Πορτογαλία Τί προτείνετε για Λισσαβώνα?

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
το μονο κακο ειναι οτι τα φαγητα τους ειναι μυστηρια και καπως εως πολλυ αψητα.προσεχε τι παραγγελνεις.εκανα το λαθος να παραγγειλω κατι που εμοιαζε με παστιτσιο και μου ηρθε ενα συνοθυλευμα με ενα ωμο αυγο χυμενο πανω στο φαγητο.
Η πλειοψηφία των φαγητών τους δεν είναι και τόσο περίεργη. Έχουν πάρα πολλά θαλασσινά και ψάρια (κυρίως μπακαλιάρο, για τον οποίο υπάρχει και το γνωστό ρητό ότι έχουν 365 διαφορετικές συνταγές, μια για κάθε ημέρα του χρόνου), τα οποία ψήνονται σωστά. Ως γνωστόν, το ψάρι δεν τρώγεται ωμό ή μισοψημένο (εξαιρείται το σούσι).

Αν θεωρήσουμε κάτι άψητο, αυτά είναι τα κρέατά τους, τα οποία (όπως και σε αρκετά άλλα μέρη), αν δεν τα ζητήσεις καλοψημένα, έρχονται με το αιματάκι τους.

Μάλλον στάθηκες άτυχος με το αυγό.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Συμφωνω με ολα τα παραπανω. Επισης να απολαυσεις τον καλυτερο εσπρεσσο του κοσμου (Δελτα - μονο για οσους "ξερουν") στη πιο απιστευτη τιμη (0,50 Ευρω!!!) και φυσικα φερε και μερικα κρασια Porto τυπου Tawny (RAMOS PINTO και FERREIRA ειναι απαικτα) στο γυρισμο - θα καταλαβεις τι εννοω οταν τα δοκιμασεις! Αξιζει επισης να επισκευτεις και το Oceanário - πολυ καλο.

Τελος, αν και δεν νομιζω να μη σου τυχει, παντως δοκιμασε τον μπακαλιαρο με ελιες και ρεβυθια !!! Οσο παλαβο και αν ακουγεται ειναι πολυ νοστιμο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εκτός από τα κρασιά, αν σου αρέσει η μπύρα, δοκίμασε την τοπική τους μπύρα Sagres. Είναι ελαφριά, αλλά ενδιαφέρουσα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επέτρεψέ μου,επειδή έχω μια ελάαααααααχιστη εμπειρία παραπάνω,να μην πάρει Tawny ο άνθρωπος.

Τα tawny είναι το πιο απλό port που μπορεί να γευτεί κάποιος.
Αν έχεις διάθεση και λίγα ευρουλάκια παραπάνω αγόρασε κανένα 10άρι ή 20άρι τουλάχιστον,κι αν είσαι για πιο αξιόλογα πράγματα ψάξε για Vintage.

Τι ψάξε δηλαδή,βρωμάει από κάβες ο τόπος.

Λίγο πιο κάτω απ'το "Miradouro de Sao Pedro de Alcantara" υπάρχει ένα παράρτημα του IVDP (Instituto dos Vinhos do Douro e do Porto) που σερβίρει port με το ποτήρι από ένα τεράστιο σε ποικιλία κατάλογο,με κατάλληλα συνοδευτικά.

Προσωπικά τουλάχιστον δύο βραδιές μου τις ξεκίνησα έτσι πριν συνεχίσω αλλού.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Οι πτησεις ειναι παντα μεσω ενδιαμεσου σταθμου?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι πτησεις ειναι παντα μεσω ενδιαμεσου σταθμου?

Ναι. Δεν υπάρχουν απευθείας πτήσεις.

Οι συνήθεις επιλογές (όχι με σειρά προτεραίότητας) είναι:
Aegean + Tap
Iberia
Alitalia
Lufthansa
Swiss

Στα παραπάνω, δεν έχω βάλει καθόλου συνδυασμούς με low cost εταιρείες.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Επέτρεψέ μου,επειδή έχω μια ελάαααααααχιστη εμπειρία παραπάνω,να μην πάρει Tawny ο άνθρωπος.

Τα tawny είναι το πιο απλό port που μπορεί να γευτεί κάποιος.
Αν έχεις διάθεση και λίγα ευρουλάκια παραπάνω αγόρασε κανένα 10άρι ή 20άρι τουλάχιστον,κι αν είσαι για πιο αξιόλογα πράγματα ψάξε για Vintage.

Τι ψάξε δηλαδή,βρωμάει από κάβες ο τόπος.

Λίγο πιο κάτω απ'το "Miradouro de Sao Pedro de Alcantara" υπάρχει ένα παράρτημα του IVDP (Instituto dos Vinhos do Douro e do Porto) που σερβίρει port με το ποτήρι από ένα τεράστιο σε ποικιλία κατάλογο,με κατάλληλα συνοδευτικά.

Προσωπικά τουλάχιστον δύο βραδιές μου τις ξεκίνησα έτσι πριν συνεχίσω αλλού.


100% μαζι σου και εγω. Απλα δεν ξερω τι πορτοφολι εχει και ειναι αμαρτια να του προτεινω Vintage και αν δεν του "παει" η γευση να με καταριεται.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Δοκιμασε για Μαδρίτη με Iberia η Aegean, και μετά απο εκει με Easyjet..εμένα έτσι μου ειχε βγει πάρα πολυ φτηνά...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τα 165-170e που πουλάει αυτόν τον καιρό η LH το ATH-LIS είναι αχτύπητη τιμή...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα 165-170e που πουλάει αυτόν τον καιρό η LH το ATH-LIS είναι αχτύπητη τιμή...
Ποσοι μπορουν να πανε Οκτωβριο...
Όπως είναι αυτονόητο, η προσφορά δεν είναι για ΤΑΞΙΔΙ αυτό τον καιρό αλλά για ΑΓΟΡΑ αυτό τον καιρό (και ταξίδι μερικούς μήνες αργότερα).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όπως είναι αυτονόητο, η προσφορά δεν είναι για ΤΑΞΙΔΙ αυτό τον καιρό αλλά για ΑΓΟΡΑ αυτό τον καιρό (και ταξίδι μερικούς μήνες αργότερα).
δεν νομίζω...ταξίδι ΤΩΡΑ..τρέξτε να προλάβετε..

Departure period: 25.10.2010-15.08.2011
Return period: 25.10.2010-30.08.2011

ΣΚ του Νοεμβρίου πωλείται στα 174 Ε από το σαιτ της...
Lufthansa - Special online offers to european destinations, e.g. London, Paris, Prague
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom