Ταξίδια με μωρό.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.031
Και δεύτερον, η τόση προσκόλληση πάνω σε ένα παιδί είναι επίσης κάτι επιζήμιο. Η αναπνοή και αίσθηση ανεξαρτησίας είναι σημαντικά πράγματα στα παιδιά.
Για τα βρεφη οχι, η προσκολληση ειναι φυσιολογικη και αναγκαια. Αλλα εχει γινει πολυς λογος πια στα textbooks γι αυτο, που αν τα ακολουθησεις κατα γραμμα πρεπει να παραιτηθεις απο εργασια και να γινεις μονο τροφος και δεν υπαρχει τιποτε το "παραδοσιακο" σ αυτο αν σκεφτει κανεις οτι παραδοσιακα οι αγροτισσες στις αγροτικες κοινωνιες ηταν στα χωραφια και δεν ταχταριζαν ολη μερα τα βρεφη κι αυτο ηταν το νορμαλ.
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Παιδιά το σχόλια ήταν ακριβώς να το παρατήσω στον πατέρα του κι να πάω διακοπές αν αυτό είναι φυσιολογικό τότε τι να πω μάλλον εγώ δεν είμαι φυσιολογική !
Εκεί που θα πάμε θα έχει μόνο χεστη δεν θα έχει βροχές αλλά
Εγώ θα το πήγαινα ένα βήμα παραπέρα και θα έλεγα ότι αν ένα παιδί δε μπορεί να μείνει με τον πατέρα του 2 μέρες χωρίς τη μάνα είναι μάλλον προβληματική κατάσταση.
Καλά το έχετε πάει τέρμα άλλου μάλλον σας αρέσει να παρερμηνεύετε τα λόγια του άλλου .Το πηγαινε καπου κοριτσαρα μου να ξεσκασεις απο το μωρο και σου το κραταω εγω λιγες μερες",που είπε μια κοπέλα ότι θα έπρεπε να το πει ο πατέρας σχολίασα στο ότι δεν θα ήθελα να φύγω για μέρες μακριά από το παιδί γιατί δεν μου δημιουργεί πρόβλημα ώστε να θέλω να ξεσκασω μέρες μακριά του και βγάλατε εδώ συμπέρασμα ότι έχω πρόβλημα να το αφήσω στον πατέρα και ότι υπάρχει προβληματική κατάσταση .Μπραβο σας όμως .Ευχαριστώ πάντως αυτούς που απαντάνε σοβαρά και μου παραθέτουν δικιες τους εμπειριες για ταξίδι .Τώρα για τους άλλους που ψάχνονται τι να πω περαστικά
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.237
Εγώ δε παρερμήνευσα τίποτα γιατί δεν απάντησα σε σένα, αλλά σε άλλο πόστ. Τσάμπα χαλιέσαι.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.404
Για τα βρεφη οχι, η προσκολληση ειναι φυσιολογικη και αναγκαια. Αλλα εχει γινει πολυς λογος πια στα textbooks γι αυτο, που αν τα ακολουθησεις κατα γραμμα πρεπει να παραιτηθεις απο εργασια και να γινεις μονο τροφος και δεν υπαρχει τιποτε το "παραδοσιακο" σ αυτο αν σκεφτει κανεις οτι παραδοσιακα οι αγροτισσες στις αγροτικες κοινωνιες ηταν στα χωραφια και δεν ταχταριζαν ολη μερα τα βρεφη κι αυτο ηταν το νορμαλ.
Ναι για τα βρέφη σίγουρα, απλώς ήθελα να μιλήσω λίγο πιο γενικά, για την προσκόλληση σε φάση 'ελικόπτερο' σε μεγαλύτερα παιδιά.
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Εγώ δε παρερμήνευσα τίποτα γιατί δεν απάντησα σε σένα, αλλά σε άλλο πόστ. Τσάμπα χαλιέσαι.
Δεν μπορώ να απαντάω στον καθένα ξεχωριστά όποτε το έγραψα εδώ δεν ξέρω τι παρερμηνεύτηκε γιατί το εξήγησα και σε αλλά ποστ και δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα με το να μην θέλω να αφήνω το παιδί και να το παίρνω μαζί μου διακοπές με τον άντρα μου και οπως προείπα δεν έχουμε την επιλογή και να θέλαμε να το αφήσουμε .Ο καθένας κάνει ότι θέλει άλλος μπορεί να θέλει να λείψει μέρες μακριά από τα παιδιά του κι άλλος να μην θέλει τη φάση που είναι .Ο σχολιασμός είναι στο πήγαινε να ξεσκάσεις μερικές μέρες αν κάποια θέλει να το κάνει αυτό μπραβο της αλλά δεν θέλουν όλες να το κάνουν αυτό
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.237
Από μένα κανένα πρόβλημα, αλλά δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά αλλά γενικότερα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν μπορώ να απαντάω στον καθένα ξεχωριστά όποτε το έγραψα εδώ δεν ξέρω τι παρερμηνεύτηκε γιατί το εξήγησα και σε αλλά ποστ και δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα με το να μην θέλω να αφήνω το παιδί και να το παίρνω μαζί μου διακοπές με τον άντρα μου και οπως προείπα δεν έχουμε την επιλογή και να θέλαμε να το αφήσουμε .Ο καθένας κάνει ότι θέλει άλλος μπορεί να θέλει να λείψει μέρες μακριά από τα παιδιά του κι άλλος να μην θέλει τη φάση που είναι .Ο σχολιασμός είναι στο πήγαινε να ξεσκάσεις μερικές μέρες αν κάποια θέλει να το κάνει αυτό μπραβο της αλλά δεν θέλουν όλες να το κάνουν αυτό
Νομίζω ότι γίνεσαι αρκετά επιθετικο-αμυντική προς τα περισσότερα σχόλια που έχουν άλλη οπτική από την δική σου.
Το δε "πήγαινε να ξεσκασεις κοριτσάρα μου" δεν απευθυνόταν καν σε σένα. Ήταν ένα γενικό σχόλιο που αναφερόταν στο πόσο σημαντική είναι η ανάγκη των μητέρων ενίοτε να "ξεσκάνε" και στο ότι πολλές φορές στην ελληνική κοινωνία οι πατεράδες δεν τις βοηθάνε ως προς αυτό.

Γενικά έχε στο νου σου ότι πολλές φορές όταν ένα μέλος κάνει μια ερώτηση στο φόρουμ μπορεί να προκύψουν παράλληλες συζητήσεις με αφορμή την ερώτηση που να μην απευθύνονται στο μέλος συγκεκριμένα. Αυτή είναι και η μαγεία του φόρουμ. :)

Τέλος, αν σε στενοχωρούν οι απόψεις που μπορεί να διαφέρουν απο τις δικές σου αξίες και τα θέλω, καλό είναι να μη χαρακτηρίζεις κι εσύ τις απόψεις άλλων μελών ως "μη φυσιολογικές" (καθόλου μη φυσιολογικό δεν είναι το να αφήσει κάποια στιγμή μια μαμά το παιδί της στον μπαμπά του για να πάει ένα ταξίδι. Υποσημείωση: δε μιλάω για βρέφος). Το ότι μπορεί εσύ να θες να πηγαίνεις παντού με το παιδάκι σου είναι απολύτως σεβαστό, αλλά όπως δε θες να σε ενοχοποιούν για την επιλογή σου μην ενοχοποιεις κι εσύ τις επιλογές άλλων μαμάδων.

Φιλικά και καλά να περάσεις όποια απόφαση κι αν πάρεις.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Το θεμα εχει χιλιοαναλυθει κατα καιρους. Δεν υπαρχει σωστο και λαθος. Ο καθενας πραττει οπως νομιζει με το παιδι του. Το προβλημα ξεκιναει οταν ενα μελος ρωταει κατι συγκεκριμενο και η συζητηση καταληγει στο τι να το παρεις μαζι το παιδι, ταλαιπωρια, τιποτα δε θα θυμαται και τα σχετικα.
Η κοπελα δεν ρωτησε να παρω ή να μην παρω το παιδι μου μαζι. Αυτο που ρωτησε ειναι αν πρεπει να παω ή οχι, με δεδομενο οτι θα εχει παιδι.
Οπως κ να χει τετοια διλημματα δεν αφορουν θεωρω κανενα φορουμ. Αφορουν μονο το μπαμπα κ τη μαμα. Κανενας δε ξερει το παιδι σου καλυτερα απο σενα. Εννοειται οτι καθε ταξιδι ενεχει ρισκο ακομα και για τους ενηλικες. Πραξε πως κ για τον εαυτο σου ετσι και για το παιδι σου, κανοντας μια ασφαλεια. Προσαρμοσε το προγραμμα σας με βαση τις αναγκες του παιδιου και συμβιβασου σε καποια πραγματα. Αν παλι πιστευεις οτι το αγχος σου θα επισκιασει την ευχαριστηση του ταξιδιου, απλα δεν πας. Τοσο απλα. Τις απαντησεις εσυ θα πρεπει να τις δωσεις κ κανεις αλλος.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
Helen κουβεντα κανουμε…δεν το καταλαβαινεις αλλα βγαινει καπως επιθετικη η γραφη σου αλλα φανταζομαι κι εμεις μπορει να σου φαινομαστε ξερολες.

Το θεμα ειναι οτι ο καθενας πραττει οπως νιωθει και οπως θεωρει σωστο.
Ειδικα οι γυναικες βομβαρδιζομαστε απο παντου συνεχεια ο,τι κι αν κανουμε «καλα αφησε το μωρο και γυρισε στη δουλεια;» «καλα, αφησε τη δουλεια της για να ειναι με το μωρο;» «θηλαζεις ακομα;» «ακου εκει να μην θηλαζεις και να δινεις σκονη» κλπ κλπ κλπ.

Εγω πχ δεν σκεφτηκα ποτε να παρω μωρο μαζι σε τοσο μεγαλο ταξιδι γιατι ανησυχουσα για την κοσμικη ακτινοβολια. Υπερβολη; Ισως

Για μενα, δεν υπαρχει λαθος και σωστο. Θες να φυγεις μονη; Θες να φυγεις με τον αντρα σου; Θες να φυγετε ολοι μαζι με το παιδι; Ολα σωστα ειναι.

Το μονο λαθος ειναι να λες «παραταω το μωρο στον πατερα του» γιατι δεν ειναι ενας τυχαιος, ειναι ο πατερας του.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εμεις πήγαμε με το μωρό 10 μηνων το πρωτο υπερατλαντικό... Το παιδί γεμίζει εικονες έστω και υποσυνείδητα, και οι γονείς ωραίες αναμνήσεις μαζι τους.
Βρέφη 10 μηνών νομίζω, επιστημονικά, δεν έχουν ούτε υποσυνείδητο, ούτε γνώση του εαυτού τους, ούτε δυνατότητα αποθήκευσης εμπειριών και μνημών. Οπότε φαντάζομαι ότι αφού το παιδί δεν μπορεί να γεμίσει εικόνες υποσυνείδητα, τουλάχιστον οι γονείς - που έχουν υποσυνείδητο - θα αποκτήσουν ωραίες αναμνήσεις.
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Καλησπερα!
Πρωτη φορα αεροπορικο ταξιδι με τον μικρο μας που ειναι 16 μηνων, κακως τελικα δεν το τολμησαμε νωριτερα γιατι βλεπω οτι τα πραγματα δυσκολευουν!
Κυριως θελω τιπς για το αεροπλανο, ο μικρος ειναι ταλιμπαν, δεν καθεται λεπτο σε θεση και φοβαμαι οτι θα ειναι ενα μαρτυρικο ταξιδι για ολους! Δεν ξερω πως να τον απασχολησω, φαγανος δεν ειναι να ασχοληθει με φαγητο οποτε HELP!
Και αν φτασουμε σωοι και αβλαβης, θα ηθελα πληροφοριες για Βρυξελλες, θα μεινουμε τρεις ημερες εκ των οποιων η πρωτη ειναι γεματη με επισκεψεις (θα ειμαστε γκρουπ), οι επομενες δυο ελευθερες! Οπως επισης και για το ποσο τσουχτερο ειναι το κρυο για το παιδι γιατι εδω εχει συνηθισει στη ζεστη και δεν ξερω πως θα αντιδρασει!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.644
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom