Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

loumidis15

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Ακριβώς, αυτά και τις ταυτότητες σας και είστε έτοιμοι!

Έχω γράψει ταξιδιωτική ιστορία σχετικά εδώ:

Γερμανία - Berlin, όπως ‘’Bar’’, όπως ‘’Beer’’
ευχαριστω πολυ για την ευγενια σου και την βοηθεια φιλε.. με το καλο να γυρισω και θα παραθεσω και εγω τις εμπειριες μου!
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Καλημέρα σας. Για Γερμανία ξερει κανεις τι ισχύει με τις μάσκες ? Είναι υποχρεωτικές και σε εξωτερικούς χώρους ?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εγώ μίλησα με το ξενοδοχείο στην Νυρεμβέργη και μου είπαν πως μέχρι τις 11 Οκτώβρη τα Rapid Test είναι δωρεάν. Από εκεί και πέρα θα κοστίζουν 11.5€ αν και δεν είναι ακόμα ξεκάθαρα.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Καλημέρα, μόλις έκλεισα ενα ταξιδάκι για κεντρική Ισπανία! το πρόβλημα είναι ότι είμαι με transit πτήση μέσω Γερμανίας. Ξέρουμε αν πρέπει και στις transit πτήσεις να κοιτάμε τις νομοθεσίες κάθε χώρας?

Επίσης στο plf, όταν γυρίσω Ελλάδα, θα βάλω ποιον αριθμό πτήσης ( την 2η από Γερμανία)?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχουμε καμία ενημέρωση τι ισχύει για τους ανεμβολιαστους; Καθημερινό Rapid Test και είναι εντάξει;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Έχουμε καμία ενημέρωση τι ισχύει για τους ανεμβολιαστους; Καθημερινό Rapid Test και είναι εντάξει;
Πριν 10 μερες περιπου συγγενης μου μπηκε Γερμανια με μοριακο τεστ. Για rapid δεν γνωριζω να σου πω.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
817
Likes
10.387
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Έχουμε καμία ενημέρωση τι ισχύει για τους ανεμβολιαστους στην Γερμανία ;
Εξαρτάται από το κρατίδιο που πηγαίνεις.Στη Νυρεμβέργη που θα πας (αν θυμάμαι καλά) ισχύουν τα εξής:σε μπαρ,εστιατόρια κλπ μπαίνουν οι εμβολιασμένοι,οι αναρρώσαντες το τελευταίο εξάμηνο και οι ανεμβολίαστοι με αρνητικό τεστ (PCR 48ωρο ή rapid 24ωρο).Τα τεστ τα δέχονται μόνο από συγκεκριμένα εξεταστικά κέντρα που βρίσκονται σε διάφορα σημεία της πόλης.Μάσκα υποχρεωτική σε κλειστούς χώρους,ΜΜΕ κλπ.Η μάσκα πρέπeι να είναι χειρουργική ή ffp2,όχι υφασμάτινη.Αν θελήσεις να πας σε κάποια εκδήλωση ή συναυλία πρέπει να δεις τι ζητουν οι διοργανωτές γιατί ορισμένες επιτρέπουν την είσοδο μόνο σε εμβολιασμένους. Ενημέρωση για την είσοδο στη Γερμανία στο site www.einreiseanmeldung.de. Μπαίνεις στη σελίδα,δηλώνεις από που έρχεσαι και που πας και σου βγάζει αυτόματα αν χρειάζεσαι PLF.Αυτά ισχύουν σήμερα,κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θα ισχύει τις ημέρες που θα ταξιδέψεις.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εξαρτάται από το κρατίδιο που πηγαίνεις.Στη Νυρεμβέργη που θα πας (αν θυμάμαι καλά) ισχύουν τα εξής:σε μπαρ,εστιατόρια κλπ μπαίνουν οι εμβολιασμένοι,οι αναρρώσαντες το τελευταίο εξάμηνο και οι ανεμβολίαστοι με αρνητικό τεστ (PCR 48ωρο ή rapid 24ωρο).Τα τεστ τα δέχονται μόνο από συγκεκριμένα εξεταστικά κέντρα που βρίσκονται σε διάφορα σημεία της πόλης.Μάσκα υποχρεωτική σε κλειστούς χώρους,ΜΜΕ κλπ.Η μάσκα πρέπeι να είναι χειρουργική ή ffp2,όχι υφασμάτινη.Αν θελήσεις να πας σε κάποια εκδήλωση ή συναυλία πρέπει να δεις τι ζητουν οι διοργανωτές γιατί ορισμένες επιτρέπουν την είσοδο μόνο σε εμβολιασμένους. Ενημέρωση για την είσοδο στη Γερμανία στο site www.einreiseanmeldung.de. Μπαίνεις στη σελίδα,δηλώνεις από που έρχεσαι και που πας και σου βγάζει αυτόματα αν χρειάζεσαι PLF.Αυτά ισχύουν σήμερα,κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θα ισχύει τις ημέρες που θα ταξιδέψεις.
Σε υπέρ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
Last edited by a moderator:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Το PLF από Γερμανία για Ελλάδα ποτέ θα πρέπει να τα έχω συμπληρώσει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom