Σχετικα με ξενοδοχειο στη βουδαπεστη...

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Εκλεισα για πασχα στο danubius hotel arena λογο τιμης(50 το δικλινο με πρωινο) και λογο το οτι εχει απο εξω σταση μετρο(πολυ κοντα). Σαν εμπειρια απο ατομα που εχουν παει ειναι κακη επιλογη? Δυστυχως για το μπατζετ που εχω βαλει και λογο οτι θα ειμαστε 6 ενηλιες με 2 παιδια, αρα 3 δωματια(εκλεισα 3 δικλινα, το ενα με παρκοκρεββατο για το ενα παιδι και το αλλο με τους γονεις και καλα-ουσιαστικα καιτα 2 παιδια ειναι δικα μου αλλα επειδη δεν ηθελα να κλεισω τρικλινο λογο κοστους, χρεωνω το ενα παιδι στο ενα δωματιο και το αλλο, σε αλλο δωματιο.Ασχετα αν θα τα εχωκαι τα 2 μαζι μου), εβγαινε ακριβα αλλου(Αν ημουν μονο με τη γυναικα μου δεν θεωρω ακριβα αρκετα πιο παραπανω αλλα με ολους μαζι και με φτηνο μπατζετ....ειναι για δυνατους λυτες η υποθεση . Το κακο ειναι πως ειχα βρει πολλες περιπτωσεις(πολυ πιο κοντινες) αλλα ηταν πολυ νωρις και επειδη εμπαινα καθημερινα και κοιτουσα και ηταν ιδιες τιμες ψιλοεπαναπαυτικα , μεχρι που πηραν την ανιουσα και εκλεισα για να μην το χασω και αυτο. Ακομα ενας λογος που δεν εκλεινα τοτε που το εβρισκα ηταν οτι λογο οτι ειχα φορτωσει την πιστωτικη με τα εισιτηρια δεν ηθελα να ειναι ολα μαζεμενα. Ασε που τα εκλεισα και 7 μηνες πριντα αεροπορικα. Τωρα δεν πιστευω οτι θα ειναι κανενα τραγικο(εψανα 4*) και επειδη ειναι και το μετρο διπλα,πηρα την αποφαση.
Ξερω οτι δεν θα βγω εξω απο το ξενοδοχειο και θα παω περπατοντας στα αξιοθεατα αλλα θεωρω πως σε μια πολη ποτε δεν ηταν ολα τα αξιοθεατα ολα μαζι ετσι ωστε να μην χειαζεσαι καμια ετακινηση και ετσι το μετρο ηταν το πιο σημαντικο σε μια διαμονη. Σας επριξα απλα σας ειπα το προβληματισμο μου και περιμενω απαντησεις.Ευχαριστω
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
vaggelako γεια χαρά!! μπες εδώ http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...3%F4%E7-%F3%E5%F0%F4%E5%EC%E2%F1%E7-tips.html για πληροφορίες σχετικά με τη βουδαπέστη και τα ξενοδοχεία...δεν ξέρω αν θα βρεις κάποιον που έμεινε εκεί γιατί οι περισσότεροι γράφουν για ξενοδοχεία κεντρικότατα! γιατί δεν κλείσατε διαμέρισμα ώστε να μην ξεφύγετε στο μπάτζετ και να είστε και σε κεντρική τοποθεσία? ρίξε μια ματιά και εδώ αν θες only-apartments.com ;) είναι λίγο μακριά θαρρώ το ξενοδοχείο που έκλεισες και όλα τα αξιοθέατα είναι στο κέντρο(πέστη) και από τη μεριά της βούδας..δε θα ταλαιπωρηθούν και πολύ τα παιδιά αν είστε κεντρικότερα!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
δεν έχω μείνει στο ξενοδοχείο,αλλά ξέρω την περιοχή.δεν είναι κεντρικά αλλά δεν είναι και τραγικά μακριά απ΄το κέντρο της Πέστης.εκτός από το μετρό μπορείς να βολευτείς με τραμ και λεωφορεία..έτσι κι αλλιώς φαντάζομαι πως θα πάρεις κάποια κάρτα για τις μετακινήσεις σου..(τα παιδιά ανάλογα με την ηλικία τους μπορεί και να ταξιδέψουν δωρεάν 1 παιδί με 1 ενήλικα)
τώρα αν δεν έκλεισες το ξενοδοχείο με μη επιστρέψιμη χρέωση, συνέχισε να κάνεις αναζήτηση στα διάφορα σάιτ,ίσως βρεις κάτι πιο κεντρικό με τα ίδια λεφτά..
αν θες γράψε για ποιες ημερομηνίες ενδιαφέρεσαι.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
δεν έχω μείνει στο ξενοδοχείο,αλλά ξέρω την περιοχή.δεν είναι κεντρικά αλλά δεν είναι και τραγικά μακριά απ΄το κέντρο της Πέστης.εκτός από το μετρό μπορείς να βολευτείς με τραμ και λεωφορεία..έτσι κι αλλιώς φαντάζομαι πως θα πάρεις κάποια κάρτα για τις μετακινήσεις σου..(τα παιδιά ανάλογα με την ηλικία τους μπορεί και να ταξιδέψουν δωρεάν 1 παιδί με 1 ενήλικα)
τώρα αν δεν έκλεισες το ξενοδοχείο με μη επιστρέψιμη χρέωση, συνέχισε να κάνεις αναζήτηση στα διάφορα σάιτ,ίσως βρεις κάτι πιο κεντρικό με τα ίδια λεφτά..
αν θες γράψε για ποιες ημερομηνίες ενδιαφέρεσαι.
Εψαχνα για 21/4 με αναχωρηση 25/4, 4* ως επι το πλειστον,με πρωινο. Και το προβλημα ειναι οτι οπως εχω αναφερει για το συνολο των ενηλικων ατομων(6) μαζι με τα παιδια παιδια 8(η ηλικια τους 13 μηνων την περιοδο εκεινη-πιανει βρεφος- και 2,5 και κατι χρονων το δευτερο), σε αρκετες ιστοσελιδες αλλα και στα official των ξενοδοχειων εχουν ορους που δεν χρεωνουν παιδια σε αυτες τις ηλικιες οταν κοιμουνται στα υπαρχοντα κρεββατια, οταν τα δηλωνα τα παιδια μου δινανε τρικλινο για το ενα παιδι και σουπεριορ δωματιο με το αλλο παιδι , πραγμα που δεν ηταν η φτηνη τιμη που μπορει να εβρισκα και ετσι ανεβαινε. Στο ξενοδοχειο που σας ανεφερα μεσα απο το octapustravel που τα δηλωσα μου εβγαλε αυτη την τιμη.Οσον αφορα για τη μη επιστρεψιμη, εχει ενα κοστος ακυρωσης ως 30 ευρω στο δωματιο.Τωρα τι να πω..Εχετε να προτεινετε κατι?Εκανα λαθος?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
άρα σου βγαίνει για 4 διαν/σεις 200Ε το 2κλινο με πρωινό..σωστά?
αν το τέλος ακύρωσης είναι 90Ε για τα 3 δίκλινα,μάλλον δεν σε συμφέρει ν' ακυρώσεις,εκτός και αν βρεις κάτι τόσο καλύτερο και φτηνότερο που να ισοσκελίζει την απώλεια...
επειδή και εγώ ταξιδεύω συχνά με παιδιά κοιτάζω πρώτα τη πολιτική του ξενοδοχείου όσο αφορά τη διαμονή τους και συχνά βρίσκω ξενοδοχεία που τα μικρά παιδιά(συνήθως ως 12χρ.) μένουν δωρεάν στο δωμάτιο με 2 ενήλικες σε δικό τους κρεβάτι χωρίς χρέωση...κοίταξέ το αν θες για το μέλλον από το booking.com(και μετά το κλείνεις από όπου θέλεις)
εύχομαι να περάσετε πολύ όμορφα!
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
:shock:
άρα σου βγαίνει για 4 διαν/σεις 200Ε το 2κλινο με πρωινό..σωστά?
αν το τέλος ακύρωσης είναι 90Ε για τα 3 δίκλινα,μάλλον δεν σε συμφέρει ν' ακυρώσεις,εκτός και αν βρεις κάτι τόσο καλύτερο και φτηνότερο που να ισοσκελίζει την απώλεια...
επειδή και εγώ ταξιδεύω συχνά με παιδιά κοιτάζω πρώτα τη πολιτική του ξενοδοχείου όσο αφορά τη διαμονή τους και συχνά βρίσκω ξενοδοχεία που τα μικρά παιδιά(συνήθως ως 12χρ.) μένουν δωρεάν στο δωμάτιο με 2 ενήλικες σε δικό τους κρεβάτι χωρίς χρέωση...κοίταξέ το αν θες για το μέλλον από το booking.com(και μετά το κλείνεις από όπου θέλεις)
εύχομαι να περάσετε πολύ όμορφα!
Εχεις δικιο για την πολιτικη και γνωριζω το booking(εχω κλεισει πολλες φορες), απλα ενω γραφει αυτο που λες για την πολιτικη των ξενοδοχειων, αν εβαζα τα παιδια, χρεωνε το ενα παιδι σε τρικλινο και το αλλο δωματιο με το παιδι το εβαζε σε σουπεριορ που ηταν πιο ακριβο απο τα στανταρτ. Αν εβαζα μονο τους 6 ενηλικες και δεν ανεφερα τα παιδια ηταν πιο φτηνα. Παντως σε καθε περιπτωση μεσα απο το booking για εκεινη τη περιοδο με πρωινο 4* ξενοδοχειο ηταν πιο ακριβο απο αλλες ιστοσελιδες. Αν ηταν καμια σπεσιαλ περιπτωση που θα με εκανε να δελεαστω(μιλαμε για τα ιδια χρηματα), ενδεχομενος και να εμπαινε στη διαδικασια να ακυρωσω(λιγες πιθανοτητες).
Ξεχασα να σου αναφερω οτι καταλαβες οτι ακριβως εχω κλεισει για 4 νυχτες με πρωινο 200 ευρω 3 δωματια(606 για την ακριβεια).Απλα εκει αναφερω κανονικα τα παιδια.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αυτο που γράφεις συμβαίνει και σε μένα στο booking...γι' αυτό κάνω την αναζήτηση για 2κλινο και τσεκάρω τη πολιτική των ξενοδοχείων που μου αρέσουν σε σχέση με το παιδί..
αν βρω ξενοδοχείο όπως το θέλω (και με δωρεάν κρεβάτι για το παιδί)μετά το ψάχνω και σε άλλα σάιτ και το κλείνω όπου το βρω φθηνότερα..τις περισσότερες φορές ο μικρός μένει δωρεάν και σε δικό του κρεβάτι εννοείται!
αν τώρα κλείσεις από booking ξενοδοχείο που δίνει δωρεάν κρεβάτι στο παιδί,απλά όταν κάνεις τη κράτηση το γράφεις πως θέλεις ένα επιπλέον κρεβάτι στο δωμάτιο..το πολύ-πολύ στέλνεις και ένα μειλ στο ξενοδοχείο και τους αναφέρεις τι θέλεις..ζητάς να σου επιβεβαιώσουν τη παροχή και τέρμα..τουλάχιστον εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα σ΄αυτό το θέμα.

πάντως απ΄το ξενοδοχείο που έκλεισες,αν κοιτάξεις τη σελίδα με τα λεωφορεία κτλ. θα βρεις κάτι να σε πηγαίνει στα πιο κεντρικά μέρη της πόλης γρήγορα,οπότε δεν χρειάζεται ν΄αγχώνεσαι..
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Εχει σταση μετρο διπλα γιαυτο το κλεισα και την τιμη εννοειται
 

PETER

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Φιλε vaggelakos το site alpharooms.com δινοντας ως αναζητηση 2 δικλινα δωματια απο 1 παιδι το καθενα και ενα δικλινο χωρις παιδι με πρωινο, δινει συνολικη τιμη 571 ευρω για το ξενοδοχειο golden park 4*, το οποιο ειναι ακριβως εξω απο το σταθμο keleti αν γνωριζεις.
Ειναι κεντρικο και φαινεται περιποιημενο. Προσωπικα δεν εχω μεινει αλλα ισως να μπορει να βοηθησει καποιος αλλος για εντυπωσεις...
Βεβαια αν και φθηνοτερο απο αυτο που εχεις ηδη κλεισει αν συνυπολογισεις και τα ακυρωτικα μαλλον δε σε συμφερει...
Αν και εψαξα αρκετα παντως σε διαφορα sites, δε μπορεσα να βρω καποια αλλη αξιοπρεπη λυση να προτεινω... Οπως και να χει παντως, τελεια θα περασετε! Καλο ταξιδι!:clap:
 

PETER

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
vaggelakos το site easyclicktravel.com με τις ιδιες επιλογες που σου εγραψα και απο πανω δινει για το marmara hotel 4* 540 δολλαρια = 391 ευρω. Το ξενοδοχειο αυτο ειναι κεντρικοτατο κοντα στο κοινοβουλιο. Μου το εχουνε προτεινει και εμενα και σε αυτο εκλεισα και εγω για Μαιο. Το θεμα ειναι οτι το δινει ως "On Request" και οχι "availiable". Στειλ' τους ενα request. Δεν εχεις τιποτα να χασεις! η τιμη ειναι super αν σου κατσει, ειναι κλασεις καλυτερο απο αυτο που εχεις κλεισει,κεντρικο και φτηνοτερο ακομα και αν προσθεσεις και τα ακυρωτικα!
Σου στελνω το link του site εχοντας βαλει ολες τις μερες, τα δωματια και τα ατομα που θες.

https://www.easyclicktravel.com/sec...31889&provider=localTgsProvider&searchgroup=2

Good luck!
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
vaggelakos το site easyclicktravel.com με τις ιδιες επιλογες που σου εγραψα και απο πανω δινει για το marmara hotel 4* 540 δολλαρια = 391 ευρω. Το ξενοδοχειο αυτο ειναι κεντρικοτατο κοντα στο κοινοβουλιο. Μου το εχουνε προτεινει και εμενα και σε αυτο εκλεισα και εγω για Μαιο. Το θεμα ειναι οτι το δινει ως "On Request" και οχι "availiable". Στειλ' τους ενα request. Δεν εχεις τιποτα να χασεις! η τιμη ειναι super αν σου κατσει, ειναι κλασεις καλυτερο απο αυτο που εχεις κλεισει,κεντρικο και φτηνοτερο ακομα και αν προσθεσεις και τα ακυρωτικα!
Σου στελνω το link του site εχοντας βαλει ολες τις μερες, τα δωματια και τα ατομα που θες.

https://www.easyclicktravel.com/sec...31889&provider=localTgsProvider&searchgroup=2

Good luck!
Το ειχα βρει απλα επειδη ηταν on request δεν ηθελα να μπω στη διαδικασια γιατι το ιδιο εκανα και για το ιδιο παλι ξενοδοχειο μεσα απο το octapustravel που και εκεινο το ειχε on request και τελικα μου προτειναν ενα αλλο που δεν ηθελα.Ασχετο παντως εσυ το εκλεισες απο την ιστοσελιδα που μου προτεινεις, γιατι με φοβιζε λιγο επειδη ειχα διαβασει bad reviews για την συγκεκριμενη. Αν και υπηρξε ατομο μεσα απο το φορουμ που ειπε αφοβα. Λες να μπω στο πειρασμο να το επειχηρησω? Φοβαμαι μην μπλεξω, τιλες?
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
vaggelakos το site easyclicktravel.com με τις ιδιες επιλογες που σου εγραψα και απο πανω δινει για το marmara hotel 4* 540 δολλαρια = 391 ευρω. Το ξενοδοχειο αυτο ειναι κεντρικοτατο κοντα στο κοινοβουλιο. Μου το εχουνε προτεινει και εμενα και σε αυτο εκλεισα και εγω για Μαιο. Το θεμα ειναι οτι το δινει ως "On Request" και οχι "availiable". Στειλ' τους ενα request. Δεν εχεις τιποτα να χασεις! η τιμη ειναι super αν σου κατσει, ειναι κλασεις καλυτερο απο αυτο που εχεις κλεισει,κεντρικο και φτηνοτερο ακομα και αν προσθεσεις και τα ακυρωτικα!
Σου στελνω το link του site εχοντας βαλει ολες τις μερες, τα δωματια και τα ατομα που θες.

https://www.easyclicktravel.com/sec...31889&provider=localTgsProvider&searchgroup=2

Good luck!
Με εβαλες στη πριζα και το εκανα...και ο θεος βοηθος.Περιμενω 48 ωρες για να μου απαντησουν....θα σου πω.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom