Ταξίδια και gadget(ακηδες)

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
Καλησπέρα σας,

για την καλυτερη και πληρεστερη ενημερωση περι της "ταξιδιωτικης" τεχνολογιας θα ηθελα τις αποψεις σας γυρω απο τα γκατζετακια π.χ GPS, PDA, PNA, και οτι αλλο μπορει να εχετε επιστρατευσει περιπλανούμενοι στο εξωτερικο.........


Ευχαριστώ
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ όπου και να πάω έχω μαζί μου το laptop(13 αρι) , το iPod, τη φωτογραφική και το κινητό μου. Το gps δεν το παίρνω μαζί εκτός αν πηγαίνω με αυτοκίνητο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.802
Likes
18.738
Εκτός φυσικά από την φωτογραφική, μόνο το κουνητό, και αυτό το ανοίγω μια φορά τη μέρα (και αν) να στείλω μην. ότι ζω (στα πολύ μακρινά ταξίδια)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ούτε εγώ κουβαλάω πολλά μαζί μου. Την ψηφιακή μου και το κινητό μου είναι αρκετά. Αν χρειαστεί να κοιτάξω κάτι, υπάρχουν και τα ίντερνετ καφέ...γιατί να κουβαλάω το netbook? (1 κιλό είναι θα μου πεις, αλλά και πάλι, γιατί;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.513
Likes
8.063
Κι εγώ μόνο ψηφιακή και κινητό...αν και τώρα τελευταία σκέφτομαι πώς αν λείψω καιρό πώς θα αντέξω χωρίς travelstories...μήπως να αγόραζα ένα netbook?:roll:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ο κύριος λόγος του laptop/netbook πέρα από το να βρίσκεις πληροφορίες είναι και το πέρασμα των φωτογραφιών. Η memory της φωτογραφικής είναι 8giga αλλά λόγω της υψηλής ανάλυσης των φωτογραφιών δε μπορείς να βγάλεις πολλές φωτογραφίες. Κρατάς και backup στο laptop και backup του laptop στο iPod :) . Έτσι είσαι σίγουρος ;)
 

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
εγω προσπαθω να παιρνω παντα το laptop μαζι μου μιας και εκει εχω αποθηκευμενα μεσω google earth τα αποτελεσματα της ερευνας που κανω πριν απο καθε ταξιδι....

απο την αλλη ομως επειδη το laptop δεν μπορεις να το κουβαλας μαζι σου στους δρομους και στα αξιοθεατα της πολης σκεφτομαι μηπως στραφω σε ενα ηλεκτρονικο οδηγο-χαρτη....

εχω ηδη ενα GPS αλλα εχω τις εξης αποριες:
α) ειναι Mio Moov 200 και δεν εχω χαρτες Ευρωπης... υπαρχει κανεις που τους εχει κατεβασει απο ιντερνετ ?

β) γιατι υπαρχει αυτη η μανια στα διαφορα φορουμ που διαβαζω να προσπαθουν να "σπανε" τα GPS τους ?

γ) εχετε καποιο αλλο gadget-ακι να προτεινετε ?

ευχαριστω :)
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
εγω προσπαθω να παιρνω παντα το laptop μαζι μου μιας και εκει εχω αποθηκευμενα μεσω google earth τα αποτελεσματα της ερευνας που κανω πριν απο καθε ταξιδι....

απο την αλλη ομως επειδη το laptop δεν μπορεις να το κουβαλας μαζι σου στους δρομους και στα αξιοθεατα της πολης σκεφτομαι μηπως στραφω σε ενα ηλεκτρονικο οδηγο-χαρτη....

εχω ηδη ενα GPS αλλα εχω τις εξης αποριες:
α) ειναι Mio Moov 200 και δεν εχω χαρτες Ευρωπης... υπαρχει κανεις που τους εχει κατεβασει απο ιντερνετ ?

β) γιατι υπαρχει αυτη η μανια στα διαφορα φορουμ που διαβαζω να προσπαθουν να "σπανε" τα GPS τους ?

γ) εχετε καποιο αλλο gadget-ακι να προτεινετε ?

ευχαριστω :)
β.το ξεκλειδωμα ενος pna (οπως ειναι η συσκευη που εχεις) εχει σκοπο να μπορουν να μπουν και αλλα προγραμματα πλοηγησης-η λογικη ειναι οτι καποια προγραμματα παρεχουν καλυτερους χαρτες σε καποιες χωρες απο καποια αλλα και επισης να μπορει το pna να χρησιμοποιηθει και για αλλους λογους(μουσικη,ταινιες,ζωγραφικη και αλλα)
γ.το τελευταιο αποκτημα μου htc hd που εχει
-ενσωματωμενο δεκτη gps
-κινητο
-office(word,excel)
-8gb microsd
-5mp φωτογραφικη(δυστυχως χωρις φλας )
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αν είσαι full gadgeτάκιας τότε χρειάζεσαι:

1)Μια ηλιακή τσάντα
agraphics.greenandmore.com_img_VD_PA_BACK_1_252.jpg

2)Ένα καλό αντάπτορα
awww.vagabondish.com_wp_content_uploads_2007_04_150_adapter.jpg

3)Αυτό το φορτιστή για το κινητό σε περίπτωση που δεν έχει ήλιο το μέρος που θα πας ώστε να σε βολέψει η τσάντα
awww.vagabondish.com_wp_content_uploads_2007_04_wind_up_cell_charger.jpg

4) Και αυτές τις σαγιονάρες για να μη σε κλέβουν ποτέ
awww.vagabondish.com_wp_content_uploads_2007_04_reef_stash_sandals.jpg
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
χαχαχχααχα
έλεος!
κάμερα, κινητό, ipod. Χρήσιμο και ένα netbook να υπάρχει καθώς και σε ταξίδια με αμάξι gps. Αυτααα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.095
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πάλι κουβαλάω πάντα φωτογραφική (+φακούς, φορτιστές, μπαταρίες, καθαριστικά κλπ), gps (σοβαρά πράγματα, όχι mio παιγνιδάκια), κινητό (htc με windows mobile κλπ) + φορτιστή, netbook + εξωτερικό δίσκο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.628
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom