Σχετικά με τη γρίπη των χοίρων (Όλες οι πληροφορίες εδώ)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.964
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ειχα σχεδιασει να παω κωνσταντινουπολη τα χριστουγεννα αλλα με ολα αυτα που ακουω στην τουρκια για την γριπη το σκεφτομαι να μην το επιχειρησω!ποια ειναι η γνωμη σας;
28 σελίδες μηνύματα είναι πάνω από το δικό σου, δεν σου έδωσαν κάποια ιδέα για το ποιά είναι η γνώμη μας?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν μου ανοιγει...αλλα οπως κ να εχει αν ειναι στα ιταλικα...
δεν χρειάζεται να δεις κάτι σχετικά γιατί δεν υπάρχει καμμία τέτοια οδηγία.
είναι η σελίδα των επίσημων ταξιδιωτικών οδηγιών του υπουργείου εξωτερικών..
ανοίγει πάντως.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
,

δεν χρειάζεται να δεις κάτι σχετικά γιατί δεν υπάρχει καμμία τέτοια οδηγία.
είναι η σελίδα των επίσημων ταξιδιωτικών οδηγιών του υπουργείου εξωτερικών..
ανοίγει πάντως.
ναι μου ανοιξε...
κ στον παγκοσμιο τους χαρτη δεν λεει τιποτα για πουθενα εκτος απο τα γνωστα...υποθετω οτι εκει αναφερεται σε καθε χωρα τι πρεπει να προσεχει κανεις
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
θα κάνετε το εμβόλιο???

με έχουν προβληματίσει όλες αυτές ο διαφορετικές απόψεις τον τελευταίο καιρό όσο αφορά το περίφημο εμβόλιο για τη γρίπη των χοίρων....

προσωπικά δεν πρόκειται να το κάνω, επειδή πιστεύω πως είναι σε πολύ πειραματικό στάδιο ακόμη και κυρίως πως είναι μία εφεύρεση των μεγάλων φαρμακευτικών εταιρειών για να πλουτίσουν ακόμη περισσότερο με την ευλογία κάποιων οργανισμών,οι οποίοι κάτι καρπώνονται, αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
εκανα το απλο και του πνευμονιόκοκου ...και ειμαι κομπλέ

ασε που περασα την ιωση ξωφαλτσα
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
με έχουν προβληματίσει όλες αυτές ο διαφορετικές απόψεις τον τελευταίο καιρό όσο αφορά το περίφημο εμβόλιο για τη γρίπη των χοίρων....

προσωπικά δεν πρόκειται να το κάνω, επειδή πιστεύω πως είναι σε πολύ πειραματικό στάδιο ακόμη και κυρίως πως είναι μία εφεύρεση των μεγάλων φαρμακευτικών εταιρειών για να πλουτίσουν ακόμη περισσότερο με την ευλογία κάποιων οργανισμών,οι οποίοι κάτι καρπώνονται, αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις...
Μαλλον ενοεις την γριπη Η1Ν1 σωστα;
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Eμενα θα μου επιτρεψεται να μην απαντησω αλλα καλο ειναι να συμβουλευομαστε τον οικογενειακο μας γιατρο για το θεμα του εμβολιου και να μην αφηνουμε τον κυριο Eυαγγελατο για παραδειγμα να επηρεαζει την κριση μας για κατι συμαντικο.

Ελενη, λες πως το εμβολιο ειναι σε πειραματικο σταδιο, πως το λες αυτο; εχεις καποιες γνωσεις ή καποια εμπειρια πανω σε ιατρικες ερευνες;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συμφωνώ απόλυτα με τη θέση της Lyda...κι εγώ επειδή δουλεύω στο χώρο της υγείας οφείλω να είμαι πολύ προσεκτική στο τι θα πώ γιατί αν μεν πώ ότι ναι θα το κάνω θα θεωρηθεί ως γενικευμένη προτροπή αν πώ δε θα το κάνω πάλι θα δημιουργήσω αρνητικό κλίμα και όλα αυτά μόνο καλό δεν κάνουν,ιντερνετικά και απρόσωπα δεν μπορώ να απαντήσω...
Απλά σαν συμπλήρωμα στό σχόλιο και στο ερώτημα που έθεσε πολύ σωστά η Lyda να πώ δυό κουβέντες...Ο κόσμος δικαιολογημένα εν μέρει έχει μπερδευτεί καθώς και οι απόψεις των επιστημόνων διίστανται και άν θέλετε οκ,έχουμε ένα μερίδιο ευθύνης και οι γιατροί που δεν διαφυλάξαμε τις όποιες διαφορετικές και αντίθετες απόψεις μόνο σε επίπεδο δικών μας συνεδρίων,συγκεντρώσεων,συζητήσεων και φτάσαμε στο σημείο να έχουμε δημόσια αντιπαράθεση μέσω τηλεοράσεων κλπ,ωστόσο (να μην αναφερθώ στο τεράστιο μερίδιο ευθύνης που έχει και η τηλεόραση που από τον πρώτο καιρό έσπερνε τον πανικό γι΄αυτή την γρίππη)πολλές φορές στην ιατρική βρισκόμαστε σε παρόμοια διλλήματα για θεραπευτικές προσεγγίσεις κλπ,υπάρχουν ζητήματα και καταστάσεις που δεν μπορείς να αποφανθείς 100%για την έκβαση της νόσου(εν προκειμένω για τη γρίππη)οπότε η απόφαση για το αν θα χορηγήσεις ή όχι το τάδε φάρμακο ,αν θα προβείς η όχι στην διενέργεια σοβαρώτερων διερευνητικών εξετάσεων,στην περίπτωση μας άν θα συστήσεις η όχι το εμβόλιο πρέπει να ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΕΤΑΙ(αν έχει η όχι άλλα νοσήματα,ηλικία,εργασιακό περιβάλλονκλπ) και να λαμβάνεται πάντοτε υπ'όψην έστω κατά προσέγγιση τί όφελος και κέρδος έχουμε άν προβούμε σ'αυτό έναντι των όποιων πιθανών επιπλοκών,σε αντιδιαστολή με τον κίνδυνο;στον οποίο είμαστε εκτεθειμένοι αν δεν προχωρήσουμε.
Πάντως τα μηνύματα που ακούγονται και παίρνω κι εγω στο email μου του στύλ"μην κάνετε το εμβόλιο ,θέλουν να μας εξοντώσουν...και όλα αυτά περί παγκόσμιας συνωμοσίας ,κατασκευασμένου ιού και συμφερόντων κλπ"συγχωρέστε με που θα το πώ αλλά μόνο πολιτισμένους και σκεπτόμενους ανθρώπους δεν χαρακτηρίζουν,για να τολμήσω να πώ ότι μου ακούγεται φασιστικό,ανήκουστο!ακόμα και αν ήμουν η είμαι κατά του εμβολίου...Ευχαρίστως να ακούσω και το κάνω τα όποια επιστημονικά δεδομένα,παρατηρήσεις ,προβληματισμούς από έγκυρους και έγκυρες μελέτες αλλά αυτή την ανυπόστατη κινδυνολογία που αφορίζει και απαξιώνει έτσι όοοοοολους τους γιατρούς και τους ερευνητές δεν την δέχομαι!
Υπάρχουν και ευτυχώς είναι πολλοί οι γιατροί που με συνείδηση και ανθρωπιά προσπαθούν και κάνουν το καλύτερο...οπότε για να έρθω στην απάντηση στον προβληματισμό σου eleni70 μίλησε με τον οικογενειακό σου γιατρό ...δεν μπορεί να μην έχεις, η τέλος πάντων με κάποιον γιατρό που εμπιστεύεσαι και εκτιμάς όχι μόνο σα γιατρό αλλά και σαν άνθρωπο,συζήτα μαζί του κι αυτά που έχεις ακούσει..και αποφάσισε.
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
προσεξε κανεις τι μηνυματα περναει το λινκ απο το youtube που ανεβασε η Μαρια??

κορυφαιοι ευγονιστες ηταν αρκετα θαραλλεοι ωστε να παραδεχθουν πως ο πραγματικος τους στοχος δεν ηταν να βελτιωσουν την κληρονομικοτητα του μεσου ανθρωπου αλλα να τους αποβλακωσουν ωστε να ειναι ..... πιο χειραγωγησιμοι....

μαλιστα!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom