Σχολικές εκδρομές

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Αυτό το έχω απορία, ποιοί εκπαιδευτικοί αναλαμβάνουν τέτοια ευθύνη;
Πώς αποφασίζεται ποιός θα πάει; Είναι υποχρεωτικό;
Σόρρυ, ίσως χαζή απορία, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να συνοδεύσω ομάδα παιδιών και ακόμα περισσότερο εφήβων, εκτός κι αν με πλήρωναν εξαιρετικά καλά για να το κάνω (κάτι που δε νομίζω να συμβαίνει).
Υποχρεωτικο δεν ειναι. Νομιζω το αναλαμβανουν εμπειροι και τρομερα αισιοδοξοι ανθρωποι :p εθελοντικα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.965
Likes
12.004
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν εισαι πρωταρης, αλλο ο ξεναγος 3 ωρες, αλλο ο συνοδος ολο το 24ωρο. Οι καθηγητες ειναι συνοδοι.
Θεωρουσα δεδομενο πως τα ταξιδια στο εξωτερικο περα απο τις ωρες που τα παιδια ειναι στο ξενοδοχειο θα υπηρχε παντα καποιος μαζι τους περαν των καθηγητων τους. Να τους κανεις ενα walking tour στην πολη, να τους λεει δυο λογια για τα μερη απο τα οποια περνουν με το λεωφορειο, να τους ξεναγει στα αξιοθεατα, να τα βοηθησει σε περιπτωση καποιου προβληματος (ή να δωσει συμβουλες) ειτε εξω, ειτε σε καποιο μαγαζι που εχουν βγει για φαγητο ή διασκεδαση. Αλλωστε δεν ειναι κατι που ανεβαζει ιδιαιτερα το κοστος οταν μοιραζεται σε τοσα παιδια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Θεωρουσα δεδομενο πως τα ταξιδια στο εξωτερικο περα απο τις ωρες που τα παιδια ειναι στο ξενοδοχειο θα υπηρχε παντα καποιος μαζι τους περαν των καθηγητων τους. Να τους κανεις ενα walking tour στην πολη, να τους λεει δυο λογια για τα μερη απο τα οποια περνουν με το λεωφορειο, να τους ξεναγει στα αξιοθεατα, να τα βοηθησει σε περιπτωση καποιου προβληματος (ή να δωσει συμβουλες) ειτε εξω, ειτε σε καποιο μαγαζι που εχουν βγει για φαγητο ή διασκεδαση. Αλλωστε δεν ειναι κατι που ανεβαζει ιδιαιτερα το κοστος οταν μοιραζεται σε τοσα παιδια.
Μπερδευεις τις απλες εκδρομες με τις εκπαιδευτικες.Αυτο το κανουν οι συνοδοι εκπαιδευτικοι βασει του νομου και αυτοι που προσκαλουν τους μαθητες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.965
Likes
12.004
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μπερδευεις τις απλες εκδρομες με τις εκπαιδευτικες.Αυτο το κανουν οι συνοδοι εκπαιδευτικοι βασει του νομου και αυτοι που προσκαλουν τους μαθητες.
Τι να σου πω; Δεν γνωριζω πως λειτουργει το συστημα. Ετσι οπως τα λες τα 600 μου φαινονται κι εμενα πλεον πολλα.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Πόσο εκπαιδευτικές είναι αυτές οι εκδρομές στο εξωτερικό; Δεν νομίζω ότι προσφέρουν κάτι άλλο εκτός από το "πήγα κι εγώ εξωτερικό".
Πρώτα θα έπρεπε να μάθουν την χώρα που ζουν και αυτά τα έξοδα που γίνονται γι' αυτές τις εκδρομές να μένουν Ελλάδα.
Βέβαια εγώ έχω την ένστασή μου γενικά για τις "πενθήμερες" μιάς και έχουν γίνει πολλά παρατράγουδα κατά καιρούς (τραυματισμοί, μέθη, κλοπές και άλλες παραβατικές συμπεριφορές).
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Safariii
κανονικα τα παιδια δεν επρεπε να πηγαινουν στο εξωτερικο τετοιες εκδρομες για πολλους λογους..πρωτος για τα χρηματα που θα επρεπε να μεινουν στον δυσμοιρο τοπο μας κ υπαρχουν πολλες εκπαιδευτικες εκδρομες στην χωρα μας..και επειδη εχω παει κ εγω ""εκπαιδευτικη ''''μπορω να πω με σιγουρια οτι κατι τετοιο ειναι ψεμα..και επισης τα παιδια στο αμστερνταμ τα μισα απο αυτα θα παμε στα χασιδακα κ θα πιουν αφθονο χασισακι ειναι δεδομενο..κριμα για την χωρα μας αλλα δυστηχως σε ολα τα κλιμακια οι προδωτες ειναι εκει και αυτοι στελνουν τα παιδια εξω
Θα διαφωνήσω για το ότι δεν πρέπει να πηγαίνουν τα παιδιά σχολικές εκδρομές εκτός Ελλάδας. Απο μικρή ηλικία πρέπει να μαθαίνουν να εξερευνούν τον κόσμο και να βλέπουν το κάτι διαφορετικό. Οι χώρες που τα πηγαίνουν δεν είναι τριτοκοσμικές. Μπορεί οι γονείς των παιδιών να μην έχουν το μικρόβιο των ταξιδιών, γιατί να μην του το βγάλει προς τα έξω μία σχολική εκδρομή; Επίσης ταξιδεύοντας από μικρή ηλικία αφήνεις πίσω σου το ρατσισμό κατά πολύ, πράγμα το οποίο στην χώρα μας δυστυχώς υπάρχει αρκετά. Καλό είναι τα σχολεία να διδάσκουν καλά την ιστορία της χώρας μας και να δίνουν βάση στα παιδιά σε όλους τους τομείς. Να κάνουν συχνές εκπαιδευτικές εκδρομές για να την μαθαίνουν ακόμα καλύτερα. Δυστυχώς αυτά τα παιδιά απλά ήταν άτυχα στην προκειμένη στιγμή με τον ιό..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Θα διαφωνήσω για το ότι δεν πρέπει να πηγαίνουν τα παιδιά σχολικές εκδρομές εκτός Ελλάδας. Απο μικρή ηλικία πρέπει να μαθαίνουν να εξερευνούν τον κόσμο και να βλέπουν το κάτι διαφορετικό. Οι χώρες που τα πηγαίνουν δεν είναι τριτοκοσμικές.
Nα συμπληρώσω ότι τα παιδιά είναι τυχερά που θα πάνε εκπαιδευτική εκδρομή στο Άμστερνταμ τώρα. Γιατί με απόφαση της δημάρχου απ' τον Απρίλιο θα απαγορεύονται όλες οι εκπαιδευτικές ξεναγήσεις (tours) στο Red Light District.
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Safariii
Nα συμπληρώσω ότι τα παιδιά είναι τυχερά που θα πάνε εκπαιδευτική εκδρομή στο Άμστερνταμ τώρα. Γιατί με απόφαση της δημάρχου απ' τον Απρίλιο θα απαγορεύονται όλες οι εκπαιδευτικές ξεναγήσεις (tours) στο Red Light District.
Το άτυχα το έγραψα από την άποψη ότι με όλα αυτά που γίνονται ίσως να μην το ευχαριστηθούν. Επειδή την ευθύνη θα την έχουν κάποιοι καθηγητές και όχι οι γονείς τους θα είναι σίγουρα πολύ πιο επιφυλακτικοί απ' ότι θα ήταν κανονικά.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
κανονικα τα παιδια δεν επρεπε να πηγαινουν στο εξωτερικο τετοιες εκδρομες για πολλους λογους..πρωτος για τα χρηματα που θα επρεπε να μεινουν στον δυσμοιρο τοπο μας κ υπαρχουν πολλες εκπαιδευτικες εκδρομες στην χωρα μας..και επειδη εχω παει κ εγω ""εκπαιδευτικη ''''μπορω να πω με σιγουρια οτι κατι τετοιο ειναι ψεμα..και επισης τα παιδια στο αμστερνταμ τα μισα απο αυτα θα παμε στα χασιδακα κ θα πιουν αφθονο χασισακι ειναι δεδομενο..κριμα για την χωρα μας αλλα δυστηχως σε ολα τα κλιμακια οι προδωτες ειναι εκει και αυτοι στελνουν τα παιδια εξω
Με αυτην τη λογικη κιεμεις δεν πρεπει να πηγαινουμε εξω ταξιδια για να μην φευγουν χρηματα εξωτερικο και να ενισχυουμε την τοπικη οικονομια. Γιατι να το περιορισουμε μονο στις εκπαιδευτικες εκδρομες?
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Δεν γνωρίζω την ηλικία των περισσότερων εδώ μέσα αλλά επειδή δεν εχουν περάσει και παρα πολλά χρόνια απο την δική μου εκδρομή, είτε δεν εχει πάει ποτέ σας εκδρομή "εκπαιδευτική" ή πείτε την όπως θέλετε είτε ζείτε εκτός πραγματικότητας.... Διαβάζω για μικρόβιο των ταξιδιών κ αποβολή του ρατσισμού..... Στα 14-17???
Πως να κανουν τσιγάρο κρυφά απο τους καθηγητές.... Πως θα "φασωσουν " την Μαιρούλα ή τον Μαριο.... Και κυρίως που θα βγουν και σε ποιο κλαμπ θα πανε.... Και φυσικά κατα την διάρκεια τις ημέρας μονο ύπνος στο λεωφορείο.... Αυτα κάνουν στις εκδρομές.... Συγνώμη για το σοκ
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Safariii
Δεν γνωρίζω την ηλικία των περισσότερων εδώ μέσα αλλά επειδή δεν εχουν περάσει και παρα πολλά χρόνια απο την δική μου εκδρομή, είτε δεν εχει πάει ποτέ σας εκδρομή "εκπαιδευτική" ή πείτε την όπως θέλετε είτε ζείτε εκτός πραγματικότητας.... Διαβάζω για μικρόβιο των ταξιδιών κ αποβολή του ρατσισμού..... Στα 14-17???
Πως να κανουν τσιγάρο κρυφά απο τους καθηγητές.... Πως θα "φασωσουν " την Μαιρούλα ή τον Μαριο.... Και κυρίως που θα βγουν και σε ποιο κλαμπ θα πανε.... Και φυσικά κατα την διάρκεια τις ημέρας μονο ύπνος στο λεωφορείο.... Αυτα κάνουν στις εκδρομές.... Συγνώμη για το σοκ
Από προσωπική εμπειρία σίγουρα σκεφτόμουν που θα βγω και τι θα κάνω.. Αλλά χρόνο με τον χρόνο τα παιδιά αλλάζουν.. Και αυτά που σκεφτόμουν στα 18 αυτά τα σκέφτονται στα 13. Επίσης επειδή όλα τα έχουν μπροστά στα μάτια τους από το ίντερνετ έχουν άποψη για όλα. Και ιδίως για τον ρατσισμό..
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Δεν γνωρίζω την ηλικία των περισσότερων εδώ μέσα αλλά επειδή δεν εχουν περάσει και παρα πολλά χρόνια απο την δική μου εκδρομή, είτε δεν εχει πάει ποτέ σας εκδρομή "εκπαιδευτική" ή πείτε την όπως θέλετε είτε ζείτε εκτός πραγματικότητας.... Διαβάζω για μικρόβιο των ταξιδιών κ αποβολή του ρατσισμού..... Στα 14-17???
Πως να κανουν τσιγάρο κρυφά απο τους καθηγητές.... Πως θα "φασωσουν " την Μαιρούλα ή τον Μαριο.... Και κυρίως που θα βγουν και σε ποιο κλαμπ θα πανε.... Και φυσικά κατα την διάρκεια τις ημέρας μονο ύπνος στο λεωφορείο.... Αυτα κάνουν στις εκδρομές.... Συγνώμη για το σοκ
To μικροβιο των ταξιδιων και αποβολη του ρατσισμου στα 14-17 γιατι σου φαινεται περιεργο; Ποια ηλικια ειναι σωστοτερη για σενα; Υπαρχει ηλικια για αυτα; Οσο για τα κρυφα τσιγαρα, τα φασωματα, τα κλαμπ και ο υπνος στο λεωφορειο γι αυτες τις ηλικιες ειναι, οχι για τη δικη μου..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom