echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ακριβώς αυτό θα κάνω.

Επίσης, ξέρατε ότι το site του greek PLF (travel.gov.gr) είναι επιεικώς ΓΤΠ; Μπήκα πριν και δεν με αφήνει ούτε να κάνω reset το password, ούτε να κάνω άλλο account με άλλο email, έχει μπλοκάρει τελείως. Δεν έχουν ούτε τηλέφωνα επικοινωνίας, μόνο μια φόρμα της πλάκας που όταν απαντήσουν αν απαντήσουν.

ΥΓ Τελικά βρήκα από αλλού τηλέφωνο, η κυρία στην εξυπηρέτηση επιεικώς άσχετη και ενώ της λέω κυρία μου αν ταξίδευα σε λίγες ώρες τι θα έκανα, δε ξέρει τι να μου πει, έχει μπλοκάρει ο λογαριασμός σας και δεν μπορώ να κάνω κάτι. Για γέλια....
Ταξιδευω σε 10 μέρες, η επιστροφή στην Αθήνα θαναι σε 14 μέρες, μπορώ να συμπληρώσω απο τώρα το plf; Είναι κοινό για μένα και τον σύζυγο, σωστά; Ο κωδικός έρχεται πλέον άμεσα ή στις 12 την ημέρα του ταξιδιού; (Η πτήση είναι στη 1 τη νύχτα ώρα Ελλάδας).

Έχει και στο ΕλΒεν κιόσκι για rapid; Προς το παρόν με πιστοποιητικό εμβολιασμού, δεν είδα να ζητάνε τεστ για Σερβία.. Αλλά ίσως αλλάξει κάτι στις επόμενες 10 μέρες..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Ταξιδευω σε 10 μέρες, η επιστροφή στην Αθήνα θαναι σε 14 μέρες, μπορώ να συμπληρώσω απο τώρα το plf; Είναι κοινό για μένα και τον σύζυγο, σωστά; Ο κωδικός έρχεται πλέον άμεσα ή στις 12 την ημέρα του ταξιδιού; (Η πτήση είναι στη 1 τη νύχτα ώρα Ελλάδας).

Έχει και στο ΕλΒεν κιόσκι για rapid; Προς το παρόν με πιστοποιητικό εμβολιασμού, δεν είδα να ζητάνε τεστ για Σερβία.. Αλλά ίσως αλλάξει κάτι στις επόμενες 10 μέρες..
Στο Ελ.Βεν. μπορείς να κάνεις και rapid και μοριακό.΄Ολο το 24ωρο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ταξιδευω σε 10 μέρες, η επιστροφή στην Αθήνα θαναι σε 14 μέρες, μπορώ να συμπληρώσω απο τώρα το plf; Είναι κοινό για μένα και τον σύζυγο, σωστά; Ο κωδικός έρχεται πλέον άμεσα ή στις 12 την ημέρα του ταξιδιού; (Η πτήση είναι στη 1 τη νύχτα ώρα Ελλάδας).

Έχει και στο ΕλΒεν κιόσκι για rapid; Προς το παρόν με πιστοποιητικό εμβολιασμού, δεν είδα να ζητάνε τεστ για Σερβία.. Αλλά ίσως αλλάξει κάτι στις επόμενες 10 μέρες..
Όταν έκανα PLF τον Ιούλιο, ενώ ταξίδευα σε 20μ, μου ήρθε αμέσως το PLF στο μέηλ, ήμουν μάλιστα ο πρώτος εδώ στο φόρουμ που το επισήμανα αυτό. Θα κάνεις κοινό με τον σύζυγο, σωστά.

ΥΓ Να ενημερώσω ότι μετά από επικοινωνία με την Croatian στο Ελ. Βεν., μου είπαν ότι δεν χρειάζεται τεστ για Κροατία, μόνο το πιστοποιητικό. Κι ο θεός βοηθός.
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Καλημέρα σε .όλους.

Γνωρίζει κάποιος την κατάσταση που επικρατεί σήμερα στη Βουλγαρία-Ρουμανία λόγω κορονοϊού; Πού κάνουμε Ραπιντ τεστ για να επιστρέψουμε Ελλάδα; Χρειάζεται ραντεβού σε νοσοκομείο της χώρας ή γίνεται και σε ιδιωτικά ιατρεία; τα εστιατόρια είναι ανοιχτά για μη εμβολιασμένους;
 

daramoo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας, ενδιαφερόμαστε να πάμε οδικώς στο Ντουμπροβνικ μέσα στον μήνα μέσω Αλβανίας και Μαυροβουνίου. Γνωρίζετε τι ισχύει στην κάθε χώρα για εμβολιασμό και plf? Ισχύει το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού;
Ευχαριστώ!
 

thaliaper

Member
Μηνύματα
43
Likes
105
Προκειται να ταξιδεψουμε με ΙΧ στη Βουλγαρια . Ποια χαρτια χρειαζονται για εξοδο στη Βουλγαρια και ποια για την επιστροφη στην Ελλαδα . Ειμαστε ολοι εμβολιασμενοι .
 

nasiagk

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
καλησπέρα σε τρεις ημέρες ετοιμαζόμαστε για ταξίδι οδικώς στην Σερβία θα ήθελα τα φώτα σας όσο αναφορά αν πρέπει να συμπληρώσουμε κάποια έγγραφα για να περάσουμε τα σύνορα ξέρω ότι για την επιστροφή στην Ελλάδα θα συμπληρώσω την pff φόρμα θα έχουμε κάνει μοριακό οικογενειακώς γιατί είμαστε χωρίς εμβόλιο ευχαριστώ!!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Προκειται να ταξιδεψουμε με ΙΧ στη Βουλγαρια . Ποια χαρτια χρειαζονται για εξοδο στη Βουλγαρια και ποια για την επιστροφη στην Ελλαδα . Ειμαστε ολοι εμβολιασμενοι .

δε θελει τιποτα εκτος απο Πιστοποιητικο Green Pass για να μπεις Βουλγαρια.....το τι θα χρειαστεις μετα για να εισελιθεις Ελλαδα ειναι αλλο Θεμα!!!
Ελλαδιτσα μπαινεις υποχρεωτικα με PLF και GREEN PASS ...ειναι πιθανον να σου κανουν και RAPID Test στην ελλαδα εξαρταιται απο την ωρα που θα ερθεις και την τυχη σου!!!

Υ.Γ. Εχε υποψη σου οτι απο προχθες στη Βουλγαρια παιζει Απαγορευση κυκλοφοριας μετα τις 23.00
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
703
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω κλείσει Ζάγκρεμπ 2-5/12. Είμαι εμβολιασμένος. Για είσοδο στη χώρα έχω βρει αυτές τις 2 πηγές.


Visiting Croatia Amid the Pandemic: What Every Traveller Needs to Know - SchengenVisaInfo.com
Who Is Banned From Visiting Croatia?
The Croatian Institute of Public Health reveals that passengers arriving from South Africa and Tanzania (Zanzibar) must present a negative PCR test taken within 72 hours before entering the country and undergo a 14-day self-isolation requirement.

On the other hand, travellers from Brazil have to take a PCR test before departure or an antigen test 24 hours before arrival, regardless of the vaccination status.

The same rule applies to unvaccinated and unrecovered EU Member States and Schengen Zone travellers that come from the dark-red coloured countries, as the ECDC’s list reveals:

  • Estonia
  • Latvia
  • Lithuania
  • Half of Slovakia
  • Half of Croatia
  • Romania
  • A part of Bulgaria
  • Half of Greece
  • The French region of Guyane
Moreover, the red category consists of the following countries:

  • Finland
  • Half of Norway
  • Ireland
  • Germany
  • Belgium
  • Luxembourg
  • Half of the Netherlands
  • Austria
  • A part of Poland
  • A part of Czechia
  • A part of Slovakia
  • Almost all regions in Hungary
  • Half of Croatia
  • More than half of Bulgaria
  • Cyprus
  • Almost half of Greece
  • The French region of Martinique
These travellers can end the quarantine time by taking a PCR test no earlier than the seventh day of the quarantine and should remain in isolation until the test result is issued.

και English

Passengers from the countries covered by the list of countries of the Croatian Institute of Public Health to which special epidemiological measures apply

Passengers arriving from the countries that are in the list of countries to which special epidemiological measures apply when they are crossing the border of the Republic of Croatia, and which are published on the website of the Croatian Institute of Public Health, are obliged to present, depending on the category of the country,


a negative PCR test result not older than 72 hours and they have to stay in mandatory self-isolation for 14 days (Republic of South Africa, Zanzibar (Tanzania)), or
a negative PCR test result not older than 72 hours or a negative rapid antigen test result not older than 48 hours, regardless of their vaccination status and recovery (Brasil).This provision also refers to countries and/or regions of Schengen Member States and Schengen associated countries which are on the red or dark red list of the European Centre for Disease Prevention and Control if the Croatian Institute of Public Health listed them as countries to which special epidemiological measures apply.

The duration of self-isolation may be shortened for passengers arriving from the countries for which quarantine is mandatory if they take a PCR test for SARS-CoV-2 at their own expense at an institution authorised for testing no sooner than the seventh day of self-isolation, and the test result comes back negative.

Με βάση το 1ο λινκ, καταλαβαίνω ότι καραντίνα μπαίνουν μόνο οι ανεμβολίαστοι. Στο δεύτερο δεν το διευκρινίζει. Σημειωτέον, η μισή Ελλάδα είναι red list, και η άλλη μισή dark red.

Συγγνώμη, για το μεγάλο μύνημα, αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ή καταλαβαίνει κάτι που εγώ δεν καταλαβαίνω, ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω κλείσει Ζάγκρεμπ 2-5/12. Είμαι εμβολιασμένος. Για είσοδο στη χώρα έχω βρει αυτές τις 2 πηγές.

Visiting Croatia Amid the Pandemic: What Every Traveller Needs to Know - SchengenVisaInfo.com
Who Is Banned From Visiting Croatia?

Με βάση το 1ο λινκ, καταλαβαίνω ότι καραντίνα μπαίνουν μόνο οι ανεμβολίαστοι. Στο δεύτερο δεν το διευκρινίζει. Σημειωτέον, η μισή Ελλάδα είναι red list, και η άλλη μισή dark red.

Συγγνώμη, για το μεγάλο μύνημα, αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ή καταλαβαίνει κάτι που εγώ δεν καταλαβαίνω, ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ!!!
Δεν χρειάζεται το πλήρες κείμενο στα αγγλικά, κουράζει. Η απάντηση είναι πιο πριν, οι κάτοικοι ζώνης Σένγκεν & ΕΟΧ επιτρέπεται να επισκεφθούν την Κροατία με το πιστοποιητικό εμβολιασμού. Δεν λέει κάτι διαφορετικό στους δύο συνδέσμους που παρέθεσες.
  • All travellers from Schengen Area and EEA countries are permitted to visit Croatia by providing a valid EU Digital COVID-19 Vaccination Certificate.
  • Passengers coming directly from the countries and/or regions of the European Union, i.e. countries and/or regions of the Schengen area and Schengen associated countries, regardless of their citizenship, will be allowed entry into the Republic of Croatia if they possess a valid EU Digital COVID Certificate.
 
Last edited:

tmgiorgio24

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλημέρα σε όλους, θέλω να κλείσω γι Χριστούγεννα Βελιγράδι, οικογένεια 2 ενήλικες κ 2 παιδιά 3 κ 7 χρόνων, θα ταξιδέψω μέσω Βουλγαρίας με διανυκευρεση στα Σοφία, είμαι εμβολιασμός εγώ κ η γυναίκα μου, στα σύνορα τι θα χρειαστεί γνωρίζει κάποιος,, τα παιδιά χρειάζονται τεστ η όχι, Βουλγαρία κ Σερβία υπάρχουν περιορισμοί λόγο covid; που μπορώ ν βρω πληροφορίες κ άμα κάποιος έχει να προτείνει ξενοδοχείο Βελιγράδι που να διωργανωνει ρεβεγιόν για Χριστούγεννα καλοδεχουμενο.
 

tmgiorgio24

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
καλησπέρα σε τρεις ημέρες ετοιμαζόμαστε για ταξίδι οδικώς στην Σερβία θα ήθελα τα φώτα σας όσο αναφορά αν πρέπει να συμπληρώσουμε κάποια έγγραφα για να περάσουμε τα σύνορα ξέρω ότι για την επιστροφή στην Ελλάδα θα συμπληρώσω την pff φόρμα θα έχουμε κάνει μοριακό οικογενειακώς γιατί είμαστε χωρίς εμβόλιο ευχαριστώ!!
εκανες το ταξιδι τελικά ,μπορείς να μας πεις τι σου ζητησαν στα συνόρα κ αν ειχες κανένα θεμα κ γω ετοιμάζω ταξιδι τα χριστουγεννα βελιγράδι,κ απο οτι βλεπω με πιστοποιητικό εμβολιασμού δεν υπάρχει θεμα (κ 2 ανηλικα παιδια 3 κ 7 που απ οτι ειδα δεν χρειάζονται ουτε μοριακο ουτε τπτ).απο που πήρατε απο σκοπια η βουλγαρία κ εκεί επισης η διέλευση ήταν χωρις προβήματα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom