Πορτογαλία Ταξίδι Ελλάδα-Πόρτο?

Aquakiss

Member
Μηνύματα
23
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Καλησπέρα σε όλους.

Μένω στο Ηράκλειο Κρήτης και σκέφτομαι να επισκεφτώ ένα φίλο που μένει σ ένα χωριό κοντά στο Πορτο (στην Πορτογαλία ντε!:D) και απ' ότι γνωρίζω δεν υπάρχουν πτήσεις απευθείας απο Αθήνα. Οι περισσότεροι πάνε μέσω Γερμανίας (Φρανκφούρτη , Μόναχο κλπ). Υπάρχουν πτήσεις απευθείας απο Ηρακλειο για Γερμανικές πόλεις. Θα με σύμφερε οικονομικά αν ακολουθουσα αυτη τη διαδρομή?

Γενικότερα, η Πορτογαλία είναι ακριβή?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σε όλους.

Μένω στο Ηράκλειο Κρήτης και σκέφτομαι να επισκεφτώ ένα φίλο που μένει σ ένα χωριό κοντά στο Πορτο (στην Πορτογαλία ντε!:D) και απ' ότι γνωρίζω δεν υπάρχουν πτήσεις απευθείας απο Αθήνα. Οι περισσότεροι πάνε μέσω Γερμανίας (Φρανκφούρτη , Μόναχο κλπ). Υπάρχουν πτήσεις απευθείας απο Ηρακλειο για Γερμανικές πόλεις. Θα με σύμφερε οικονομικά αν ακολουθουσα αυτη τη διαδρομή?

Γενικότερα, η Πορτογαλία είναι ακριβή?

Η Lufthansa (σε συνεργασία και με την Aegean) σίγουρα εξυπηρετεί από θέμα ευκολίας για να φθάσεις από το Ηράκλειο στο Πόρτο. Όσο για το κόστος πρέπει να ψάξεις τί φθηνότερο βρίσκεις για την περίοδο που σε ενδιαφέρει.

Η Πορτογαλία είναι ακόμα πολύ φθηνή και το Πόρτο απίστευτα όμορφο και γραφικό.
Το φαγητό, η μπύρα, ο καφές είναι σε πολύ καλύτερες τιμές από Ελλάδα.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
το πόρτο είναι πανέμορφο. το επισκέφτηκα, ελέω εθνικής, 2 φορές το 2004. την πρώτη φορά που είχα και περισσότερο ελεύθερο χρόνο (τότε που ποιός το περίμενε,στην πρεμιέρα κερδισαμε τους πορτογάλους!) είχα την ευκαιρία να εξερευνήσω τα περίχωρα. Λοιπόν. Σου συνιστώ να μείνεις στην περιοχή μποαβίστα και να επισκεφτείς τις περιοχές σαν στέφανο και σαν σεμπαστιάν, που βρίσκονται νοτίως του πόρτο επί της ακτής του ατλαντικού. είναι τουριστικά θέρετρα που θα σου αρέσουν. εμένα προσωπικά μου προκάλεσε εντύπωση το αβέϊρο (νότια του πόρτο γύρω στα 80 χιλιόμετρα, την ονομάζουν και βενετία της ιβυρικής). γενικά η πορτογαλία είναι φθηνή (πιο φθηνή από εμάς) και οι άνθρωποι εξαιρετικά ευγενείς και πολιτισμένοι. ένα τουριστικό θέρετρο που επίσης μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν η φιγγέρα ντε φοζ.(βρίσκεται επί της ακτής του ατλαντικού γύρω στα 200 χιλιόμετρα νοτίως του πόρτο) εξαιρετικά ξενοδοχεία, σε πολύ καλές τιμές με μία παραλία που θυμίζει μαϊάμι. η πορτογαλία έχει το δικό της μοναδικό χρώμα. Καλή επιλογή! καλά να περάσεις!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχει μια πτήση σε συνεργασία της Aegean με την TAP air portugal που μπορεί να σε εξυπηρετεί: Αθήνα - Ρώμη - Λισαβώνα ή Αθήνα - Μιλάνο - Λισαβώνα (Μέχρι την Ιταλία πετάς με Aegean, το υπόλοιπο με TAP). Φαντάζομαι δε θα τους είναι πρόβλημα να σου το εκδώσουν ως Ηράκλειο - Αθήνα - Ρώμη - Λισαβώνα & ανάποδα, ενδεχομένως και με πολύ μικρή διαφορά τιμής.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αυτό που λέει παραπάνω ο taver μέσω Λισαβώνας δε βολεύει ακριβώς γιατί θα είναι πολλές οι στάσεις.
Θα πρέπει να πας Ηράκλειο - Αθήνα - Ρώμη ή Μιλάνο - Λισαβώνα - Πόρτο.

Όμως υπάρχει ένα μεσημεριανό απευθείας δρομολόγια της Tap από Μιλάνο για Πόρτο, οπότε αν το πρόγραμμά σου είναι ευέλικτο στις ημερομηνίες, μπορείς να βρεις πτήση (Aegean + Tap) Ηράκλειο - Αθήνα - Μιλάνο - Πόρτο.
 

happy

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΥΕΜΕΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΛΙΒΙΑ
καλημερα Πέρυσι πήγα στην Πορτογαλία . Ταξίδεψα από Αθήνα -Μαδρίτη με μία ώρα στάση και αλλαγή αεροσκάφους (ΙBERIA) για Λισσαβώνα (μία ώρα πτήση) και μετα οδικώς πήγα στο Πόρτο (περίπου 4 ώρες δρόμος). Νομίζω ότι δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή χώρα λίγο φθηνότερο το φαγητό και ο καφές από ελλάδα. Δες και τις Πορτογαλικές αερογραμμές μήπως έχουν απευθείας πτηση από Αθήνα Αντε και καλό ταξίδι

Καλησπέρα σε όλους.

Μένω στο Ηράκλειο Κρήτης και σκέφτομαι να επισκεφτώ ένα φίλο που μένει σ ένα χωριό κοντά στο Πορτο (στην Πορτογαλία ντε!:D) και απ' ότι γνωρίζω δεν υπάρχουν πτήσεις απευθείας απο Αθήνα. Οι περισσότεροι πάνε μέσω Γερμανίας (Φρανκφούρτη , Μόναχο κλπ). Υπάρχουν πτήσεις απευθείας απο Ηρακλειο για Γερμανικές πόλεις. Θα με σύμφερε οικονομικά αν ακολουθουσα αυτη τη διαδρομή?

Γενικότερα, η Πορτογαλία είναι ακριβή?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δες και τις Πορτογαλικές αερογραμμές μήπως έχουν απευθείας πτηση από Αθήνα Αντε και καλό ταξίδι
Οι πορτογαλικές αερογραμμές (TAP) δεν πετούν από Αθήνα.
 

happy

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΥΕΜΕΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΛΙΒΙΑ
Ευχαριστώ anny Οντως δεν το ηξερα Αφού γύρισα και μετά το αναρωτήθηκα χωρίς να το έχω ψάξει από πριν.


Οι πορτογαλικές αερογραμμές (TAP) δεν πετούν από Αθήνα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ anny Οντως δεν το ηξερα Αφού γύρισα και μετά το αναρωτήθηκα χωρίς να το έχω ψάξει από πριν.
Για την ακρίβεια η Tap συνεργάζεται με την Aegean. Το κομάτι Αθήνα - Ιταλία γίνεται με την Aegean και το κομάτι Ιταλία - Πορτογαλία με την Tap.
 

happy

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΥΕΜΕΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΛΙΒΙΑ

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
:clap:Αnny που θα πας το καλοκαιρι?

Δυστυχώς λόγω ιδιαίτερων καταστάσεων εδώ και 6 μήνες και δεν ξέρω για πόσο ακόμα, είμαι εγκλωβισμένη στην Αθήνα. :(
Αλλά ας μην αλλάξουμε το δρόμο του θέματος μιας και εδώ συζητάμε για το Πόρτο.:)
 

happy

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΥΕΜΕΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΛΙΒΙΑ
Ναι σωστά οκ

Δυστυχώς λόγω ιδιαίτερων καταστάσεων εδώ και 6 μήνες και δεν ξέρω για πόσο ακόμα, είμαι εγκλωβισμένη στην Αθήνα. :(
Αλλά ας μην αλλάξουμε το δρόμο του θέματος μιας και εδώ συζητάμε για το Πόρτο.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom