Τί αντιπαθείτε περισσότερο σε ένα ταξίδι?

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
filippia said:
Για τα μαγαζιά θα συμφωνήσω. Για την πίτσα όμως όχι.:bleh:
Τελοσπάντων, αυτό που εννοώ ότι μου τη σπάει δεν είναι αν ισχύει ότι κάποια πράγματα είναι καλύτερα στην Ελλάδα (σίγουρα κάποια είναι κι αν δεν είναι τα έχουμε συνηθίσει και μας φαίνονται εμάς καλύτερα), αλλά το ότι πας ένα ταξίδι κι αντί να ψάξεις να δεις και να ανακαλύψεις τα τοπικά έθιμα, τρόπο ζωής, αρχιτεκτονική, φαγητό κλπ τα αποδοκιμάζεις όλα και σκέφτεσαι το φραπέ στην παραλία της Θεσσαλονίκης. Ε μην πας καθόλου, κάτσε σπίτι σου καλύτερα.
Πολυ σωστο. Πολλοι πανε στο εξωτερικό και αναλώνονται στο να συγκρίνουν μικροπραγματα με την Ελλάδα στα οποία στο μυαλό τους πάντα μα πάντα νικάει η Ελλάδα.

Έχω γνωστό που πήγε στο Λονδίνο με προοπτική να βρει δουλεια, γύρισε στη Θεσσαλονίκη εντός λίγων ημερών και οταν του είπαμε: καλα ρε αφού είχες ΤΕΙ δουλεια πάνω γιατί τα παρατησες; Μας έδωσε τη θεϊκή απάντηση: καλα ρε, πόλη είναι αυτή να μην μπορείς να πιεις ένα φρεντο; Ασε, καλύτερα στη Σαλονικη.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
filippia said:
Τρόπος του λέγειν βρε Νίκο, εννοούσα ότι όλα τους φαίνονται καλύτερα στην Ελλάδα. Συνήθως αυτό το σχόλιο γίνεται για το φαγητό-καφέ και για τα μαγαζιά τους. Το'χω ακούσει π.χ. για την πίτσα στην Ιταλία.:shock:
Δε θυμάμαι αλήθεια κάτι για τα αυτοκίνητα αλλά ίσχυε σίγουρα παλιότερα (έχω να πάω απ'το 2003) σε χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ.
Είπα κι εγω, βρέθηκε να πει μέχρι και για αυτο. Έχω ακούσει για καφέδες, φαγητο περίπτερα αλλα οχι και αυτο :p
 

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
για καποιους ο πρωινος καφες, η μαλλον η δοση καφεινης, ειναι σημαντικος για να ξεκινανε την μερα τους. Ο καφε φιλτρου που προσφερουν στο πρωινο τα ξενοδοχεια (που πιο κοντα σε νεροπλυμα ειναι) δεν ειναι αρκετος εκτος αν πιεις 2-3 συνεχομενους.
Αλλο πραγμα ομως να θες εναν καλο και δυνατο καφε και αλλο να αναπολεις το αραλικη στην καφετερια τυπου ελλαδας.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
γυαλί ηλίου και παραλάια Σαλόνικα χαχαχα
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Την αναμονη στο αεροδρομιο και το να με πιανει το στομαχι μου σχεδον σε καθε ταξιδι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το πόσα πράγματα χάνω σε κάθε ταξίδι. Ξεχνάω μια οδοντόβουρτσα εδώ, ένα φορτιστή εκεί, δυο βιβλία παραπέρα, μια πετσέτα στέγνωνε σε μια ταράστα, ένα μποξεράκι έμεινε ανάμεσα σε κάτι σεντόνια, οι σαγιονάρες στο σαλόνι του κυρίου τάδε που με φιλοξένησε, κάλτσες, ξυπνητήρια, ημερολόγια, μνήμες κάμερας, όλα χάνονται. Ξεκινάω πάντα με 8-10 κιλά αποσκευές και στο μήνα πάνω είμαι στα μισά, αν είναι μεγαλούτσικο το ταξίδι μπορεί και να μην μείνει τίποτε. Εκνευρίζομαι αφάνταστα που χάνω πράγματα συνέχεια.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Το πόσα πράγματα χάνω σε κάθε ταξίδι. Ξεχνάω μια οδοντόβουρτσα εδώ, ένα φορτιστή εκεί, δυο βιβλία παραπέρα, μια πετσέτα στέγνωνε σε μια ταράστα, ένα μποξεράκι έμεινε ανάμεσα σε κάτι σεντόνια, οι σαγιονάρες στο σαλόνι του κυρίου τάδε που με φιλοξένησε, κάλτσες, ξυπνητήρια, ημερολόγια, μνήμες κάμερας, όλα χάνονται. Ξεκινάω πάντα με 8-10 κιλά αποσκευές και στο μήνα πάνω είμαι στα μισά, αν είναι μεγαλούτσικο το ταξίδι μπορεί και να μην μείνει τίποτε. Εκνευρίζομαι αφάνταστα που χάνω πράγματα συνέχεια.
Ε βρε Yorgos, κάνε μια λίστα και σύ και τσέκαρε κάθε φορά τα πράγματά σου όταν πακετάρεις.....οργανώσου...:D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πακετάρω κάθες τρεις μέρες το πολύ, είτε ταξιδεύω είτε δουλεύω. Αν έκανα λίστα κάθε φορά που πακετάρω θα είχα περάσει χρόνια της ζωής μου κάνοντας λίστες...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
Το πόσα πράγματα χάνω σε κάθε ταξίδι. Ξεχνάω μια οδοντόβουρτσα εδώ, ένα φορτιστή εκεί, δυο βιβλία παραπέρα, μια πετσέτα στέγνωνε σε μια ταράστα, ένα μποξεράκι έμεινε ανάμεσα σε κάτι σεντόνια, οι σαγιονάρες στο σαλόνι του κυρίου τάδε που με φιλοξένησε, κάλτσες, ξυπνητήρια, ημερολόγια, μνήμες κάμερας, όλα χάνονται. Ξεκινάω πάντα με 8-10 κιλά αποσκευές και στο μήνα πάνω είμαι στα μισά, αν είναι μεγαλούτσικο το ταξίδι μπορεί και να μην μείνει τίποτε. Εκνευρίζομαι αφάνταστα που χάνω πράγματα συνέχεια.

Και καλα ολα τα αλλα ρε Γιωργο αλλα να πεσεις με σωβρακο και να σηκωθεις χωρις σωβρακο, δεν βλεπεις οτι κατι σου λειπει??:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και καλα ολα τα αλλα ρε Γιωργο αλλα να πεσεις με σωβρακο και να σηκωθεις χωρις σωβρακο, δεν βλεπεις οτι κατι σου λειπει??:D
Τι λες βρε; Το πρωι θα βαλει καθαρο ο ανθρωπος. Αυτο με τα σημαδια θα ξαναφορεσει;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom