Ταξίδια με μωρό.

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Να πω μια γνώμη εγώ που έχω μεγαλωμένα παιδιά. Το εκ των υστέρων.
Καταννοώ απόλυτα την ανάγκη του γονέα να έχει το παιδιάκι του μαζί και να μη του λείπει ειδικά όταν είναι πολύ μικρό. Όπως και την περίπτωση του να μην υπάρχει επιλογή να το αφήσεις κάπου και να ταξιδέψεις ήσυχος.

Εκ των πολύ υστέρων λοιπόν, έχοντας φάει και γω μια φρίκη να μην αφήνω το μωρό μου πουθενά εκτός της ώρες της δουλειάς, θα έλεγα πως ήτνα ξεκάθαρα ψυχολογικό και συναισθηματικό.
Πρακτικά είναι ανώφελο, με την έννοια πως ένα παιδάκι μηνών δεν καταλαβαίνει τίποτα παρά μόνο βγαίνει από το πρόγραμμά του, ενώ αν αδιαθετήσει/αρρωστήσει δημιουργούνται μεγάλα προβλήματα και μπορεί να τινάξει όλο το ταξίδι στον αέρα.
Το πλεονέκτημα είναι ότι μαθαίνει από μικρό να είναι στο δρόμο με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό και το δέσιμο της οικογένειας.

Επίσης το ταξίδι είναι ο χρόνος για τους γονείς να μείνουν για λίγο δίχως την έννοια της φροντίδας και να ξαναβρούν τους εαυτούς και τη σχέση μεταξύ τους.

Ωστόσο σέβομαι και θαυμάζω απίστευτα όσους τα κουβαλούν στην άκρη του κόσμου αλλά εγώ θα το απέφευγα.
Δεν υπάρχει επιλογή στο να το κρατήσει κάποιος το μωρό και δεν θα θέλαμε να το αφήσουμε κάπου το μωρό αν με ρωτάτε ακόμα θυμάμαι με πίκρα όλες τις φορές που με άφηναν οι γονείς μου για να ταξιδέψουν .Εμείς σαν οικογένεια έχουμε μάθει να ταξιδεύουμε ξαι το ίδιο θελουμε να κάνουμε με το παιδί μας ο προβληματισμός μου είναι όπως λέτε στο ότι είναι τόσο μακρινό ταξίδι που δεν θα το σκεφτόμουν να πάω αν δεν ήταν ένα μεγάλο μέρος του κόστους εξασφαλισμένο .Το ξέρω πως δεν θα θυμάται τίποτα σε μερικά χρόνια όμως θα θυμάται και το κυριότερο είναι ότι δεν θα νιώσει μόνη της
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Μια ασφάλεια που να έχει κάλυψη ένα με δυο εκατομμύρια δολάρια τουλάχιστον. Αχρείαστη να είναι. Υπάρχει σχετικό νήμα στο φόρουμ αν αποφασίσεις να ταξιδέψεις.
Σας ευχαριστώ θα το ψάξω

Ξηρά τροφή με την λογική ότι είναι λιγότερο πιθανό να προκαλέσει αναγούλα και όχι για το αν επιτρέπεται στο αεροπλάνο. Δεν το διευκρίνισα πριν.
Χαζή φοβία αλλά φοβάμαι μην πνιγεί στο αεροπλάνο με ξηρά τροφή καλά τα λέω τώρα αυτά που ακόμα καλά καλά δεν έχει ξεκινήσει να τρώει μέχρι τότε δεν ξέρω πως θα είναι και τι θα τρώει …κομμάτια θα τρώει αλλά γενικά έχω φοβία με τον πνιγμό και ειδικά στο αεροπλάνο που δεν θα μπορείς να κανείς και πολλά αν συμβεί !
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Να πω μια γνώμη εγώ που έχω μεγαλωμένα παιδιά. Το εκ των υστέρων.
Καταννοώ απόλυτα την ανάγκη του γονέα να έχει το παιδιάκι του μαζί και να μη του λείπει ειδικά όταν είναι πολύ μικρό. Όπως και την περίπτωση του να μην υπάρχει επιλογή να το αφήσεις κάπου και να ταξιδέψεις ήσυχος.

Εκ των πολύ υστέρων λοιπόν, έχοντας φάει και γω μια φρίκη να μην αφήνω το μωρό μου πουθενά εκτός της ώρες της δουλειάς, θα έλεγα πως ήτνα ξεκάθαρα ψυχολογικό και συναισθηματικό.
Πρακτικά είναι ανώφελο, με την έννοια πως ένα παιδάκι μηνών δεν καταλαβαίνει τίποτα παρά μόνο βγαίνει από το πρόγραμμά του, ενώ αν αδιαθετήσει/αρρωστήσει δημιουργούνται μεγάλα προβλήματα και μπορεί να τινάξει όλο το ταξίδι στον αέρα.
Το πλεονέκτημα είναι ότι μαθαίνει από μικρό να είναι στο δρόμο με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό και το δέσιμο της οικογένειας.

Επίσης το ταξίδι είναι ο χρόνος για τους γονείς να μείνουν για λίγο δίχως την έννοια της φροντίδας και να ξαναβρούν τους εαυτούς και τη σχέση μεταξύ τους.

Ωστόσο σέβομαι και θαυμάζω απίστευτα όσους τα κουβαλούν στην άκρη του κόσμου αλλά εγώ θα το απέφευγα.
Πες τα! Εγω θαυμαζω λιγο παραπανω τους μπαμπαδες που λενε "πηγαινε καπου κοριτσαρα μου να ξεσκασεις απο το μωρο και σου το κραταω εγω λιγες μερες", αλλα οκ ειναι σπανιο.
 
Last edited:

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Πες τα! Εγω θαυμαζω λιγο παραπανω τους μπαμπαδες που λενε "πηγαινε καπου κοριτσαρα μου να ξεσκασεις απο το μωρο και σου το κραταω εγω λιγες μερες", αλλα οκ ειναι σπανιο.
Τώρα δεν ξέρω για τους άλλους αλλά για εμάς το ότι κάναμε παιδί είναι συνειδητή επιλογή και ΦΕΝ χρειάζεται να ξεσκασω από εκείνη για μερικές μέρες .Δεν λέω να πάω μια βόλτα έναν καφέ αλλά όχι και να την αφήσω στον άντρα μου για να πάω διακοπές .Εδώ μιλάμε για το ταξίδι αν είναι οκ να πάμε τόσο μακριά όχι ότι χρειάζομαι χρόνο μακριά από το παιδί
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
"πηγαινε καπου κοριτσαρα μου να ξεσκασεις απο το μωρο και σου το κραταω εγώ"
Σενάριο επιστημονικής φαντασίας :haha:


Εδώ μιλάμε για το ταξίδι αν είναι οκ να πάμε τόσο μακριά όχι ότι χρειάζομαι χρόνο μακριά από το παιδί
Συνειδητά ή ασυνείδητα δώστου λίγο χρόνο. Τώρα είναι ένα κ μικρό σε μερικά χρόνια στο εύχομαι να αποκτήσεις όσα αγαπάς αλλά σε ξεζουμίζουν.
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Σενάριο επιστημονικής φαντασίας :haha:




Συνειδητά ή ασυνείδητα δώστου λίγο χρόνο. Τώρα είναι ένα κ μικρό σε μερικά χρόνια στο εύχομαι να αποκτήσεις όσα αγαπάς αλλά σε ξεζουμίζουν.
Έχω ανίψια και ξέρω αλλά ακόμα και αλλά παιδιά να κάνω δεν νομίζω να θέλω να μείνω μακριά τους για μέρες .Άποψη μου έτσι τώρα κάποιος άλλος μπορεί να λέει το αντίθετο σεβαστό ο καθένας όπως νιώθει και με τα βιώματα που έχει .
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Είναι πολύ ελληνική νοοτροπία το "κάτσε καλέ στα αυγά σου, που θα το πας το παιδί;" αντίστοιχη του "που πηγαίνεις και χωριογυρίζεις, σαν την Ελλάδα δεν έχει".

Έχω αναρίθμητα παραδείγματα ανθρώπων που ταξίδευαν από μικροί με το παιδί τους και στο πέρασμα των χρόνων δε το μετάνιωσαν καθόλου, ίσα-ίσα το(α) παιδι(α) τους έχουν εντρυφήσει σε αυτή την νοοτροπία.

@Helen28 Καταλαβαίνω την ανησυχία σου σα νέοι γονείς, αλλά θα εκπλαγείς από το πόσος κόσμος ταξιδεύει με παιδιά από μηνών μέχρι λίγων ετών, στο τελευταίο ταξίδι στη Παταγονία δε το πίστευα ούτε κι εγώ το πόσοι είχαν ειδικό καρεκλάκι στον ώμο ή μάρσιπο και έπαιρναν τα παιδιά μαζί τους σε πεζοπορίες. Τα παιδιά προσαρμόζονται πολύ πιο εύκολα από όσο φανταζόμαστε.

Όπως λέει και ο tothemoonand... εε σόρρυ ο @tatooine, να έχετε μια καλή ασφάλεια γιατί τα νοσοκομεία της Αμερικής είναι πανάκριβα.

Από τους καλύτερους αυτής της κατηγορίας ταξιδιού στο travelstories είναι οι @KonstantinosAlyona . Επίσης με μικρό παιδάκι αντίστοιχης ηλικίας είναι και ο Γιωργος με την Βασιλική (aka Yabatravellers στο ινσταγκραμ), που έκαναν τρίμηνο στη νοτιοανατολική Ασία με τον μικρό τους και έχουν γραψεί αρκετές χρήσιμες συμβουλές στα highlights για ταξίδι με παιδί κάτω των 2 ετών.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Από τους καλύτερους αυτής της κατηγορίας ταξιδιού στο travelstories είναι οι @KonstantinosAlyona .
Σε ευχαριστώ για τα λόγια φίλε μου, αλλά όπως θα έλεγαν και πολλές ψυχές εδώ "Ταξιδεύουν με το παιδί για επίδειξη". Οπότε προτιμώ να μην επεκταθώ δημόσια. :)
Αγαπητή @Helen28, με χαρά θα σε βοηθήσουμε σε οτιδήποτε θέλεις, μπορείς να μας στείλεις προσωπικό μήνυμα. :)
Πάντως να ξέρεις, τα ταξίδια με μικρό παιδί είναι τόσο δύσκολα ή εύκολα όσο δύσκολη ή εύκολη είναι και η ζωή στον τόπο μας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.498
Likes
8.017
Helen εχεις συγκεκριμενα αγχη και φοβιες απ’οτι καταλαβαινω πχ μην πνιγει το μωρο με ξηρα τροφη οπως ανεφερες… αρα πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι ζητας την γνωμη/συμβουλη 10 αγνωστων απο ενα φορουμ… ο,τι και να σου πουμε εμεις κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι στο ταξιδι θα κυλησουν ολα ομαλα.
Το θεμα ειναι απλο: βαζεις στην ζυγαρια ποσο πολυ θες να ταξιδεψεις και το ποσο πολυ ανησυχεις και ετσι θα καταληξεις, οχι με το τι θα σου πουμε εμεις που ειμαστε ασχετοι
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Εμεις πήγαμε με το μωρό 10 μηνων το πρωτο υπερατλαντικό Νεα Υόρκη και Νεα Ορλεάνη σε φεστιβάλ Τζαζ. Αν και διαφορετικό ταξίδι απο αυτα που πηγαίναμε μονοι σας, ηταν πολύ δυνατή εμπειρία και σίγουρα δεν θα σκεφτομουν να αφησω το μωρό σπιτι. Το παιδί γεμίζει εικονες έστω και υποσυνείδητα, και οι γονείς ωραίες αναμνήσεις μαζι τους.
Ο ενθουσιασμός της μικρης οταν εκατσε στη κουνια του αεροσκάφους της united για την 12ωρη πτηση, η χαρά της οταν ακουγε λαιβ σαξόφωνα στο φεστιβάλ και το παιχνίδι στο central park με θεα τους ουρανοξύστες ήταν πολύ όμορφες στιγμές.

Φετος κλεισαμε να παμε Βραζιλία και Αργεντινή που πιστεύω θα ειναι ακομα καλύτερα μιας και ειναι 1 χρονο μεγαλύτερη.

Στα πρακτικά:
- με το που κλείσετε αεροπορικά πάρε τηλέφωνο την εταιρεία να σας βαλουν στη λιστα για θεση με κουνια. Επεισης παρτε διαφορα να απασχολείται το παιδι καποιο παιχνιδακι /βιβλιαρακι κτλπ. Επισης να κατεβάσετε και κανα παιδικο που του αρεσει σε κινητο/ταμπλετ θα το χρειαστείτε
- να κλείσετε ταξιδιωτική ασφάλεια, αχρειαστη να ναι
- παίρνετε μικρο φαρμακείο και θερμόμετρο για το μωρο
- φαγητο και σνακ για την πτήση. Αν χρειαστείτε ζεστο νερό σας δεινουν και στο αεροπλάνο
- ειχαμε θεμα με τα ταξί. Σε καποιες πολεις μας δεχόντουσαν με το μωρο στο μαρσιπο αλλα στην Ουάσιγκτον ολοι λεγαν οτι χρειάζεται καθισματακι που δεν ειχαμε / ειχανε. Οποτε τελικα πηραμε το δημόσιο λεωφορείο
- πανες, μαντηλακια κτλπ παρτε για τις πρωτες μερες μονο. Μετα αγοράζετε απο εκει
- καροτσακι να κοιμάται το παιδι όταν κουράζετε. Καναμε χιλιαδες βηματα καθε μερα και η μικρη απλα κοιμοταν οποτε κουραζοταν.
- ακουστικά ωτοασπιδες για παιδια μας βολεψαν στη πτηση και στο μετρο
- σφουγγαρι και σαπουνι για πλύσιμο μπουκαλιών στο χερι
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Helen εχεις συγκεκριμενα αγχη και φοβιες απ’οτι καταλαβαινω πχ μην πνιγει το μωρο με ξηρα τροφη οπως ανεφερες… αρα πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι ζητας την γνωμη/συμβουλη 10 αγνωστων απο ενα φορουμ… ο,τι και να σου πουμε εμεις κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι στο ταξιδι θα κυλησουν ολα ομαλα.
Το θεμα ειναι απλο: βαζεις στην ζυγαρια ποσο πολυ θες να ταξιδεψεις και το ποσο πολυ ανησυχεις και ετσι θα καταληξεις, οχι με το τι θα σου πουμε εμεις που ειμαστε ασχετοι
Μάλλον μπερδεύεσαι δεν είπα δεν πάω Αμερική γιατί φοβάμαι μην πνιγεί το είπα από επιλογή τροφής που θα πάρω στο αεροπλάνο και ο λόγος που άνοιξα θέμα είναι να μου πείτε εμπειτιες όχι για να κρίνετε το άγχος που έχω αν κάνω σωστά που το έχω

Εμεις πήγαμε με το μωρό 10 μηνων το πρωτο υπερατλαντικό Νεα Υόρκη και Νεα Ορλεάνη σε φεστιβάλ Τζαζ. Αν και διαφορετικό ταξίδι απο αυτα που πηγαίναμε μονοι σας, ηταν πολύ δυνατή εμπειρία και σίγουρα δεν θα σκεφτομουν να αφησω το μωρό σπιτι. Το παιδί γεμίζει εικονες έστω και υποσυνείδητα, και οι γονείς ωραίες αναμνήσεις μαζι τους.
Ο ενθουσιασμός της μικρης οταν εκατσε στη κουνια του αεροσκάφους της united για την 12ωρη πτηση, η χαρά της οταν ακουγε λαιβ σαξόφωνα στο φεστιβάλ και το παιχνίδι στο central park με θεα τους ουρανοξύστες ήταν πολύ όμορφες στιγμές.

Φετος κλεισαμε να παμε Βραζιλία και Αργεντινή που πιστεύω θα ειναι ακομα καλύτερα μιας και ειναι 1 χρονο μεγαλύτερη.

Στα πρακτικά:
- με το που κλείσετε αεροπορικά πάρε τηλέφωνο την εταιρεία να σας βαλουν στη λιστα για θεση με κουνια. Επεισης παρτε διαφορα να απασχολείται το παιδι καποιο παιχνιδακι /βιβλιαρακι κτλπ. Επισης να κατεβάσετε και κανα παιδικο που του αρεσει σε κινητο/ταμπλετ θα το χρειαστείτε
- να κλείσετε ταξιδιωτική ασφάλεια, αχρειαστη να ναι
- παίρνετε μικρο φαρμακείο και θερμόμετρο για το μωρο
- φαγητο και σνακ για την πτήση. Αν χρειαστείτε ζεστο νερό σας δεινουν και στο αεροπλάνο
- ειχαμε θεμα με τα ταξί. Σε καποιες πολεις μας δεχόντουσαν με το μωρο στο μαρσιπο αλλα στην Ουάσιγκτον ολοι λεγαν οτι χρειάζεται καθισματακι που δεν ειχαμε / ειχανε. Οποτε τελικα πηραμε το δημόσιο λεωφορείο
- πανες, μαντηλακια κτλπ παρτε για τις πρωτες μερες μονο. Μετα αγοράζετε απο εκει
- καροτσακι να κοιμάται το παιδι όταν κουράζετε. Καναμε χιλιαδες βηματα καθε μερα και η μικρη απλα κοιμοταν οποτε κουραζοταν.
- ακουστικά ωτοασπιδες για παιδια μας βολεψαν στη πτηση και στο μετρο
- σφουγγαρι και σαπουνι για πλύσιμο μπουκαλιών στο χερι
Ευχαριστώ ήταν πολύ χρήσιμο το σχόλιο σου !!Οπως είπα εμπειριες ψάχνω για το πως ήταν να ταξιδεύεις με μωρό !!Πανες έλεγα να πάρω από δω μήπως είναι πολύ ακριβές εκεί .Τώρα για την μετακίνηση θα έχουμε αμάξι με κάθισμα .Η κούνια που λέτε είδα ότι είναι καλαθουνα στην Turkish για μωρά μέχρι 6 μηνών υπάρχει κάτι άλλο ;;;Επισης το φαρμακείο σας επέτρεψαν να το πάρετε στην καμπίνα ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Πανες έλεγα να πάρω από δω μήπως είναι πολύ ακριβές εκεί .
Επειδη το εχω κανει κι εγω αυτο στις πρωτες διακοπες αλλα ειχα βοηθεια κι απο μεγαλη παρεα, σε βεβαιωνω οτι το εξοδο ειναι σταγονα στον ωκεανο μπροστα στο να χρεωσεις κι αλλη βαλιτσα.
Για το αν πνιγει με στερεα τροφη: παιρνεις μαζι ημιστερεα σε ταπερ.
Αγοραζεις απο κει μουλτι. Δεν υπαρχει προβλημα χωρις λυση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom