ΗΠΑ Σχετικά με ενοικίαση αυτοκινήτου San Fransisco και Los Angeles

traveler30

Member
Μηνύματα
24
Likes
118
Καλησπέρα,

Για πείτε προτεινόμενες εταιρείες για ενοικίαση στο SF και στο LA. Επίσης μπορώ να πληρώσω με revolut ? και πιο συγκεκριμένα με την business ? γενικά πληρώνεις παντού με revolut απότι έχω διαβάσει αλλά οι εταιρείες ενοικίασης είναι λίγο περίεργες και θέλω λίγο να σιγουρευτώ.
Και σχετικά με καλύψεις στις ασφαλιστικές τι παίζει, πρέπει να αγοράσουμε το φουλ πακέτο?
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Καλησπέρα,

Για πείτε προτεινόμενες εταιρείες για ενοικίαση στο SF και στο LA. Επίσης μπορώ να πληρώσω με revolut ? και πιο συγκεκριμένα με την business ? γενικά πληρώνεις παντού με revolut απότι έχω διαβάσει αλλά οι εταιρείες ενοικίασης είναι λίγο περίεργες και θέλω λίγο να σιγουρευτώ.
Και σχετικά με καλύψεις στις ασφαλιστικές τι παίζει, πρέπει να αγοράσουμε το φουλ πακέτο?
Εμείς νοικιάσαμε από Dollar στο αεροδρόμιο του Οκλαντ ένα ev. Το αλλάξαμε χωρίς χρέωση στο αεροδρόμιο του Λας Βέγκας με ένα βενζινοκίνητο, γιατί μας ταλαιπώρησε (μικρή αυτονομία, ψάξε βρες φορτιστές κ.λπ.). Δεν είχαμε παράπονο από την εταιρία.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.091
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Καλησπέρα,

Για πείτε προτεινόμενες εταιρείες για ενοικίαση στο SF και στο LA. Επίσης μπορώ να πληρώσω με revolut ? και πιο συγκεκριμένα με την business ? γενικά πληρώνεις παντού με revolut απότι έχω διαβάσει αλλά οι εταιρείες ενοικίασης είναι λίγο περίεργες και θέλω λίγο να σιγουρευτώ.
Και σχετικά με καλύψεις στις ασφαλιστικές τι παίζει, πρέπει να αγοράσουμε το φουλ πακέτο?
Καλησπέρα,εμείς νοικιάσαμε απο FOX RENT A CAR στο SFO,δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα,έχει πολλές εταιρείες ,αν θυμάμαι καλά κάποιες στην έξοδο,οι περισσότερες όμως βρίσκονται σε απόσταση λίγων χιλιομέτρων,όπου θα χρειαστεί να πάρετε το airtrain που είναι δωρεάν(αν τελικά το κάνετε από εκεί).Όσον αφορά τις κάρτες,νομίζω ότι είναι ο κανόνας να υπάρχει πιστωτική με το ανάλογο όριο ,λαμβάνοντας υπόψη το κόστος ενοικίασης+toll pass+καλύψεις.Όσον αφορά τα πρατήρια καυσίμων,τη Revolut μπορείς να χρησιμοποιήσεις εντός του καταστήματος,όπου προπληρώνεις ένα χ ποσό,βάζεις καύσιμο και μόλις κρεμάσεις τη μάνικα σου επιστρέφεται στη κάρτα το υπολειπόμενο του ποσου που πλήρωσες(είχα εντυπωσιαστει και εγώ).Εμείς αυτό το διαπιστώσαμε τη δεύτερη φορά που νοικιάσαμε αμάξι στις ΗΠΑ,χάρη στις συμβουλές από κάποιο μέλος του forum(ας με συγχωρέσει που δε θυμάμαι το όνομά του)..τώρα για L.A. ας δώσει την εμπειρία του κάποιο άλλο μέλος..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Priceline.com έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές στη Καλιφόρνια και ήταν όλα κανονικά, κανένα παράπονο.

Παντού με revolut, δε θα έχεις πρόβλημα, αλλά έχε και μετρητά μαζί σου. Άμα έχεις το revolut metal έχει και κάλυψη για ενοικίαση αυτοκινήτου, εάν σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Τι εννοείς κάλυψη για ενοικίαση αυτοκινήτου? Εγώ θέλω να νοικιάσω μια μέρα στο λας βεγκαςκ 3 μέρες στο los angeles..θα μπορέσω δηλ εξολοκλήρου με ρεβολουτ μεταλ?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τι εννοείς κάλυψη για ενοικίαση αυτοκινήτου? Εγώ θέλω να νοικιάσω μια μέρα στο λας βεγκαςκ 3 μέρες στο los angeles..θα μπορέσω δηλ εξολοκλήρου με ρεβολουτ μεταλ?
Κάλυψη εννοώ ασφάλεια για το αυτοκίνητο και πολλά άλλα.

Revolut Metal | Revolut Greece
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
420
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Σεπτέμβριο του 2022 , παραλαβή-παράδοση LAX , 4 μερες αυτοκίνητο από την Thrifty μέσω της rentalcars, 350€ με πλήρη κάλυψη μέσα, ηλεκτρονική πληρωμή απευθείας σε €.
Εκεί κράτησαν ένα ποσό στην πιστωτική σαν εγγύηση κανονικά απο ελληνική τράπεζα , και το αποδέσμευσαν κατά τη παράδοση. Διαδικασίες γρήγορες και εύκολες.
Shuttle bus σε παιρνει απ τις αφιξεις και σε πάει στο χώρο που βρίσκονται τα γραφεία ενοικιάσεων.
Το ίδιο και στην παράδοση του αυτοκινήτου.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
420
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Θεωρητικά ναι ..
1707813820706.png

Στην πράξη βέβαια μπορεί ο υπάλληλος στο γκισέ να μην δώσει σημασία στο όνομα που αναγράφεται στη πιστωτική.. αλλά μη το ρισκάρεις , καλύτερα στείλε ένα email απευθείας στο γραφείο ενοικιάσεων .
 

traveler30

Member
Μηνύματα
24
Likes
118
Μου κάνει εντύπωση πάντως που μετά από τόσο καιρό και τα τόσα τραπεζικά / εξω-τραπεζικά προιόντα όπως η Revolut ότι ακόμα μιλάμε για πιστωτικές και το πόσο δύσκολο είναι να νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο χωρίς αυτές. Δηλαδή εάν μπορούν να δεσμεύσουν ή και να προχρεώσουν για όλο το διάστημα το ελάχιστο ποσό που απαιτείται και να το επιστρέψουν κατά την παράδοση του αυτοκινήτου τότε πιο είναι το πρόβλημα τους ? γιατί κολλάνε τόσο πολύ στις debit, στα μετρητά κτπ ?
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
420
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Παραβάσεις, πρόστιμα, τυχόν ζημιές/φθορές/ατυχήματα και πολλές ακόμη χρεώσεις που ίσως προκύψουν και βεβαιωθούν αργότερα, τις χρεώνουν στην πιστωτική κάρτα που έχει δηλωθεί.
Τυχόν μετρητά ίσως να μην επαρκούν σε περίπτωση μεγάλης ζημιάς, το ίδιο και μια απλή debit που μπορείς εσυ μετά να πας να την αδειάσεις.
Ακόμη και πλήρη κάλυψη να έχεις πχ μεσω της rentalcars σε περίπτωση ζημιάς το γραφείο πάλι εσένα θα χρεώσει και κατόπιν η rentalcars θα ζε αποζημιώσει (μέσα σε 24 ώρες το πολύ).

Η μόνη περίπτωση να μην κρατήσει εγγύηση ενα γραφείο ενοικιάσεων (τουλάχιστον για Ευρώπη-Ιταλία που το έχω κάνει) είναι να πληρώσεις εκεί στο γκισέ μικτή ασφάλεια απευθείας στο γραφείο.
Κάτι το οποίο ποικίλει από εταιρεία σε εταιρεία και ενδεχομένως στις ΗΠΑ να μην ισχύει.
 

traveler30

Member
Μηνύματα
24
Likes
118
Γιατί που ξερουν τι όριο έχει η κάθε πιστωτική ;; Μπορεί να έχει 500€ μπορεί να έχει και 50 χιλιάδες ! Λίγο φλου μου φαίνεται αυτό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.728
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom