Γενικά Συνδυασμός νησιών

dabes1988

Member
Μηνύματα
22
Likes
10
Καλησπερα σε ολη την ομαδα.. Σχεδιαζω με το κοριτσι μου μεσα Σεπτεμβριου να κανουμε ενα τουρ στις κυκλαδες και θα ηθελα λιγο την γνωμη σας ετσι οπως το σκεφτομαι θα ηταν επαρκες το προγραμμα η οχι.. ο σκοπος ειναι να παρουμε μια γευση απο τα νησια και να ξεφυγουμε λιγο απο την καθημερινοτητα..
2 μερες Σαντορινη, 1 βραδυ Ιος, 1 βραδυ Σικινος , 1 βραδυ Φολεγανδρος, 3 βραδιες Μηλος και 2 βραδιες Παροσ και φευγω απο Συρο σπιτι μου... πιστευτε θα προλαβουμε να κανουμε καποια πραματα Ιο και Σικινο και Φολεγναδρο ή τζαμπα η ταλαιπορια?
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπερα σε ολη την ομαδα.. Σχεδιαζω με το κοριτσι μου μεσα Σεπτεμβριου να κανουμε ενα τουρ στις κυκλαδες και θα ηθελα λιγο την γνωμη σας ετσι οπως το σκεφτομαι θα ηταν επαρκες το προγραμμα η οχι.. ο σκοπος ειναι να παρουμε μια γευση απο τα νησια και να ξεφυγουμε λιγο απο την καθημερινοτητα..
2 μερες Σαντορινη, 1 βραδυ Ιος, 1 βραδυ Σικινος , 1 βραδυ Φολεγανδρος, 3 βραδιες Μηλος και 2 βραδιες Παροσ και φευγω απο Συρο σπιτι μου... πιστευτε θα προλαβουμε να κανουμε καποια πραματα Ιο και Σικινο και Φολεγναδρο ή τζαμπα η ταλαιπορια?
Τζάμπα η ταλαιπωρία.

Γενικότερα όλο το πλάνο μου βγάζει απίστευτη ταλαιπωρία. Δεν προλαβαίνετε να δείτε κανένα από τα μέρη έτσι όπως τους αξίζει. Καλύτερα να εστιάσετε σε 2-3 νησιά με γνώμονα τις βολικές συνδέσεις μεταξύ τους.

(επίσης έχετε υπόψιν ότι θα επικρατεί πολλή ερημιά από τα μέση Σεπτεμβρίου και μετά, ειδικά στα μικρότερα Σικινος-Φολεγανδρος).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Αν το ζητούμενο σας είναι οι παραλίες μείνετε κυρίως Μήλο και προσθέστε και Κίμωλο.

Αν σας ενδιαφέρουν τα πιο κοσμικά νησιά(εν μέσω covid-19 δεν θα τα προτιμούσα) βάλτε Πάρο σε συνδυασμό με Αντίπαρο.

Αν θέλετε ρομαντισμούς και γραφικότητα Σαντορίνη(μπορεί να μπει και Θηρασιά)

Σίφνος για συμπαθητικές παραλίες και γραφικότητα, ενώ το Σεπτέμβρη και κόσμο έχει(μέχρι πέρυσι τουλάχιστον) και ζεστή θάλασσα.
 

OFI Crete SnakeS

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Αφου γουσταρεις βολταρακι εγώ μαζί σου είμαι, μια χαρά προλαβαίνεις να πάρεις εικόνες από τα νησιά για να έχεις να θυμάσαι τον χειμώνα. Γνώμη μου πετά έξω τα μεγάλα και τα κοσμικά και παίξε μπαλίτσα με τα άλλα, Κιμωλος/Φολεγανδρος/Σικινος/Ιος/Αμοργος από 2 βραδάκια και πίσω. Και αν έχεις ακόμα ένα κανείς και στάση Δονούσα επιστρέφοντας από Αιγιαλη
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τελικα εχει ως εξείς το πραμα. φευγουμε δευτερα 2 βραδιες Σαντορινη 1 βραδια Ιο 3 βραδιες μηλος και 3 Παρο.. :D
Είναι λίγο του «σκοτωμού» αλλά μια γεύση θα τη πάρετε, αρκεί να είστε κάθε μέρα σε κίνηση και να μην επαναπαυτείτε.
Καλά να περάσετε!
 

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Καλημέρα σας! Σκέφτομαι τη Μήλο για φετινό καλοκαιρινό προορισμό διαθέτοντας μια εβδομάδα και κάτι. Επειδή θα θέλαμε εντός εκείνων των ημερων να συνδυάσουμε με τη Μήλο και ένα άλλο κοντινό νησί για 2-4 μέρες, ανάμεσα σε Φολέγανδρο, Ιό, Κίμωλο και Σίφνο, ποιο θα προτείνατε (βάση παραλιών, όμορφης-γραφικης χώρας, γενικότερου πακέτου);
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
να συνδυάσουμε με τη Μήλο και ένα άλλο κοντινό νησί για 2-4 μέρες, ανάμεσα σε Φολέγανδρο, Ιό, Κίμωλο και Σίφνο, ποιο θα προτείνατε (βάση παραλιών, όμορφης-γραφικης χώρας, γενικότερου πακέτου);
Σίγουρα τη Κίμωλο δύο μέρες, το θεωρω επιβεβλημένο, δε το προτείνω απλά. ;)
Εξαρτάται βασικά τι είδους διακοπες θες να κάνεις, αν το τρέξεις λίγο ίσως να σε παίρνει κι ακόμα ένα (μικρό πάντα) νησί. Αλλιώς είναι πολύ εντάξει οι 8 μέρες σε Μήλο-Κίμωλο.
 

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Σίγουρα τη Κίμωλο δύο μέρες, το θεωρω επιβεβλημένο, δε το προτείνω απλά. ;)
Εξαρτάται βασικά τι είδους διακοπες θες να κάνεις, αν το τρέξεις λίγο ίσως να σε παίρνει κι ακόμα ένα (μικρό πάντα) νησί. Αλλιώς είναι πολύ εντάξει οι 8 μέρες σε Μήλο-Κίμωλο.
Χαλαρές διακοπές, ξεκούραση, μπάνια, βόλτες. Το έχω σκεφτεί και για τρίτο μικρό νησί, αλλά βγαίνει too much πιστεύω από άποψη κούρασης για 8 περίπου μέρες και οικονομικής μετά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χαλαρές διακοπές, ξεκούραση, μπάνια, βόλτες. Το έχω σκεφτεί και για τρίτο μικρό νησί, αλλά βγαίνει too much πιστεύω από άποψη κούρασης για 8 περίπου μέρες και οικονομικής μετά.
H Κίμωλος είναι όνειρο.
Σε όλα τα παραπάνω προσθέτω τη βόλτα στη Πολύαιγο που πρέπει να αφιερώσεις οπωσδήποτε μια μέρα, η οποία θα είναι επίσης από Κίμωλο.
Τι να σου πω, προσωπικά πέρα από τις ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ και ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΕΣ παραλίες, δε βρήκα τίποτε άλλο να με αγγίξει στη Μήλο. Ίσως λίγο η Πλάκα, αν και σε σχέσει με άλλες Κυκλαδίτικες χώρες υστερεί. Αν το κριτήριο σου είναι πρωτίστως οι παραλίες εντάξει, αν όχι να το τσεκάρεις πιο πολύ το πλάνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom