Ταξίδια χωρίς μεγάλα τούνελ

tamy

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ευτυχείς ταξιδιώτες χωρίς κλειστοφοβία σας χαιρετίζω και ελπίζω κάποτε να ξανακαταφέρω να μπω σε αεροπλάνο ή να μπορώ να διασχίζω μεγάλα τούνελ (αντέχω μεχρι 3-4 χιλιόμετρα) ώστε να μοιραστώ ανάλογες εμπειρίες. Ταξίδευα για πολλά χρόνια μέ όλα τα μέσα κι ευτυχώς πρόλαβα να δω περίπου 10 χώρες και 20 ελληνικά νησιά. Πλην όμως η κλειστοφοβία που μου εμφανίστηκε τα τελευταία 5 χρόνια με έχει αποκόψει από το υπέροχο "ταξιδεύειν". :( Προσπαθώ με διάφορους τρόπους κι ελπίζω στο μέλλον να τα καταφέρω. Μέχρι τότε υπάρχει πρόταση για οδικη μετάβαση στη Γερμανία χωρίς πολύ μεγάλα τούνελ (καλύτερα από Ιταλία) ; Ευχαριστώ τον καθένα εκ των προτέρων για το χρόνο του
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλως ορισες στο μη κλειστοφοβικο και μη κυβερνητικο travelstories :p Για κλειστοφοβικους εχω ακουσει,αλλα για μεταλλαξη απο φυσιολογικο σε κλειστοφοβικο οχι..Κατι θα ξερεις παραπανω βεβαια!Ελπιζω να ξεπερασεις τις φοβιες σου και συντομα να ανεβεις στους αιθερες,και να διασχισεις τα μεγαλα τουνελ της Ευρωπης!! :) Kαλα ταξιδια!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
καλως ηρθες στην παρεα μας...
εχω την εντυπωση ταμυ πως αν ακολουθησεις το δρομολογιο Βουλγαρια-Ρουμανια-Ουγγαρια-Σλοβακια-Τσεχια κ Γερμανια δεν θα συναντησεις μεγαλα τουνελ, τα οποια βρισκονται κυριως στην περιοχη των αλπεων κα θα την αποφυγεις ετσι...


αν κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.888
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλώς τηνε!! Νάσαι σίγουρη οτι μπορείς να κάνεις πάρα πολλά ταξίδια χωρίς τα τούνελ. Αφού μάλιστα αντέχεις τα 3-4 χμ δεν τρέχει τίποτα. Εγώ χωρίς να είμαι κλειστοφοβικός δεν τρέφω ιδιαίτερη συμπάθια σ'αυτές τις τρύπες. Μου αρέσει όταν ταξιδεύω να βλέπω. Υπάρχουν λοιπόν διαδρομές πολλές με λίγα και μικρά τούνελ.
Για τη Γερμανία που λες, εξαρτάται που. Το 2008 που πήγα οδικά από Βενετία δε θυμάμαι να περάσαμε κάποιο μεγάλο. Σίγουρα κάποια μικρά αλλά αυτά δε μετράνε. Ανεβήκαμε από Μπρένερο, Ίνσπρουκ-Αυστρία, έξω από το Μόναχο και μετά κάμπος μέχρι Βερολίνο. Το καλοκαίρι που μας πέρασε στην Ελβετία σταμάτησα σε ένα πάρκινγκ πριν το τούνελ του Σεν Γκοντάρ (14χμ!!!!) να ρωτήσω γιατί είχε αυτή την τεράστια ουρά. Είδα λοιπόν εκεί οτι μπορούσα να ανέβω την ορεινή διάβαση. Αύγουστος μήνας, άρα πρόβλημα ουδέν, 18 χμ παραπάνω και μια διαδρομή ανεπανάληπτη στα 2100 μ υψόμετρο. Και χιόνι παρακαλώ!! Η υπόλοιπη παρέα προτίμησε το τούνελ. Αποτέλεσμα; Βγήκαμε μαζί!!!!!Λίγο παραπάνω λοιπόν ψάξιμο και κανένα πρόβλημα. Ε, όχι και να μας στερήσει το ταξίδι η κλειστοφοβία!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλως ηρθες στην παρεα μας...
εχω την εντυπωση ταμυ πως αν ακολουθησεις το δρομολογιο Βουλγαρια-Ρουμανια-Ουγγαρια-Σλοβακια-Τσεχια κ Γερμανια δεν θα συναντησεις μεγαλα τουνελ, τα οποια βρισκονται κυριως στην περιοχη των αλπεων κα θα την αποφυγεις ετσι...


αν κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος...
Η Σλοβακία έχει κάτι τεράστια... Αλλά μπορείς και να τα αποφύγεις με εναλλακτικες διαδρομές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.304
Μηνύματα
887.438
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom