Βουλγαρία Ρουμανία Σόφια-Βουκουρέστι οδικώς

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Ξεκινάμε 17 Σεπτεμβρίου από Καβάλα, μένουμε ένα βράδυ Σόφια και δύο Βουκουρέστι. Ξενοδοχεία έχουμε κλείσει. Οποιεσδήποτε συμβουλές, πληροφορίες ή προτάσεις για διαδρομή, ενδιάμεσες στάσεις, και την παραμονή μας εκεί είναι ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Το σάιτ αυτό με βοήθησε πολύ για τα αξιοθέτα του Βουκουρεστίου: Places to visit in Bucharest Μη χάσετε την υπέροχη Εκκλησία Σταυρουπόλεως, εντυπωσιακό κράμα Χριστιανικού και Μουσουλμανικού στοιχείου. Συμβουλή: πριν επισκεπτείτε την πρωτεύουσα της Ρουμανίας, διαβάστε αρκετά για την πρόσφατη πολιτική ιστορία της χώρας. Δείτε τη ως μια πόλη ταλαιπωρημένη απίστευτα από τον κομμουνισμό και τον παρανοϊκό Τσαουσέσκου και τη σύζυγό του. Μόνο έτσι δεν θα απογοητευτείτε. Καλά να περάσετε!
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Ξεκινάμε 17 Σεπτεμβρίου από Καβάλα, μένουμε ένα βράδυ Σόφια και δύο Βουκουρέστι. Ξενοδοχεία έχουμε κλείσει. Οποιεσδήποτε συμβουλές, πληροφορίες ή προτάσεις για διαδρομή, ενδιάμεσες στάσεις, και την παραμονή μας εκεί είναι ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ.
Καλησπέρα στους φίλους απο την πανέμορφη Καβάλα (όχι επειδή είμαι κι εγώ απο εκεί..!).

Λοιπόν Καβάλα-Σόφια έχω πάει αρκετές φορές αλλά δεν έχω πολλά να πω..αξιοθέτα δε ξέρω, εάν σας αρέσουν τα club επισκευτείτε το sin city (μουσείο θα έλεγα).
Στο δρόμο να προσέχετε υπάρχει παντού αστυνομία, μην ξεπερνάτε το όριο ταχύτητας...σε κάθε περίπτωση έχετε 5 ευρα μαζί σας εάν σας σταματήσουν να μοιράσετε στους κυρίους!!(μην βγάλετε κανένα 50ευρο...δεν έχει ρέστα!!)

Σχετικά με Ρουμανία...την περασμένη εβδομάδα έκλεισα χρόνο οπότε ίσως μπορώ να δώσω μερικές συμβουλές.
Για εκδρομές εαν θέλετε μπορείτε να πάτε Sinaia-Bran-Brasov.
Sinaia έχει ενα κάστρο (Peles castle) το οποίο μου είπανε εχθές οτι ψηφίστηκε μέσα στα 20 καλύτερα του κόσμου (δε ξέρω κατα πόσο είναι αλήθεια πάντως είναι πολύ όμορφο και αξίζει να το δείς).
Στο Bran είναι το κάστρο του Δράκουλα (Bran castle) άσχετα εαν είχε πάει μια φορά στη ζωή του ο συγχωρεμένος(το πραγματικό του κάστρο είναι το poinari castle, στον δρόμο για τον Transfagarasan,ομως μόνο ερείπια έχουν μείνει ασε που πρέπει να ανεβείς 2000 σκαλοπάτια).
Το Brasov είναι απλά μια πόλη με ωραίο ιστορικό κέντρο(εαν είχατε χρόνο θα πρότεινα Sibiu 120 km απο το Brasov).
Τώρα το Βουκουρέστι εχει ωραια πάρκα αν και ο καιρός δεν ξερω κατα ποσο το επιτρεπει.
Πηγαίνετε σιγουρα στο Caru cu Bere για φαγητό είναι στην παλιά πόλη δίπλα στην εκκλησία που η Παναγιώτα σας πρότεινε.
Τα Club είναι ωραία εμπειρία...προτείνω Bamboo,Turabo,Fratelli,Belagio.
Αυτά για την ώρα (είμαι στη δουλειά) για περισσότερες πληροφορίες αργότερα.

Χαιρετώ.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Το Πέλες είναι όντως εντυπωσιακό εξωτερικά (βλ. φωτό) αλλά εσωτερικά είναι ένα από τα πιο κιτς κτίρια που έχω δει.
 

Attachments

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
αλλά εσωτερικά είναι ένα από τα πιο κιτς κτίρια που έχω δει.
Ωχ:shock:!!
Παναγιώτα εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και το έβαλα στη λίστα με τα πιο όμορφα από αυτά που έχω δει! Περί ορέξεως βέβαια..:D

Αντίθετα το Bran (όντως άσχετο με τον "Δράκουλα") δε με εντυπωσίασε ιδιαίτερα..
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Ξεκινάμε 17 Σεπτεμβρίου από Καβάλα, μένουμε ένα βράδυ Σόφια και δύο Βουκουρέστι. Ξενοδοχεία έχουμε κλείσει. Οποιεσδήποτε συμβουλές, πληροφορίες ή προτάσεις για διαδρομή, ενδιάμεσες στάσεις, και την παραμονή μας εκεί είναι ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ.
Μην χάσεται με τίποτα το Muzeum Satului.
Μην χάσεται με τίποτα το Muzeum Satului.
(στο γραφω δυο φορές όχι γιατι ειναι δυσνόητο ,αλλά γιατι είναι ιδιαίτερα σημαντικό).
Είναι το μουσείο λαικών κατοικιων της Ρουμανίας ,στο οποίο έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά οι Ρουμάνοι.
Κατα την είσοδο στην Βουλγαρία πληρώνεις ενα κομιστρο για διόδια (στα σύνορα)και επισης θα πληρώσεις αντιστοιχα ενα ποσό κατα την έξοδο στην επιστροφή απο την Ρουμανία (δεν θυμαμαι τα ποσα αλλά είναι μικρα ,της ταξεως των 10-20 ευρό περίπου).Φανταζομαι θα περάσεις στη Ρουμανία απο την γέφυρα φιλίας στο Ρούσε (Ruse)αν και ποιο ωραίο είναι το πέρασμα με το φέρυ απο Nicopol σε Turgu Magurele(ειδικά αν το κάνεις με το τελευταίο φερυ).
Συνάλλαγμα δεν συμφέρει να κάνεις στα Ρουμάνικα συνορα (οι ισοτιμίες είναι χαλια).
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Κατα τη διαρκεια της διαδρομης για Σοφια για φαγητο προτεινω στο χωριο Γκραντεσνιτσα δευτερο χωριο μετα το Σαντανσκι εχει πανω στο δρομο 4-5 ταβερνες μαζεμενες με καλο κρεας και φτηνες τιμες (5-6 λεβα). Στη Σοφια ενα παρα πολυ καλο παραδοσιακο μαγαζι για φαγητο ειναι το ποντ λιπιτε και βρισκετε cherni brah 67 πισω απο το βενζιναδικο της ΕΚΟ gps:42 39 01 51 / 23 19 05 01.
Για νυχτερινη εξοδο στο πιανο μπαρ camino στη οδο neofit rilski και μετα μια βολτα μισης ωρας απο το sin city στην οδο ivan vazov (να το δειτε σαν αξιοθεατο, η μια αιθουσα παιζει σκυλαδικα ελληνικα και βουλγαρικα η αλλη house - trance και η αλλη ειναι lunch bar) α...και ειναι τοπος συναντησης της μαφιας και μετα αμα υπαρχουν αντοχες μια βολτα στο silicon στην αρχη της οδου rakovska(εδω ειναι τοπος συναντησης των μασονων), αυτα ειναι στην ουσια και τα αξιοθεατα της Σοφιας :)
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Στο Βουκουρέστι θα μείνουμε μόνο 2 ημέρες, ελπίζω να προλάβουμε να κάνουμε αρκετά από αυτά που προτείνετε. Αν όχι την επόμενη φορά, αφού τα ξέρουμε πλέον τα κατατόπια, αν μας αρέσει θα ξαναπάμε σύντομα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom