Ταξίδια!Για όλους η για λίγους??

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
6
Likes
11
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!Μόλις έγινα μέλος και εγώ!Χαίρομαι που είμαι σε ένα γκρουπ με ανθρώπους που μοιράζομαι το ίδιος πάθος για τα ταξίδια!
Λόγω των δύσκολων οικονομικών καιρών και λόγω του Dna του Έλληνα να μην αντέχει να βλέπει τον διπλανό του να προκόβει,ήθελα να σας ρωτήσω αν και εσείς κρύβετε το γεγονός ότι έχετε κλείσει ταξίδι στο εξωτερικό,πραγματικά θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας!
δεν είμαι εφοπλιστής αγωνίζομαι καθημερινά στην δουλειά μου,όπως όλοι μας άλλωστε .βαρέθηκα να νιώθω ένοχος που μου αρέσει να ταξιδεύω και βαρέθηκα να μου λένε όλοι που βρίσκω τα λεφτά!!
Μέσα λοιπόν από αυτό το γεγονός μου γεννήθηκε μια ίδεα!Να φτιάξω μια σελίδα που θα μπορώ να έρχομαι σε επαφή με ανθρώπους της μεσαίας οικονομικής κλίμακας (όπως εγώ δηλαδή) οι όποιοι πάντα ήθελαν να ταξιδέψουν αλλά λόγω κακής οικονομικής διαχείρησης δεν τα κατάφεραν!Να δουν όλοι ότι τελικά όταν θες κάτι πολύ γίνεται!
Τι λέτε???

Υ.Σ 1 πακέτο τσιγαρα + καφες = 5,50 ευρώ
χ τουλαχιστον 200 μερες τον χρονο(και λίγες λέω) = 1100 (Ταυλάνδη,Καραιβικη,Ευρώπη)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.211
Καλώς ήρθες! Σωστή η παρατήρηση σου! Επίσης είναι αστείο να λέει κανείς πως βρίσκονται π.χ.150 ευρώ για μια πτήση πήγαινε-έλα στην Ευρώπη,όταν αυτός που το λέει έχει δώσει π.χ. 800 για ένα κινητό. Όπως εκείνος δεν λυπήθηκε π.χ.να τα δώσει για κινητό, αλλά λυπάται να τα δώσει για το ταξίδι, έτσι κι εγώ με τίποτα δεν θα τα έδινα για κινητό,αλλά με χαρά θα τα έκανα ταξίδι...

Καλά για αυτό που λες είναι αυτονόητο,αλλά προσωπικά ούτε καπνίζω, ούτε καφέ πίνω, οπότε από εκεί εξοικονομώ έτσι κι αλλιώς...

Γιατί να κρύβεις τα ταξίδια που πηγαίνεις; Εννοείς ότι τα κρύβεις ακόμα και από άτομα του φιλικού σου περιβάλλοντος;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Μέσα λοιπόν από αυτό το γεγονός μου γεννήθηκε μια ίδεα!Να φτιάξω μια σελίδα που θα μπορώ να έρχομαι σε επαφή με ανθρώπους της μεσαίας οικονομικής κλίμακας ...
Καλώς ήρθες :)
Δεν χρειάζεται να φτιάξεις τίποτα...έχεις εμάς που σε καταλαβαίνουμε απόλυτα και χαιρόμαστε με την χαρά σου ;)
Οσο για τους άλλους,να τους λες ότι έκοψες τον ψυχίατρο και μάζεψες τα λεφτά.....
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ισως ειναι καλλιτερο για σενα να μην αφηνεις περιθωρια να σε ρωταει κανεις για τα οικονομικα σου και τον τροπο που διαλεγεις να τα διαχειριζεσαι.Και δεν αφορα μονο τα ταξιδια.Εκτος εαν συνηθιζεις να ρωτας κι εσυ..αν οχι,ευγενικα και σταθερα το ξεκοβεις και ησυχαζεις..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.371
Και γιατί δεν φτιάχνεις θέμα εδώ από το να φτιάχνεις σελίδες;

Είμαστε ή δεν είμαστε το Νο.1 ταξιδιωτικό φόρουμ;(Υπάρχει δεύτερο;)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.151
Likes
5.414
ήθελα να σας ρωτήσω αν και εσείς κρύβετε το γεγονός ότι έχετε κλείσει ταξίδι στο εξωτερικό,πραγματικά θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας!
Ναι. Σε άτομα πέραν του πολύ στενού φιλικού περιβάλλοντος αποφεύγω συστηματικά κι όσο είναι δυνατόν ,να το αναφέρω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.099
Likes
41.346
Οχι απλα το λεω, αλλα το φωναζω και με ντουντουκα αμα λαχει σε ατομα που εχουν περισσοτερα λεφτα απο μενα αλλα πανε στο εξοχικο τους καθε χρονο και πουθενα αλλου ( δεν εχω εξοχικο). Επισης ζω για τη στιγμη που με ρωτανε που τα βρισκω τα λεφτα. Το ερωτημα ξερω οτι ειναι ρητορικο, ποτε δεν περιμενουν απαντηση, εχουν ετοιμο καποιο σεναριο στο μυαλο τους και δεν τους το χαλαω με καποια σοβαρη απαντηση.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δε υπάρχει δε μπορώ, υπάρχει δε θέλω.

Στην Πολωνία έμαθα τι εστί να κάνεις παλαβά ταξίδια, μόνο και μόνο γιατί είναι φθηνά. Πχ, Κατοβίτσε - Γντανσκ μέσω Όσλο Τορφ, για μονοήμερη εκδρομή για να κάνουμε γκριλ. Μόνο και μόνο γιατί το εισιτήριο είχε 4 ευρώ.

Από το 13 που έπιασα δουλειά στο Fly4Free άρχισα να ψάχνω για πιο φθηνά αεροπορικά, στάτους ξενοδοχείων, φθηνές διαμονές. Από τότε μέχρι τώρα έχω κάνει 2 ταξίδια στην ΝΑ Ασία, 2 σε Λατινική Αμερική και ένα σε ΝΥ. Χώρια τα Ευρωπαϊκά ταξίδια.

Μετά από κάθε ταξίδι κάνω την κοστολόγηση, και την πετάω στο facebook για να το δουν. Το τελευταίο ταξίδι μου στο Περού (2 βδομάδες) μου βγήκε λίγο πιο ακριβό από 2 άτομα στο ΝΑΜΜΟΣ με τον Ρέμο.

Όρεξη θέλει, αρκετό χρόνο και φεύγεις ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.099
Likes
41.346
Ναι. Σε άτομα πέραν του πολύ στενού φιλικού περιβάλλοντος αποφεύγω συστηματικά κι όσο είναι δυνατόν ,να το αναφέρω.
Ας υποθεσουμε οτι συναντω μια φιλη και κραταει μια τσαντα που μοιαζει με Gucci η φοραει μια καπαρντινα που μοιαζει Bur
.βαρέθηκα να νιώθω ένοχος που μου αρέσει να ταξιδεύω και βαρέθηκα να μου λένε όλοι που βρίσκω τα λεφτά!!
Η σωστη απαντηση, αν το ρωτανε σοβαρα, ειναι να τους κοιτας στα ματια και να λες σοβαρα "κανω β#ζ#τες", αλλα ειναι για πολυ ψυχωμενους.
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!Μόλις έγινα μέλος και εγώ!Χαίρομαι που είμαι σε ένα γκρουπ με ανθρώπους που μοιράζομαι το ίδιος πάθος για τα ταξίδια!
Λόγω των δύσκολων οικονομικών καιρών και λόγω του Dna του Έλληνα να μην αντέχει να βλέπει τον διπλανό του να προκόβει,ήθελα να σας ρωτήσω αν και εσείς κρύβετε το γεγονός ότι έχετε κλείσει ταξίδι στο εξωτερικό,πραγματικά θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας!
δεν είμαι εφοπλιστής αγωνίζομαι καθημερινά στην δουλειά μου,όπως όλοι μας άλλωστε .βαρέθηκα να νιώθω ένοχος που μου αρέσει να ταξιδεύω και βαρέθηκα να μου λένε όλοι που βρίσκω τα λεφτά!!
Μέσα λοιπόν από αυτό το γεγονός μου γεννήθηκε μια ίδεα!Να φτιάξω μια σελίδα που θα μπορώ να έρχομαι σε επαφή με ανθρώπους της μεσαίας οικονομικής κλίμακας (όπως εγώ δηλαδή) οι όποιοι πάντα ήθελαν να ταξιδέψουν αλλά λόγω κακής οικονομικής διαχείρησης δεν τα κατάφεραν!Να δουν όλοι ότι τελικά όταν θες κάτι πολύ γίνεται!
Τι λέτε???

Υ.Σ 1 πακέτο τσιγαρα + καφες = 5,50 ευρώ
χ τουλαχιστον 200 μερες τον χρονο(και λίγες λέω) = 1100 (Ταυλάνδη,Καραιβικη,Ευρώπη)
Εξαρτάται τη δουλειά που κάνεις και που ζεις! Εάν είσαι μισθωτός και ζεις οπουδήποτε τότε δεν έχεις θέμα κανένα. Εάν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας - πώληση ειδών, παροχή υπηρεσιών και ζεις σε μεγαλούπολη, πάλι δεν έχεις θέμα. Εάν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας στη πώληση ειδών και δε ζεις σε μεγαλούπολη, κανένα θέμα και πάλι, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Το μεγάλο, μεγάλο σου θέμα θα είναι εάν ανήκεις στο τελευταίο συνδιασμό (όπου ανήκω κι εγώ και θα καταλάβω και απόλυτα τους λόγους για τους οποίους το κάνεις), όπου είσαι ελεύθερος επαγγελματίας στη παροχή υπηρεσιών και ζεις σε μικρή πόλη. Προφανώς θα κάνεις ότι και εγώ. Στην ερώτηση ''τι θα κάνεις φέτος;'' η απάντηση είναι ''αααα δεν έχω ακόμη κανονίσει κάτι, το βλέπω''. Και ας έχεις κλείσει εισιτήρια 5 μήνες πριν και έχεις μελετήσει τα του προορισμού σου. Καταλαβαίνω απόλυτα.
 
Μηνύματα
6
Likes
11
Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ πολύ που ο καθένας έδωσε την δική του ξεχωριστή απάντηση!!
Χαίρομαι τόσο πολύ που μοιράζομαι το πάθος μου για τα ταξίδια με άλλους ανθρώπους!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.244
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom