Σύρος...Ένα νησι λουκούμι.

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Κατι ο γιος μου που γρινιαζε,κατι που μου ελεγε πως δεν τον ταξιδευω πουθενα,κατι που κι εγω ηθελα να παω με τον μικρο μια βολτα ρε αδελφε......Ειναι ακομα 12 ομως και διαβατηριο δεν εχει........Αρα καπου μες στην ελλαδα θα παμε Γιαννακη.....Ας παμε και δεν εχω προβλημα ηταν η απαντηση του.
Ανοιξαμε οδηγους και πληροφοριες......Πανακριβη η Ελλαδα.....και μενουμε Πατμο αρα ενα συν τα μεταφορικα πηγαινε ελα του πλοιου(αχ αυτο το πλοιο)....Γιαννακη τι λες για Συρο;Δεν εχω παει,μονο οτι εχω δει απ το λιμανι φτανοντας για Πατμο........Και δεν παμε;Παμε.
Κλεισαμε δωματιο πολυ ωραιο στην Ερμουπολη,κρεβαταρα και θεα και μπαλκονακι δικο μας......Και ξεκινησαμε για το ταξιδι μας.
Η Ερμουπολη ειναι πραγματικα ενα διαμαντι,αρχοντισσα των κυκλαδων κι οχι αδικα,καθε βραδυ πηγαιναμε βολτα στην πλατεια Μιαουλη,τρωγαμε παγωταρες και πιτσες και καφεδακι,και οτι καλο μπορει να φανταστει κανεις.....Και ο μικρος εκανε παρεες και επαιζε με τα παιδια,μπαλα και κρυφτο.Ηταν υπεροχα μια πολη για παιδια,για ενηλικους για ολους.
Πηγαμε για μπανιο στα αστερια για πρωτη φορα στην Ερμουπολη,χαζεψαμε απ την περιοχη τα βαπορια,ειδαμε το υπεροχο θεατρο Απολλων,λιωσαμε ενα ζευγαρι παπουτσια,χαζεψαμε τα γατακια της πολης και πεσαμε ξεροι για την πρωτη διανυκτερευση.
Την επομενη μερα μας ειπαν και το μυστικο για την απεργια της ΠΝΟ κατι που μεν το ξεραμε,αλλα ελπιζαμε μπας και.........το γμτ ειναι οτι και που εληγε η απεργια τα δρομολογια αλλαξαν και καραβι δεν περναγε για Πατμο απο Συρο,αλλα δεν χαλαστηκαμε,απολαυσαμε την αναποδια αυτη και γυρισαμε ολη τη Συρο.
Το νησι ειναι ενα κοσμημα,σαν μια βασιλισσα που ξεπεσε αυτο ενιωσα οταν εβλεπα τα υπεροχα αρχοντικα της να ειναι χωρις σκεπη,αδεια και υπεροχα και περηφανα οπως περηφανοι ηταν και οι κατοικοι της Συρου,που σε αντιθεση με την Πατμο,που την εχουν ξεπουλησει σε γερμανους.......την Συρο ναι μεν δεν εχουν να την φτιαξουν,αλλα δεν την πουλανε.μεγαλη συζητηση ομως....
Υπεροχη συγκοινωνια επισης δωρεαν Mini bus και ΚΤΕΛ πολυ καλο.....Πηγαιναμε καθε μερα σε διαφορετικο μερος,παραλια Φοινικα,Βαρη,Αζολυμνο,Γαλησσα,Κινι,και ενοηται στην ανω Συρο στο μουσειο του μεγιστου Μαρκου Βαμβακαρη........Σεβασμος και δεος......Εκει εκλαψα λιγο,οταν ειδα ενα μονο ευρω την εισοδο και τα οργανα του.........Θυμηθηκα και τον μπαμπα μου που μ εμαθε να παιζω μπαγλαμα.....
φαγαμε σε κουτουκακι στην Ανω Συρο,η οποια ειναι και οικονομικη και ποιοτικη κι εχει μια μπεσα διαφορετικη απο αλλα νησια,σαν ενας μικρος Πειραιας δεκαετιας 60-70.....μ αρεσε που επιτελους δεν ειχε νταρι-νταρι στα νησιωτικα μαγαζια,αλλα ειχε ρεμπετικα.....τα λατρευω.καλο και το νταρι-νταρι αλλα το βαρεθηκα 25 χρονια στην Πατμο.....Καθε παραλια ειχε ναυαγωσωστη και με συγκινησε ενα αγαλμα για οσους πνιγηκαν το οποιο ηταν στην παραλια Κιμι....Η Συρος που λετε ειχε φεστιβαλ πολλα και προλαβαμε το φεστιβαλ ρεμπετικου ευτυχως...Οι εκκλησιες της η καθολικη ειδικα υπεροχη και οι ζωγραφιστες εικονες της και οτι γενικα ειδα το αγαπησα κι εγω κι ο μικρος.....Αρνητικο στην Συρο μονο ενα........Ισως οι χειροτεροι οδηγοι του κοσμου,πολυ κινηση,αλλα κανενα φαναρι,δεν εχει φαναρια και ενοηται σαν ελληνες δεν σε αφηνουν να περασεις στις διαβασεις πεζων........Πραγματικα χειροτεροι οδηγοι κι απο Τουρκια κι απο Πειραια.........στην Πατμο ειμαστε παναγιες σχετικα με την οδηγηση.
Καλες τιμες,παντου,ευγενεστατοι ανθρωποι,γλυκομιλητοι,μερακληδες.....Α και μην το ξεχασω μου λεει ο γιος μου.......Μαμα τι ειναι το πιο γρηγορο πλασμα στον κοσμο,ειναι μαυρο αλλα γινεται ασπρο και οταν μπαινει σ ενα πλοιο πολλαπλασιαζεται;(την ωρα της επιστροφης το σκεφτηκε αυτο στο λιμανι της Συρου)Δεν ξερω του λεω τι ειναι;Μαμα ειναι οι λουκουματζηδες
χαχαχαχαχα οντως.......Αν ποτε πατε Συρο θα το δειτε κι εσεις.......Ενας φυλαει τσιλιες να μην φυγει ο κοσμος,αλλος βαζει ασπρη μπλουζα,μπαινει ενας και βγαινουν 5 απ το καραβι χαχαχα.............Αυτα λοιπον με το ταξιδι μας στη Συρο,σας βαζω και φωτογραφιες,κι ευχαριστω για την αναγνωση.Αν εχω κανει λαθη με τις φωτο ή με το θεμα ας το διορθωσουν οι αρμοδιοι,συγνωμη αλλα δεν ξερω καλα να ανεβαζω θεματα ακομα....
Καλα ταξιδια και καλο φθινοπωρο.
 

Attachments

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Αν μπορει καποιος να ολοκληρωσει το θεμα,εχουμε ηδη επιστρεψει απ τη Συρο απ τον Σεπτεμβρη.Ευχαριστω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom