ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ

georgebourle

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδια καλημερα και καλως σας βρηκα!
Μπαινω κατευθειαν στο ψητο γιατι ο χρονος εχει γινει πλεον αντιπαλος!

Λοιπον για να μην τα πολυλογω ειμαστε 2 ζευγαρια που παντρευτηκαμε προσφατα και τελευταια στιγμη αποφασιμαμε να παμε καπου. Εχουμε ενα budget που τελικα δεν μας επιτρεπει να παμε ουτε προς λατινικη Αμερικη ουτε προς Ασιατικες χωρες, ουτε Καραϊβικη. Χοντρικα 3000 το ζευγαρι και ετσι καταληξαμε να συζηταμε σοβαρα μια προταση που μας εγινε για Αιγυπτο.
4 μερες Χουγκραντα all inclusive 3 μερες Σαρμ ελ σεηχ και 2 μερες Καιρο. Συνολο 9 νυχτες. Οι γυναικες θελανε χαλαρωμα ξεκουραση και τετοια πραγματα ενω οι αντρες θελανε να υπαρχει και κατι να δουνε και λιγο περιπετεια..καταλαβαινετε...
Κι επειδη δεν εχουμε και πολυ χρονο να το σκεφτουμε αφου 30 Ιουλιου πρεπει να φυγουμε, πειτε μου σας παρακαλω, αξιζει τελικα ή να κρατησουμε τα χρηματα για καμια Αμερικη τα Χριστουγεννα?

Φιλικα (ο απελπισμενος) Γιωργος
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω δεν ειμαι ουτε των Χριστουγεννων ..ουτε του χειμωνα ..οποτε προσωπικα δεν προτεινω να τα κρατησετε...δεν θα το εκανα δηλαδη.
Ειστε σιγουροι οτι δεν σας φτανουν για Ταυλανδη ?Για ψαξτε λιγο τα ατομικα πακετα των ταξιδιωτικων πρακτορειων.(μη σου πω και τα ομαδικα ψαξτε ,,εγω εχω δει καλες τιμες )
Αν δεν θελετε για εκει ..ειναι καλη περιπτωση κ η Αιγυπτος ..αλλα θα κανει πολυ ζεστη εκεινη την εποχη.
 

georgebourle

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
για τη ζεστη εχω διαβασει στο φορουμ οτι αντεχεται και απο τις προβλεψεις για Αυγουστο δεν ειδα κατι τρομερα απαγορευτικο...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Και Χουργκάντα και Σαρμ;
Αφού είναι το ίδιο πράγμα..

Κράτα το Κάιρο, βάλε και μια Αλεξάνδρεια, (αν μπορείς βάλε και νότια Αίγυπτο) και κράτα Σαρμ για να ανέβεις και Σινά...
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Πιστευω ότι 7 μερες Χουργκαντα και Σαρμ θα βαρεθειτε...όση ξεκουραση κ ν αναζητουν οι γυναικες σας. Αν σας αρεσει η ιστορια να πατε 2 μερες Καιρο, 5 μερες Κρουαζιερα Νειλου (κανουν συνηθως την διαδρομη Λουξορ-Ασουαν) που εχει πολυ ψωμι και βαλτε στο τελος και 2 μερες Χουργκαντα ή Σαρμ. Προσωπικα 7 μερες σ ενα ξενοδοχειο θα είχα πεθανει απο την πληξη.
 

georgebourle

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πιστευω ότι 7 μερες Χουργκαντα και Σαρμ θα βαρεθειτε...όση ξεκουραση κ ν αναζητουν οι γυναικες σας. Αν σας αρεσει η ιστορια να πατε 2 μερες Καιρο, 5 μερες Κρουαζιερα Νειλου (κανουν συνηθως την διαδρομη Λουξορ-Ασουαν) που εχει πολυ ψωμι και βαλτε στο τελος και 2 μερες Χουργκαντα ή Σαρμ. Προσωπικα 7 μερες σ ενα ξενοδοχειο θα είχα πεθανει απο την πληξη.
Απλα ελεγα οτι εχει και ενα Σινα και ενα Λουξορ...ε δε θα σκουριασουμε κιολας...απο αυτη την αποψη...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εγώ νομίζω ότι αν το ψάξετε καλά θα βρείτε για Ταιλάνδη και μ'ένα καλό ξενοδοχειάκι άνετα την βγάζετε με 3.000?. Άσε που οι κοπέλες θα λιώσουν από τα μασάζ..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Λάθος γυναίκες παντρευτήκατε :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
για τη ζεστη εχω διαβασει στο φορουμ οτι αντεχεται και απο τις προβλεψεις για Αυγουστο δεν ειδα κατι τρομερα απαγορευτικο...
Δεν είδες κάτι τρομερά απογοητευτικό γιατί συγκρίνεις τις θερμοκρασίες στα παράλια της Ερυθράς με τις θερμοκρασίες στην Ελλάδα. Εκεί δεν κάνει μόνο ζέστη σε απόλυτα νούμερα (μέγιστες στους 40c και ελάχιστες λίγο κάτω απ' τους 30c) αλλά και αποπνικτική ζέστη λόγω της υγρασίας της κλειστής Ερυθράς. Τα σημεία δρόσου που πιάνουν οι περιοχές γύρω απ' την Ερυθρά το καλοκαίρι (μέχρι και 30c) είναι επικίνδυνα ακόμα και για την ανθρώπινη υγεία ειδικά σε ασθματικούς. Και όταν λέω επικίνδυνα εννοώ θανάσιμα επικίνδυνα (Dew point - Wikipedia, the free encyclopedia).

Δε θα πήγαινα σε αυτό το μέρος αυτή την εποχή ούτε αν με πληρώνανε πόσο τώρα που θα πληρώσετε και κάνετε και το γαμήλιο ταξίδι σας.
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
συμφωνώ με τα όσα είπαν οι προλαλήσαντες,
προσωπικά (αλλα δεν ειμαι κ νορμαλ τυπος) από Αίγυπτο θα προτιμουσα να μεινω στο Ασουάν αντι για ερυθρά θάλασσα...
δεν ξέρω πως ακουγεται η φαση της κρουαζιέρας στο Νειλο με στάσεις στα βασικά αξιοθέατα

Η ζέστη είναι τρομακτική, επίσης τον Αυγουστο θα έχει ραμαζάνι.

Είμαι 100% σίγουρος ότι με budget 3000 ευρω μπορούν 2 άτομα να περάσουν πολύ καλά στην ταυλάνδη για αρκετές μέρες
Krabi- Koh Pi Pi -Koh Samui

Η Ταυλάνδη έχει το προτέρημα να καλύπτει κάθε είδους προτιμήσεις και γούστα:
περιπετεια, χλιδή, low budget, εξωτικές παραλίες, παζάρια, ενδιαφέρον πολιτισμό , αξιοθέατα κλπ κλπ
 

ΖΟΙΤΣΑ

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΡΙ-ΛΑΝΚΑ,ΚΟΥΑΛΑΛΟΥΜΠΟΥΡ
παιδια και εμεις για αιγυπτο λεμε φετος...αλλα ειναι ασφαλη με ολα αυτα που εγιναν??ο αντρας μοθ θελει να το κλεισουμε και τωρα αν γινεται αλλα εγω κραταω επιφυλαξεις..μπορειτε να με βοηθησετε!!ευχαριστω!!
 

georgebourle

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δεν μπορω να πω..αμεση η αποψη σας, δεν με απογοητευσε καθολου ομως!Το οτι θα πετυχω ζεστη ειναι επομενο καθως και οτι δεν εχω πληθωρα επιλογων σε Σαρμ και Χουργκαντα. Καταλαβαινω οτι ισως δεν ειναι ιδανικο ταξιδι ειδικα τωρα αλλα το καθιστα απο μονο του εμπειρια!
Τελικα το πακετο εκλεισε στα 1200 εκαστος για 9 νυχτες all inclusive με αεροπορικες μεταφορες απο το ενα μερος στο αλλο..
Ευχαριστω για τις αποψεις σας και αν τα καταφερω να γυρισω...ολοκληρος θα σας γραψω την εμπειρια μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom