Τσεχική Δημοκρατία ΤΣΕΧΙΑ-ΠΡΑΓΑ

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου ταξιδεύουμε οικογενειακώς (παιδιά 12 και 17 χρόνων) για Πράγα.Βρήκα με την βοήθεια του φόρουμε (ευχαριστώ πάρα πολύ) εξαιρετική προσφορά για αεροπορικά με wizzair και στο hilton. θέλω πληροφορίες για την συνέπεια και τις παροχές της αεροποτικής.
Θα φτάσουμε αργά το βραδυ και δεν ξέρω μέχρι ποια ώρα μπορώ να χρησιμοποιήσω την συγκοινωνία από το αεροδρόμιο για το ξενοδοχείο. Αν κάποιος γνωρίζει πως θα μετακινηθούμε από το αεροδρόμιο για hilton θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Επίσης θέλω να μάθω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ταξιδέψω για κάρλοβυ βαρυ, τσέσκι κρούμλοφ και δρέσδη (σιδηροδρομικά ή με το λεωφορείο). που είναι οι σταθμοί.
κάθε είδους πρόταση δεκτή.
σας ευχαριστω.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Αν θυμάμαι καλά οι συγκινωνίες δεν παίζουν μετά από κάποια ώρα. Και ότι τα ταξί δεν είχαν ταξίμετρα και έπρεπε να παζαρέψεις τιμή πριν μπεις. Από το αεροδρόμιο βέβαια δεν ξέρω μπορεί να υπάρχει 24ωρη μεταφορά στην πόλη.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Για δες αυτά τα sites:
dpp.cz > Transport Around Prague | DopravnΓ* podnik hlavnΓ*ho mΔ›sta Prahy
Public transportation in Prague | Prague Spot
Prague public transport system | Prague.net
Prague Airport, Public transport from and to the airport
Airport Prague - Public Transit

Υπάρχει από το αεροδρόμιο το λεωφορείο 510 που είναι νυχτερινό και μετά υπάρχει και το τραμ 51 (επίσης νυχτερινό), δεν ξέρω αν σε βολεύουν. Ειδάλλως, υπάρχει και η λύση του ταξί.
 

Attachments

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Στην Πράγα υπάρχει 24ώρη συγκοινωνία λεοφωρείων και τραμ.
 

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
εμείς θα πάμε την προηγούμενη εβδομάδα από εσάς , κρίμα που δεν θα συναντηθούμε. Λοιπόν για Δρέσδη ύπάρχουν τα δρομολόγια
Train from Prague to Dresden (railway)
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Επανερχομαι στο ταξιδι μας για πράγα γιατί σήμερα ελέγξαμε την κράτηση στην πιστωτική για το ξενοδοχείο. λοιπόν η κρατηση έγινε μεσω booking.com και ενώ η χρέωση ηταν 1092 ευρω,κρατήθηκαν από την πιστωτική 1137 ευρω.γιατί??? αν πρέπει να σας δώσω κάποια ακόμη πληροφορία πείτε μου και θα σας τα πω όλα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Επανερχομαι στο ταξιδι μας για πράγα γιατί σήμερα ελέγξαμε την κράτηση στην πιστωτική για το ξενοδοχείο. λοιπόν η κρατηση έγινε μεσω booking.com και ενώ η χρέωση ηταν 1092 ευρω,κρατήθηκαν από την πιστωτική 1137 ευρω.γιατί??? αν πρέπει να σας δώσω κάποια ακόμη πληροφορία πείτε μου και θα σας τα πω όλα.

Καταρχήν για να χρεωθεί η πιστωτική σου ,είχες επιλέξει "άμμεση και μη επιστρέψιμη χρέωση"
Αν είναι ετσι έχει καλώς,γιατί σε διαφόρετική περιπτωση δεν χρεώνεται η κάρτα Τώρα για το επιπλέον ποσο που λες ,στο e-mail επιβεβαίωσης για την κράτηση ,υπάρχει και διεύθυνση e-mail και τηλέφωνο

[email protected] (στείλε μειλ για να ρωτήσεις)
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Καταρχήν για να χρεωθεί η πιστωτική σου ,είχες επιλέξει "άμμεση και μη επιστρέψιμη χρέωση"
Αν είναι ετσι έχει καλώς,γιατί σε διαφόρετική περιπτωση δεν χρεώνεται η κάρτα Τώρα για το επιπλέον ποσο που λες ,στο e-mail επιβεβαίωσης για την κράτηση ,υπάρχει και διεύθυνση e-mail και τηλέφωνο

[email protected] (στείλε μειλ για να ρωτήσεις)
Όντως έκανα "άμμεση και μη επιστρέψιμη χρέωση" . περμένω την απάντηση στο e-mail . πείτε τι πρέπει να δούμε στην μονοήμερη εκδρομή για Δρέσδη και Τσέσκυ κρουμλοβ. επίσης θέλω να ξέρω για τις δυο παραπάνω πόλεις ποια είναι η πιο όμορφη διαδρομή. με τρένο ή λεωφορείο? είναι η δεύετρη φορά που ταξιδεύω τσεχία. την προηγούμενη φορά (πριν 6-7 χρόνια) πήγαμε στο κάρλοβυ βάρυ. Τώρα με τις πληροφορίες του φορουμ έμαθα για το τσέσκυ κρουμλοβ και λέω να τολμήσουμε και την Δρέσδη.
Ευχαριστω για το ενδιαφέρον και την βοήθεια όλων σας.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το Cesky Krumlov είναι μια κούκλα. Πήγα πέρυσι την τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου. Είχε αρκετό κόσμο αλλά όχι χαμός. Να μην το χάσεις. Δες φωτό που τράβηξα εδώ Picasa Web Albums - dimos 3 - CZECH REPUBLI...#
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου από το ταξίδι στην Πράγα. Δεν θα πω πράγματα που έχουν γραφτεί με καταπληκτικό τρόπο από άλλους συνφορίτες. Λοιπόν.
Ταξιδέψαμε με wizzair ( δεν κοιμήθηκα ένα βράδυ από ανησυχία για την ασφάλεια της πτήσης- αδίκως.....) Αν εξαιρέσεις την αλλαγή πτήσης κατά μια ώρα, όλα κύλησαν καλά. Επειδή μείναμε μια βδομάδα αφιερώσαμε 2 μέρες σε μονοήμερες εκδρομές.
Η πρώτη ήταν στην Δρέσδη.
Πήγαμε σιδηροδρομικά (10? περίπου το άτομο για να πάμε και 25? για να γυρίσουμε). Από κακή συννενόηση με τον σιδηροδρομικό σταθμό στην Πράγα. Καταπληκτική διαδρομή δίπλα στο ποτάμι. Η Δρέσδη πολύ καλή αλλά όχι σαν την Πράγα. Και πολύύύύύ ποδήλατο.
η δεύτερη ήταν στο Τσέσκυ Κρουμλόφ(εξαιτίας σας). Πήγαμε με λεωφορείο. Η πόλη είναι κούκλα, είναι πανέμορφη, είναι ζωγραφιά. Σε όλο το μήκος του ποταμιού που περνά κάνοντας μαιάνδρους έκανε άπειρος κόσμος ραφτιγκ και είχε άπειρο γέλιο γιατί καθήσαμε σε ένα πανέμορφο καφέ δίπλα στο ποτάμι και τους χαζεύαμε. Επιστρέψαμε με λεωφορείο της εταιρίας student agency και μας έκανε εντύπωση γιατί είχε ανά τρείς θέσεις οθόνες τηλεορασης, είδαμε τα φιλαράκια και μας κέρασαν καφέ, τσαι, σοκολάτα σε μια διαδρομή τριών ωρών. Μου ήρθε στο νου η Αθήνα-Θεσσαλονίκη.
Και οι δύο εκδρομές άξιζαν. Αν θέλετε να μάθετε κάτι περισότερο και μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως. Αντε τώρα να βλέπουμε τα επόμενα ταξίδια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom