Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημέρα σας, έκλεισα εισιτήρια στις 15/7/21 από Θεσσαλονίκη για Βερολίνο για τις 26/07/21. Θέλω να ταξιδεψω για επαγγελματικούς λόγους. Δυστυχώς στις 16/7/21 ανακοινώθηκε ότι η Ελλάδα μπαίνει στην επικινδυνη περιοχη λόγω covid και χρειάζεται 10 μερες καραντίνα. Μετα απο πολύ ταλαιπωρία και ψαξιμο εμαθα απο την πρεσβεια ότι η καραντινα μπορει να τελέιωσει νωρίτερα με νεο αρνητικο τεστ όμως οχι πριν τις 5 μερες. Αρα 5 μερες καραντινα. Ειμαι εμβολιασμένη και δεν εχω προβλημα, όμως οι δυο συνταξιδιώτες μου όχι. Ζητησα απο την easyjet να μου δωσουν voucher. ομως μου είπαν δε γινεται γιατι η πτηση θα γινει. Γνωρίζει καποιος κατι? Τι μπορω να κάνω?
Ευχαριστω πολύ
μα στην ιστοσελίδα τους η easyjet ..άλλα υπόσχονται
στη σελίδα covid-travel hub και μετά στο protection promise
λέει if your travel is impacted by a lockdown travel ban OR mandatory hotel quarantinee this summer...μπορείς(συνεχίζω μεταφράζοντας) είτε να μεταφέρεις το ταξίδι σου είτε να πάρεις VOUCHER AKOMA και εαν η πτήση γίνεται κανονικά,
το επικαλέσθηκες αυτο?
η μήπως παίζει ρόλο το ότι αναφέρουν καραντίνα σε ξενοδοχείο??ενω για σένα προβλέπεται "διαφορετική"καραντίνα εκεί που θα πάς?
παίζουν με τις λέξεις μου φαίνεται
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
250
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
μα στην ιστοσελίδα τους η easyjet ..άλλα υπόσχονται
στη σελίδα covid-travel hub και μετά στο protection promise
λέει if your travel is impacted by a lockdown travel ban OR mandatory hotel quarantinee this summer...μπορείς(συνεχίζω μεταφράζοντας) είτε να μεταφέρεις το ταξίδι σου είτε να πάρεις VOUCHER AKOMA και εαν η πτήση γίνεται κανονικά,
το επικαλέσθηκες αυτο?
η μήπως παίζει ρόλο το ότι αναφέρουν καραντίνα σε ξενοδοχείο??ενω για σένα προβλέπεται "διαφορετική"καραντίνα εκεί που θα πάς?
παίζουν με τις λέξεις μου φαίνεται
Ναι, ακριβως ετσι. Εχω τηλεφωνήσει 3 φορές. Την πρωτη μου είπαν μπορω να παρω voucher. Επρεπε όμως να το κάνω online. Επειδη δεν μπορούσα ξανατηλεφωνησα. Μου είπαν δε γινεται , δε δικαιούμαι voucher τελικά και επικαλεστηκα τα παραπάνω που γραφεις. Μου ειπαν μπορω να κάνω αλλαγη εισιτηριου για πτήση εως 9/21. Ξαναπηρα και επεμενα. Μου ειπαν αλλαγη πτησης εως 9/22 .ομως η αλλαγη πρεπει να γινει τωρα. Εξήγησα πως μπορω να ξερω την κατασταση πχ τον Οκτωβριο. Πολυ απλα μου ειπαν ότι πιστευουν όλα θα ειναι καλυτερα.......
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εξήγησα πως μπορω να ξερω την κατασταση πχ τον Οκτωβριο. Πολυ απλα μου ειπαν ότι πιστευουν όλα θα ειναι καλυτερα.......
Τρομερό επιχείρημα από πλευράς easy!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναι, ακριβως ετσι. Εχω τηλεφωνήσει 3 φορές. Την πρωτη μου είπαν μπορω να παρω voucher. Επρεπε όμως να το κάνω online. Επειδη δεν μπορούσα ξανατηλεφωνησα. Μου είπαν δε γινεται , δε δικαιούμαι voucher τελικά και επικαλεστηκα τα παραπάνω που γραφεις. Μου ειπαν μπορω να κάνω αλλαγη εισιτηριου για πτήση εως 9/21. Ξαναπηρα και επεμενα. Μου ειπαν αλλαγη πτησης εως 9/22 .ομως η αλλαγη πρεπει να γινει τωρα. Εξήγησα πως μπορω να ξερω την κατασταση πχ τον Οκτωβριο. Πολυ απλα μου ειπαν ότι πιστευουν όλα θα ειναι καλυτερα.......
μα όχι μονο voucher αλλά και refund προβλέπεται στην περίπτωση τη δική σου της καραντίνας
δεν μπορώ να καταλαβω όταν επικαλεσθηκες τα γραφόμενα τους δεν είχαν απάντηση;;άσε το ότι σε ..κατεύθυναν στην αλλαγή ,αλλά ποιά ήταν η απάντηση όταν τους διάβασες τα δικά τους γραφόμενα

δηλ μας κοροιδεύουν;;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Να θέσω ένα άλλο/απλό ερώτημα?
Είσαι σίγουρη ότι πρέπει να μπείτε καραντίνα? Δεν το νομίζω...
Η Ελλάδα είναι basic risk country...
Ούτε high incidence ούτε area of variants of concern
FAQ Coronavirus Entry Regulations
https://www.bundesgesundheitsminist...ads/C/Coronavirus/Infoblatt/2021/EN_MB_bf.pdf
https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ...gebiete_aktuell_en.pdf?__blob=publicationFile
ααα ,ας διευκρινισθεί αυτό,
καλώς έκανες κα μας το έγραψες γιατί τότε αδίκως κατηγορούμε την easyjet...
μήπως οι της easyjet ήταν καλύτερα ενημερωμένοι?

που είναι η penelope να μας το διευκρινήσει
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
250
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
μα όχι μονο voucher αλλά και refund προβλέπεται στην περίπτωση τη δική σου της καραντίνας
δεν μπορώ να καταλαβω όταν επικαλεσθηκες τα γραφόμενα τους δεν είχαν απάντηση;;άσε το ότι σε ..κατεύθυναν στην αλλαγή ,αλλά ποιά ήταν η απάντηση όταν τους διάβασες τα δικά τους γραφόμενα

δηλ μας κοροιδεύουν;;

Οταν διαβαζα απο το site τους ακριβως τι γραφουν μου ελεγαν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι. σαν να μην καταλαβαινουν. αφου επεμενα αρκετα μου ειπε να επικοινωνησω με το customer service team τη ρωτησα γιατι αυτη τι ηταν; απαντηση δεν πηρα.
μας δουλευουν σιγουρα.

Να θέσω ένα άλλο/απλό ερώτημα?
Είσαι σίγουρη ότι πρέπει να μπείτε καραντίνα? Δεν το νομίζω...
Η Ελλάδα είναι basic risk country...
Ούτε high incidence ούτε area of variants of concern
FAQ Coronavirus Entry Regulations
https://www.bundesgesundheitsminist...ads/C/Coronavirus/Infoblatt/2021/EN_MB_bf.pdf
https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ...gebiete_aktuell_en.pdf?__blob=publicationFile
τα διαβασα κι εγω πολλες φορες. στο site μαλιστα της aegean γραφει ραν δηλωσεις το τεστ δεν μπσινεις καραντινα. η πρεσβεια ομως μου ειπε οτι μπαινεις και απλα μπορεις να την τερματισεις με αρνητικο τεστ 5 μερες νωριτερα. τι να ισχυει αραγε;
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
250
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
ααα ,ας διευκρινισθεί αυτό,
καλώς έκανες κα μας το έγραψες γιατί τότε αδίκως κατηγορούμε την easyjet...
μήπως οι της easyjet ήταν καλύτερα ενημερωμένοι?

που είναι η penelope να μας το διευκρινήσει
αυτη την ενημερωση ειχα χθες απο την πρεσβεια. την κυριακη ηρθε μια φιλη απο γερμανια και επιστρεφει την πεμπτη. ρωτησε λοιπον στο αεροδρομιο. οι απαντησεις δεν ηταν ξεκαθαρες. της ειπαν οτι ισως χρειαζεται νεο τεστ εκει. τελικα εκεινη επιστρεφει ευκολα γιατι θα μεινει 7 μερες και οχι 10. μακαρι να κανω λαθος. και να ταξιδεψω. πως θα το μαθω ομως;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
αυτη την ενημερωση ειχα χθες απο την πρεσβεια. την κυριακη ηρθε μια φιλη απο γερμανια και επιστρεφει την πεμπτη. ρωτησε λοιπον στο αεροδρομιο. οι απαντησεις δεν ηταν ξεκαθαρες. της ειπαν οτι ισως χρειαζεται νεο τεστ εκει. τελικα εκεινη επιστρεφει ευκολα γιατι θα μεινει 7 μερες και οχι 10. μακαρι να κανω λαθος. και να ταξιδεψω. πως θα το μαθω ομως;
Λοιπον....μπήκα στο σάιτ της easyjet...
..κόμβος ταξιδίων...χάρτης περιορισμών εισόδου λόγω covid
..from greece to germany
με βάση τα νεα δεδομένα 18 ΙΟΥΛΙΟΥ
μας έχει στην new basic risk area
και παρακάτω όμως που μιλάει για καραντίνες δεν διαχωρίζει τους ταξιδιώτες με βάση high risk η basic risk αλλά μιλάει για όλους τους ταξιδιώτες που έχουν περάσει χρόνο σε risk area ότι πρέπει να μπουν σε καραντίνα....

μπες και διάβασε τα κι εσύ λεπτομερώς γιατί είναι και ολίγον ακαταλαβίστικα και κουραστικά

και μη χειρότερα,τα δεδομένα αλλάζουν κάθε λίγο και πρέπει να ψαχνόμαστε μέχρι τελευταία στιγμή

και συν τις άλλοις να έχουμε και τις αεροπορικές να μας υπόσχονται πράγματα και να μας δουλεύουν
και την θεωρούσα αξιόπιστη την easyjet σε σχέση με ...άλλες παρόμοιου βεληνεκούς ...γιατί σε ακύρωση πτήσης είχα πάρει τα χρήματα μεσα σε 2 μήνες αν θυμάμαι καλά...

στη θέση σου(στην οποία θα βρεθώ ,,,προσεχώς λόγω επικείμενου ταξιδιού στην αγγλία)θα επέμενα με το customer service να βγάλω άκρη .τηλέφωνο email
αυτό έλειπε αφού μπορούμε μέχρι και λεφτά πίσω να πάρουμε
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Following a stay in a basic risk area, home quarantine can be ended prematurely by submitting a negative test result via the Federal Republic’s travel portal at https://einreiseanmeldung.de. Quarantine can be ended after you have submitted your negative test result. If this proof is already submitted before entry, no quarantine is necessary.

FAQ Coronavirus Entry Regulations
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Following a stay in a basic risk area, home quarantine can be ended prematurely by submitting a negative test result via the Federal Republic’s travel portal at https://einreiseanmeldung.de. Quarantine can be ended after you have submitted your negative test result. If this proof is already submitted before entry, no quarantine is necessary.

FAQ Coronavirus Entry Regulations
τι ημερομηνία έχει αυτο το ανακοινωθέν??
γιατί τα πράγματα αλλάζουν....μήνα με μήνα να μην πω μέρα με τη μέρα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom