πρήξει λίγο όταν θα έρθει η ώρα να ψαχτεί για το πως θα βγάλει το φίδι από την τρύπα. 'Εχει την ευκολία ότι η μαμά ξέρει αφού....
Σίγουρα δεν περιμένω από την κόρη μου να πάρει ένα σακίδιο και να πάει Κολομβια. Είπα ότι κι εγώ ΔΕΝ ξύπνησα απλά μια μέρα και είπα «και τώρα ας πάω μόνη σου στην Κολομβια». Ξεκίνησα αρχικά με το Θεσσαλονίκη-Αθήνα με ΚΤΕΛ, μετά με τραινο που τα φοβόμουν τα τραινα, μετά με αεροπλάνο που τα φοβόμουν κι αυτά. Αφού κατάφερα το Θεσσαλονίκη Αθήνα με αεροπλάνο μόνη μου , πήγα Στοκχόλμη μόνη μου. Εκεί επιβεβαιώθηκα ότι μπορώ να τα καταφέρω. Και ήταν σε εποχή χωρίς σμαρτ κινητά, με χάρτη που αγόρασα από περίπτερο!
Η ένσταση μου ρε παιδιά δεν είναι ούτε να γίνει το παιδί σαν εμένα δηλ solo traveler ούτε και το πώς θα χρησιμοποιήσει το κινητό για να βρει φτηνά ναύλα. Η ένστασή μου που δε καταλάβατε είναι ότι ΜΗΠΩΣ ΠΕΣΕΙ ΒΑΡΥ σε ένα παιδί που μόλις ενηλικιώθηκε να πάει στο εξωτερικό πρώτη φορά μόνο του, να δει συναυλία μόνη του και να πάει και σε 3 διαφορετικές χωρες για το ταξίδι αυτό.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Η ένστασή μου που δε καταλάβατε είναι ότι ΜΗΠΩΣ ΠΕΣΕΙ ΒΑΡΥ σε ένα παιδί που μόλις ενηλικιώθηκε να πάει στο εξωτερικό πρώτη φορά μόνο του, να δει συναυλία μόνη του και να πάει και σε 3 διαφορετικές χωρες για το ταξίδι αυτό
Για μένα προσωπικά, σα μάνα αν ρωτάς είναι βαρύ. Μάτι δε θα έκλεινα μέχρι να σιγουρευτώ ότι βρήκε το δρόμο του κλπ (και έχει συμβεί) . Αλλά κ αυτό υποκειμενικό είναι, μια άλλη ίσως το βλέπει πιο χαλαρά. Και μόνη και σε τρείς χώρες θα με έπνιγε η ανησυχία για τα πάντα όλα.
Αλλά είπαμε δική μου άποψη και μόνο χωρίς να διεκδικώ την ψήφο της πιο ψύχραιμης μάνας οφ ολ (που δεν είμαι/ήμουν)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom