@faganiko

Member
Μηνύματα
7
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλησπέρα, πήγα το σαββατοκύριακο που μας πέρασε. Τα μαγαζιά είναι ανοιχτά μέχρι τις 10 το βράδυ (μπαρ και εστιατόρια) οπότε όπως καταλαβαίνεις μετά στους δρόμους δεν κυκλοφορεί ψυχή. Γενικά ελέγχουν παντού πιστοποιητικά νόσησης ή εμβολιασμού και σε μουσεία αλλά και σε χώρους εστίασης. Κάποιο άλλο μέτρο δεν υπάρχει αν εισαι εμβολιασμένος.
Γεια σας και πάλι. Πήγε κάποιος πρόσφατα στη Ρουμανία;
Διαβάζω ότι γίνεται ο κακός χαμός με κρούσματα και θανάτους, αλλά δεν υπάρχουν περιορισμοί, ειδικά για εμβολιασμένους. Θέλω να πάω ένα 3μερο για Πρωτοχρονιά, έχει και δελεαστικές τιμές, αλλά δεν ξέρω πώς είναι η κατάσταση εκεί.
Ευχαριστώ.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα, πήγα το σαββατοκύριακο που μας πέρασε. Τα μαγαζιά είναι ανοιχτά μέχρι τις 10 το βράδυ (μπαρ και εστιατόρια) οπότε όπως καταλαβαίνεις μετά στους δρόμους δεν κυκλοφορεί ψυχή. Γενικά ελέγχουν παντού πιστοποιητικά νόσησης ή εμβολιασμού και σε μουσεία αλλά και σε χώρους εστίασης. Κάποιο άλλο μέτρο δεν υπάρχει αν εισαι εμβολιασμένος.
Σ΄ευχαριστώ.
Διάβασα ότι το ωράριο αυτό δε θα ισχύει για 31/12 και 1/01, δλδ τις μέρες που θα είμαι εκεί.
Από θερμοκρασία πώς ήταν;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θα γράψω κι εγώ εδώ την εμπειρία μου στο mini Balkan tour που κάναμε. Αρχικά η αγαπημένη Ryanair έχει βάλει εισιτήρια στα 16€ έτσι πολλοί Θεσσαλονικείς και όχι μόνο βρίσκονται ξαφνικά να ανακαλύπτουν την Κροατια. Έτσι κι εμείς που αρχικά λέγαμε για Αυστρία αλλά σταθήκαμε τυχεροί στην επιλογή. Οι πτήσεις γίνονται με Lauda οπερ σημαίνει ανετότερα καθίσματα, περισσότερος χώρος για τις αποσκευές και κάτω από το κάθισμα αλλά και χαλαρότερος έλεγχος. Για να μπει κανεις στην Κροατία δε χρειάζεται plf αλλά μια φόρμα, “Visit Croatia”. Δε ζητήθηκε κάπου ωστόσο. Εμείς τη συμπληρώσαμε και κρατήσαμε τον αριθμό. Μπήκαμε με διαβατήριο εγώ και με μια ταλαίπωρη ταυτοτητα ο σύντροφος. Η ελληνική αστυνομία μας έκανε παρατήρηση για την ταυτότητα , σε Κροατια και Σλοβενία όμως περνούσε πιο γρήγορα από όλους τους ελέγχους. Μας ζητήθηκε βεβαίως και το πιστοποιητικό εμβολιασμού, μπορεί βέβαια να ταξιδέψει κανεις και με rapid test.
Στα της Κροατίας τώρα, μηδενικοί έλεγχοι και κανένα rapid point εμφανές. Από όλα τα καφέ κι εστιατόρια που μπήκαμε μόνο σε ένα μας ήλεγξαν τα πιστοποιητικά ενώ κανείς δε φορούσε μάσκες, ούτε καν το προσωπικό.
Στη Λιουμπλιάνα μεταβήκαμε με λεωφορείο της flix bus όπου ζητήθηκε το πιστοποιητικό. Στα σύνορα επίσης μας σκαναραν, οι έλεγχοι όμως ήταν σύντομοι. Στη Σλοβενία φορούσαν μάσκες στους εσωτερικούς χώρους και μας σκαναραν ακόμα και για να μπούμε σε βιβλιοπωλείο ή μαγαζί με σουβενίρ.
Στην επιστροφή στο αεροδρόμιο δε σε άφηναν να περάσεις στο gate χωρίς ελληνικό plf το οποίο ζητήθηκε και στον έλεγχο εισιτηρίων αλλά και στο passport control της Ελλάδας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.783
Θα γράψω κι εγώ εδώ την εμπειρία μου στο mini Balkan tour που κάναμε. Αρχικά η αγαπημένη Ryanair έχει βάλει εισιτήρια στα 16€ έτσι πολλοί Θεσσαλονικείς και όχι μόνο βρίσκονται ξαφνικά να ανακαλύπτουν την Κροατια. Έτσι κι εμείς που αρχικά λέγαμε για Αυστρία αλλά σταθήκαμε τυχεροί στην επιλογή. Οι πτήσεις γίνονται με Lauda οπερ σημαίνει ανετότερα καθίσματα, περισσότερος χώρος για τις αποσκευές και κάτω από το κάθισμα αλλά και χαλαρότερος έλεγχος. Για να μπει κανεις στην Κροατία δε χρειάζεται plf αλλά μια φόρμα, “Visit Croatia”. Δε ζητήθηκε κάπου ωστόσο. Εμείς τη συμπληρώσαμε και κρατήσαμε τον αριθμό. Μπήκαμε με διαβατήριο εγώ και με μια ταλαίπωρη ταυτοτητα ο σύντροφος. Η ελληνική αστυνομία μας έκανε παρατήρηση για την ταυτότητα , σε Κροατια και Σλοβενία όμως περνούσε πιο γρήγορα από όλους τους ελέγχους. Μας ζητήθηκε βεβαίως και το πιστοποιητικό εμβολιασμού, μπορεί βέβαια να ταξιδέψει κανεις και με rapid test.
Στα της Κροατίας τώρα, μηδενικοί έλεγχοι και κανένα rapid point εμφανές. Από όλα τα καφέ κι εστιατόρια που μπήκαμε μόνο σε ένα μας ήλεγξαν τα πιστοποιητικά ενώ κανείς δε φορούσε μάσκες, ούτε καν το προσωπικό.
Στη Λιουμπλιάνα μεταβήκαμε με λεωφορείο της flix bus όπου ζητήθηκε το πιστοποιητικό. Στα σύνορα επίσης μας σκαναραν, οι έλεγχοι όμως ήταν σύντομοι. Στη Σλοβενία φορούσαν μάσκες στους εσωτερικούς χώρους και μας σκαναραν ακόμα και για να μπούμε σε βιβλιοπωλείο ή μαγαζί με σουβενίρ.
Στην επιστροφή στο αεροδρόμιο δε σε άφηναν να περάσεις στο gate χωρίς ελληνικό plf το οποίο ζητήθηκε και στον έλεγχο εισιτηρίων αλλά και στο passport control της Ελλάδας.
Για Σλοβενια με λεωφορειο χρειαζεται plf?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για Σλοβενια με λεωφορειο χρειαζεται plf?
Όχι. Αν θες να είσαι καλυμμένη κανεις την αίτηση visit Slovenia όπως με την Κροατια αλλά κανείς δε ζήτησε κάτι τέτοιο.
 

@faganiko

Member
Μηνύματα
7
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Σ΄ευχαριστώ.
Διάβασα ότι το ωράριο αυτό δε θα ισχύει για 31/12 και 1/01, δλδ τις μέρες που θα είμαι εκεί.
Από θερμοκρασία πώς ήταν;
Γύρω στους 10 με 12 βαθμούς είχε όταν πήγαμε εμείς και ήταν σχετικά καλά. Ελπίζω να είσαι τυχερός και να μην σε πιάσει κάνα ψιλόβροχο.
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Καλησπέρα τώρα με τα νέα μέτρα.Έχει κανείς να προτείνει κανένα αξιόπιστο κέντρο για pcr στο Βουκουρέστι?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα τώρα με τα νέα μέτρα.Έχει κανείς να προτείνει κανένα αξιόπιστο κέντρο για pcr στο Βουκουρέστι?
Κι εγώ ενδιαφέρομαι.
Δυστυχώς θα είμαστε εκεί Πρωτοχρονιά και 2/01 που είναι Κυριακή.
Θα βρούμε τίποτα και με τι τιμές άραγε;

Δυστυχώς 1 και 2/01 δε λειτουργεί (λογικό). Πού θα βρω εγώ τώρα ανοιχτό τέτοιες μέρες που πετάω 3/01 7 το πρωί. Ε ρε γλέντια...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τελικά με την αλλαγή σε 72 ώρες μας παίρνει να το κάνουμε εκεί, την Παρασκευή 31/12, που είναι εργάσιμη. 175lei χωρίς φόρους διάβασα.
Έχεις κάνει και εσύ εκεί;
Όχι. Στην αγαπημένη μου Ρουμανία έχω να πάω απο το 2018 και αν όλα πάνε καλά θα ξαναβρεθώ εκεί το 2023, να γράψω και άλλα χιλιόμετρα, για να γουστάρω και να μην ξεχνιέμαι! Αγαπάμε Ρουμανία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom