Ισπανία Ταξίδι Βαρκελώνη-δίλημμα

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.493
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Γειά σας!

Θα πάω Βαρκελώνη (γιούπι!) 29/3 με γκρουπ και έχω πάρει ένα τετραήμερο πακέτο, το οποίο στην ουσία είναι τριήμερο αφού τη τέταρτη μέρα αναχωρούμε πρωί. Δυστυχώς το πενθήμερο πακέτο που ήθελα ήταν κλεισμένο...:(
Το πρόβλημά μου είναι ότι εκτός από την πρώτη μέρα που έχει ξενάγηση της πόλης στα κυριότερα αξιοθέατα, οι άλλες δύο μέρες είναι με -προαιρετικές- εκδρομές στο Μονσεράτ τη μία μέρα και την άλλη μέρα στο Χιρόνα-Φιγκέρες. Πράγμα που σημαίνει ότι αν επιλέξω να πάω και στις δύο αυτές εκδρομές, δε θα έχω πολύ ελεύθερο χρόνο για να δω καλύτερα τη Βαρκελώνη, έτσι? Θέλω να πάω οπωσδήποτε στο Μονσεράτ, άλλωστε είναι μισή μέρα μόνο εκδρομή, ενώ η Χιρόνα Φιγκέρες θα είναι ολοήμερη. Για αυτό σκέφτομαι να θυσιάσω τη Χιρόνα και να κάτσω Βαρκελώνη να τη δω καλύτερα. Τι λέτε, θα χάσω κάτι σημαντικό αν δε πάω Χιρόνα Φιγκέρες? Δεν αμφιβάλλω ότι είναι ωραία μέρη, αν είχα πάρει το πενθήμερο πακέτο θα πήγαινα οπωσδήποτε, αλλά τώρα περιορίζομαι χρονικά..:( Άσε που τα μουσεία με ζωγραφική μόνο δε με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα..(Στο Νταλί αναφέρομαι).

Όμως αν μείνω Βαρκελώνη και δεν ακολουθήσω το γκρουπ θα έχει τίποτα να κάνω όλη μέρα ή θα βαρεθώ? Με παρέα θα είμαι βέβαια..Έχει τόσα πολλά η Βαρκελώνη να δεις? Το να τριγυρνάω άσκοπα δε μου λέει κάτι ιδιαίτερο..Λάβετε υπόψη σας ότι τα κυριότερα αξιοθέατα θα τα δούμε τη πρώτη μέρα, τα μουσεία δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, εκεί που θέλω σίγουρα να πάω είναι στο Ενυδρείο και στο Camp Nou που ίσως να προλάβω να τα δω και τη πρώτη ή δεύτερη μέρα.

Συγγνώμη για τη πολυλογία. Θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας. Αν και πιστεύω ότι θα αποφασίσω μόλις πάω εκεί και δω από κοντά πως θα κυλήσει το πρόγραμμα...:roll: Ευχαριστώ.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ο χρονος που εχεις ειναι ελαχιστος.
-αφου θα πας ενυδρειο, περνα οποσδηποτε απο το αγαλμα του κολομβου και ανεβα επανω.εκει κανει σταση και το μετρο.
-ημερα μια βολτα στη rambla kaι στη παλια τη πολη η οποια ξεκινα απο το μεσο της rambla.
-λοφος monzuick.πολυ ωραια θεα.θα κατεβεις στη plaza espania και θα δεις μακρια ενα υπεροχο θεαμα, το μουσειο Eniac. εκει πριν το συντριβανι δεξια κανει σταση ενα μικρο λεοφωρειο με βεραμαν χρωμα.θα το παρεις και θα σε παει επανω στο λοφο.
σχετικα με girona...στους ειδικους(θανο κλπ):)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
το post σου θεωρειται το βασίλειο του spam αλλα εγω ταυρος !!!δεν μπαινω στον πειρασμό ....:D

πας στήν ουσία για 3 μερες( και με group !!!) Βαρκελώνη και σκεφτεσαι να πας και εκδρομές ???
σε προβληματίζει αν θα μεινεις βαρκελωνη και τι θα εχεις να κανεις για να μην βαρεθείς ???

αχ βρε κοπελα μου μου έφτιαξες την διάθεση .... και εχει και εναν ηλιο έξω σήμερα :cool:

λοιπον άκου μπαινεις στην αναζητηση και διαβάζεις τα άπειρα θεματα που αφορουν Βαρκελώνη και βγαζεις ενα προγραμματάκι παράλληλα με του group σου
αν θες ντε και καλά να πας την μιση μερα εκδρομή ..πηγαινε αλλά
στην επιστροφή γραψε μας για ΟΛΑ αυτα που δεν πρόλαβες να δεις
και πόσο δεν βαρέθηκες ..
καλα να περάσεις :D
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ταξιδιαρα να εχεις υποψην σου οτι τον γυρω της πολης την πρωτη μερα θα τον κανεις απ το λεωφορειο πριν πας στο ξενοδοχειο,χωρις ουτε καν να κατεβεις στα αξιοθεατα που θα περασεις μπροστα...ποσο μαλλον να μπεις κ μεσα...ειναι πολυ λιγο το διστημα που θα κατσεις...ζησε την πολη,τους ρυθμους της...μην χανεις χρονο σε εκδρομες
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αρχικά να περάσεις και να ευχαριστηθείς το ταξίδι σου και τη πόλη!κρίμα τις μέρες που θα είσαι εσύ θα έχω φύγει εγώ...πάντως πάντα κάποιος απ'το φόρουμ είναι στην αγαπημένη Βαρκελώνη!!:p
τώρα στο ζητούμενο,γνώμη μου είναι να κάνεις μόνο τη εκδρομή στο Μονσεράτ,αφού τόσο τη θέλεις(αλλιώς ούτε και αυτή).
Αν δεν σ' αρέσουν τα μουσεία μπορείς να θαυμάσεις παλάτια,να δεις τα κτίρια του Γκαουντι,να κάνεις βόλτα στη Μπαρτσελονέτα,να πας στο ζωολογικό κήπο και γενικά στο πάρκο Θουαντέλα(γίνονται και διάφορα χαπενινγκ εκει),να κάνεις βόλτα με όποιο από τα 2 τελεφερίκ θέλεις ή και με τα 2 , να κάνεις βαρκάδα στο πάρκο Θουαντέλα,να πας στο Μονζούικ,στο ισπανικό χωριό,να βολτάρεις γενικά στη Γοτθική συνοικία,μάλλον δεν φτάνουν 3μέρες,γι αυτό μην αγχώνεσαι δεν πρόκειται να βαρεθείς!!!εγώ ξαναπάω για 2η φορά,άλλοι όμως έχουν πάει και 6...;)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
καλα και αξέχαστα να περασεις κατ αρχήν:cool:

αν θες διαβασε τις ταξιδιωτικές ιστοριες που εχουν γραφτεί για την Βαρκελώνη,
http://www.travelstories.gr/glossary.php?do=item&id=42
διάβασε και τον τόμο της τραβεπέδιας ,
Βαρκελώνη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
επισκέψου και το γκρουπ των βαρκελωνοπληκτων,
Βαρκελωνόπληκτοι - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
και αν μετά εχεις απορίες εδω ειμαστε για να βοηθήσουμε!
;)

γενικα να πω πως οι 3 μέρες ειναι πάρα πολύ λίγες και για την ιδια την πολη, αλλα και για να εντάξεις και μία εκδρομή ημερήσια στο πρόγραμμα σου.
αν δεν σε ενδιαφέρουν οι τέχνες και ο Σαλβαντόρ Νταλί, να μην πας φιγκουέρες.
Αν θέλεις να κάνεις σώνει και καλά μια ημερήσια εκδρομή, πηγαινε Μονσεράτ. Ειναι ακρως εντυπωσιακό το όλο ...πακέτο, μοναστήρι, βουνό, θέα, τελεφερίκ, φύση κοκ.

μπορεί και να βαρεθείς στην Βαρκελώνη, μπορεί όμως και όχι.
Γούστα ορέξεις και διαθέσεις ειναι αυτές!:cool:
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.493
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντήσετε και για τις παραπομπές που μου κάνατε σχετικά με πληροφορίες για τη πόλη. Σίγουρα θα τις συμβουλευτώ. Πάντως, έχετε δίκιο, μάλλον δε θα πάω Χιρόνα Φιγκέρες τελικά...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ναι ταξιδιαρα... το μουσειο Eniac και το παρκο Θουαντέλα ειδικα να μη τα χασεις με τιποτα...
 

Μαρ

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουενος Αιρες
Εαν στο προγραμμα της εκδρομης δεν υπαρχει επισκεψη στο Parc Guell σου προτεινω να το επισκεφτεις ειναι πολυ ομορφο. Σου ευχομαι να περασεις πολυ ομορφα.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εγώ πάντως Βακρλώνη έμεινα 3 ολόκληρες μέρες και οριακά πρόλαβα να δω και να κάνω τα βασικά! Μην αφήνεις τη Βαρκελώνη για να κάνεις άλλες εκδρομές!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom