Γαλλία Ελβετία Ταξίδι Ελβετία - Γαλλία

makisg

Member
Μηνύματα
4.822
Likes
15.888
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ειχα προνοησει να αγορασω ενα σετ μικρων βαζακιων 30ml και περασαν. Φιλη πηρε ενα μεγαλο βαζο και της το κρατησαν.

Καλά που μου το είπες. Ετσι θα κάνω και εγώ, θα ψάξω να βρω αν έχει κάτω των 100ml.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.822
Likes
15.888
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Όσο ήμουν Γαλλία δεν πλήρωσα καθόλου διόδια, καθώς δεν χρησιμοποίησα καθόλου τους αυτοκινητοδρομους. Σύμφωνα, όμως, με αυτά που είχα διαβάσει πριν πάω, τα περισσότερα διόδια στη Γαλλία είναι αυτοματοποιημένα και μονο σε αυτά που έχει περισσότερη κίνηση μπορείς να βρεις υπάλληλο. Πληρώνεις με όλους τους τρόπους. Επειδή όλα τα διόδια της χώρας δεν ανήκουν σε μία εταιρεία, υπάρχουν διόδια που πληρώνεις με χαρτάκι που παίρνεις όταν μπαίνεις στον αυτοκινητοδρομο και πληρώνεις όταν βγαίνεις, και υπάρχουν διόδια που πληρώνεις κάθε φορά που φτάνεις σε αυτά (όπως τα δικά μας).

Αυτά μέχρι να σου απαντήσει όποιος έχει πληρώσει διόδια.

Έτσι έχω και εγώ σκοπό να κάνω στις μικρές διαδρομές, να αποφύγω δηλαδή τους αυτοκινητοδρόμους. Αλλά ήθελα να έχω μια εικόνα το πως λειτουργούν τα διόδια εκεί. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.224
Likes
41.719
Καλά που μου το είπες. Ετσι θα κάνω και εγώ, θα ψάξω να βρω αν έχει κάτω των 100ml.
Θα εκπλαγεις απο το που βρηκα travel size. Ειχε στη Γκαλερι Λαφαγιετ της Ντιζον στον τελευταιο οροφο που εχει αναμνηστικα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.822
Likes
15.888
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Θα εκπλαγεις απο το που βρηκα travel size. Ειχε στη Γκαλερι Λαφαγιετ της Ντιζον στον τελευταιο οροφο που εχει αναμνηστικα.

Κλείδωσε;)........ το θυμάμαι, το είχες αναφέρει και κάπου αλλού παλαιότερα. Σε ευχαριστώ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.822
Likes
15.888
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Κλείδωσε;)........ το θυμάμαι, το είχες αναφέρει και κάπου αλλού παλαιότερα. Σε ευχαριστώ.
Για να απαντήσω στην απορία που είχα, να πω ότι αγόρασα και εγώ από την Γκαλερί Λαφαγιέτ, στον πρώτο όροφο είχαν τα local προϊόντα αυτά.

IMG_20240603_224909.jpg


Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως ήταν το εξής, δηλαδή δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι όσον αφορά τα υγρά σε κάποιες χώρες ή σε κάποια αεροδρόμια. Μπαίνοντας στο αεροδρόμιο και περνώντας από το έλεγχο χειραποσκευων, ρωτώ την υπάλληλο αν πρέπει να βγάλω έξω από το σακίδιο το λάπτοπ και τα υγρά και μου απαντά ότι όλα τα αφήνω μέσα. Όταν περάσαμε τον έλεγχο και πήγα να πάρω τις αποσκευές μας σηκώνοντας το σακίδιο αναρωτιέμαι γιατί είναι τόσο βαρύ και ανοίγοντας το θυμάμαι ότι είχα μέσα ένα μπουκάλι νερό του 1,5 λίτρου
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.566
Likes
8.672
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για να απαντήσω στην απορία που είχα, να πω ότι αγόρασα και εγώ από την Γκαλερί Λαφαγιέτ, στον πρώτο όροφο είχαν τα local προϊόντα αυτά.

View attachment 465932

Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως ήταν το εξής, δηλαδή δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι όσον αφορά τα υγρά σε κάποιες χώρες ή σε κάποια αεροδρόμια. Μπαίνοντας στο αεροδρόμιο και περνώντας από το έλεγχο χειραποσκευων, ρωτώ την υπάλληλο αν πρέπει να βγάλω έξω από το σακίδιο το λάπτοπ και τα υγρά και μου απαντά ότι όλα τα αφήνω μέσα. Όταν περάσαμε τον έλεγχο και πήγα να πάρω τις αποσκευές μας σηκώνοντας το σακίδιο αναρωτιέμαι γιατί είναι τόσο βαρύ και ανοίγοντας το θυμάμαι ότι είχα μέσα ένα μπουκάλι νερό του 1,5 λίτρου
Έχουν μεγάλη αγάπη στο cassis οι Γάλλοι αλλά σε μουστάρδα πρώτη φορά το βλέπω! Ταιριάζει; Δοκιμάσατε; Ή τους εμπιστευθηκατε τυφλά; 😅
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.224
Likes
41.719
Έχουν μεγάλη αγάπη στο cassis οι Γάλλοι αλλά σε μουστάρδα πρώτη φορά το βλέπω! Ταιριάζει; Δοκιμάσατε; Ή τους εμπιστευθηκατε τυφλά; 😅
Εγω ειχα παρει μουσταρδα με τρουφα. Δεν ηταν ασχημη, δεν μου ελειψε και ποτε.
Απο τοτε φερνω μονο τυρια.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.822
Likes
15.888
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Έχουν μεγάλη αγάπη στο cassis οι Γάλλοι αλλά σε μουστάρδα πρώτη φορά το βλέπω! Ταιριάζει; Δοκιμάσατε; Ή τους εμπιστευθηκατε τυφλά; 😅
Όχι δεν δοκίμασα, έφερα δώρο στα παιδιά μου που τους αρέσουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.677
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom