Τουρκία Ταξίδι Αλεξανδρούπολη - Ανδριανούπολη

pepes1gr

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Υγεία να έχουμε και λεφτά
Καλημέρα σας.
Επειδή σκέφτομαι να κάνω μιά ημερήσια εκδρομούλα στην γειτονική χώρα επί ευκαιρίας της επίσκεψης μου στην Αλεξανδρόπουλη θα ήθελα πληροφορίες για τυχόν προβλήματα που θα αντιμετωπίσω π.χ στα σύνορα-πόλεις-ανθρώπους κ.λ.π και σημεία ενδιαφέροντος.
Θα ήθελα να αναφέρω ότι σκέφτομαι να κάνω είσοδο από τους κήπους και έξοδο από Ανδριανούπολη.Την τελευταία φορά(πριν 5 χρόνια) που πήγα καστανιές δεν είχα χαρτιά για τα σύνορα και έτσι έφτασα μέχρι το ελληνικό φυλάκιο.Η εκδρομή θα γίνει τέλους Αυγούστου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Μην αγχωνεσαι, η εκδρομή που προγραμματίζεις είναι πολύ εύκολη να γίνει. Το μόνο που θα σου πώ μια και δεν έχεις ξαναπάει και θα μπεις απο τα κάτω σύνορα, είναι να προσέξεις μην χαθείς όταν θελήσεις να ξαναβγείς Ελλαδα.. Τα συνορα εκει για πολλα χρονια λειτουργουσαν λιγες ωρες και μονο για ελληνες και τουρκους υπηκοους και ετσι ειναι πολυ μικρα. Δεν υπαρχει επαρκης σημανση μια και τα κυριως συνορα της Αδριανούπολης ειναι αυτα με τη Βουλγαρια. Ρώτα και δες για ταμπελες που να γραφουν Καραγατς... Καλο σου ταξιδι!
 

Sulita

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει?
Ταξίδι-Όνειρο
παντού...σ΄όλο τον κόσμο
Για την εκδρομή σου στην Αδριανούπολη μπορώ να σου πω μόνο για το τελωνείο Καστανεών, όπου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα εάν έχεις ταυτότητα, καινούργια εννοείται, ή διαβατήριο. Εάν πας με δικό σου αυτοκίνητο, όλα τα απαραίτητα χαρτιά συν πράσινη κάρτα. Εάν το αυτοκίνητο δεν είναι δικό σου, εξουσιοδότηση οπωσδήποτε.
Οι άνθρωποι της Αδριανούπολης είναι ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί.
Μπορείται να παρκάρετε άφοβα στο πάρκινγκ δίπλα στο μεγάλο τζαμί το οποίο
αξίζει και να επισκεφτείτε. Από εκεί όλα είναι κοντά για να περπατήσετε στην πόλη.
Ότι άλλο θέλεις ρώτα. Έχω πάει πάρα πολλές φορές.
 

kostinos

Member
Μηνύματα
25
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
περιήγηση
Γειά σας,
υπάρχει λεωφορείο απο Αλεξανδρούπολη προς Αδριανούπολη, ή αλλος τρόπος μετάβασης και με τι κόστος? Δεν υπάρχει ΙΧ
Ευχαριστώ
κώστας
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
ποιος από εσάς που απαντήσατε έχει βγει από διαφορετική πύλη είσοδο στην τουρκια-γιατί εμενα αλλιώς μου τα είπανε οι τούρκοι-και ειδικά αν βγείς αργά από ανδριανούπολη πχ μετά τις 8 το βραδυ
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Έχω μπει άπειρες φορές από τη μία είσοδο και έχω βγει από άλλη χωρίς κανένα πρόβλημα. Και αυθημερόν επίσης.
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Γειά σας,
υπάρχει λεωφορείο απο Αλεξανδρούπολη προς Αδριανούπολη, ή αλλος τρόπος μετάβασης και με τι κόστος? Δεν υπάρχει ΙΧ
Ευχαριστώ
κώστας
Από Αλεξανδρούπολη δεν ξέρω, αλλά από Ξάνθη υπάρχουν τοπικά ταξιδιωτικά πρακτορεία που με 20 ευρώ σε πάνε και σε φέρνουν αυθημερόν. Κάνουν μόνο τη μεταφορά, τίποτα άλλο. Ξεκινάς γύρω στις 6.00πμ από Ξάνθη, είσαι στην Αδριανούπολη κατά τις 9.00-10.00 πμ και φεύγεις πάλι το βράδυ. Μόνο που δεν είναι στάνταρ οι ημερομηνίες που γίνεται το δρομολόγιο, πρέπει να μαζέψουν κάποιο κόσμο. Αφήνεις τηλέφωνο και όνομα και σε παίρνουν να σου πουν πότε θα γίνει κι αν θέλεις να συμμετέχεις! Συνήθως γίνονται Σάββατο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.504
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom