Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι ΗΒ και περιορισμοί covid

maria_tr

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Γεια σας, έκλεισα για Λονδίνο τον Οκτώβριο και εννοείτε πως έχω διαβατήριο και είμαι εμβολιασμένη.
Οι απορίες μου είναι οι εξης:
α) ώρα άφιξης στο Λονδινο ειναι Τετάρτη 00.15 αρα μέρα 0 για μενα ειναι η μέρα αφιξης στο Λονδίνο;
β) είναι υποχρεωτικό για να κάνω το plf να εχω κάνει ασφάλεια (μέσω της ryanair) ;
γ) το τεστ της 2ης μέρας μπορώ να το παραλάβω και απο το ξενοδοχείο και να το στείλω την Παρασκευη; Κυριακή φεύγω.
Οποιος ταξίδεψε πρόσφατα ας μας πει την εμπειρία του.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Γεια σας, έκλεισα για Λονδίνο τον Οκτώβριο και εννοείτε πως έχω διαβατήριο και είμαι εμβολιασμένη.
Οι απορίες μου είναι οι εξης:
α) ώρα άφιξης στο Λονδινο ειναι Τετάρτη 00.15 αρα μέρα 0 για μενα ειναι η μέρα αφιξης στο Λονδίνο;
β) είναι υποχρεωτικό για να κάνω το plf να εχω κάνει ασφάλεια (μέσω της ryanair) ;
γ) το τεστ της 2ης μέρας μπορώ να το παραλάβω και απο το ξενοδοχείο και να το στείλω την Παρασκευη; Κυριακή φεύγω.
Οποιος ταξίδεψε πρόσφατα ας μας πει την εμπειρία του.
α) Τεταρτη είναι μέρα 0 ναι.
β) Οχι
γ) Ναι, αν δηλώσεις διεύθυνση παράδοσης του ξενοδοχείου όταν το παραγγέλνεις On-line. Δεν έχει σημασία πότε φεύγεις, αρκεί να το έχεις στείλει. Το αποτέλεσμα μπορεί πιθανώς να βγει και αφού γυρίσεις Ελλαδα, δεν έχεις πρόβλημα.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Απο την ημέρα 0 μέχρι να κάνεις το τεστ τη μερα 2 εισαι νομιμος να κυκλοφορείς? Εισαι νόμιμος να κυκλοφορείς απο την ώρα που το κάνεις μέχρι να σου ερθουν τα αποτελέσματα?
 

maria_tr

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Απο την ημέρα 0 μέχρι να κάνεις το τεστ τη μερα 2 εισαι νομιμος να κυκλοφορείς? Εισαι νόμιμος να κυκλοφορείς απο την ώρα που το κάνεις μέχρι να σου ερθουν τα αποτελέσματα?
Ναι γιατί θα έχω πάει με αρνητικό τεστ από εδώ. Δεν είσαι σε καραντίνα εκτός και αν η χώρα κοκκινίσει οπότε δεν θα ταξιδέψω. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Εγώ που έχω πιστοποιητικό ανάρρωσης (έχω κάνει 1 δόση του εμβολίου, αλλά όχι τη 2η) δεν μπορώ να ταξιδέψω στην Αγγλία χωρίς καραντίνα 10 ημερών! Ισχύει κάτι άλλο που δεν το έχω καταλάβει?
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εγώ που έχω πιστοποιητικό ανάρρωσης (έχω κάνει 1 δόση του εμβολίου, αλλά όχι τη 2η) δεν μπορώ να ταξιδέψω στην Αγγλία χωρίς καραντίνα 10 ημερών! Ισχύει κάτι άλλο που δεν το έχω καταλάβει?
Ναι ετσι ειναι. Απο το επισημο σάιτ: Those who have had COVID-19 and have only had one dose of a 2 dose vaccine must follow the rules for unvaccinated arrivals.

Οι κανονες για την εισοδο στο Η.Β. αναμενεται να απλοποιηθουν συντομα. πχ καταργηση του PCR test.
Το συγκεκριμενο ομως με τα εμβολια δυσκολο να αλλαξει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Οι κανονες για την εισοδο στο Η.Β. αναμενεται να απλοποιηθουν συντομα. πχ καταργηση του PCR test.
Άντε με το καλό μπας και....
Ενημέρωσε μας παρακαλώ αν υπάρξει κάποια είδηση. :)
 
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Έχω κλείσει Λονδίνο για αρχές Δεκεμβρίου και αυτό είναι πολύ καλό νέο!

Από λίγο ψάξιμο που έκανα, 1/10 θα ανακοινώσουν αν θα γίνει καποια αλλαγή για την είσοδο κτλ.
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρήτη
Γεια σας.... εγω θελω να παω νυρεμβεργη...

Βλεπω εχει πολλες πτησεις(φτηνες!!) μεσω λονδινου.. δε με πειραζει να κατσω σχεδον μια μερα εκει γιατι εχω κι εκει φιλους που θα ηθελα να δω...... Όμως: αγγλια ως ενδιαμεση σταση για εμβολιασμενους τι γινεται;;;; θελει παλι να προαγορασω το σετ με τα τεστ? πως να το γλιτωσω? Η τα τεστ κτλ δεν υφιστανται σε περιπτωσεις ενδιαμεσης στασης(λιγοτερο απο 24ωρες);

ευχαριστω
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Γεια σας.... εγω θελω να παω νυρεμβεργη...

Βλεπω εχει πολλες πτησεις(φτηνες!!) μεσω λονδινου.. δε με πειραζει να κατσω σχεδον μια μερα εκει γιατι εχω κι εκει φιλους που θα ηθελα να δω...... Όμως: αγγλια ως ενδιαμεση σταση για εμβολιασμενους τι γινεται;;;; θελει παλι να προαγορασω το σετ με τα τεστ? πως να το γλιτωσω? Η τα τεστ κτλ δεν υφιστανται σε περιπτωσεις ενδιαμεσης στασης(λιγοτερο απο 24ωρες);

ευχαριστω
Δυστυχώς πρέπει να το κλείσεις και να το πληρώσεις κι ας μην το κάνεις. Δεν ξέρω αν υπάρχει καμία πατέντα να γλιτώσεις την πληρωμή, αλλα προσωπικά θα κοιτούσα να κλείσω το πιο φτηνό που υπάρχει - είναι συνήθως αυτά που δεν στα στέλνουν ταχυδρομικά αλλά πηγαίνεις εσύ να τα πάρεις από σημείο παραλαβής σε μεγάλη πόλη. Δεν σε νοιάζει που θα είναι γιατί δεν θα πας έτσι κι αλλιώς.
If you will be in England for less than 2 days you still need to book and pay for a day 2 COVID-19 test. You only need to take the test if you are still in England on day 2.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom