karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Καλημέρα σε όλους, θέλω να κλείσω γι Χριστούγεννα Βελιγράδι, οικογένεια 2 ενήλικες κ 2 παιδιά 3 κ 7 χρόνων, θα ταξιδέψω μέσω Βουλγαρίας με διανυκευρεση στα Σοφία, είμαι εμβολιασμός εγώ κ η γυναίκα μου, στα σύνορα τι θα χρειαστεί γνωρίζει κάποιος,, τα παιδιά χρειάζονται τεστ η όχι, Βουλγαρία κ Σερβία υπάρχουν περιορισμοί λόγο covid; που μπορώ ν βρω πληροφορίες κ άμα κάποιος έχει να προτείνει ξενοδοχείο Βελιγράδι που να διωργανωνει ρεβεγιόν για Χριστούγεννα καλοδεχουμενο.
Δεν γνωρίζω κάτι από αυτά που ρωτάς αλλά η γενικότερη εικόνα είναι ότι ακόμη είναι νωρίς για να γνωρίζει κάποιος τι θα συμβεί σε έναν μήνα που θέλεις να πας.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
Καλημέρα σε όλους, θέλω να κλείσω γι Χριστούγεννα Βελιγράδι, οικογένεια 2 ενήλικες κ 2 παιδιά 3 κ 7 χρόνων, θα ταξιδέψω μέσω Βουλγαρίας με διανυκευρεση στα Σοφία, είμαι εμβολιασμός εγώ κ η γυναίκα μου, στα σύνορα τι θα χρειαστεί γνωρίζει κάποιος,, τα παιδιά χρειάζονται τεστ η όχι, Βουλγαρία κ Σερβία υπάρχουν περιορισμοί λόγο covid; που μπορώ ν βρω πληροφορίες κ άμα κάποιος έχει να προτείνει ξενοδοχείο Βελιγράδι που να διωργανωνει ρεβεγιόν για Χριστούγεννα καλοδεχουμενο.
Ως προς το τελευταιο σκελος της ερωτησης σου, να σου θυμισω οτι οι Σερβοι γιορταζουν τα Χριστουγεννα 7 Ιανουαριου , συνεπως η 25η Δεκεμβρη ειναι μια απλη καθημερινη !
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Προϋποθέσεις εισόδου στη Βουλγαρία - Νέα της Πρεσβείας

Πιο συγκριμένα για τη Βουλγαρία:

Εμβολιασμένοι: μόνο με PCR 72 ωρών ΧΩΡΙΣ καραντίνα

Ανεμβολίαστοι: μόνο με PCR 72 ωρών με 10ημερη καραντίνα.

Πρακτικά τέλος ο τουρισμός για ανεμβολίαστους στη Βουλγαρία και τσουχτερός για εμβολιασμένους.
 

Dimts

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Καλημέρα, με PCR στη Ρουμανία μπαίνεις;; Βλέπω σε διάφορα ταξιδιωτικά sites & sto Reopen ότι χρειάζεται καραντίνα. Έχω αυτό το ΣΚ ένα επαγγελματικό event στο Brasov & ενώ εκεί βρήκα ξενοδοχείο που να δέχεται pcr, τα ξενοδοχεία του Βουκουρεστίου (& έχω ρωτήσει 10!) μου λένε μόνο νοσήσας ή εμβολιασμένος. Στο airheart βρηκα το εξής: This requirement (vaccination/ recovery cert.) does not apply to: +++ Travelers who stay in Romania for less than 72h, with a negative COVID-19 PCR test result, from the test taken a maximum of 72h before departure, such as in transit, or cross-border workers. Tελικά τί ισχύει;; Ευχαριστώ!!

Travel Restrictions Entering Romania from Greece
 
Last edited by a moderator:

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλημέρα, με PCR στη Ρουμανία μπαίνεις;; Βλέπω σε διάφορα ταξιδιωτικά sites & sto Reopen ότι χρειάζεται καραντίνα. Έχω αυτό το ΣΚ ένα επαγγελματικό event στο Brasov & ενώ εκεί βρήκα ξενοδοχείο που να δέχεται pcr, τα ξενοδοχεία του Βουκουρεστίου (& έχω ρωτήσει 10!) μου λένε μόνο νοσήσας ή εμβολιασμένος. Στο airheart βρηκα το εξής: This requirement (vaccination/ recovery cert.) does not apply to: +++ Travelers who stay in Romania for less than 72h, with a negative COVID-19 PCR test result, from the test taken a maximum of 72h before departure, such as in transit, or cross-border workers. Tελικά τί ισχύει;; Ευχαριστώ!!

Travel Restrictions Entering Romania from Greece
Ένταξη της Ελλάδας στον κόκκινο κατάλογο χωρών της Ρουμανίας από 24.10.2021 - Νέα της Πρεσβείας

Ελπίζω να σε βοηθήσει!
 

Dimts

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
"Όσοι εισέρχονται στη χώρα για διαμονή μικρότερη των 72 ωρών και παρουσιάζουν αρνητικό τεστ PCR-RT των τελευταίων 72 ωρών πριν το ταξίδι τους."
Ευχαριστώ!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα. Τι κατάσταση επικρατεί στο Βουκουρέστι;
Σκέφτομαι για Πρωτοχρονιά.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Γεια σας και πάλι. Πήγε κάποιος πρόσφατα στη Ρουμανία;
Διαβάζω ότι γίνεται ο κακός χαμός με κρούσματα και θανάτους, αλλά δεν υπάρχουν περιορισμοί, ειδικά για εμβολιασμένους. Θέλω να πάω ένα 3μερο για Πρωτοχρονιά, έχει και δελεαστικές τιμές, αλλά δεν ξέρω πώς είναι η κατάσταση εκεί.
Ευχαριστώ.
 

nasiagk

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
εκανες το ταξιδι τελικά ,μπορείς να μας πεις τι σου ζητησαν στα συνόρα κ αν ειχες κανένα θεμα κ γω ετοιμάζω ταξιδι τα χριστουγεννα βελιγράδι,κ απο οτι βλεπω με πιστοποιητικό εμβολιασμού δεν υπάρχει θεμα (κ 2 ανηλικα παιδια 3 κ 7 που απ οτι ειδα δεν χρειάζονται ουτε μοριακο ουτε τπτ).απο που πήρατε απο σκοπια η βουλγαρία κ εκεί επισης η διέλευση ήταν χωρις προβήματα?
καλησπέρα άργησα να το δω το μήνυμα ναι τελικά έγινε το ταξίδι χωρίς κανένα πρόβλημα εμείς με ταυτότητες και ο μικρός με διαβατήριο είχαμε μοριακό τεστ το οποίο δεν το δείξαμε πουθενά γιατί δεν μας το ζήτησε κανένας.....είχα πάρει τηλ στην πρεσβεία της Σερβίας στην Αθήνα οι οποίοι μιλάνε αγγλικά αλλά σου δίνουνε όλες τις απαραίτητες οδηγίες στο γυρισμό κάναμε ραπιντ τεστ στο καζίνο φλανιγκο απέξω για να μπούμε Ελλάδα και το pff που εισης δεν κοιταξανε τιποτα απολυτως στα σκοπιανά σύνορα είπαμε ότι πάμε Σερβία είχαμε και τις κρατήσεις εκτυπωμένες κατα τα αλλα ειχαμε ενα πολυ ευχαριστο ταξιδι

επίσης από ότι είδα για να περάσεις Βουλγαρία θέλει μοριακό τεστ ακόμη και αν είσαι εμβολιασμένες με ένα τηλ στα σύνορα η στην πρεσβεία θα μάθεις σίγουρα
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom