Σύνορα Κοσόβου

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Δε βρήκα πουθενά πουπνα ρωτήσω για Κόσοβο οπότε το παραθέτω εδώ.. δε ξέρω αν είναι στο σωστό σημείο!!

Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με τα σύνορα σκοπια- Κόσοβο και Κόσοβο- βοσνια. Θέλω να παω οδικώς μοσταρ με δικό μου αυτοκίνητο κ θα ήθελα να αποφύγω Αλβανία που έχει χαλια δρόμους. Η μία επιλογή οπότε είναι μέσω σερβιας που κάνει κύκλο κ η άλλη είναι μέσω Κοσόβου που φαινομενικά κόβεις δρόμο αλλά το Google maps δε μου το βγάζει σαν επιλογή!! Τυχαίο????:rolleyes-80::rolleyes-80:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.381
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το είχα γράψει στην ιστορία μου την οποια δεν έχω ολοκληρώσει ΑΚΟΜΑ.
Κόσοβο μπαίνεις εννοείται μόνο με διαβατηριο και για το αυτοκίνητο επειδή η πράσινη κάρτα δεν έχει ισχύ, πληρώνεις μια έξτρα ασφάλεια της τάξεως των 25 ευρώ. Οι δρόμοι είναι αρκετά καλοί. Να πας!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το μεγαλύτερο μέρος της ''Εθνικής'' της Αλβανίας είναι πλέον πολύ καλό, δεν ξέρω τι γίνεται προς τα παράλια.
 

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Η Αλβανία κατ εμέ δεν έχει καθολου χάλια δρόμους.Τελευταια την διέσχισα το 2016 με την βέσπα που εχει και μικρά ροδακια.Η οδηγική τους συμπεριφορά είναι χάλια,όχι όμως κάτι άγνωστο για έναν ελληνα!

Επίσης έχει πάντα ενδιαφέρον γιατί πολλοι τους έχουν μείνει Ελλάδα και σε τυχόν επιπλοκές θα βοηθηθεις.

Άποψη μου,ενδείκνυται και μάλιστα με χίλια.

Βάζω και ένα λινκ μιας ιστορίας μου του τότε μπας κ βοηθησει
 

aegean_blue

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Εξαρτάται απο που ξεκινάς, και τι θέλεις απο το ταξίδι (να φτάσεις γρήγορά ή να δείς και αξιοθέατα).
Αν ξεκινας απο Αθηνα θα πας απο Πατρα Ιωάννινα και μπαίνεις απο Κακαβιά. Ο δρόμος είναι πολύ καλυτερος σε σχεση με Κρυσταλοπηγη-Κορυτσα-Τιρανα.
Το Κοσοβο για μενα δεν ειναι καν επιλογή, δεν εχει τιποτα να δεις και θα ξαναμπεις πάλι Αλβανία λίγο μετα τα Τιρανα. Και θα έχεις πληρώσει και 15 € για πράσινη κάρτα. Χρειάζεσαι και διαβατήριο για να μπεις. Επίσης γίνονται έργα στα συνορα με Σκόπια και την τελευταια φορά (πριν 2 μηνες ) ειχαμε μεγαλες καθυστερήσεις.

Αλβανία δεν είναι τόσο χάλια τα πράγματα, θέλει προσοχή μόλις περάσεις τα σύνορα, έχει χαζά όρια και αρκετή αστυνόμευση, τα φώτα πάντα ανοικτά σε όλες αυτες τις χώρες, στο Φιερ θα φας κανα μισάωρο να περάσεις την πόλη, οπως kαι στο Lezhe όπως και στα Σκοδρα.
Λίγο προσοχή και αμυντική οδήγηση, θελει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom