Ιταλία Σχετικά με τα μουσεία

christina_merisi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα. Καινούργια στο forum και θα θέλα να δω αν κάποιος γνωρίζει μια απορία μου. Θα πάω Ιταλία τον Σεπτέμβρη και σπουδάζω αρχαιολογία, και ενω στα site των μουσείων αναφέρεται οτι μπορώ να μπω δωρεάν στο πάσο μου δεν γράφει το τι σπουδάζω στα αγγλικά. Οπότε εκεί πώς θα τους το αποδείξω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.022
Likes
41.000
Έχεις δίκιο, ούτε η δίκη μου γράφει στα αγγλικά τη σχολή. Δοκίμασε επίσημη μετάφραση της φωτοτυπίας της, κάπου 10 ευρώ η ψάξε καμία άκρη με το Υπουργείο Πολιτισμού,
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα !
Ζήτα απο τη σχολή σου μία βεβαίωση σπουδών στα αγγλικά λέγοντας στην γραμματεία για πιο λόγο τη χρειάζεσαι.
 

BETTY-R

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα.Θα παμε Ρωμη τελος Σεπτεμβριου.Μπορει καποιος να μ ενημερωσει για τις τιμες εισοδου σε μουσεια κλπ για ατομα κατω των 25 ετων?Ευχαριστω πολυ!
 

christina_merisi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Για κατω των 25 σε μερικα ειναι στην μιση τιμη αποσο γνωριζω(καστρο αγγελου, μουσεια βατικανου κτλ)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα. Καινούργια στο forum και θα θέλα να δω αν κάποιος γνωρίζει μια απορία μου. Θα πάω Ιταλία τον Σεπτέμβρη και σπουδάζω αρχαιολογία, και ενω στα site των μουσείων αναφέρεται οτι μπορώ να μπω δωρεάν στο πάσο μου δεν γράφει το τι σπουδάζω στα αγγλικά. Οπότε εκεί πώς θα τους το αποδείξω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επειδή εγώ σπουδάζω αρχιτεκτονική και έχω επίσης δωρεάν είσοδο, όταν πήγαμε με τη σχολή Ιταλία, έβλεπαν το όνομα της σχολής και καταλάβαιναν πως σημαινει Architecture επειδή μοιάζουν οι λέξεις, και μας άφηναν να μπούμε. Μερικοί το έψαχναν στο google translate κιολας. Μόνο σε ένα κάστρο υπήρχε πρόβλημα, ήταν ένας ηλικιωμένος πολύ περίεργος :p Καλύτερα να ζητήσεις μια βεβαίωση από τη γραμματεία για να είσαι σιγουρη...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Τώρα για ένα δύο μουσεία που με χίλια ζόρια και άμα πέσετε σε κάποιον τέρμα ιδιότροπο, δεν νομίζω ότι αξίζει να μπεις σε διαδικασία να ζητήσεις βεβαίωση από τη σχολή σου. Άντε να γλιτώσεις 10 ευρώ και άμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.022
Likes
41.000
Τώρα για ένα δύο μουσεία που με χίλια ζόρια και άμα πέσετε σε κάποιον τέρμα ιδιότροπο, δεν νομίζω ότι αξίζει να μπεις σε διαδικασία να ζητήσεις βεβαίωση από τη σχολή σου. Άντε να γλιτώσεις 10 ευρώ και άμα.
Η βεβαίωση δίνεται δωρεάν, όπως και κάθε επαγγελματικό η σπουδαστικό πάσο και συνήθως υποχρέωση του φορέα να τη δώσει.. Να μη χαρίσει ούτε 10 20 ευρώ αν είναι δικαίωμα της και κυρίως να μπορεί να κάνει προγραμματισμό χωρίς εκνευρισμό και μάλιστα παρουσία άλλων.
 

kouros

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Καλησπερα κι απο μενα... θα βρισκομαι Ρωμη 27 Σεπτεμβρη που ειναι Παγκοσμια μερα Τουρισμου και η εισοδος στο Μουσειο του Βατικανου ειναι δωρεαν... γνωριζετε αν και καποια αλλα Μουσεια της Ρωμης ακολουθησουν το παραδειγμα του? Πχ Κολοσσαιο...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπερα κι απο μενα... θα βρισκομαι Ρωμη 27 Σεπτεμβρη που ειναι Παγκοσμια μερα Τουρισμου και η εισοδος στο Μουσειο του Βατικανου ειναι δωρεαν... γνωριζετε αν και καποια αλλα Μουσεια της Ρωμης ακολουθησουν το παραδειγμα του? Πχ Κολοσσαιο...
Στο διαδίκτυο δεν βρίσκω κάτι σχετικό για το κολοσσαιο στις 27/9 αλλά έχει ελεύθερη είσοδο κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα. Οπότε αν είσαι στη Ρώμη στις 1/10 τότε μπορείς να μπεις δωρεάν! Και όχι μόνο στο κολοσσαιο, αλλά και σε όποιο άλλο μουσείο θες.
 

kouros

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Στο διαδίκτυο δεν βρίσκω κάτι σχετικό για το κολοσσαιο στις 27/9 αλλά έχει ελεύθερη είσοδο κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα. Οπότε αν είσαι στη Ρώμη στις 1/10 τότε μπορείς να μπεις δωρεάν! Και όχι μόνο στο κολοσσαιο, αλλά και σε όποιο άλλο μουσείο θες.
Σ΄ευχαριστω πολυ... θα βρισκομαι εκει 26-29 του μηνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom