vasiliss

Member
Μηνύματα
914
Likes
8.340
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Γεια σε όλους! Φευγουμε αυριο και κατάφερα να μιλήσω με 5 από τα 7 προξενεια που ήθελα. Μαυροβουνιο, Κροατία, Βοσνία, Σλοβενία και Σερβία δεν χρειάζονται plf (στην Κροατία υπάρχει αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να το συμπληρωσουμε). Επισης, σε όλα τα παραπανω μπαινουμε με πιστοποιητικο εμβολιασμου (14 μέρες και άνω), εκτός το Μαυροβούνιο που δεν θέλει λεει ουτε αυτό.
Τα προξενεια όμως της Αλβανίας και της FYROM δεν απάντησαν ποτε στο τηλεφωνο, και ουτε βρίσκω κάποιο επισημο site της χώρας ώστε να δω αν χρειάζονται plf. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει;
Καλά να περάσετε.
Νατάσα, κάνε μια ανταπόκριση κατά την διάρκεια του ταξιδιού ή όταν γυρίσετε, για να ξέρουμε πως είναι τα πράγματα.
 

mixalis_

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Καλησπέρα,καλά να περάσετε....έχω κανονίσει το ίδιο ταξίδι για 11 με 19 Αυγούστου(μέχρι Σλοβενία)ενημέρωσε οπότε μπορέσεις αν ήταν όλα οκ?
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Καλησπερα σε όλους!
Αλβανία στην Κακαβιά μας έλεγξαν μόνο διαβατήρια και άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου. Κανένας δεν φοράει μάσκες πουθενά!
Μαυροβούνιο στα σύνορα δεν μας κοίταξαν τίποτα, ουτε καν τα διαβατήρια! Επίσης κανείς δεν φοράει μάσκες. Αυτά προς το παρον! Θα επανέλθω τις επόμενες δυο εβδομάδες για τις υπόλοιπες χώρες, αν κάτι άλλο σκεφτείτε να ρωτήσετε, μου λετε.
 

mixalis_

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Ευχαριστουμε για τις πληροφορίες Νατάσα....περιμένουμε νεότερα οπότε μπορέσεις,ας ελπίσουμε να μην αλλάξουν τα πράγματα....
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Γεια σας και παλι! Νεότερα: στα σύνορα για Κροατία ελεγχουν διαβατήρια και πιστοποιητικό εμβολιασμου. Στα σύνορα για Βοσνία ελέγχουν διαβατήρια, εμβολιασμό, πρασινη κάρτα και άδεια κυκλοφορίας αυτοκινήτου. (Παρόλο που με την πρεσβεια που ειχα επικοινωνησει, μου είχαν πει ότι δεν χρειάζεται τίποτα σε σχέση με τον covid για να μπεις στη Βοσνία)
Μασκες συναντάμε σπανιοτατα, στο Ντουμπροβνικ ήθελαν να φοράμε για να μπουμε στα μαγαζιά (για σουβενίρ, όχι στην εστίαση). Στο Σπλιτ που ειμαστε τώρα δεν έχουμε δει μάσκα πουθενα. Αυτά! Έπονται Σλοβενία, Σερβία και FYROM στις επόμενες 10 μέρες.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Επανήλθα! Για Σλοβενία μας ζήτησαν στα συνορα παλι διαβατηρια και εμβολιασμό, και μας ρώτησαν που παμε, ποσες μερες θα μείνουμε και γιατί (?!!). Στην Λιουμπλιάνα στο ξενοδοχείο μας ζήτησαν παλι πιστοποιητικο εμβολιασμού καθως και στα εστιατόρια που τρώμε, παρόλο που καθόμαστε έξω.

(Θα το γράψω και στο άλλο θέμα που ταιριάζει περισσότερο, αλλά οποιος έρθει Σλοβενία να φροντίσει να επισκεφτεί και τη σπηλια Skocjan και την σπηλια postjoina! Είναι τελείως διαφορετικες μεταξυ τους, πανέμορφες και αξίζουν κι οι δυό να τις δείτε!! Σε μια μέρα προλαβαινετε άνετα αν πατε στη Skocjan στις 10 που ανοίγει, θελει ένα 3ωρο, και μετά πατε στην άλλη που θέλει ένα 2ωρο. Είναι 25' μακριά. Η Skocjan είναι πολυ πιο κουραστική αλλά είναι κρίμα να μην τη δείτε! Θα με θυμηθείτε 😊 )
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Καλησπερα, Ταξιδεύω προς Βοσνία μέσω Σκοπίων για 1 νύχτα και ύστερα Βελιγράδι για 1 νύχτα και μετα Σαράγιεβο, Βοσνια.
Η Βοσνία γράφει πως θέλει τεστ 48 ωρες πριν αν ερχεσαι απο Ευρωπη ή 72 ωρες πριν αν ερχεσαι απο εκτός. Εγω θα εχω τεστ απο Αθηνα PCR αλλα θα πιανει το 72 ωρες πριν. Τι θεωρείται αυτο; Οτι ερχομαι απο ευρωπη ή ότι ερχομαι απο Σερβια (Εκτος Ευρωπης, αφου θα ειναι οδικώς ελεγχος) . Πρεπει να ξαναγινει τεστ; Που μπορω να μαθω :p.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Μετά από αποχή 1,5 έτους από ταξίδια στο εξωτερικό, σκεφτόμαστε τον Οκτώβριο να πραγματοποιήσουμε το ταξίδι στα Βαλκάνια που θέλαμε να κάνουμε περισυ τον Απρίλιο και ακυρωσαμε λόγω κοβιντ. Είμαστε εμβολιασμενοι και θα ήθελα να μάθω αν χρειάζεται κάτι άλλο για την είσοδο στις βαλκανικές χώρες που θα διασχίσουμε πέρα από το πιστοποιητικό εμβολιασμού μας.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Ενημερωτικά (κι αν κάποιος ξέρει μας λέει): για είσοδο στη Κροατία με πιστοποιητικό εμβολιασμού, αν είσαι από κόκκινη χώρα στο χάρτη του EU CDC, θες και τεστ. Ούτε η αεροπορική ήξερε τι και πώς (με παρέπεμψαν στη Πρεσβεία) και ενώ η Πρεσβεία επέμενε ότι δε θες τεστ, της διάβασα το εξής απόσπασμα (η αντίδραση ήταν i didn't know that...)

  • a negative PCR test result not older than 72 hours or a negative rapid antigen test result not older than 48 hours, regardless of their vaccination status and recovery (Great Britain, Cyprus, Russian Federation, India).This provision also refers to countries and/or regions of Schengen Member States and Schengen associated countries which are on the red or dark red list of the European Centre for Disease Prevention and Control if the Croatian Institute of Public Health listed them as countries to which special epidemiological measures apply.

Αν ξέρει κανείς....
 

Hayate

Member
Μηνύματα
836
Likes
5.092
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ε πλεον η λυση ειναι να κανεις ενα rapid οπως και να εχει...αν ειναι να αγχωνεσαι μην αλλαξει τπτ ανα πασα στιγμη. Εγω αυτο εκανα προσφατα επειδη ακριβως αλλα ελεγε η αεροπορικη αλλα η πρεσβεια.Σε πολλα αεροδρομια εχουν και κιοσκια για rapid,οποτε πας λιγο πιο νωρις αν δεν εχεις κανει και αν σου πουν μα μου "χτυπας" ενα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Ε πλεον η λυση ειναι να κανεις ενα rapid οπως και να εχει...αν ειναι να αγχωνεσαι μην αλλαξει τπτ ανα πασα στιγμη. Εγω αυτο εκανα προσφατα επειδη ακριβως αλλα ελεγε η αεροπορικη αλλα η πρεσβεια.Σε πολλα αεροδρομια εχουν και κιοσκια για rapid,οποτε πας λιγο πιο νωρις αν δεν εχεις κανει και αν σου πουν μα μου "χτυπας" ενα.
Ακριβώς αυτό θα κάνω.

Επίσης, ξέρατε ότι το site του greek PLF (travel.gov.gr) είναι επιεικώς ΓΤΠ; Μπήκα πριν και δεν με αφήνει ούτε να κάνω reset το password, ούτε να κάνω άλλο account με άλλο email, έχει μπλοκάρει τελείως. Δεν έχουν ούτε τηλέφωνα επικοινωνίας, μόνο μια φόρμα της πλάκας που όταν απαντήσουν αν απαντήσουν.

ΥΓ Τελικά βρήκα από αλλού τηλέφωνο, η κυρία στην εξυπηρέτηση επιεικώς άσχετη και ενώ της λέω κυρία μου αν ταξίδευα σε λίγες ώρες τι θα έκανα, δε ξέρει τι να μου πει, έχει μπλοκάρει ο λογαριασμός σας και δεν μπορώ να κάνω κάτι. Για γέλια....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom