Γαλλία Ταξίδι Γαλλία και περιορισμοί covid

argeitikon

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας! Έκλεισα εισιτήρια με Aegean για Παρίσι 12-17/09 από Καλαμάτα.εγώ έχω νοσηση και μετά 2 εμβόλια,το τελευταίο έγινε 04/01/2022. Ο άντρας μου έχει εμβόλιο νοσηση εμβόλιο(τον κάλυπτε μόνο μια δόση μετά την νοσηση). Λέτε να έχουμε πρόβλημα;
 

Alic

Member
Μηνύματα
186
Likes
2.643
Καλησπερα σας! Έκλεισα εισιτήρια με Aegean για Παρίσι 12-17/09 από Καλαμάτα.εγώ έχω νοσηση και μετά 2 εμβόλια,το τελευταίο έγινε 04/01/2022. Ο άντρας μου έχει εμβόλιο νοσηση εμβόλιο(τον κάλυπτε μόνο μια δόση μετά την νοσηση). Λέτε να έχουμε πρόβλημα;
Καλησπέρα, γύρισα πριν λίγες μέρες από Γαλλία, κανείς, πουθενά, δεν μας έλεγξε, ποτέ.... Αν αλλάξει κάτι, θα πρέπει να το δείτε εκείνες τις ημέρες... Να περάστε τέλεια!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Καλησπέρα, γύρισα πριν λίγες μέρες από Γαλλία, κανείς, πουθενά, δεν μας έλεγξε, ποτέ.... Αν αλλάξει κάτι, θα πρέπει να το δείτε εκείνες τις ημέρες... Να περάστε τέλεια!
Αύριο κατευθυνομαστε για Colmar ημερισια οδική εκδρομή με την φίλη μου με λεωφορείο από λίγο πιο Νότια
Η φίλη μου από εχθές είναι θετική σε self test με ελαφριά συμπτώματα και δεν έχω σκοπό να χάσω την εκδρομή μου στην Γαλλία για κανένα λόγο. Θα της ζητήσω να φορά μάσκα στο λεωφορείο σε όλη τη διάρκεια των 2,5 ωρών.

Γενικά πουθενά δεν ασχολούνται με το θέμα και ο καθένας πρέπει να τηρεί τις συνθήκες υγιεινής
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αύριο κατευθυνομαστε για Colmar ημερισια οδική εκδρομή με την φίλη μου με λεωφορείο από λίγο πιο Νότια
Η φίλη μου από εχθές είναι θετική σε self test με ελαφριά συμπτώματα και δεν έχω σκοπό να χάσω την εκδρομή μου στην Γαλλία για κανένα λόγο. Θα της ζητήσω να φορά μάσκα στο λεωφορείο σε όλη τη διάρκεια των 2,5 ωρών.

Γενικά πουθενά δεν ασχολούνται με το θέμα και ο καθένας πρέπει να τηρεί τις συνθήκες υγιεινής
Θα της πρότεινα να κάτσει σπίτι και να μην πάει πουθενά. Πήγαινε εσύ μόνος σου. Αυτά έκανα κι εγώ όταν είχα κολλήσει σε ταξίδι και κατέληξα στο νοσοκομείο.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Θα της πρότεινα να κάτσει σπίτι και να μην πάει πουθενά. Πήγαινε εσύ μόνος σου. Αυτά έκανα κι εγώ όταν είχα κολλήσει σε ταξίδι και κατέληξα στο νοσοκομείο.
Θα κάνω πρωινό τέστ και στους δύο και θα αποφασίσω....και στην Ελλάδα προ διετίας οποίος κολλούσε έμπαινε 14 μέρες σε απομόνωση....
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές αλλά νομίζω ότι και στη χώρα που βρίσκομαι ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολείται με το θέμα. Όποιος φοβάται η δεν μπορεί απλά κάθεται σπίτι και δεν ταξιδεύει η βγαίνει έξω
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Αύριο κατευθυνομαστε για Colmar ημερισια οδική εκδρομή με την φίλη μου με λεωφορείο από λίγο πιο Νότια
Η φίλη μου από εχθές είναι θετική σε self test με ελαφριά συμπτώματα και δεν έχω σκοπό να χάσω την εκδρομή μου στην Γαλλία για κανένα λόγο. Θα της ζητήσω να φορά μάσκα στο λεωφορείο σε όλη τη διάρκεια των 2,5 ωρών.
Γενικά πουθενά δεν ασχολούνται με το θέμα και ο καθένας πρέπει να τηρεί τις συνθήκες υγιεινής
Δεν θέλω να κάνω υποδείξεις σε κανέναν , δεν μου αρέσει άλλωστε και αντιλαμβάνομαι ότι βρίσκεσαι σε ταξίδι αλλά εδώ δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με την υγεία μας αλλά και των άλλων. Θα σου άρεσε να είσαι δίπλα σε ένα λεωφορείο 2,5 ώρες με κάποιον (άγνωστο) που μπορεί να σε κολλήσει (εν γνώση του) και να σου "χαλάσει" (το λιγότερο) τις επόμενες 7 (τουλάχιστον) μέρες της ζωής σου ??? Δεν το πάω σε χειρότερες καταστάσεις....
 

EMILY9

Member
Μηνύματα
26
Likes
15
Καλησπέρα σας , τι ισχύει τώρα για να ταξιδέψει κάποιος στην Γαλλία χρειάζεται κάποιο πιστοποιητικό εμβολιασμού ή test ?
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
45
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σας , τι ισχύει τώρα για να ταξιδέψει κάποιος στην Γαλλία χρειάζεται κάποιο πιστοποιητικό εμβολιασμού ή test ?
Αν φτάσεις με αεροπλάνο θα πρέπει να συμπληρώσεις dplf.

Τώρα ανάλογα με το αν είσαι εμβολιασμένος ή όχι ακολουθείς τις επίσημες οδηγίες στο παρακάτω λινκ:

Covid 19 : International travel
 

seventh77

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Συγκεκριμένα 14 Ιουλίου στο αεροδρόμιο Beauvais δεν ζήτησαν dplf, επομένως δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις.
Σε όλα τα μεταφορικά ελάχιστοι φορούσαν μάσκες και ακόμα λιγότεροι στα μουσεία.
Άρα άλλο η θεωρία και άλλο τι ισχύει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Συγκεκριμένα 14 Ιουλίου στο αεροδρόμιο Beauvais δεν ζήτησαν dplf, επομένως δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις.
Σε όλα τα μεταφορικά ελάχιστοι φορούσαν μάσκες και ακόμα λιγότεροι στα μουσεία.
Άρα άλλο η θεωρία και άλλο τι ισχύει.
Α, επειδή δε ζήτησαν κάποια φορά, δε θα ζητήσουν ποτέ, παρότι ο νόμος λέει ότι πρέπει να το κάνεις. Ωραία λογική.

Κάντο το dplf να βρίσκεται, τσάμπα είναι, σε ένα λεπτό ξεμπερδεύεις.
 

seventh77

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Α, επειδή δε ζήτησαν κάποια φορά, δε θα ζητήσουν ποτέ, παρότι ο νόμος λέει ότι πρέπει να το κάνεις. Ωραία λογική.

Κάντο το dplf να βρίσκεται, τσάμπα είναι, σε ένα λεπτό ξεμπερδεύεις.
Επειδή δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα, αναφέρω με πραγματικό γεγονός ότι δεν ζητανε dplf. Όχι θεωρίες.
Τώρα ο καθένας από εκεί και ύστερα ας κανει και rapid και ότι άλλο ουσιαστικό για να είναι οκ με τον εαυτό του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom