Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.115
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Προχθές έκανα μια έρευνα για τον ίδιο λόγο και ο υπάλληλος της Lufthansa στο τηλέφωνο μου εξήγησε ότι απαιτείται PLF+πιστοποιητικό, παρόλο που δε το βρήκα κάπου γραπτώς όλο αυτό.
Προφανώς το κάνεις για να σαι ήσυχος.
Όλο και κάποιο μέλος θα έχει περάσει transit τελευταία μέσω Γερμανίας, να δούμε τι εμπειρία είχε.
Ξερω περίπτωση που του ζήτησαν plf, δεν είχε τους ειπε οτι ειναι transit και έπειτα απο μια μικρή σύσκεψη που κάνανε οι υπαλληλοι μεταξυ τους τον αφησαν να περασει.. Αλλα αυτο που λες κανεις ενα να υπάρχει και τελος..
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Δεν χρειάζεται να κάνεις plf για transit. Το λέει ξεκάθαρα στο Informationen zu Einreisebeschränkungen, Test- und Quarantänepflicht in Deutschland.

Von dieser Anmeldepflicht sind insbesondere Personen ausgenommen, die
im Rahmen des Grenzverkehrs: Personen, die weniger als 24 Stunden in einem Hochrisikogebiet oder Virusvariantengebiet waren oder nur für bis zu 24 Stunden nach Deutschland einreisen.
 
Last edited:

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Καλησπερα παιδια.Στελνω περισσοτερο για επιβεβαιωση.
Ταξιδευω γερμανια τελος του μηνα.Ειμαι μονο με πιστοποιητικο νοησης, ενεργο.
Χρειαζεται μονο να συμπληρωσω αυτην εδω τη σελιδα?
Digitale Einreiseanmeldung
Χρειαζεται να στειλω κατι στην εταιρεια που ταξιδευω?Νομιζω σε καποια φαση για το τσεκ ιν μου ζητησε αν εχω εγγραφα να τα επισυναψω.Ειναι απαραιτητο ή απλα τα δειχνω στην πυλη?
Τελος για επιστροφη Ελλαδα αρχες του μηνα, χρειαζεται ραπιντ η κατι αντιστοιχο με το παραπανω εγγραφο?
Ευχαριστω προκαταβολικα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έχει μπει κανείς στη Γερμανία τελευταία; Διαβάζω στις προϋποθέσεις για πιστοποιητικό εμβολιασμού και Plf με επιπλέον όμως αρνητικό τεστ για όσους έρχονται από Ελλάδα, ή καταλαβαίνω λάθος;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.115
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Έχει μπει κανείς στη Γερμανία τελευταία; Διαβάζω στις προϋποθέσεις για πιστοποιητικό εμβολιασμού και Plf με επιπλέον όμως αρνητικό τεστ για όσους έρχονται από Ελλάδα, ή καταλαβαίνω λάθος;
Screenshot_20220302_171140.jpg
εγω παλι διαβάζω αυτό!!! Χμμμ!! Αρα ουτε plf γερμανικο!!! Θα παρω τηλ γιατί με ενδιαφέρει!!!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.273
Likes
7.914
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εγώ πάλι που τσέκαρα εδώ Digitale Einreiseanmeldung με χώρα αναχώρησης Ελλάδα με προχώρησε να το συμπληρώσω !
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Προφανώς δεν περάστηκε η αλλαγή στο σύστημα.
Απ'ότι κατάλαβα και για transit δε χρειάζεται κάποιο επιπλέον έγγραφο
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Έχει μπει κανείς στη Γερμανία τελευταία; Διαβάζω στις προϋποθέσεις για πιστοποιητικό εμβολιασμού και Plf με επιπλέον όμως αρνητικό τεστ για όσους έρχονται από Ελλάδα, ή καταλαβαίνω λάθος;
Σάββατο ήρθα δεν μου ζητήθηκε τεστ και μπήκα με νοσησης...

Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, έχω συμπληρώσει το plf για Ελλάδα και έχω βάλει σε ένα σημείο που λέει non family company Το άτομο που ταξιδεύει μαζί μου. Χρειάζεται να κάνω και ξεχωριστό plf γι αυτό ή είμαστε οκ?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Σάββατο ήρθα δεν μου ζητήθηκε τεστ και μπήκα με νοσησης...

Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, έχω συμπληρώσει το plf για Ελλάδα και έχω βάλει σε ένα σημείο που λέει non family company Το άτομο που ταξιδεύει μαζί μου. Χρειάζεται να κάνω και ξεχωριστό plf γι αυτό ή είμαστε οκ?
Υπό νορμάλ συνθήκες (και τυπικά) είσαι ΟΚ.
Προσωπικά θα έκανα ξεχωριστά plf, κατά βάση μην πέσω σε στραβό υπάλληλο στον έλεγχο πριν την πτήση.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.115
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Πλεον και το official γερμανικο site εχει αφαιρεσει την Ελλαδα ,αλλα και τις υπολοιπες χωρες,απο την κατηγορια high risk.Δεν χρειαζεται πλεον εγγραφη in advance...Και να θες δλδ δεν μπορεις να κανεις register online .Συνεχιζει να ισχυει η απαιτηση για vaccination η test..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συνεχιζει να ισχυει η απαιτηση για vaccination η test..
Απ' ότι καταλαβαίνω είναι ή τεστ ή νόσησης/εμβολιασμου. Δε βλέπω να προκύπτει κάτι άλλο, σωστά;
Το Plf πάντως που απαιτούσε μέχρι χθες όντως καταργήθηκε:


Griechenland / Greece
The country you've selected is not classified as a risk area.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom