Σύντομες ιστορίες του 20ού αιώνα

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Γεια σας αγαπητοί ταξιδιάρηδες. Σε ένα άλλο θέμα εδώ, μερικοί εκφράσαμε την ιδέα να γραφτούν ιστορίες παλιές.
Κάνω λοιπόν την πρόταση και πρόσκληση, όποιος έχει κάτι από τα παλιά, να μας το πει εδώ. Η ιδέα είναι κάθε ιστορία να αναρτάται άπαξ. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είναι σχετικά σύντομη, αν και δεν είναι καλό να μπει περιορισμός. Απλά, αν ενός η ιστορία είναι σε συνέχειες ίσως παρεμβληθεί κάποιος άλλος και μπερδεύονται οι αναγνώστες. Άλλωστε αν η ιστορία είναι μεγάλη, μπορεί να την αναρτήσει και αυτόνομα.
Καλούνται επομένως οι άνω των 30 ετών να θυμηθούν σχολικές και άλλες εκδρομές τους και να μας τις περιγράψουν. Εννοείται ότι εμείς οι μεγαλύτεροι πρέπει να δράσουμε περισσότερο. Είναι ευκαιρία να θυμηθούμε τα παλιά χρόνια.
Εγώ έχω ήδη γράψει μια μικρή ιστορία, αλλά περιμένω μια μικρή αποδοχή από το κοινό εδώ, στην ιδέα που εκφράστηκε ιδιαίτερα από τους @evaT και @panpan και μένα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
12.597
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ωραία το ξεκίνησες αλλά δεν ξέρω πως το εννοείς αυτό το σύντομο...Σ αυτές τις ιστορίες οι λεπτομέρειες είναι που φιάχνουν την ατμόσφαιρα και δίνουν το στίγμα του τότε...Η κονσέρβα που άνοιξες στο Interail, πόσες φορές χάθηκες χωρίς χάρτες κ λάθος οδηγίες αφού ακόμα και η συννενόηση με τσάτρα πάτρα αγγλικά ή και παντελή απουσία αυτών ήταν ο κανόνας.
Αντε κάνε εσύ την αρχή....εγώ όλο κι όλο ένα ταξίδι έκανα στα έιτις και το κατέγραψα εδώ με ότι πιθανή και απίθανη λεπτομέρεια κατάφερα να θυμηθώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σας αγαπητοί ταξιδιάρηδες. Σε ένα άλλο θέμα εδώ, μερικοί εκφράσαμε την ιδέα να γραφτούν ιστορίες παλιές.
Κάνω λοιπόν την πρόταση και πρόσκληση, όποιος έχει κάτι από τα παλιά, να μας το πει εδώ. Η ιδέα είναι κάθε ιστορία να αναρτάται άπαξ. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είναι σχετικά σύντομη, αν και δεν είναι καλό να μπει περιορισμός. Απλά, αν ενός η ιστορία είναι σε συνέχειες ίσως παρεμβληθεί κάποιος άλλος και μπερδεύονται οι αναγνώστες. Άλλωστε αν η ιστορία είναι μεγάλη, μπορεί να την αναρτήσει και αυτόνομα.
Καλούνται επομένως οι άνω των 30 ετών να θυμηθούν σχολικές και άλλες εκδρομές τους και να μας τις περιγράψουν. Εννοείται ότι εμείς οι μεγαλύτεροι πρέπει να δράσουμε περισσότερο. Είναι ευκαιρία να θυμηθούμε τα παλιά χρόνια.
Εγώ έχω ήδη γράψει μια μικρή ιστορία, αλλά περιμένω μια μικρή αποδοχή από το κοινό εδώ, στην ιδέα που εκφράστηκε ιδιαίτερα από τους @evaT και @panpan και μένα.
Καλημέρα. Ωραία η ιδέα. Αλλά γιατί θα πρέπει να στριμωχτούν διαφορετικές ιστορίες μελών σε ένα θέμα και μάλιστα να είναι και σύντομες; Γιατί να μην τις γράψετε/γραψουμε με την ίδια μέθοδο που ακολουθούμε για όλες τις ταξιδιωτικές ιστοριές; Δεν βρίσκω ότι πρέπει να μπουν σε ιδιαίτερη κατηγορία και σίγουρα δεν θα ήθελα ανακάτεμα πολλών μαζί.

Επιπλέον αν το θέμα εξελιχθεί όπως το περιγράφεις @travelbreak μάλλον θα πρέπει να το μεταφέρουμε από αυτήν την κατηγορία και να το πάμε στο Γενικά περί ταξιδιών.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
12.597
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα. Ωραία η ιδέα. Αλλά γιατί θα πρέπει να στριμωχτούν διαφορετικές ιστορίες μελών σε ένα θέμα και μάλιστα να είναι και σύντομες; Γιατί να μην τις γράψετε/γραψουμε με την ίδια μέθοδο που ακολουθούμε για όλες τις ταξιδιωτικές ιστοριές; Δεν βρίσκω ότι πρέπει να μπουν σε ιδιαίτερη κατηγορία και σίγουρα δεν θα ήθελα ανακάτεμα πολλών μαζί.
Εγώ πρότεινα να ανοίξει ειδική ενότητα για αυτές τις ιστορίες. Οπως οι υπό εξέλιξη. Μια επικεφαλίδα και από κάτω να "κρέμονται" οι....αρχαίες ιστορίες. Να μεταφερθούν κ αυτές που έχουμε ήδη γράψει για τότε ώστε να βρίσκονται κάπου μαζεμένες. Ας αποφασίσουν οι αρμόδιοι του φόρουμ
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ωραία το ξεκίνησες αλλά δεν ξέρω πως το εννοείς αυτό το σύντομο...Σ αυτές τις ιστορίες οι λεπτομέρειες είναι που φιάχνουν την ατμόσφαιρα και δίνουν το στίγμα του τότε...Η κονσέρβα που άνοιξες στο Interail, πόσες φορές χάθηκες χωρίς χάρτες κ λάθος οδηγίες αφού ακόμα και η συννενόηση με τσάτρα πάτρα αγγλικά ή και παντελή απουσία αυτών ήταν ο κανόνας.
Αντε κάνε εσύ την αρχή....εγώ όλο κι όλο ένα ταξίδι έκανα στα έιτις και το κατέγραψα εδώ με ότι πιθανή και απίθανη λεπτομέρεια κατάφερα να θυμηθώ
Είπα ότι αν η ιστορία είναι μεγάλη μπορεί να μπει μόνη της. Αυτό που εννοώ εδώ είναι ότι μια ιστορία, όσο μεγάλη κι αν είναι μπορεί να μπει με τη μια ή άντε δύο κοντινές αναρτήσεις, για να μη μπερδευτούν οι ιστορίες (Είμαι και πολύ αισιόδοξος για τη συμμετοχή στο θέμα).
Καλά, ας ξεκινήσουμε και βλέπουμε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Πιστεύω ότι οι ιστορίες πρέπει να παραμείνουν ως έχουν και μια και ανοίχτηκε το θέμα αυτό ας βάζουμε το λινκ εδώ που θα παραπέμπει στην ιστορία. Ως αναφορά την δική μου πρέπει να βρω τις φωτογραφίες που βρίσκονται στο σπίτι της Βαρκελώνης.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Στο μυαλό μου ήταν βέβαια ότι κάθε ιστορία θα έχει μια με δυο χιλιάδες λέξεις. Γι αυτό λέω ότι αν είναι μεγάλη θα μπορούσε να πάει και μόνη της.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Γιατί να μην τις γράψετε/γραψουμε με την ίδια μέθοδο που ακολουθούμε για όλες τις ταξιδιωτικές ιστοριές;
Γιατί υποθέτω ότι θα είναι πολύ μικρές για να γίνουν ξεχωριστή ανάρτηση.

Επιπλέον αν το θέμα εξελιχθεί όπως το περιγράφεις @travelbreak μάλλον θα πρέπει να το μεταφέρουμε από αυτήν την κατηγορία και να το πάμε στο Γενικά περί ταξιδιών.
Αυτό είναι άλλο θέμα, και μου φαίνεται λογικό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Εγω που τον τελευταιο καιρο ανεβαζω μονο "Ιστορια και φωτογραφια", μου αρεσει που βγαινουν μικρες. Νομιζω οτι το μεγεθος δεν ειναι προβλημα για να γινει μια ιστορια και να μη χανεται στην αναζητηση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Δεν νομίζω να είναι λειτουργικό στο ίδιο θέμα να γράφονται διαφορετικές ιστορίες,σύντομες ή όχι..Μήπως να δημιουργηθεί μια ξεχωριστή ενότητα στις ταξιδιωτικές ιστορίες και εκεί να συγκεντρωθούν όλες οι ιστορίες του 20ου αιώνα;Και αυτές που έχουν γραφτεί ήδη και οι καινούριες που θα γραφτούν..

Τρελαίνομαι να δίνω πρόσθετη δουλειά στους διαχειριστές :haha:

Σημειώνω ότι τώρα είναι σε εξέλιξη μια ιστορία του περασμένου αιώνα..

Φωτογραφίες και ιστορίες του ...περασμένου αιώνα !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom