Τέλος στα χάρτινα αεροπορικά εισητήρια

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλος, στα χάρτινα αεροπορικά εισιτήρια, καθώς η Διεθνής Ένωση Αερομεταφορών (ΙΑΤΑ) ανακοίνωσε τη Δευτέρα (27/8 ) ότι θα γίνουν στο εξής ηλεκτρονικά (e-ticketing).

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία που η ΙΑΤΑ είχε λάβει πριν τρία χρόνια. Μέχρι σήμερα, το 84% των επιβατών σε εταιρείες της Ένωσης πετούν χωρίς χάρτινα εισιτήρια.

Τα χάρτινα εισιτήρια θα καταργηθούν διεθνώς από την 1η Ιουνίου 2008 και όπως δήλωσε στο Reuters ο γενικός διευθυντής της IATA, Τζιοβάνι Μπισινιάνι, «σε μόλις 278 ημέρες από σήμερα, θα γίνουν συλλεκτικό αντικείμενο». Πρώτη χώρα που θα καταργήσει πλήρως τα χάρτινα εισιτήρια, από το τέλος του 2007, είναι η Κίνα.

Οι λόγοι που προέτρεψαν την ΙΑΤΑ να προβεί σε αυτή την πρωτοβουλία είναι οικονομικοί και οικολογικοί. Με τα ηλεκτρονικά εισιτήρια θα περιοριστούν τα έξοδα των αεροπορικών εταιρειών κατά 9 δολάρια ανά επιβάτη, ενώ παράλληλα θα «γλιτώσουν» 50.000 ώριμα δέντρα το χρόνο.
Το εάν το νέο μέτρο θα έχει συνέπειες στην τσέπη των επιβατών, ο Μπισινιάνι το άφησε αδιευκρίνιστο.

Η IATA, με έδρα τη Γενεύη, εκπροσωπεί περισσότερες από 240 αερογραμμές, στις οποίες αντιστοιχεί το 94% των προγραμματισμένων διεθνών πτήσεων. Να σημειωθεί ότι το νέο σύστημα εφαρμόζουν ήδη πολλές αεροπορικές εταιρείες που δεν ανήκουν στην Ένωση - οι περισσότερες από τις οποίες είναι εταιρείες χαμηλού κόστους, όπως η βρετανική Easyjet και η ιρλανδική Ryanair.


Πηγή: cosmo.gr
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Γι' αυτό να κρατήσουμε όσα χάρτινα εισιτήρια έχουμε ή θα έχουμε για ενθύμιο. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Νομιζω οτι ετσι κι αλλιωs ειχαμε αρχισει να τα χρησιμοποιουμε και αφου ειναι και για οικολογικουs λογουs εναs λογοs παραπανω.
Το θεμα ειναι καποιοι ηλικιωμενοι που δεν ξερουν τι θα κανουν.
Αυτο το καλοκαιρι εβγαλα περιπου 8 e-tickets σε γονειs , εναs θειοs απο Βοστωνη και λοιποι συγγενειs για Κερκυρα και Ζακυνθο οι οποιοι δεν ειχαν ιδεα πωs να το κανουν.
Αν ομωs ειναι να σωθουν 50000 δεντρα δεν το συζηταμε!
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
οπως ανεφερε πιο πανω και η go2dbeach το πιο σημαντικο ειναι η διασωση των 50000 δεντρων ειδικα τωρα που εχουν γινει ειδος υπο εξαφανιση.
το ποσο που εξοικονομουν οι εταιριες απο αυτην την κινηση συμφωνα με το αρθρο, ειναι 9 ευρω ανα επιβατη αρα αντε να κατεβασουν τις τιμες 5 ευρω δηλαδη σιγα το πραμα
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ξαναφέρνω το θέμα γιατί πήρα τα εισιτήρια για Βαρκελώνη για την κόρη μου. Δεν ξέρω πόσο χαρτί εξοικονόμισε η εταιρεία αλλά εγώ τύπωσα 4 σελίδες Α4 (με προτροπή της εταιρείας). Άρα που είναι το κέρδος για το περιβάλλον; Μας δουλεύουν κανονικά μου φαίνεται:mad:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ξαναφέρνω το θέμα γιατί πήρα τα εισιτήρια για Βαρκελώνη για την κόρη μου. Δεν ξέρω πόσο χαρτί εξοικονόμισε η εταιρεία αλλά εγώ τύπωσα 4 σελίδες Α4 (με προτροπή της εταιρείας). Άρα που είναι το κέρδος για το περιβάλλον; Μας δουλεύουν κανονικά μου φαίνεται:mad:
Δήμο δεν χρειάζεται να τυπώσεις τίποτε.... Με το I.D μόνο πηγαίνεις στο check in και δεν κάνεις τίποτε άλλο. Σε πολλές περιπτώσεις ακόμη και αυτό δεν χρειάζεται... απλά κάνεις ηλεκτρονικό check in από το σπίτι σου και αν δεν έχεις βαλίτσα να παραδώσεις πηγαίνεις κατευθείαν στην έξοδο... είναι πάρα πολύ βολικά τα ηλεκτρονικά εισιτήρια...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δήμο δεν χρειάζεται να τυπώσεις τίποτε.... Με το I.D μόνο πηγαίνεις στο check in και δεν κάνεις τίποτε άλλο. Σε πολλές περιπτώσεις ακόμη και αυτό δεν χρειάζεται... απλά κάνεις ηλεκτρονικό check in από το σπίτι σου και αν δεν έχεις βαλίτσα να παραδώσεις πηγαίνεις κατευθείαν στην έξοδο... είναι πάρα πολύ βολικά τα ηλεκτρονικά εισιτήρια...
Δεν χρειάζεται, αλλά...
Γινεται να μην το τυπώσεις;
Και με τα overbooking τι γίνεται;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
To ηλεκτρονικό εισιτήριο είναι ένα κανονικό εισιτήριο μόνο που είναι άυλο, ένα πράγμα σαν τις μετοχές... Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει κανονικά και αριθμός κράτησης και νούμερο εισιτηρίου. Το απλούστερο λοιπόν είναι, αν αισθάνεται κάποιος ανασφάλεια , να σημειώσει τον αριθμό της κράτησης ή τον αριθμό του εισιτήριου και να πάει με αυτόν στο check in. Επαναλαμβάνω όμως δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα να πας στο check in μόνο με το I.D σου. Εγώ που κατά κανόνα ταξιδεύω μόνο με χειραποσκευή έχω απλοποιήσει ακόμη περισσότερο την κατάσταση.Κάνω ηλεκτρονικό check in , εκτυπώνω στο σπίτι μου την κάρτα επιβίβασης και πηγαίνω κατευθείαν στο gate μου για επιβίβαση γύρω στα 40 λεπτά πριν την αναχώρηση. Έτσι και χρόνο εξοικονομώ και τις ουρές του check in γλυτώνω. Πραγματικά πιστεύω οτι το ηλεκτρονικό εισιτήριο κάνει την ταξιδιωτική μας ζωή πολύ πιο εύκολη...
 
Μηνύματα
28
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Thailand...
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα μπόρα
Αν κάποιος κάνει e-check in τις αποσκευές του τις πηγαίνει κανονικά στον γκισέ της εταιρείας ?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
νομίζω ότι e-check in μπορεί να κάνει κανείς αν έχει μόνο χειραποσκευές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom