Ταινιες . . αλα ιταλικα!!

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Il postino (η λιγότερο γνωστή απ' όλες, αλλά ίσως η καλύτερη. Κάθε φορά που τη βλέπω δε μπορώ να συγκρατήσω τα δάκρυα. Για όσους δε τυχόν δε το γνωρίζουν ο πρωταγωνιστής Massimo Troisi πέθανε λίγο πριν ολοκληρωθούν τα γυρίσματα)
πέθανε λίγες ώρες αφού ολοκληρώθηκαν τα γυρίσματα, μάλιστα για την ταινία είχε αναβάλλει την εγχείριση καρδιάς που έπρεπε να κάνει...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και δεν ανοίγουμε ένα νέο topic!! Αγαπημένες ποικιλίες ιταλικών τριαντάφυλλων. :haha::haha::haha::haha: Να δω πόσα ψάρια πιάνει ο Samion
ουτε σαρδελα..:haha:
Αγαπημενες οι ταινιες του Sordi (έχω μαζέψει τις 100 περιπου και συνεχίζω όποτε το θυμάμαι...) με καλύτερη για μένα un Americano a Roma, il vigile. Ακόμα πιο παλιές (με ατέλειωτα δάκρυα εποχής..) οι ταινίες του Nazzari. ατέλειωτο κλαψ κλαψ στο Catene..κορυφαία όμως Processo alla citta'.
εχω φτάσει τις 35-40 και απ' αυτές.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε θα πω αγαπημένες γιατί η λίστα παραείναι μεγάλη, θα πω ποιές έχω στη συλλογή των (γνησίων, εννοείται) DVD μου:
Gomorra, La vita e bella, lardi di biciclette, La Sconosciuta, La Tigre a la neve, Nuovo Cinema Paradiso, Padre Padrone, Roma, Satyricon, Romanzo Criminale, Salo o le 120 giornate di Sodoma, Una Pura formalita, και φυσικά την τριλογία του Sergio Leone/Clint Eastwood (αν μετράει για ιταλική).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
(γνησίων, εννοείται) DVD μου:
Gomorra,
μην ξεχνάς ότι πολλές φορές είναι αδύνατον να βρείς γνήσια DVD οπότε σου μένει η προθεση μόνο. αλλά άλλη μακριά συζήτηση αυτή.
το Γομόρρα έχει υπότιτλους στα ιταλικά? τα ναπολιτάνικα μου είναι αδύνατον να τα καταλάβω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
μην ξεχνάς ότι πολλές φορές είναι αδύνατον να βρείς γνήσια DVD οπότε σου μένει η προθεση μόνο. αλλά άλλη μακριά συζήτηση αυτή.
το Γομόρρα έχει υπότιτλους στα ιταλικά? τα ναπολιτάνικα μου είναι αδύνατον να τα καταλάβω.
Έχει στα Ελληνικά... :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η ελληνική έκδοση δεν έχει, για την Ιταλική δεν ξέρω...
οκ.θα το ψάξω το σαββατοκύριακο στην Ιταλία. ειδα τρειλερ και φάνηκε ενδιαφέρον. έχεις διαβάσει το βιβλίο? αν ναι η μεταφορά πώς είναι? ή με 2 λόγια τι σου άρεσε στο φιλμ ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
οκ.θα το ψάξω το σαββατοκύριακο στην Ιταλία. ειδα τρειλερ και φάνηκε ενδιαφέρον. έχεις διαβάσει το βιβλίο? αν ναι η μεταφορά πώς είναι? ή με 2 λόγια τι σου άρεσε στο φιλμ ?
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, οπότε σχόλια για τη μεταφορά δε μπορώ να κάνω. Είχα δεί την ταινία στο σινεμά, και τότε της έβαλα 7 στο imdb (καλός βαθμός για μένα) αλλά δεν κράτησα σημειώσεις, οπότε τώρα δε θυμάμαι γιατί (το dvd το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα, δεν πρόλαβα ακόμη να ξαναδώ την ταινία).
Πάντως θυμάμαι ότι ήταν μια ταινία που θα μπορούσε να είναι πολύ πιο δυνατή, αν δεν κούραζε λίγο με αργές σκηνές και παρεκκλίσεις, που ενώ σε ενα βιβλίο λειτουργούν θετικά, σε μια ταινία όχι και τόσο. Καταλήγει να σερβίρει τις πολύ δυνατές σκηνές με τρόπο νωχελικό και τετριμμένο, σχεδόν σαν με κυνική διάθεση απέναντί τους.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
οκ.θα το ψάξω το σαββατοκύριακο στην Ιταλία. ειδα τρειλερ και φάνηκε ενδιαφέρον. έχεις διαβάσει το βιβλίο? αν ναι η μεταφορά πώς είναι? ή με 2 λόγια τι σου άρεσε στο φιλμ ?

εγώ που είχα διαβάσει από πριν το βιβλίο, το οποίο μου είχε αρέσει αρκετά, μπορώ να πω ότι η ταινία με απογοήτευσε λίγο.. και μάλιστα σκεφτόμουν ότι αν δεν είχα διαβάσει το βιβλίο, κάποια πράγματα δεν θα τα χα πολυκαταλάβει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εγώ που είχα διαβάσει από πριν το βιβλίο, το οποίο μου είχε αρέσει αρκετά, μπορώ να πω ότι η ταινία με απογοήτευσε λίγο.. και μάλιστα σκεφτόμουν ότι αν δεν είχα διαβάσει το βιβλίο, κάποια πράγματα δεν θα τα χα πολυκαταλάβει.
καλα που το ειπες να διαβασω το βιβλιο πρωτα μια και το εχω παρει αλλα ακομα δεν εχω βρει χρονο να το διαβασω. ειδα λιγο την αρχη της ταινιας μετα το τρειλερ με multiregionale ιταλικη παρεα και εκτος απο μενα που δεν καταλαβαινα τιποτε απο τη διαλεκτο και οι αλλοι ειχαν προβληματα πληρους κατανοησης της διαλεκτου..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Καλά με τη διάλεκτο έπαθα πλάκα... πέντε λέξεις σε όλη την ταινία κατάλαβα, σαν να μην είχα κάνει ποτέ ιταλικά (όχι ξέρω άπταιστα αλλά μια άκρη την έβγαζα σε άλλες ταινίες).. πάντως την ταινία θέλω σίγουρα να την ξαναδώ να χω πιο πλήρη άποψη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom