Τί μηχανή χρησιμοποιείτε;

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Φωτογραφική μηχανή, ό,τι πιο απαραίτητο για τα ταξίδια μας. Το πρώτο πράγμα που βάζουμε στην τσάντα μας.Χρησιμοποιώ μία "πτωχή και τίμια" compact olumpus τη μ 760, και είμαι "μερικώς ικανοποιημένη" :roll:.
Θέλετε να μας πείτε και εσείς τί μηχανή/ές, χρησιμοποιείτε?:rolleyes:

Υ.Γ επειδή υπάρχει περεμφερές θέμα, η έγκριση ή μη του τόπικ θα γίνει απόλυτα κατανοητή και δεκτή.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Χρησιμοποιώ την Οlympus e500. Είναι dslr και έχω δύο φακούς. Έναν ευρυγώνιο (αρκετά καλό) και έναν zoom (μέτριο). Θα έλεγα ότι ανήκει στις ερασιτεχνικές dslr. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Άλλωστε, οι φωτογραφικές μου ικανότητές είναι περιορισμένες. Εντυπωσιακή ήταν η μετάβαση από compact σε dslr. Νόμιζα ότι τις φωτογραφίες τις έβγαζε άλλος. Τόσο σημαντική ήταν η διαφορά (προς το καλύτερο φυσικά).

ΥΓ Το θέμα φυσικά και μπορεί να παραμείνει. Το προηγούμενο αφορούσε συγκεκριμένη μηχανή.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ χρησιμοποιώ μια Nikon D70 με πολλούς διαφορετικούς φακούς.

Παρ'ότι η διαφορά compact μηχανών με DSLR είναι αδιαμφισβήτητη και οι όποιες συγκρίσεις ατυχείς, ο φωτογράφος παίζει το βασικό ρόλο στη φωτογραφία, και όχι η μηχανή. :)
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Σίγουρα η καλλιτεχνική πινελιά, είναι του φωτογράφου, ένα δυνατό όμως εργαλείο σε χέρια "καλά" είναι ο τέλειος συνδυασμός, άρα συμφωνούμε.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Αυτή τη στιγμή μία Canon Coolpix 3200 αντικαθιστώντας τη χαλασμένη μου Sony H1.

Υ.Γ.: Ελπίζω εντός της βδομάδας να κάνω άλλο ένα post με το νέο μου απόκτημα.
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Pentax k100 super
Δε με βολευει λογω βαρους, κατα τα αλλα ειμαι πολυ ικανοποιημενη
Η ματια το καδρο παζει μεγαλο ρολο αλλα στις ψηφιακες πρεπει να εχεις υπομονη μεχρι να μαθεις τις δυνατοτητες της μηχανης και να εχεις το μεγιστο αποτελεσμα. Ασε που δε βγαζω ακρη με την ορολογια τους :-(
 

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
dslr ζηλεύω ... εγώ μια pedax option wp και είναι τέλεια ..
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Στο τελευταίο ταξίδι είχα την αγαπημένη μου olympus E400 (ευρυγώνιος κ zoom φακός) για τις πρωινές βόλτες (πολέ ελαφριά και εύκολη στην χρήση) και για ευελιξία κ ευκολία το βράδυ την compact sony w50 που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο χρόνια τώρα πριν γίνει η μετάβαση σε dslr. Και απο τις δύο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!!!:cool:
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγώ ντρ'επομαι να σας πώ πως χρησιμοποιώ μια Olympus μ 820.... κλάψ! κλάψ!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Εγώ (πλέον) χρησιμοποιώ την καινούρια μου αγάπη, την [FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Fujifilm FinePix S9600 !Έχω και μία compact για πιο light χρήσεις. Μία Sony.


 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν κρατήθηκες ε; :D

Περιμένω δείγματα, ειδικά στα 18μμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom