Ταξίδια με μηχανή!

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Στα ταξιδια που κανω ειμαστε 3. Εγω, αυτος και η μπεμπα μας. Δεν αλλαζω με τιποτα την αισθηση ελευθεριας που εχω πανω στη μηχανη. Και διασκεδαζω απιστευτα οταν μας πιανει ξαφνικη μπορα
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
...σοβαρά τώρα, έχετε δει τι χωράει σε μια βαλίτσα μηχανής? Πόσο μάλλον αν έχεις και τριβάλιτσο.
Μια σύγκριση για να καταλαβαίνεται το τι χωράει μια καλοστημένη μηχανή ταξιδιού.
Ενα H/B αυτοκίνητο (πχ πεζο 306 ) εχει πορτ παγκαζ περίπου 130 λιτρα
Ενα τριβαλιτσο μηχανής, βρίσκεται (ανάλογα με της βαλίτσες βέβαια ) στα 150 λιτρα!!!
Αν προσθέσουμε και το τανκμπακ (το βαλιτσάκι του ρεζερβουάρ) που (αυτο που εχω εγω) ειναι 40 λίτρα φτανουμε στο εκπλικτικο νουμερο των 190 λιτρων.
Ειναι αρκετα νομίζω για τον "τουρισμο" της μηχανής

Γιατί αλλωστε, μην ξεχνάμε οτι την μηχανή δεν την παίρνεις για να "φτάσεις" κάπου.
Την μηχανή την παίρνεις για να διανύσεις και να ζήσεις το ενδιάμεσο!!
Για να "μυρίσεις" να "ακούσεις" και να "δεις" την διαδρομή.
Ειναι η δυνατότητα που σου δίνεται να εισαι μερος του τοπίου και οχι να το βλέπεις μέσα απο την "οθόνη" του παρμπρίζ.
Ειναι ομορφα και θελεις να το κανεις ολη μερα!!
Αυτο σημαίνει, οτι στο μεγαλύτερο διάστημα των διακοπών σου, θα φοράς (επι το πλείστον) για πολύ ώρα τα ρούχα της μηχανής, και δεν θα χρειαστείς παρά μόνο "βραδινό ένδυμα"
Αρα λιγότερα "ημερίσια" ρουχα:bleh:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.965
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Η δική μου οδηγική εμπειρία ήταν σχετικά σύντομη, κι αυτό γιατί πριν...εχμμ, κάμποσα χρονάκια έτυχε να μάθω σε μια ΧLR 600...Μονοκύλινδρη, ελαφριά κι ευκίνητη, αλλά ψηλή, η άτιμη...τουλάχιστον για το δικό μου 'δυσθεώρητο ανάστημα'....Για μικρές αποστασούλες εντάξει, αλλά και πάλι είτε έπρεπε να έχω τον καλό μου συνεπιβάτη για 'έρμα', είτε να ψάχνω διαρκώς πεζοδρόμια, σκαλοπάτια και κοτρώνες κάθε που έπρεπε να σταματήσω..Αν ήταν Serrow ή AX, θα οδηγούσα ακόμα, αλλά με τέτοιο 'γαϊδούρι' περιορίστηκα στο ρόλο του συνεπιβάτη...Και πάλι, όμως, τα ταξίδια μας ήταν αξέχαστα! Εκτός Ελλάδας δεν έτυχε, αλλά εντός, τα γυρίσαμε όλα! Κι ούτε μας ένοιαζε ο καιρός, βροχές και κρύα...Και σάμπως είχαμε κανένα σοβαρό εξοπλισμό; Φτάναμε βράδυ στην Παύλιανη, με μάγουλα αναψοκοκκινισμένα, και νοιώθαμε βασιλιάδες του κόσμου! Θυμάμαι μια εκδρομή Σιράκο-Καλαρρύτες που ήμαστε 6-7 μηχανές κι ένα αυτοκίνητο, κι έπιασε δυνατή βροχή. Κι εμείς...εκεί! Να τρώμε τη βροχή στο κεφάλι και να 'χουμε αρχίσει τα τραγούδια...Ούτε ένας δε μπήκε στο αυτοκίνητο για να προφυλαχτεί...άντε να το εξηγήσεις τώρα αυτό....Εδώ και κάποια χρόνια έχουμε μια Transalp, αλλά έχουμε περιοριστεί λόγω της πιτσιρίκας μας...Πού ξέρεις, όμως? Ίσως σε κάποια χρόνια μας ακολουθεί κι εκείνη, με τη δική της μηχανή....;)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Κι εγώ τραγουδάω πάνω στη μηχανή :D
Ευτυχώς που δεν έχουμε ενδοεπικοινωνία δηλαδή, αλλιώς ο δικός μου θα με είχε πετάξει από κάτω :haha:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.965
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Κι εγώ τραγουδάω πάνω στη μηχανή :D
Ευτυχώς που δεν έχουμε ενδοεπικοινωνία δηλαδή, αλλιώς ο δικός μου θα με είχε πετάξει από κάτω :haha:
Μα είναι να μην τραγουδάς..??? Νομίζω πως σε μηχανάτες διαδρομές έχω κάνει τις πιο δημιουργικές, ευφάνταστες και αισιόδοξες σκέψεις της ζωής μου...
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Μα είναι να μην τραγουδάς..??? Νομίζω πως σε μηχανάτες διαδρομές έχω κάνει τις πιο δημιουργικές, ευφάνταστες και αισιόδοξες σκέψεις της ζωής μου...
Ακριβώς έτσι! :D
Πω πω, ωραία βραδιά έχει...μήπως να την κάνουμε για καμιά βολτούλα?
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Τι θεμα ανοιξατε τωρα..Με μηχανη δεν εχω ταξιδεψει ποτε(αν εξαιρεσει κανεις ενα Πατρα-Κερκυρα-Πατρα με ενα 115 f1 διχρονο,πριν 6-7 χρονια(στα 18 μου δλδ..)) το οποιο πραγματικα μου χει μεινει αξεχαστο..Δικαβαλο με σακους κλπ..Για διαμονη μιας εβδομαδας!Απο κει κ περα αν κ δεν εχω ταξιδεψει με μεγαλου κυβισμου σε ποιο οργανομενο ταξιδι,αλλα εχω διαβασει αρκετα εχει γεννηθει μια τεραστια επιθυμια να αποκτησω μια απο δαυτες..Συγκεκριμενα BMW 1200,ισως Adventure,αναλογως τα οινομικα μου τοτε..Και πραγματικα νιωθω απο τωρα οτι εκεινη τη περιοδο θα χαθω..Και απλα θα με ψαχνουν!!Πολυ καιρο..

ΥΓ:Σιγουρα με κρανος κ εξοπλισμο..Εδω τα εχουμε τωρα με τα παπακια,θα τα αμελησουμε τοτε...!!
 

Crash

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
κάπου κοντά
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο ωραία είναι όλα αυτά που γράφετε. Πραγματικά μου έχετε ανοίξει την όρεξη και επειδή είμαι μελλοντικός κάτοχος μηχανής (θεού θέλοντος) είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για "προετοιμασία". Είναι πολύ ενδιαφέροντα όσα γράφτηκαν. Συνεχίστε έτσι οι φίλοι της μοτοσυκλέτας! Θέλουμε να σας ακούμε!:)
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Ήταν το 1997 όταν έπρεπε να πάρω την μεγάλη απόφαση :Να αγοράσω μηχανή και να γυρίσω όλη την Ευρώπη και την Μεσόγειο ή να αφήσω την ιδέα για μερικά χρόνια αργότερα και να ταξιδεύω με αεροπλάνο στα μακρινά μέρη όπου δεν πάς απο Ελλάδα με μηχανή?Διάλεξα το δεύτερο .Ο απολογισμός ?Ταξίδεψα με αεροπλάνο σε μέρη απίστευτα ,σε κάποια απο αυτά νοίκιασα και μηχανή.Δεν μπορώ να πώ ότι το μετάνιωσα αλλά αρχίζει τελευταία και με φτάχνει η ιδέα να αγοράσω μια μηχανή και να γυρίσω Ευρώπη και Μεσόγειο (αν και αρκετές χώρες τις έχω ίδη επισκεφθεί).
Το σχέδιο μου ? Ο γύρος της Μεσογείου το 2011.Γεροί νάμαστε να τα καταφέρουμε.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πάντως, χωρίς να ξέρω τις οδηγικές σας ικανότητες, έχω να κάνω μία παρατήρηση. Μην πάτε από τα παπάκια κατευθείαν σε μηχανή μεγάλου κυβισμού. Καλό είναι να υπάρχουν και κάποια ενδιάμεσα στάδια (αλλιώς είναι σαν να λέμε, ότι επειδή ξέρουμε ποδήλατο, μπορούμε να οδηγήσουμε και Hayabusa!!:shock:) Έτσι το βλέπω, δεν ξέρω αν κάνω λάθος..

Κατά τα άλλα και για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας, Crash υπάρχουν ταξιδιωτικές ιστορίες εδώ μέσα ικανές να σε πορώσουν πολύ!!
Πρώτη και καλύτερη του tai (αν δεν τη διάβασες, στη συνιστώ :D) http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/9872-%E3%E9%E1-%EC%E9%E1-%E2%FC%EB%F4%E1-%E3%FD%F1%F9-%E1%F0%FC-%F4%E9%F2-%DC%EB%F0%E5%E9%F2-%F4%FE%F1%E1-%F4%E9-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%FC-%ED%E1-%E3%F1%DC%F8%E5%E9%F2-%E1%EA%FC%EC%E1-%E4%E5%ED-%F4%EF-%DD%F7%F9.html
η δική μου: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DF%E1-%EA%E1%EB%EF%EA%E1%DF%F1%E9-2003-a.html (αν δεν ευλογήσουμε τα γένια μας...:haha:)
αλλά και του axl954: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%E1%F4%DF%E1-%EC%E5-%EC%E7%F7%E1%ED%DE.html
της Ρενάτας μας: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%EC%E5-moto-%F4%EF%F5%F1%EA%DF%E1-1990-a.html
της elenik: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DE-%E1%EA%F4%DE-%F3%E5-2-%F1%FC%E4%E5%F2.html

Όρεξη να έχεις να διαβάζεις :D
Αν υπάρχει κι άλλη που δεν έχω ξετρυπώσει ακόμα, πείτε μου παρακαλώ :D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.922
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πώς μου ξέφυγε αυτή?
Thanks again Thanos!! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.179
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom