Σφραγίδα διαβατηρίου-Ανδόρρα

alexmaths

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ωκεανίας
Στο ερχόμενο ταξίδι στην Ιβηρική, σκοπεύω να πεταχτώ μέχρι Ανδόρρα μια εκδρομούλα. Ξέρετε αν και πού μπορώ να βάλω σφραγίδα-ενθύμιο στο διαβατήριο;
παρομοίως για Γιβραλτάρ (αν και δεν είναι ανεξάρτητη χώρα)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Στο ερχόμενο ταξίδι στην Ιβηρική, σκοπεύω να πεταχτώ μέχρι Ανδόρρα μια εκδρομούλα. Ξέρετε αν και πού μπορώ να βάλω σφραγίδα-ενθύμιο στο διαβατήριο;
παρομοίως για Γιβραλτάρ (αν και δεν είναι ανεξάρτητη χώρα)
την πεμπτη θα πεταχτω μια βολτα στην Ανδορρα και θα κανω μια ερωτηση
γιατι εδω και χρονια δεν σφραγιζονται τα διαβατηρια
Προσωπικα ουτε την ταυτοτητα μου δεν παιρνω,(δεν το συνιστω για σας)ενω στο Γιβραλταρ γινετε
λεπτομερεις ελεγχος και δεν μπενεις χωρις ταυτοτητα η διαβατηριο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
την πεμπτη θα πεταχτω μια βολτα στην Ανδορρα και θα κανω μια ερωτηση
γιατι εδω και χρονια δεν σφραγιζονται τα διαβατηρια
Προσωπικα ουτε την ταυτοτητα μου δεν παιρνω,(δεν το συνιστω για σας)ενω στο Γιβραλταρ γινετε
λεπτομερεις ελεγχος και δεν μπενεις χωρις ταυτοτητα η διαβατηριο
Το τυπικό ποιό είναι? Μπαίνεις με ταυτότητα ή χρειάζεται διαβατήριο? (όταν είχα πάει εγώ είχα ξεχάσει το διαβατήριο στο ξενοδοχείο στη Βαρκελώνη, και είχα μαζί μου μόνο την ταυτότητα, αλλά ο μόνος που την έλεγξε κι αυτήν ήταν η υπάλληλος στο check-in της Eurolines στο Sants...)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Το τυπικό ποιό είναι? Μπαίνεις με ταυτότητα ή χρειάζεται διαβατήριο? (όταν είχα πάει εγώ είχα ξεχάσει το διαβατήριο στο ξενοδοχείο στη Βαρκελώνη, και είχα μαζί μου μόνο την ταυτότητα, αλλά ο μόνος που την έλεγξε κι αυτήν ήταν η υπάλληλος στο check-in της Eurolines στο Sants...)
οι Ευρωπαιοι πολιτες δεν ειναι υποχρεωμενοι να εχουν διαβατηριο
αρκει η επιδειξη της ταυτοτητας αν και εφ οσον ζητηθει.
Συνηθως στα συνορα οταν μπενεις με ιχ ο αστυνομικος της ανδορρας
σου κανει απλως νοημα να περασεις ειτε εχω περασει με ελληνικες πινακιδες
ειτε γαλλικες ειτε ισπανικες.Αντιθετως οταν απο ανδορρα μπενεις
στηνΙσπανια ολα τα αυτοκινητα σταματανε για ελεγχο για τσιγαρα και
ποτα η ηλεκτρονικα Κλπ Αν εχειςκαποια αγορα που η αξια ειναι μεγαλυτερη των 515 ευρω σου επιβαλλετε ΦΠΑ 18 %
Αυτο ισχυει για ενα προιον με αξια 515 και ανω και οχι στο συνολο των
αγορων σου ΠΧ ενα ρολοι 800 ευρω θα φορολογηθεις
5 ρολογια των 200 ευρω δεν πληρωνεις τιποτα
 

alexmaths

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ωκεανίας
Αν μπαίνοντας ζητήσω από τον αστυνομικό της Ανδόρρας να μου σφραγίσει το διαβατήριο θα το κάνει;
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Ισχυει ακριβως οτι γραφει ο panpan. Παντως ειναι πολυ πιο ευκολο να περασεις "στη ζουλα" αφορολογητα αν ταξιδευεις με πουλμαν, απ' οτι με αμαξι. Δεν καθονται να ψαξουν εξονιχυστικα ολους τους επιβατες τους πουλμαν.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Αν μπαίνοντας ζητήσω από τον αστυνομικό της Ανδόρρας να μου σφραγίσει το διαβατήριο θα το κάνει;
Σε ένα ταξίδι κάποτε, ζήτησα από τον αστυνομικό να μου σφραγίσει το διαβατήριο στα σύνορα Γερμανίας – Ολλανδίας. Με το που του είπα «μια σφραγίδα παρακαλώ» το πήρε και το σφράγισε χωρίς δεύτερη κουβέντα και περεταίρω εξηγήσεις. Είναι υποχρεωμένοι να σφραγίσουν αν το ζητήσεις.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Σε ένα ταξίδι κάποτε, ζήτησα από τον αστυνομικό να μου σφραγίσει το διαβατήριο στα σύνορα Γερμανίας – Ολλανδίας. Με το που του είπα «μια σφραγίδα παρακαλώ» το πήρε και το σφράγισε χωρίς δεύτερη κουβέντα και περεταίρω εξηγήσεις. Είναι υποχρεωμένοι να σφραγίσουν αν το ζητήσεις.
Εμενα παντως μια φορα που ειχα ζητησει να μου το σφραγισουν στην Ουγγρικη μερια των συνορων Σερβιας Ουγγαριας ο Ουγγρος τελωνειακος μονο που δεν με συνελαβε,με κατεβασε κατω και καθυστερησε ολο το λεωφορειο μεχρι να μου ελεγξει τα πραγματα μου και να κοιταξει το νουμμερο του διαβατηριου μου στο κομπουτερ!!
Υποθετω ηθελε να δει αν με ψαχνει η Ιντερπολ :haha: !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.119
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom