Νάξος Τήνος Τήνος ή Νάξος;;;

Μηνύματα
109
Likes
169
Tελος Αυγούστου με κονωνικο τουρισμο,πως το καταφέρατε και βρηκατε?Σας κανανε κάποιο εικονικο check in τωρα για να πατε τελος Αυγουστου?Γιατι μεχρι τελος Ιουλιου ειναι οι επιταγες,και εμεις δεν βρηκαμε τιποτα αξιοπρεπές πουθενα,και ψάχναμε απο τον Απρίλιο
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Όταν λέμε αξιοθέατα τι εννοούμε; Επίσης για τις παραλίες, η Νάξος έχει φοβερές δε το συζητώ, αλλά είναι ΟΛΕΣ τίγκα στην ομπρέλα, τη ξαπλώστα και τον κακό χαμό με άπειρα μαγαζιά-ταβερνεία-μπαρ-μεξικάνικα-πίτσα από πίσω. Προτιμώ δηλ. Τήνο. Έζησα τη Νάξο το 1994 και πριν 2 χρόνια και τρόμαξα. Επίσης τιμές πολύ μεγαλύτερες στη Νάξο, απίστευτα υψηλές.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επίσης τιμές πολύ μεγαλύτερες στη Νάξο, απίστευτα υψηλές.
Αυτό είναι καινούριο φαινομενο, νομίζω και στα δύο νησιά που πριν λίγα χρόνια αποτελούσαν αρκετά οικονομικές επιλογές στις Κυκλάδες...:confused:
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Σας ευχαριστώ όλους για τις ταχύτατες απαντήσεις! :)
Αν κάποιος δεν έχει πάει σε κανένα από τα δύο θα έλεγα Νάξο. Χαρακτηριστικό Κυκλαδίτικο νησί, υπέροχες παραλίες, ωραία χωριά (σίγουρα όχι τόσο όσο της Τήνου) και σχετικά καλές μετακινήσεις. Επίσης έχει νυχτερινή ζωή αν και είναι κατ' εξοχήν οικογενειακό νησί. Ακόμα ένα σημαντικό πλεονέκτημα είναι ότι αποτελεί ορμητήριο για κοντινές εκδρομές σε μικρότερα νησάκια.
Με προβληματίζει λίγο αυτό περί οικογενειακού νησιού, αλλά φαντάζομαι λίγο πολύ τόσο μεγάλο κυκλαδονήσι θα έχει ενδιαφέροντα για όλους.
Αυτό με τις κοντινές εκδρομές είναι πράγματι πόντος για τη Νάξο, μιας και η τρίτη μας επιλογή είναι μίνι island hopping στις Μικρές Κυκλάδες (με προτεραιότητα σε Κουφονήσια που σε τιμές τα λες και Νέα Μύκονο, ενδεχομένως, και Δονούσα ή Ηρακλειά αν βολέψουν καλύτερα τα δρομολόγια), με την τέταρτη επιλογή έναν συνδυασμό Νάξου και μιας μικρής Κυκλάδας (είτε με διαμονή είτε με καμικάζι μονοήμερη μέχρι και ξημέρωμα, Αντίπαρος style).
Σε οικισμούς και ατμόσφαιρα υπερέχει η Τήνος, αλλά από νυχτερινή ζωή όχι, και τουλάχιστον όχι έτσι όπως το θέτεις. Το παρεΐστικο η Τήνος δεν το έχει, η Νάξος ναι.
Εγώ που είμαι άλλης κατάστασης, Τήνο και δε το συζητώ, αλλά για παρεϊστικη φάση...
Για τι κατάσταση προτείνεται πιο πολύ η Τήνος, ρομαντζάδα;
αλλά η διαμονή στη χώρα αν θες να βγαίνεις βράδυ αποτελεί μονόδρομο.
Χωριά: Τήνος χωρίς δεύτερη σκέψη, εκτός της Χώρας που, ναι, είναι πάρα πολύ χάλια
Ναι, άμα η χώρα είναι μονόδρομος μιας κι η νυχτερινή ζωή είναι εκεί, μάλλον η Τήνος δεν είναι κι η πιο ιδανική επιλογή. Η Τήνος καταλαβαίνω πως δεν έχει χωριά (τύπου Πύργος, Βώλακας) που να έχει μαγαζάκια ανοιχτά και μεταμεσονύχτια (τύπου μέχρι τις 2); Ή όλα τα χωριά ερημώνουν από τις 10-11;
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Αυτό είναι καινούριο φαινομενο, νομίζω και στα δύο νησιά που πριν λίγα χρόνια αποτελούσαν αρκετά οικονομικές επιλογές στις Κυκλάδες...:confused:
Επειδή το ίδιο καλοκαίρι πήγα Τήνο, Αστυπάλαια, Αμοργό και Νάξο, η Νάξος ήταν το ακριβότερο νησί. Και το πιο τουριστικό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Σας ευχαριστώ όλους για τις ταχύτατες απαντήσεις! :)

Με προβληματίζει λίγο αυτό περί οικογενειακού νησιού, αλλά φαντάζομαι λίγο πολύ τόσο μεγάλο κυκλαδονήσι θα έχει ενδιαφέροντα για όλους.
Αυτό με τις κοντινές εκδρομές είναι πράγματι πόντος για τη Νάξο, μιας και η τρίτη μας επιλογή είναι μ;iνι island hopping στις Μικρές Κυκλάδες (με προτεραιότητα σε Κουφονήσια που σε τιμές τα λες και Νέα Μύκονο, ενδεχομένως, και Δονούσα ή Ηρακλειά αν βολέψουν καλύτερα τα δρομολόγια), με την τέταρτη επιλογή έναν συνδυασμό Νάξου και μιας μικρής Κυκλάδας (είτε με διαμονή είτε με καμικάζι μονοήμερη μέχρι και ξημέρωμα, Αντίπαρος style).


Για τι κατάσταση προτείνεται πιο πολύ η Τήνος, ρομαντζάδα;


Ναι, άμα η χώρα είναι μονόδρομος μιας κι η νυχτερινή ζωή είναι εκεί, μάλλον η Τήνος δεν είναι κι η πιο ιδανική επιλογή. Η Τήνος καταλαβαίνω πως δεν έχει χωριά (τύπου Πύργος, Βώλακας) που να έχει μαγαζάκια ανοιχτά και μεταμεσονύχτια (τύπου μέχρι τις 2); Ή όλα τα χωριά ερημώνουν από τις 10-11;
Δε λέω ότι δε κάνει για παρέες η Τήνος, λέω ότι δε γνωρίζω, γιατί εγώ προσωπικά δε ψάχνω διασκέδαση, βραδυνή ζωή κτλ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή το ίδιο καλοκαίρι πήγα Τήνο, Αστυπάλαια, Αμοργό και Νάξο, η Νάξος ήταν το ακριβότερο νησί. Και το πιο τουριστικό.
Εκπλήσομαι αναπάντεχα. Αν με ρωτούσες πριν μεταξύ αυτών των νησιών ποιο είναι το φθηνότερο, θα έλεγα Νάξος και Τήνος δίχως δεύτερη σκέψη. Σημεία των καιρών.

Με προβληματίζει λίγο αυτό περί οικογενειακού νησιού, αλλά φαντάζομαι λίγο πολύ τόσο μεγάλο κυκλαδονήσι θα έχει ενδιαφέροντα για όλους.
Είναι μεγάλο, έχει ενδιαφέροντα σίγουρα, αλλά μέχρι τις 11-12 στη χώρα θα κουραστείτε να βλέπετε οικογένειες και καταστήματα που απευθύνονται προς τέτοιου είδους τουρισμό.
η τρίτη μας επιλογή είναι μίνι island hopping στις Μικρές Κυκλάδες
Επιτέλους, τώρα μιλάς σωστά! ;)
Κουφονήσια που σε τιμές τα λες και Νέα Μύκονο,
Σαφέστατα, είναι σχεδόν απλησίαστα πλέον.
Δονούσα ή Ηρακλειά αν βολέψουν καλύτερα τα δρομολόγια), με την τέταρτη επιλογή έναν συνδυασμό Νάξου και μιας μικρής Κυκλάδας (είτε με διαμονή είτε με καμικάζι μονοήμερη μέχρι και ξημέρωμα, Αντίπαρος style).
Ναι, σιγά που θα πάτε Δονούσα και θα θελήσετε να φύγετε!
Βάλτε (τουλάχιστον) μια διαμονή εκεί, μη κάνετε το λάθος να δείτε το νησί πρόχειρα. Επίσης για οποιαδήποτε εξόρμηση δείτε και το πρόγραμμα των πλοίων της γραμμής, συνδυασμό bluestar και express σκυλοπν ...εεε Σκοπελίτης.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για τι κατάσταση προτείνεται πιο πολύ η Τήνος, ρομαντζάδα;
Εγώ αν πήγαινα ξανά Τήνο, δεν θα πήγαινα για καλοκαιρινές διακοπές. Αυτός ο ατελείωτος αέρας και οι μέτριες παραλίες με σκότωσαν. Κατά τ' άλλα κομπλέ, μου άρεσε πολύ. Ας αφήσουμε τη ρομαντζάδα απέξω :haha:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όταν λέμε αξιοθέατα τι εννοούμε; Επίσης για τις παραλίες, η Νάξος έχει φοβερές δε το συζητώ, αλλά είναι ΟΛΕΣ τίγκα στην ομπρέλα, τη ξαπλώστα και τον κακό χαμό με άπειρα μαγαζιά-ταβερνεία-μπαρ-μεξικάνικα-πίτσα από πίσω. Προτιμώ δηλ. Τήνο. Έζησα τη Νάξο το 1994 και πριν 2 χρόνια και τρόμαξα.
Όλες ή οι πιο φημισμένες; Και η Πλάκα πχ?
Επίσης τιμές πολύ μεγαλύτερες στη Νάξο, απίστευτα υψηλές.
Να το ξέρω αυτό, είχα μείνει κι εγώ σε άλλες εποχές.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Όλες ή πιο φημισμένες; Και η Πλάκα πχ?

Να το ξέρω αυτό, είχα μείνει κι εγώ σε άλλες εποχές.
Όλες της πλευράς που αξίζει, δυστυχώς. Αν πας τώρα θα χάσεις πάσα ιδέα. Χαλι. Τήνο είχα πάει τέλος Ιουνίου και από καιρό και αέρα ήταν απλά τέλεια. Φοβερό νησί σε όλα του.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Τήνο πότε έχει λιγότερο αέρα; Τέλη Αυγούστου - αρχές Σεπτεμβρίου έχει κοπάσει καθόλου;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.422
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τήνο πότε έχει λιγότερο αέρα; Τέλη Αυγούστου - αρχές Σεπτεμβρίου έχει κοπάσει καθόλου;
Στο μελτεμι τίποτα δεν είναι δεδομένο. Μπορεί ανά πάσα στιγμή από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο να έχει. Συνήθως η αιχμή του είναι μέσα Ιουλιου με τέλη Αυγούστου, αυτό όμως δεν λέει πάντα κάτι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom