Σύρος, όπως λέμε λουκουμάκι

KonTiki

Member
Μηνύματα
19
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία (Τιρόλο)
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Λουκουμάκι & Πουράκι

Φτάνοντας στο τέλος της παρθενικής μου ταξιδευτικής εξιστόρισης σχετικά με τη Σύρο, έχω συνειδητοποιήσει οτι ούτε το 30% των όσων έχει να προσφέρει αυτός ο υπέροχος προορισμός δεν έχω καταφέρει να εξερευνήσω.

Παρ'όλα αυτά το τελευταίο ηλιοβασίλεμα στην Ντελαγκράτσια μας βρήκε γεμάτους απο εικόνες και αισθήματα. Αν και μη καπνιστές ανάψαμε από ένα πουράκι τιμής ένεκεν ατενίζοντας τα πάμπολα χρώματα που άφηνε στο κατέβασμά του ο απογευματινός ήλιος και κάναμε τον απολογισμό μας:

Διαμονή
Δωμάτια "Ερατώ" στην Ποσειδωνία (Ντελαγκράτσια). Τίμια, καθαρά με ωραία μπαλκόνια δωμάτια απέναντι απο το ηλιοβασίλεμα και σε καλές τιμές. Είναι μισή περίπου ώρα με το αμάξι στα νοτιοδυτικά της Ερμούπολης αλλά κοντά στις ωραίες παραλίες της δυτικής πλευράς (Γαλησσά, Αγκαθωπές, Κίνι κ.α). Γενικά, σε καλοκαιρινές αποδράσεις εμείς προτιμούμε διαμονή κοντά σε παραλίες.

Εκδρομές
Με ταχύπλοο ή ακόμα καλύτερα πεζοπορία (next time) προς τις βόρειες παραλίες (Αετός, Λία, Γράμματα). Το συνιστούμε ανεπιφύλακτα!

Παραλίες
Αξίζουν οι παραπάνω που αναφέρθηκαν και οι κλασσικές Κίνι-Γαλησσά-Αγκαθωπές.

Φαγητό
Απο τα λίγα που δοκιμάσαμε και με σειρά προτεραιότητας Θαλάμι, Ενυδρείο στην Ερμούπολη και Λιλής στην Άνω Σύρο. Μου διαφεύγει ένα ωραίο ταβερνάκι στο Κίνι.

Αξιοθέατα
Για μας, όλη η Άνω Σύρος, ο Άγιος Νικόλαος, τα βαπόρια, το θέατρο Απόλλων, όλα τα στενάκια της Ερμούπολης.

Souvenirs (novelties, party tricks)
Εεε, αν δεν τσιμπήσεις λουκουμάκια, χαλβαδόπιτες απο τα εμπορικά στην Ερμούπολη είσαι άξιος της μοίρας σου. Θυμάσαι επίσης το.. υποβρύχιο;

Ταξιδιωτικός οδηγός, hints 'n Tips of Syros isl
Ο συμφορουμίτης Galat και συγκεκριμένα εδώ:
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...DF%EF%F5/8282-%F3%F5%F1%EF%F3.html#post259124
που στο επόμενο ταξίδι θα εκμεταλλευτώ στο έπακρο :clap:



_|_
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
ΠΡΕΚΑΣ, Χίου 4
ίσως το καλύτερο μαγαζί για να αγοράσετε καλουδια τοπικά.
Αντί για το γνωστό συριανό λουκούμι, πειραματιστείτε με το παστελάτο Σύκο. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
kontiki υπεροχη η πρωτη ιστορια σου!!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom