Γαλλία Ελβετία Ταξίδι Ελβετία - Γαλλία

el_vl

Member
Μηνύματα
36
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΚΙΝΟ & ΤΟΚΙΟ
Καλησπέρα σας! Έχω στα σκαριά ένα ταξίδι 5 ημερών τον Δεκέμβρη με προορισμό τη Βασιλεια ( ισως με διανυκτέρευση εκεί) και από κει να πάμε Κολμαρ και Βέρνη. Και ήθελα τα φώτα σας, αξίζει διανυκτέρευση στην βασιλεια;; Ή να προτιμήσουμε να πάμε κατευθείαν Βέρνη ή θα βαρεθούμε αν πχ μείνουμε 2 βραδιά;; Στο Κολμαρ πόσες διανυκτερεύσεις αξίζει; Θα φτάσουμε Βασιλεια κ θα φύγουμε από κει. Σας ρωτάω από τώρα για να ξέρω αν αξίζει αλλιώς να ψάξω για άλλο προορισμό.
Ευχαριστώ προκαταβολικά😍
 

el_vl

Member
Μηνύματα
36
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΚΙΝΟ & ΤΟΚΙΟ
Να βαλετε διανυκτερευση στο Στρασβουργο. Η Κολμαρ ειναι οκ για ημερησια.
σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου αλλά λίγο που το έψαξα το βρήκα υπέροχο !!! Βασιλεια πιστεύεις αξίζει να μείνουμε ένα βράδυ ή να την προσπεράσουμε ;;
 

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
698
Αν χωράει στο πρόγραμμα να πάτε και Χαϊδελβέργη...Μαγεία!!
Οπότε προτείνω: Βασίλεία 1 μέρα ο.κ Στρασβούργο 2 μέρες, 1 μέρα Χαϊδελβέργη και 1 μέρα Βέρνη,,,

Κόλμαρ ημερήσια μόνο για τις κλασσικές φωτογραφίες ,Βασιλεία διανυκτέρευση όταν φτάνετε ή όταν φεύγετε από εκεί , ανάλογα τις ώρες των πτήσεων , Η Βασιλεία έχει κάποια ωραία μέρη(Δημαρχείο, Καθεδρικός, μπαλκόνι του Ρήνου ) αλλά όπως και η Βέρνη μπορεί να δεις τα βασικά σε 1 μέρα κι έπειτα η Ελβετία είναι πανάκριβη, τον Δεκέμβριο σκοτεινιάζει νωρίς και οι Ελβετοί πηγαίνουν δουλειά-σπίτι...
Πιο όμορφο και πιο ζωντανό το Στρασβούργο και κουκλίστικη ή Χαϊδελβέργη..
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η περιοδος εκεινη ειναι φουλ χριστουγεννιατικη και πέρα απι Κολμαρ αξιζουν επισκεψη πολλά από τα χωριά στο δρόμο του Κρασιού όπως το Εγκισάιμ, Ρίκβιρ, Καιζερσέμπεργκ, Ριμπωβίλ κ.α. Μπορεις να δεις 2-3 απο λίγες ώρες είναι όλα πολυ ομορφα στολισμένα και εχουν χριστουγεννιάτικες αγορές. Η Βασιλεία ειναι οκ για μια μερα ή και λιγοτερο. Για Στρασβουργο συμφωνω με όλους πιο πάνω που το πρότειναν και θα προσθέσω μέλανα δρυμό και μπάντεν μπάντεν που ειχε υπέροχη χριστουγεννιάτικη αγορά.

λίγο διαφορετικό απο αυτό που εχεις σκεφτεί αλλά ίσως σου δώσει καμια ιδέα, ρίξε μια ματιά
Γαλλία - Γερμανία - Ελβετία - Ηνωμένο Βασίλειο - Κυνηγώντας τα Χριστούγεννα.Λονδίνο-Αλσατία-Μέλανας Δρυμός
 

el_vl

Member
Μηνύματα
36
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΚΙΝΟ & ΤΟΚΙΟ
Αν χωράει στο πρόγραμμα να πάτε και Χαϊδελβέργη...Μαγεία!!
Οπότε προτείνω: Βασίλεία 1 μέρα ο.κ Στρασβούργο 2 μέρες, 1 μέρα Χαϊδελβέργη και 1 μέρα Βέρνη,,,

Κόλμαρ ημερήσια μόνο για τις κλασσικές φωτογραφίες ,Βασιλεία διανυκτέρευση όταν φτάνετε ή όταν φεύγετε από εκεί , ανάλογα τις ώρες των πτήσεων , Η Βασιλεία έχει κάποια ωραία μέρη(Δημαρχείο, Καθεδρικός, μπαλκόνι του Ρήνου ) αλλά όπως και η Βέρνη μπορεί να δεις τα βασικά σε 1 μέρα κι έπειτα η Ελβετία είναι πανάκριβη, τον Δεκέμβριο σκοτεινιάζει νωρίς και οι Ελβετοί πηγαίνουν δουλειά-σπίτι...
Πιο όμορφο και πιο ζωντανό το Στρασβούργο και κουκλίστικη ή Χαϊδελβέργη..
Χαιδελβεργη την έχω σε πρόγραμμα από Φρανκφούρτη να την επισκεφτώ! Το Στρασβούργο όμως μου το προτείνεται όλοι κ νομίζω ότι θα γίνει η βάση μας κ θα κάνουμε εξορμήσεις από κει! Σε ευχαριστώ πολύ !!
 

el_vl

Member
Μηνύματα
36
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΚΙΝΟ & ΤΟΚΙΟ
Η περιοδος εκεινη ειναι φουλ χριστουγεννιατικη και πέρα απι Κολμαρ αξιζουν επισκεψη πολλά από τα χωριά στο δρόμο του Κρασιού όπως το Εγκισάιμ, Ρίκβιρ, Καιζερσέμπεργκ, Ριμπωβίλ κ.α. Μπορεις να δεις 2-3 απο λίγες ώρες είναι όλα πολυ ομορφα στολισμένα και εχουν χριστουγεννιάτικες αγορές. Η Βασιλεία ειναι οκ για μια μερα ή και λιγοτερο. Για Στρασβουργο συμφωνω με όλους πιο πάνω που το πρότειναν και θα προσθέσω μέλανα δρυμό και μπάντεν μπάντεν που ειχε υπέροχη χριστουγεννιάτικη αγορά.

λίγο διαφορετικό απο αυτό που εχεις σκεφτεί αλλά ίσως σου δώσει καμια ιδέα, ρίξε μια ματιά
Γαλλία - Γερμανία - Ελβετία - Ηνωμένο Βασίλειο - Κυνηγώντας τα Χριστούγεννα.Λονδίνο-Αλσατία-Μέλανας Δρυμός
σε ευχαριστώ πολύγια τις ιδέες κγια την ιστορία σίγουρα θα με βοηθήσει. Σκεφτόμαστε να κάνουμε βάση τοΣτρασβουργο με μικρές εκδρομές στα χωριά κ ένα βράδυ αναγκαστικά Βασιλεια για την επιστροφή
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Χαιδελβεργη την έχω σε πρόγραμμα από Φρανκφούρτη να την επισκεφτώ! Το Στρασβούργο όμως μου το προτείνεται όλοι κ νομίζω ότι θα γίνει η βάση μας κ θα κάνουμε εξορμήσεις από κει! Σε ευχαριστώ πολύ !!
Αν δεν σας αρεσουν τα χωρια (εμενα ας πουμε δεν μ αρεσουν) πατε και ως το Νανσι η το Μετζ.
Αφου λετε οτι θα πατε Γερμανια αλλη φορα.
 

Evafragkou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. 15 Δεκεμβρίου κλείσαμε εισιτήρια για Ζυριχη και επιστροφή 21.
Σε αυτές τις 6 μέρες θα θέλαμε να πάμε και κολμαρ και στρασβουργο.η τιμή του τρένου για στρασβουργο που μπορούμε να το δούμε; Η τιμή του αλπικού τρένου γνωρίζετε ποσο είναι ;και τα εισιτήρια του αλπικού πρέπει να τα κλείσουμε από τώρα ; Επίσης τι άλλο μπορούμε να κάνουμε ; Εκτός από σκι.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλησπέρα σε όλους! Δεν ξέρω γιατί αλλά φέτος δεν έχω βρει ταξιδιωτική ηρεμία. Λίγα πράγματα κλεισμένα αλλά έχω βρει άλλα τόσα το διάστημα του χειμώνα που δεν βολεύουν σε κανέναν άλλον εκτός από εμένα. Έτσι μου έχουν αναθέσει να ετοιμάσω κάτι καλό για την άνοιξη.
Μετά την πρώτη μου επίσκεψη στην Ελβετία και όντας μαγεμένη κυριολεκτικά θέλω στο πρόγραμμα να την εντάξω και πάλι. Άρα θέλω την γνώμη των πιο ειδικών στο κομμάτι της ανατολικής Γαλλίας η οποία συνορεύει με την Ελβετία. Το πιθανό αυτό ταξίδι , το οποίο υπάρχει μόνο στο μυαλό μου ακόμη , θα έχει αφετηρία την Βασιλεία λόγω χαμηλών ναύλων της easyjet για απευθείας πτήση από Θεσσαλονίκη την άνοιξη. Θα παραθέσω σκριν των σταθμών. Πιθανές ημερομηνίες είναι 2-9/4 60 ευρώ μετ' επιστροφής δηλαδή 7 σχεδόν γεμάτες μέρες. Οι απορίες μου πολλές όπως η επιλογή των πόλεων , αν θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο είναι καλύτερα να νοικιάσουμε από το αεροδρόμιο της Βασιλείας ή από Γαλλία τι βινιέτα έχουν, παρκινγκ, , που να βάλω διαμονές που να είναι value for money και γενικά οποιαδήποτε συμβουλή έχετε που να αφορά το παρακάτω πρόγραμμα .
1699361624101.png
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Αν δεν κάνω λάθος η ανατολική Γαλλία συνορεύει με την Ελβετία ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Καλησπέρα σε όλους! Δεν ξέρω γιατί αλλά φέτος δεν έχω βρει ταξιδιωτική ηρεμία. Λίγα πράγματα κλεισμένα αλλά έχω βρει άλλα τόσα το διάστημα του χειμώνα που δεν βολεύουν σε κανέναν άλλον εκτός από εμένα. Έτσι μου έχουν αναθέσει να ετοιμάσω κάτι καλό για την άνοιξη.
Μετά την πρώτη μου επίσκεψη στην Ελβετία και όντας μαγεμένη κυριολεκτικά θέλω στο πρόγραμμα να την εντάξω και πάλι. Άρα θέλω την γνώμη των πιο ειδικών στο κομμάτι της ανατολικής Γαλλίας η οποία συνορεύει με την Ελβετία. Το πιθανό αυτό ταξίδι , το οποίο υπάρχει μόνο στο μυαλό μου ακόμη , θα έχει αφετηρία την Βασιλεία λόγω χαμηλών ναύλων της easyjet για απευθείας πτήση από Θεσσαλονίκη την άνοιξη. Θα παραθέσω σκριν των σταθμών. Πιθανές ημερομηνίες είναι 2-9/4 60 ευρώ μετ' επιστροφής δηλαδή 7 σχεδόν γεμάτες μέρες. Οι απορίες μου πολλές όπως η επιλογή των πόλεων , αν θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο είναι καλύτερα να νοικιάσουμε από το αεροδρόμιο της Βασιλείας ή από Γαλλία τι βινιέτα έχουν, παρκινγκ, , που να βάλω διαμονές που να είναι value for money και γενικά οποιαδήποτε συμβουλή έχετε που να αφορά το παρακάτω πρόγραμμα .
View attachment 445931
Η Γαλλια εχει καλουτσικες τιμες στη διαμονη τυπου 100 το δικλινο, με λιγο πιο ακριβη τη Λυον.
Στη Γενευη ολοι μενουν στη γαλλικη πλευρα για πιο φθηνη διαμονη.
Μεταξυ Ντιζον και Λυον ειναι εγκλημα να μην κανετε σταση στη Beaune.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.506
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom