ΤΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΝΟ ΤΑΞΙΔΙ

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το πιο μοναχικό ταξίδι. Και μεγαλύτερη η μοναξιά του ταξιδιώτη.
Δικά μου λόγια παρηγοριάς δεν έχω, αλλά κάθε φορά που νιώθω την αναγκη να απαλύνθεί η θλίψη της απωλείας, διαβάζω τους στίχους του Ρίλκε απο την πρωτη ελεγεία του Ντουίνο:

Βέβαια, είναι παράξενο στη γή πια να μην κατοικείς,
Συνήθειες, που μόλις τις έμαθες, πια να μην έχεις, σε ρόδα και σε πράγματα άλλα, που όλα μια υπόσχεση ήταν, την σημασία ανθρώπινου μέλλοντος πια να μη δίνεις :
κι αυτό που υπήρξες, μέσα στην ατελεύτητη αγωνία των χεριών, πια να μην είσαι ·
και τ’ όνομα το δικό σου, σαν ένα σπασμένο παιγνίδι να το εγκαταλείψεις.

Παράξενο , ό,τι λαχταρούσες, να μην λαχταράς πια! Παράξενο , όλα, το κάθε τι που ήταν δεμένο, τόσο ελεύθερο να βλέπεις να κυματίζει.
Κοπιαστικό ‘ναι και το νεκρός να ‘σαι κι είναι επανόρθωση γιομάτο, έτσι, ώστε , λίγο-λίγο λίγη να νιώσεις αιωνιότητα : -- Μα οι ζωντανοί, όλοι, πέφτουν στο λάθος, περίσσια να τους ξεχωρίζουν.
Οι άγγελοι, (λένε) , δε θα ‘ξεραν, πολλές φορές, αν περπατάνε ανάμεσα σε ζωντανούς ή πεθαμένους..
Το αιώνιο ρέμα, περνώντας κι απ’ τα δυό Βασίλεια, παρασέρνει, πάντα, όλες τις ηλικίες και, πάνω κι απ’ τα δύο Βασίλεια, δεσπόζει η φωνή του.

Τέλος, ανάγκη πια , οι πρώιμα μεταστάντες, δεν μας έχουν · ήρεμα από τα γήινα ξεκόβει κανείς, όπως από τα στήθη τα πράα της μάνας του, όταν μεγαλώσει.
Μα εμείς, που τόσο μεγάλα μυστικά χρειαζόμαστε (απ’ αυτά που, συχνά, από πένθος, πρόοδος μακάρια αναπηδά) : ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ να υπάρχουμε, τάχα, χωρίς τους πεθαμένους ;
Να ‘ναι μάταιος ο θρύλος, τάχα, ότι τον Λίνο θρηνώντας, άλλοτε, η πρώτη μουσική, να διαπεράσει τόλμησε τη σκληρή νάρκη, ώστε, από τότε, στον τρομαγμένο χώρο, που ένας, σχεδόν θείος έφηβος, για πάντα εγκατέλειψε ξάφνου, το κενό φλογίστη κι αιστάνθηκε τον κραδασμό εκείνο που μας συνεπαίρνει και μας παρηγορεί και μας βοηθά την ώρα τούτη.


Ο μεταφραστής είναι ανώνυμος.
 
Last edited by a moderator:

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
τι έχει νόημα?
η χαρά του τώρα και η ελπίδα του επέκεινα...
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.828
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Σας ευχαριστώ όλους.Χθες το βράδυ ήταν τόσο δύσκολα και ήταν πράγματι μια βοήθεια τα λόγια σας. Και σήμερα πράγματι οι μαθητές μου με χρειαζόντουσαν και γω αυτούς. Ήταν τόσο σημαντικό να τους μιλήσω για ότι έγινε, για τον θάνατο που πάει χέρι με την ζωή, για το μάθημα που μας έδωσε ο Σταύρος, να κυτάμε δηλαδή τα σημαντικά πράγματα στη ζωή και κυρίως να μην νοιώθουν ενοχές που η ζωή θα τους τραβήξει και θα γελάσουν πάλι και θα παίξουν.Μόλις γύρισα σπίτι ένα πουλί χτύπαγε το τζάμι και ήθελε να μπει μέσα, σ' ένα σπίτι με 3 γάτες. Δύσκολη αποστολή μα έχω τόσα να μάθω-σαν ένα ταξίδι που έχει τόσες δυσκολίες μα και τόσα να σου δώσει.
Σας ευχαριστώ για χθες το βράδυ και για σήμερα όσους με σκεφθήκατε.
"Οταν οι άνθρωποι κάνουν όνειρα, ο Θεός γελλάει".
Δυστυχώς ο Σταύρος σου δεν πρόλαβε ούτε αυτό.....

Η ζωή δυστυχώς δεν έχει κανόνες για κανέναν μας!
Ας προχωράμε μπροστά και ίσως σε μια άλλη ζωή συναντήσουμε τους ανθρώπους που αγαπήσαμε και χάσαμε νωρίς!:(

Μικρέ ουρανέ, μείνε δυνατός και συνέχισε το φοβερό έργο που κάνεις!!!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
δεν εχω λογια να σε παρηγορησω ασε που δεν θελω γιατι θα φανω χαζη.
οταν ο αλλος εχει τον πονο του οτι και να του πεις δεν τον συγκινεις και πολυ,
το συναισθημα της απωλειας το εχω νοιωσει πολλες φορες απλα εμαθα να ζω σκεφτομενη τους φιλους μου που δεν ειναι πια εδω,η θυμηση τους μου φτανει για να χαμογελω....
ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.143
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom